Skocz do zawartości
Redakcja

Czy nowy panel OLED evo to rewolucja? Recenzja telewizora LG OLED G1 od HDTVTest oraz nasze pomiary dają odpowiedź na to pytanie!

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nowy panel OLED evo to rewolucja? Recenzja telewizora LG OLED G1 od HDTVTest oraz nasze pomiary dają odpowiedź na to pytanie!

Czy panel nowej generacji OLED evo przynosi rewolucję w kwestii jasności telewizorów? Nasz dobry znajomy Vincent Teoh z HDTVTest zrecenzował 65-calowy model LG OLED G1 na 2021 rok. Na czym skupił swoje testy i jakie wyciągnął wnioski? Podsumujmy co wiemy na ten moment oraz porównajmy z naszą wiedzą gdyż my też mamy za sobą testy już wszystkich nowych modeli LG OLED na 2021 rok.

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję że nowy panel Evo osiągnie w końcu 1000 nitów. Czekamy na to od kilku lat i znowu nic... Ech... 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie oszukali ... raczej oczekiwania były na jakieś WOOOW, a obiektywne liczby mówią o faktycznie 20% więcej jasności i generalnie lepszej jakości obrazu właściwie w każdym aspekcie.

Porównanie jasności z o wieeeele droższym A90j - właściwie jaśniejszy jest G1, no chyba że ktoś ogląda w vivid mode (żywy) ;) 

aha, nie zapomnijmy, że G1 z evo jest świeże ... czeka nas na pewno parę istotnych poprawek i uaktualnień FW ;) 

edit: właściwie ciągle nie ma definitywnej/ostatecznej informacji, czy evo jest tylko w G1, czy Sony/Panasonic/Philips tez używa w którymś ze swoich modeli 2021 ...

 

Edytowane przez emer
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, efel napisał:

Miałem nadzieję że nowy panel Evo osiągnie w końcu 1000 nitów. Czekamy na to od kilku lat i znowu nic... Ech... 

Ale po co ci tak obiektywnie te 1000 nitów?? Serio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, emer napisał:

Nikogo nie oszukali ... raczej oczekiwania były na jakieś WOOOW, a obiektywne liczby mówią o faktycznie 20% więcej jasności i generalnie lepszej jakości obrazu właściwie w każdym aspekcie.

Porównanie jasności z o wieeeele droższym A90j - właściwie jaśniejszy jest G1, no chyba że ktoś ogląda w vivid mode (żywy) ;) 

aha, nie zapomnijmy, że G1 z evo jest świeże ... czeka nas na pewno parę istotnych poprawek i uaktualnień FW ;) 

edit: właściwie ciągle nie ma definitywnej/ostatecznej informacji, czy evo jest tylko w G1, czy Sony/Panasonic/Philips tez używa w którymś ze swoich modeli 2021 ...

 

A90J ma 650 nitów średnio w naszym teście a G1 ma 712 nitów. Ogólnie pod względem HDR są bardzo podobne.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Gmeru napisał:

A90J ma 650 nitów średnio w naszym teście a G1 ma 712 nitów. Ogólnie pod względem HDR są bardzo podobne.

czyli powinno być jaśniej w HDR -  nie widać tego ? 

A tak f2f G1 vs A90j organoleptycznie - który lepsze sprawia wrażenie i czym to się objawia (pomijam sprawy "graczowe") ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest praktycznie niezauważalna różnica. 100 nitów można zauważyć jak ktoś ma wprawę albo jak stoi jeden telewizor obok drugiego ale tutaj to będzie bardzo ciężkie. Ale mówię o sobie i moich odczuciach. Pewnie są osoby, które może i powiedzą, że widzą DUŻĄ różnicę ;)))))) ale wątpliwe to moim zdaniem.

