Skocz do zawartości
Gmeru

Technologia MiniLED rzeczywiście zmienia wiele. Testowaliśmy Samsung Neo QLED QN95A. Doskonała czerń i wysoki HDR! Pierwsze wrażenia

Rekomendowane odpowiedzi

Technologia MiniLED rzeczywiście zmienia wiele. Testowaliśmy Samsung Neo QLED QN95A. Doskonała czerń i wysoki HDR! Pierwsze wrażenia

W tym roku firma Samsung robi kolejny krok w stronę rozwoju telewizorów QLED. Na szeroką skalę wprowadza do swoich ekranów z kropką kwantową podświetlenie nowej generacji jakim niewątpliwie jest technologia MiniLED. Do naszej redakcji przyjechał nie dawno flagowy przedstawiciel tego rozwiązania w wersji 4K Ultra HD. Ponad nim znajdują się jeszcze lepsze pod tym względem modele 8K jednak na początek chcieliśmy zająć się czymś co nadal nie jest tanie jednak z pewnością będzie w zasięgu finansowym dużo większej ilości naszych czytelników. Poniżej przeczytacie pierwsze wrażenia po spędzeniu z nowym modelem kilku długich redakcyjnych dni. Jakie są nasze odczucia? Jak wypadł telewizor w pomiarach jakości obrazu? Czy w końcu dokonał się skok w jakości czerni i kontrastu, który miał być zapewniony przez MiniLED? Na te pytania już teraz postaram się odpowiedzieć razem z Maćkiem Koprem, który przygotował telewizor pod względem pomiarów a następnie razem oglądaliśmy QN95A i to w konfrontacji nie tylko z telewizorami LCD ale również OLED "oko w oko".

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku, liczba stref, jest zależna od rozmiaru, nie od modelu.
Różnice są inne.
Np.:
box, liczba HDMI 2.1, filtry, jasność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, raf7705 napisał:

Różnice są inne.
Np.:
box, liczba HDMI 2.1, filtry, jasność.

czyli qn91 różnica to tylko box, liczba HDMI 2.1 ? bo reszta to zdaje się bez zmian?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest test na benchmark 91 można sporo się dowiedzieć

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli qn91 różnica to tylko box, liczba HDMI 2.1 ? bo reszta to zdaje się bez zmian?
I maksymalna jasność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na LCDka to wygląda na niezły telewizor. Tylko ... cena powala.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej winietowanie, DSE i smearing w grach, dziękuje i pozamiatane, ach te LCD

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, qazar napisał:

Dalej winietowanie, DSE i smearing w grach, dziękuje i pozamiatane, ach te LCD

To tak jakby napisać, ze nie da się zrobić pioruńsko szybkiego auta rodzinnego bo przecież szybkie są tylko twarde, sportowe i ciasne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Xisiek napisał:

To tak jakby napisać, ze nie da się zrobić pioruńsko szybkiego auta rodzinnego bo przecież szybkie są tylko twarde, sportowe i ciasne. 

a da sie? Koenigseggi są mało familijne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xisiek, dziś kulą w płot, najtańsza KIA stinger to daje a nie wspomnę już o RS7 😂😂😂

