Skocz do zawartości
MMP

Kilka pytań o DVB-T

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnich dniach w moim regionie wystartowała testowa emisja DVB-T - mam na myśli POT i jego nadajnik w Śremie ( nadaje TVN, POlsat, TV4 - wszystko na razie w standardzie MPEG-2 ) oraz EmiTel - również ze Śremu ( nadaje TVP1, TVP2 i TVP3 - wszystko leci w MPEG-4 AVC ).
Jako, że do tej pory z dvb-t miałem tyle do czynienia co z fizyką kwantową mam kilka pytań w tym temacie.
W chwili obecnej mój tv ( RPTV Samsung ) pozbawiony jest tunera dvb-t ale niebawem mam zamiar zapodać sobie nowy tv, tym razem wyposażony w tenże tuner. ( najprawdopodobniej będzie to Toshiba 42X3030 )

I tutaj rodzi się pytanie - wszystkie tv dostępne na naszym rynku ( również ten który chcę kupić ) mają tuner obsługujący standard MPEG-2 tymczasem najprawdopodobniej obowiązującym w Polsce standardem ( co potwierdzają zresztą działania EmiTelu ) będzie MPEG4. Z tego co zdążyłem się zorientować istnieje możliwość zastosowania modułu CI umożliwiającego odbiornikom MPEG2 odbiór sygnał MPEG4 (konwersja sygnału w "locie") - czy ktoś praktykował takie działania? Jak to wygląda w praktyce? Czy na naszym rynku można dostać taki moduł?
Czy ktoś z forumowiczów odbiera sygnał ze Śremu i może podzielić się wrażeniami z tegoż?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do pierwszej części twojego postu to nie mam własnych doswiadczeń.
Odbieram mpeg-2 , mieszkam w odległości około 60km od nadajnika. Jakość sygnału na tvn i polsat SUPER!!!
Właśnie oglądałem Prison Break na polsacie i jakość obrazu jest praktycznie podobna do jakości dvd ( zdecydowanie lepsza niż z "satelity). Oglądałem także Szymon Majewski Show na tvn i mogę stwierdzić , że jakość lepsza niż z cyfry+.
Wydaje się że dvb-t może rozwiązać wiele problemów posiadacy lcd i plazm a którzy mają problemz właściwą jakością sygnału. Na koniec ciekawostka - tv4 niezmiennie słabej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś zforumowiczów ma jeszcze jakieś doświadczenia związane z dvb-t?
BTW mieszkam około 80 km od nadajnika w Śremie czy do odbioru wystarczy mi jakaś antena wewnętrzna ( np. [url="http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=61&id=602"][color="#FF0000"]taka[/color][/url] ) czy będzie trzeba zainwestować w coś zewnętrznego, a jeśli tak to w co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Polecam tą antenę razem z przedwzmacniaczem: [url="http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=25&deal=Telmor"]http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=25&deal=Telmor[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja natomiast nie moge znalesc zadnego programu na swoim TV.
Sygnal (PKiN) mam 70% jakosc 60% i nic.... cisza.... nic mi tv nie znajduje.
Nie mam pojecia czego to jest wina....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='byczy' post='49484' date='05.06.2007, 08:05 ']ja natomiast nie moge znalesc zadnego programu na swoim TV.
Sygnal (PKiN) mam 70% jakosc 60% i nic.... cisza.... nic mi tv nie znajduje.
Nie mam pojecia czego to jest wina....[/quote]
A czy Twój TV ma cyfrowy dekoder DVB-T ?

Wieczorem sprawdzę, czy mój Sharp XD-1 coś z DVB-T zobaczy.
3000 m od PKiN. Edytowane przez bluray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy takim poziomie sygnału musisz coś odbierać. Sprawdź czy twój tv rozpoznaje nadawcę. W moim przy tv sygnale mpeg-4 też nie mam obrazu ale tv sygnalizuje nadawcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='bluray' post='49489' date='05.06.2007, 08:27 ']A czy Twój TV ma cyfrowy dekoder DVB-T ?