Co do różnic wiesz... no inny system, sony ma procek AI nowy, który robi fajne rzeczy z obrazem ale LG też jest extra ;) Nie mam pojęcia szczerze co bym wybrał bo to raczej będzie tak: jednemu się spodoba bardziej google tv a drugiemu webos. Dla graczy więcej bajerów ma LG co wiemy bo nie jest to tajemnicą: panel specjalny, tryby itd. Test Sony niedługo się pojawi. Pewnie w przyszłym tygodniu. Jeszcze wrzucę w tym tygodniu taką drugą zajawkę a potem poleci test.

  • Lubię 1
  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Recenzent nie zaleca włączania funkcji HDR Tone Mapping (zmiana nazwy z Dynamic Tone Mapping)"

a tak po polsku, jak to w menu nazwano?

"W menu opcji TruMotion dodano tryb Cinematic Movement, który eliminuje stutter, czyli tzw. efekt stroboskopu, skutecznie upłynniając takie materiały"

czyli zalecacie na stałe używać "ruch filmowy" ("Cinematic Movement"?) ?

Edytowane przez emer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Gmeru napisał:

A90J ma 650 nitów średnio w naszym teście a G1 ma 712 nitów. Ogólnie pod względem HDR są bardzo podobne.

A miało być tak pieknie ... 1000 nitów z OLEDa :) .

  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miało być ale w 83" :D A tego nie ma jak na razie sprawdzić. Jak stanie w Sony Centre to na pewno do niego podjedziemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, ma_ko napisał:

Ale po co ci tak obiektywnie te 1000 nitów?? Serio?

No trochę więcej detali widać. Obiektywnie takie niewielkie różnice niewiele dają. Ale fajnie by było jakby co rok był jakiś progres, a nie taka stagnacja. W ten sposób mając OLEDa który 4 lata temu wyciągał 700 nitów teraz przesiadałbym się na super maszynę z 1500 nitów i byłby efekt wow. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak . Polacy to by chcieli 1500 nitów ale cena ma byc niższa 3 razy.

Ja moge pozostac przy 700 nitach ale ... cena za 77" to max. 10 tys. zł ;) . I tak spadnie w tym roku patrząc jak tanieją wielkie przekątne w LCDkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś już ma G1 i mógłby coś sprawdzić? (może @Gmeru / @Redakcja?) W instrukcji jest informacja, że wtyczki kabli mogą mieć maksymalnie 8mm "głębokości" (wymiar A).

Wszystkie porządne kable HDMI mają ~10-12 mm - czy to faktycznie będzie powodowało odstawanie TV od ściany?

 

wtyczki.png.cba54c4feb9818fdffc868b16c04c0f5.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, efel napisał:

No trochę więcej detali widać. Obiektywnie takie niewielkie różnice niewiele dają. Ale fajnie by było jakby co rok był jakiś progres, a nie taka stagnacja. W ten sposób mając OLEDa który 4 lata temu wyciągał 700 nitów teraz przesiadałbym się na super maszynę z 1500 nitów i byłby efekt wow. 

Boje się ze byś oświetlił dzielnie 🙂 haha... przy tych 1500 nitach 🙂

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, layman napisał:

Czy ktoś już ma G1 i mógłby coś sprawdzić? (może @Gmeru / @Redakcja?) W instrukcji jest informacja, że wtyczki kabli mogą mieć maksymalnie 8mm "głębokości" (wymiar A).

Wszystkie porządne kable HDMI mają ~10-12 mm - czy to faktycznie będzie powodowało odstawanie TV od ściany?

 

wtyczki.png.cba54c4feb9818fdffc868b16c04c0f5.png

Mam 65G1, podłączyłem HDMI przed zawieszeniem TV, nie zwróciłem uwagi na grubości A i ewentualne "odstawanie", ale mam około 10mm i jest całkowicie OK. Myślę że grubość 12mm nie będzie problemowa :) 

No i taka uwaga - dokładanie później kabelków to niezła gimnastyka ... nie jest tak łatwo i wygodnie jak to widać na materiałach video. Również zawieszenie TV na wieszaku jest dla niewprawnych trochę wyzwaniem i paniką gdy nie można trafić w w odpowiednie miejsce :D 

Edytowane przez emer
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.03.2021 o 16:18, Gmeru napisał:

A90J ma 650 nitów średnio w naszym teście a G1 ma 712 nitów. Ogólnie pod względem HDR są bardzo podobne.