Ten tv cierpi na te same przypadłości co seria samsunga od lat, do problemów wspomnę niezawodne jak zwykle podbijanie jasności w trybie HDR! Oglądałem ten TV (model 91) DSE dramat, winieta i zaciąganie w czerniach kolorów w trakcie grania w gry. 
Ja rozumiem, ze poprawiono kontrast i że super wyglada HDR jak zestawimy z oled (chyba ze zestawimy z Aj 90 to już tak mega super nie jest), ale samsung ma tyle problemów, że nie kupiłbym tego tv (szukam akurat tv do salonu) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QN91A to nie QN95A więc nie widziałeś go - dodatkowo miałeś tego QN91A koło oleda w pomieszczeniu bez okien ze zgaszonym światłem? Jeżeli tak to tylko fotka to udokumentuje bo w innym wypadku każdy może tak pisać. A ja właśnie patrzę na niego i na A90J stojące koło siebie na biurku i na wprost czerń właściwie nie do odróżnienia. Nie wiem jak świeci QN91A więc się nie wypowiem. Zakładam jednak, że to model niższy, z mniejszą ilością stref itd. Ale jak mówię: muszę go mieć i porównać by móc się wypowiedzieć. Generalnie moim zdaniem mocno przesadzasz z tymi problemami ale ja już pisałem na portalu bo tam jest większa dyskusja: nie ma idealnego telewizora i rozumiem, że widzisz rzeczy, których pewnie 90% osób nie wie, że w ogóle istnieją. Ale w tym roku te najwyższe, flagowe miniledy z największą ilością stref z butami weszły w oledy i wybór do kina nie jest już tak oczywisty jak się jeszcze niedawno mogło się wydawać. A jako telewizor uniwersalny, bardzo jasny, do salonu, z trwałą matrycą bez możliwości wypalenia się i z wielką przekątną + 75 cali? Marzenie.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że przyglądam się temu tv, widzę sporo zalet które pozwalają mi na to, aby na etapie szukania nowego tv brać pod uwagę zamiast oled właśnie coś z serii mini led, ale także minusy, jednym z nich jest brak Dolby Vision (tak, wiem, Samsung)…. Więc czekam na recenzje mini led od LG. Bo tam i system bardziej do mnie przemawia i dostęp do Dolby Vision….

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tylko wielka ilość stref robi różnicę i tylko wtedy możemy rozmawiać o skoku jakościowym jeżeli rozmawiamy o samym obrazie i ma on być konkurencją w kinie w filmach do oleda. To jak z TCL X10. Tam też był mega skok tylko wiele osób pominęły ten telewizor a to także mega dobry model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Gmeru napisał:

QN91A to nie QN95A więc nie widziałeś go - dodatkowo miałeś tego QN91A koło oleda w pomieszczeniu bez okien ze zgaszonym światłem? Jeżeli tak to tylko fotka to udokumentuje bo w innym wypadku każdy może tak pisać. A ja właśnie patrzę na niego i na A90J stojące koło siebie na biurku i na wprost czerń właściwie nie do odróżnienia. Nie wiem jak świeci QN91A więc się nie wypowiem. Zakładam jednak, że to model niższy, z mniejszą ilością stref itd. Ale jak mówię: muszę go mieć i porównać by móc się wypowiedzieć. Generalnie moim zdaniem mocno przesadzasz z tymi problemami ale ja już pisałem na portalu bo tam jest większa dyskusja: nie ma idealnego telewizora i rozumiem, że widzisz rzeczy, których pewnie 90% osób nie wie, że w ogóle istnieją. Ale w tym roku te najwyższe, flagowe miniledy z największą ilością stref z butami weszły w oledy i wybór do kina nie jest już tak oczywisty jak się jeszcze niedawno mogło się wydawać. A jako telewizor uniwersalny, bardzo jasny, do salonu, z trwałą matrycą bez możliwości wypalenia się i z wielką przekątną + 75 cali? Marzenie.

A jaka jest różnica między 91 a 95 w zakresie matrycy i ilości stref? Czy kwestie które podnoszę ( winietowanie, DSE, smearing, bleeding czy podbicie jasności w HDR) to wymysły? To też mam dokumentować fotkami? 
Gmeru bądź poważny!

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia na ten moment jaka jest różnica bo chyba wyraźnie napisałem: posiadam na miejscu flagowca QN95A oraz sony A90J i sony A80J a nie QN91A. Dlatego jestem poważny i nie wypowiadam się na tematy o których nie mam wiedzy :) A na QN95A pograłem, obejrzałem trochę filmów itd. i dla mnie sztosik. ps. smering, beming, bluming, hoping, czering chyba już za mocno ci weszły te telewizory lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę ze weszły :) i również nie sadze byś odniósł się merytorycznie, gdyż różnice między 91 a 95 nie są kolosalne. Ale ok, masz racje miałem okazje porównać 91 z oledem z 800 nitami w zaciemnionym pomieszczeniu. I to co pisze nie tylko sam widziałem ale potwierdzają pierwsze testy. Wiec może nie próbuj dyskredytować tego co pisze tylko odnieś się ad meritum nie ad persona :) 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
30 minut temu, qazar napisał:

