Skocz do zawartości
past00h

OLED 65'' - jaki wybrać po Plazmie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiś czas temu (2011) to forum naprowadziło mnie na zakup plazmy 50cali. To był szok po 21 calowym kineskopie panasa z Makro…

Obrabiam trochę zdjęcia i swoje monitory co prawda tylko profiluje, a nie kalibruje, jednak nawet profilowanie robi dużą różnicę – dlatego plazmę skalibrowałem z człowiekiem ze skalibruj tv, co było strzałem w dziesiątkę.

Ale plazma przestała działać, a próby naprawy zakończyłem po 200pln… Pogmerałem trochę na forum i przeglądnąłem sporo filmów Vinceta z HDTVtest – skupiłem się na oledach.

Poniżej podaję założenia wg wymaganego schematu, a teraz coś bardziej ogólnie.

Kontent mamy dość zróżnicowany – kanały informacyjne przestałem oglądać na początku pandemii… co nie włączysz jeden szajs.

Poza tym oglądamy niektóre seriale (jak akurat trafie, że lecą), trochę programów przyrodniczych, a raczej ogrodniczych.

Z filmów to głównie to, co nagramy na dekoder CP, bo aktualnie mam talerz – i są to głównie już nam dobrze znane filmy. Kiedyś oglądaliśmy więcej plików mkv, ale zarzuciłem z braku czasu.

Granie to głównie młody 1h dziennie fifa, a ja czasem pogram w wiedźmina3 (sesje 3-6h co tydzień może dwa). Nie ma też sytuacji, że TV włączony X godzin, a nikt nie ogląda.

Aktualnie oczekuje na podłączeni UPC – nie sądzę, aby drastycznie zmienił się profil oglądania; jeśli już to dojdzie netflix.

 

Po poczytaniu tematów-zapytań ‘co kupić’, przeszedłem do filmików YT Vincenta.

Najbardziej znamienne dla mnie jest porównanie plazmy panasonica z oledem hz1000. Po tym filmiku stwierdziłem, że w moim przypadku jeśli zakupie oled z 2020 (Panas, LG, Sony) to najprawdopodobniej będę zadowolony z każdego.

Od razu napiszę, że na pewno go będę kalibrować (tylko na razie nie mogę się dodzwonić ;-) ).

Rozważam modele 2020 ze względu na pieniądze.

W tej chwili patrzę na LG CX3LA – porównywałem z TX65HZ1000E oraz z KD65A8BAEP. Cenowo jest różnica ~2000 na korzyść LG. Ale to pieniądze - jak reszta?

 

Pytanie główne:

Czy biorąc pod uwagę powyższe, czyli z czego się przesiadam oraz co i jak oglądamy – jest ktoś, kto może powiedzieć, że wybór takiego LG to błąd i lepszy byłby inny TV/marka?

Jeśli tak, do dlaczego ( o ile zrozumiem 😉 ?

 

Trzy pytania techniczne:

1.    Upłynniacz – czy to jest coś podobnego do IFC jaki miała plazma panasonica? Tego typu dodatki miałem zawsze wyłączone niezależnie od źródła obrazu (TV, mkv, HDDVD)

2.    Wypalenia/powidoki – czy te słynne wypalenia/powidoki powstają na oledach bardziej, mniej czy tak samo jak na plazmach? Wiem co miałem na plazmie i jak ją użytkowałem, to sobie wyrobię swoje zdanie.

3.    Czy są oledy z matową matrycą? Czy nie jest tak, że szyba na każdym tv i tak daje efekt błyszczącej?

 

______________________________________________________

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 44m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2-4
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? 
Jedna kanapa na wprost

5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ?
raczej wisieć

 6. Jak słońce świeci w pokoju ? 
bez znaczenia – jeśli świeci słońce i przeszkadza to opuszczam rolety

 7. Jaki masz obecnie telewizor ? 

Miałem. Plazma txp50g20e. ale przestał działać

8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? 
Dobry obraz jak skalibrowana plazma.

9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ?
UPC kablówka (światłowód),

10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ?

Ddekoder 4k. Do tego netflix. Do tego konsola xbox one S (mam jeszcze apple TV ale przy smart chyba traci sens?)

Dźwięk przez soundbar z rozdzielacza spdif (różne urządzenia wejście >> soundbar wyjście). Tylko nie wiem jaki soundbar – coś do 1500pln muszę znaleźć.

11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 
W czasie nie_pandemicznym to w dzień roboczy ~3h, w weekend ~6h. Mniej wiosna lato, więcej zima.

12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? 
Wolałbym matową, pytanie czy to kluczowy parametr przy wyborze tv….

13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? 
filmy, bajki, trochę ogrodniczych typu ”Maja w…”; trochę tenis, trochę piłka nożna, ale nie nałogowo – raczej ważniejsze mecze z wielkich szlemów czy ważniejsze mecze dużych turniejów/lig

14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? 