Wieczorem sprawdzę, czy mój Sharp XD-1 coś z DVB-T zobaczy.
3000 m od PKiN.[/quote]

tak ma wbudowany tuner tvb-t mpeg2
wlasnie mi nie rozpoznaje zadnego nadawacy.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak wygląda sprawa z odbiorem sygnału w MPEG-4. Znalazłem informacje nt modułu CI ( Neotion NP4 ) transkodujący sygnał MPEG-4 do MPEG-2.
Czy ktoś ma widział jak takie rozwiązanie spisuje się w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='ronaldi' post='49509' date='05.06.2007, 10:42 ']A może ktoś wie czy w Warszawie można odbierać jakieś programy po DVB-T???[/quote]

Tak, ten moduł działa bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A na czym ten moduł testowałeś? Mam philipsa 7532 z gniazdem CI i chętnie bym go upgrat'ował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hej czy można odbierać dvb-t koło katowic???????????????/// Edytowane przez raflik82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz próbować z Wisły, tylko zjakąś dobrą anteną kierunkową :P (czyt. nie siatkową)

Tutaj masz mapkę zasięgu :

[img]http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/dvb-t_wisla.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, jestem nowy i mam pytanko.
Niedawno kupiłem na allegro tuner do telewizji cyfrowej do laptopa: MinTV DVB-T na USB z pilocikiem i antenką plus oprogramowanie do tego BlazeDTV 2.5a Po podłączeniu kabla antenowego nic mi nie wykryło, równierz po podłączeniu dołączonej do zestawu antenki nie wyszukało mi żadnego programu (miałem około 40% siły i 0% quality i to wszystko). I tu pierwsze moje pytanie, czy trzeba coś w programie ustawić, coś przełączyć żeby jakąś stacje telewizyjną załapać, czy skierować antenke w jakieś konkretne miejsce? Dodam, że mieszkam na obrzeżach Krakowa w Zesławicach. Z góry dzieki za jakąkolwiek odpowiedz. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam ten sam tuner i działa bezproblemowo. Na tej antence co jest z tunerem to nic nie złapiesz, chyba że będziesz 1km od nadajnika. Musisz mieć naprawdę dobry sygnał a Quality 0% świadczy, że masz kiepski. Pamiętaj, też że Blaze 2.5 obsługuje tylko MPEG-2. Muisz użyć najnowszego Blaze'a (płatny) albo darmowego dvbdream, żeby obejrzeć MPEG4 (+ kodek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm a np w takim Panasonicu 42PZ85 gdzie jest DVB-T . Slyszalem ze w telewizorach sa juz jakies odbiorniki i nie trzeba nic podlanczac - sam w sobie odbiera sygnal. Czy to prawda a jezeli nie to jaka antenke bym potrzebowal na odleglosc 50 km ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odbiorniki DVB-T w telewizorach obsługują z reguły MPEG2 czyli nic ci z tego nie przyjdzie. A przy 50 km to IMHO musiałbyś mieć bardzo dobrą antenę kierunkową z resztą tak samo jak do analogowej telewizji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kg2000' post='101057' date='12.05.2008, 00:41 ']Odbiorniki DVB-T w telewizorach obsługują z reguły MPEG2 czyli nic ci z tego nie przyjdzie. A przy 50 km to IMHO musiałbyś mieć bardzo dobrą antenę kierunkową z resztą tak samo jak do analogowej telewizji.[/quote]

Ok to w takim razie co musialbym zrobic ? Przedewszystkim jaka antenke kierunkowa kupic abym uzyskal jak najlepszy sygnal na taka odleglosc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bym polecił antenę którą zalinkował arsenal - kupiłem ją z jego rekomendacji i IMHO to naprawdę dobry sprzęt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='MMP' post='101075' date='12.05.2008, 05:34 ']Ja bym polecił antenę którą zalinkował arsenal - kupiłem ją z jego rekomendacji i IMHO to naprawdę dobry sprzęt[/quote]

Wszystko pieknie tylko link nie dziala i nie wiem o jaka chodzi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to masz nowy link: [url="http://www.telmor.pl/pl/offer/162"]http://www.telmor.pl/pl/offer/162[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='arsenal' post='101163' date='12.05.2008, 17:12 ']No to masz nowy link: [url="http://www.telmor.pl/pl/offer/162"]http://www.telmor.pl/pl/offer/162[/url][/quote]

Dzieki :( Arsenal wiadomo cos o TV wyposazonych w DVB-T w standardzie Mpeg4 ?? Sa jakies na horyzoncie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nowe modele Sony mają tunery z MPEG4. Są już w opisach na stronie SONY Polska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='kg2000' post='101229' date='12.05.2008, 23:01 ']Nowe modele Sony mają tunery z MPEG4. Są już w opisach na stronie SONY Polska.[/quote]

A cos poza kosmicznymi cenowo Soniakami :( ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...