A jaka jest różnica między 91 a 95 w zakresie matrycy i ilości stref? 

zdaje się tylko one connect i wynikające z tego 4 porty hdmi 2.1 - chyba wszystkie modele qn91-qn94 to to samo

a w stanach takze chyba qn90 ma mieć to samo co qn94 - i jak widać od modelu qn90 do qn95 jest ta sama max jasność matrycy

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus moje pytanie było pytaniem retorycznym :) bo gmeru i ja wiemy oboje ze tych różnic nie ma w zakresie matrycy i podświetlenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie wierzę w to co piszesz bo nie masz żadnych dowodów oprócz pisania co każdy w sieci może :) Napisz test, podaj pomiary (nie kojarzę byś kiedykolwiek coś opisywał sensownego więc na oko średnio wierzę mówiąc delikatnie), warunki itd. Używasz zaawansowanych słówek, których się w sieci nauczyłeś tylko zapominasz, że telewizor służy do oglądania a nie do liczenia cyferek i wymyślania cudów szukając dziury w całym. To jest moja subiektywna opinia i zawsze taka będzie na temat tego co widzę - nie jest to żadna wyrocznia, którą widzę próbujesz mnie obarczyć. Naprawdę mało mnie obchodzi co ty sobie kupisz z takim podejściem. Dla takich ludzi nie wymyślono żadnego telewizora 😉 bo zawsze będą szukać dziury w całym. Poczekaj na microleda. Aha ten pewnie też ma wady. No pewnie ma. Pozdrawiamy z redakcji:

Porównanie OLED vs QLED MiniLED.jpg

36 minut temu, qazar napisał:

Klaus moje pytanie było pytaniem retorycznym :) bo gmeru i ja wiemy oboje ze tych różnic nie ma w zakresie matrycy i podświetlenia 

lol no właśnie to jest problem takich ludzi jak ty: nie widziałem, gdzieś przeczytałem ale wiem. Ja nie wiem. Więc nie wypowiadam się. QN91A ma przyjść pod koniec maja. Wtedy policzymy, zobaczymy.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd ty wiesz co i gdzie się nauczyłem ? W dalszym ciągu to co piszesz to próba dyskredytowania i tylko tyle. Może czas dorosnąć ?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klaus71 napisał:

zdaje się tylko one connect i wynikające z tego 4 porty hdmi 2.1 - chyba wszystkie modele qn91-qn94 to to samo

a w stanach takze chyba qn90 ma mieć to samo co qn94 - i jak widać od modelu qn90 do qn95 jest ta sama max jasność matrycy

 

Możesz doprecyzować ile 75QN90 ma portów HDMI 2.1 i ile ma stref podświetlenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że 4 x HDMI 2.1 są tylko w Samsungach, która mają zewnętrzny one connect (bo jest to nowa wersja tego urządzenia to widać, że machnęli od razu wszystkie porty). A tak to jest 1x HDMI 2.1 jak do tej pory w modelach 2020. Ile stref nie wiem. Każdy taki telewizor trzeba sprawdzić i je ręcznie policzyć. My tak przynajmniej robimy. W innym wypadku nigdy nie mam pewności... szczególnie, że podczas liczenia bardzo łatwo się pomylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, pmcomp napisał:

Możesz doprecyzować ile 75QN90 ma portów HDMI 2.1 i ile ma stref podświetlenia?

75qn90 będzie miał ponoć 1000stref - ale ten model w europie nie będzie miał powłoki na szerokie kąty i anty-glare

19 godzin temu, qazar napisał:

 smearing w grach

co to jest smearing - to coś takiego:

Samsung Neo QLED QN90A Mini LED Blooming Test, OLED like blacks?!! - YouTube

?

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widoczne na większości LCD, wystarczy odpalić np. Metro Exodus ( dużo ciemnych scen)

 

14 minut temu, klaus71 napisał:

75qn90 będzie miał ponoć 1000stref - ale ten model w europie nie będzie miał powłoki na szerokie kąty i anty-glare

co to jest smearing - to coś takiego:

Samsung Neo QLED QN90A Mini LED Blooming Test, OLED like blacks?!! - YouTube

?

 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...