Z przeglądarki i YT nie. Z aplikacji typu netflix tak
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? 
Tak konsola xbox one (za jakiś czas x series) – jeden gra fifę 1h dziennie (taki limit); ja czasem w wiedźmina3 – rzadkie sesje ale jak włączam to na 3-6h

16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? 
więcej wieczorem/noc; dzień czasami

17. Preferencje co do wielkości? 
musze się zadowolić 65calami - na większą przekątną nie chcę wydać pieniędzy

18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? 
Bardzo jasno świecące tak, że oczy bolą. Szaro-granatowa czerń. Przejaskrawione kolory, zafarby i rozjechany balans bieli (ale to załatwimy kalibracją).

Wolno działający interfejs – nie miałem nigdy smarta więc brak porównania.

19. Preferencje co do marki ? 

Patrzyłem na LG, Sony, Panasonic
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? 

Nie.
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 

7-8tpln

______________________________________________________

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, past00h napisał:

W tej chwili patrzę na LG CX3LA – porównywałem z TX65HZ1000E oraz z KD65A8BAEP. Cenowo jest różnica ~2000 na korzyść LG. Ale to pieniądze - jak reszta?

Panas jest trochę lepszy, jeżeli chodzi o przetwarzanie obrazu bliskich czerni. Sony ma bardziej dopracowaną łagodną gradację wygładzajacą banding kolorów, który występuje na słabych jakościowo źródłach (kablówka, satelita). LG też ma łagodną gradację, ale ona działa gorzej niż w Sony.

Czy te różnice będziesz w stanie zauważyć? Nie wiem, musisz sobie na to pytanie odpowiedzieć sam. Generalnie uznaje się że zarówno Panas jak i Sony ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie mają lepszy processing obrazu. Ten processing daje obraz minimalnie lepszy, no góra kilka procent. W segmencie premium do którego należą OLEDy za każdy procent lepiej płaci się grube pieniądze, ale są ludzie którzy to docenią i dla nich kasa nie jest tak ważna.

Pewne jest że LG to od lat najlepszy wybór cena-jakość, bo za stosunkowo niewielki pieniądz dostajesz naprawdę sporo, szczególnie że oni od dawna odrabiają lekcje i doganiają stare marki pod różnymi względami. Pod niektórymi je nawet prześcignęli (np funkcje dla graczy, system smart).

9 godzin temu, past00h napisał:

Upłynniacz – czy to jest coś podobnego do IFC jaki miała plazma panasonica?

Tak, założenie tej funkcji się nie zmieniło od lat. W najnowszych modelach doszło jeszcze Black Frame Insertion w 120 Hz, czyli wstawianie czarnej ramki. O ile wcześniej się nie dało tego używać, bo oprócz spadku jasności widać też było mruganie, to teraz można tak to ustawić że nie masz mrugania, ale jasność nadal trochę spada. Jest to użyteczne tak naprawdę do treści które mają co najmniej 60 klatek, czyli do telewizji u nas nie, ale gracze mogą się tym pobawić.

10 godzin temu, past00h napisał:

Wypalenia/powidoki – czy te słynne wypalenia/powidoki powstają na oledach bardziej, mniej czy tak samo jak na plazmach?

OLEDy są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Pierwsze OLEDy 5 lat temu były na tym samym poziomie mniej więcej co plazmy, dużo się ich wypalało. Ale tutaj dokonał się postęp dość znaczny, matryce mają teraz większy czerwony subpiksel (czerwony się najszybciej wypala), doszły systemy wygaszające elementy statyczne itp.

10 godzin temu, past00h napisał:

Czy są oledy z matową matrycą?

Nie ma. Jedynym producentem OLEDów do telewizorów na świecie jest LG. Ich matryce są błyszczące. Ale nie jest to problemem, bo jest dobra powłoka antyodblaskowa. Nie znam nikogo, ani nie słyszałem na forum by ktokolwiek narzekał na refleksy na OLEDach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2021 o 09:33, efel napisał:

LG też ma łagodną gradację, ale ona działa gorzej niż w Sony.

Śmiem twierdzić, że w CX nie działa ona prawie w ogóle. Na tych samych materiałach, na których widziałem wyraźne działanie łagodnej gradacji w C8 i C1, w CX zdawało mi się nie dostrzegać niemal żadnego efektu, niezależnie, czy ustawiłem poziom na niski, średni czy wysoki.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kaypee86 napisał:

Śmiem twierdzić, że w CX nie działa ona prawie w ogóle. Na tych samych materiałach, na których widziałem wyraźne działanie łagodnej gradacji w C8 i C1, w CX zdawało mi się nie dostrzegać niemal żadnego efektu, niezależnie, czy ustawiłem poziom na niski, średni czy wysoki.

Też o tym słyszałem że na CX jest lipa. Może to jakiś błąd, bo w czasach C8, albo C9 gdy dostawały one regularnie aktualizacje LG też to popsuło i chyba dopiero po pół roku przywrócili normalne działanie tej funkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, efel napisał:

Może to jakiś błąd, bo w czasach C8, albo C9 gdy dostawały one regularnie aktualizacje LG też to popsuło i chyba dopiero po pół roku przywrócili normalne działanie tej funkcji.

Pamiętam, jak to popsuli w C8 i potem naprawili, tak jak piszesz. Niewykluczone, że tak się stanie/stało także z CX, natomiast to już by musiał potwierdzić jakiś użytkownik CXa, ponieważ moje obserwacje są sprzed około trzech miesięcy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...