Ogólnie to pomiary robicie po kalibracji, czy w trybie dynamicznym, żeby osiągnąć max jasność tv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vincent najwyraźniej podgląda nasze forum, bo znowu nagrał wartościowy materiał 

https://www.youtube.com/watch?v=PRSm2v7bfVo

 

😋

W dniu 31.03.2021 o 15:19, ma_ko napisał:

Ale po co ci tak obiektywnie te 1000 nitów?? Serio?

Jeśli piszesz to na poważnie, to znaczy ze nie rozumiesz tego czym jest i dlaczego powstał HDR. Warto rzucić okiem na materiały Vincenta - sporo tłumaczy 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dostałem aktualizacje (65G1) firmware z 3.10.29 do 3.11.15
Wie ktoś co nowego wnosi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prośba do właścicieli g1 czy któregoś z innych, nowych modeli...

Czy ktoś mógłby sprawdzić czy na nowym webos nadal można zainstalować i używać Disney+ po zmianie regionu (np. na Holandię)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nikt mi nie odpowiedział, ale już się przekonałem na własnej skórze.

Więc jeżeli się komuś przyda -Disney+ nadal działa.

Vivanco TITAN TS 8060 świetną opcją dla osób które nie chcą/nie mogą powiesić tv. Myślałem, że taka uniwersalna noga nie będzie za dobrze wyglądać, ale jest super - wygląda lepiej niż oryginalna, którą miałem z C8.

Jak na razie pierwsze wrażenia:

- na planszach jednorodność ekranu jakiej wcześniej nie widziałem w oledach,

- banding mały jest, ale bez tragedii, no i tv parę godzin, więc powinno być jeszcze lepiej,

- ustawienia i UI na tyle zmienione, że nie jest tak łatwo się odnaleźć (trochę mi zajęło dojście do tego że opcje eco są w menu support...).

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 897 nitów w moim HZ2000 nadal uważam ze to naprawdę wystarczy...., miałem grubo ponad 1000 nit w DX900 i jakoś nie widzę wielkiej różnicy względem tych prawie 900 w HZ.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, kraisto napisał:

Vivanco TITAN TS 8060 świetną opcją dla osób które nie chcą/nie mogą powiesić tv...

Noga super... u mnie przykręcona (bez podstawy) bezpośrednio do wąskiej półki wiszącej przed cieniutką ścianką... nie dało się powiesić TV na ścianie ;-(

Zachwycam się tym TV od jakiegoś czasu... po przesiadce ze starego i mniejszego LCD obraz rewelacja...

Podpiąłem chyba wszystko co było można 😉 i jedyną rzeczą która mnie na razie drażni to przełączanie sygnału z TV naziemnej na sygnał z TV Sat... mogli by rozdzielić te anteny (są przecież oddzielne wejścia). To taka dygresja, bo i tak w większości używam z dekoderem.

A gdyby tryb isf Expert potrafił się sam przełączać z dzień (jasna przestrzeń) na noc (ciemna przestrzeń) np. w zależności od pory dnia to było by mistrzostwo świata 😉

Na razie nie używam tych wszystkich przycisków na pilocie do dedykowanych usług (Netflix, Disney+, itp.), ale gdyby można było je zaprogramować je do czegoś innego (zmiana ustawień, inne aplikacje) mogły by się przydać. Generalnie system mógłby mieć więcej możliwości personalizacji.

Może Redakcja miała by jakiś posłuch (jak Vincent) i mogła by zasugerować producentowi drobne zmiany w aktualizacji oprogramowania?

 

W dniu 29.04.2021 o 17:16, emer napisał:

dostałem aktualizacje (65G1) firmware z 3.10.29 do 3.11.15
Wie ktoś co nowego wnosi ?

Vincent wie wszystko:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...