Skocz do zawartości
  • 1
cesioo

Mini Led vs Oled

Pytanie

Witam 

chciałbym zakupić telewizor 65” ale mam dylemat odnośnie technologii. Do wyboru Sony A90J LG G1 lub Samsung QN800a i tutaj rodzi się pewnie pytanie czy wybrać oled czy mini led. Wiadome boje się oleda ze wzgledu na możliwe wypalanie i nikt tutaj nie powie ze oled się nie wypala. Nie mam zamiaru się dostosowywać do tego ze tego nie wolno a tamto wolno bo go oled ale z drugiej strony oled to naprawdę bardzo dobra jakość. I dlatego jak uważnie mini led dorównuje jakością czerni do oledu ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
38 minut temu, cesioo napisał:

 I dlatego jak uważnie mini led dorównuje jakością czerni do oledu ??

na czarnych pasach i czarnej planszy dorównuje :)

jak tylko coś trzeba wyświetlić to włącza się strefa (w neoledach dalej całkiem spora - mniej więcej 4cm x 4cm bo to tylko 800 stref w 65calach)

i w tej strefie już prawdziwej czerni (i kontrastu) oledowej nie zobaczysz - no chyba że w dzień - ale wtedy nawet IPSy mają czerń

jednak jak nie chcesz się martwić wypaleniami to niestety lepiej zrezygnować z oled'a

dziś na RTINGS powinien pojawić się test topowca od samsunga

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/qn90a-qled

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A jak wyglada kwestia wypalania oledy w lg g1 czy Sony A90j

Występują przypadki wypaleniu oledu bardzo trzeba uważać ?

 Bo tez biorę pod uwagę używanie stadia Google obecnie mam Google tv przystawkę ale wolałbym coś mieć od razu na telewizorze w tym przypadku Sony ale właśnie oled 

Edytowane przez cesioo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
4 minuty temu, cesioo napisał:

A jak wyglada kwestia wypalania oledy w lg g1 czy Sony A90j

Występują przypadki wypaleniu oledu bardzo trzeba uważać ?

na razie nie występują bo nikt nie używał przez kilka miesięcy

każdy oled da radę wypalić - fizyki nie oszukasz - odpalasz program informacyjny na 5-6h dziennie i to tylko kwestia czasu kiedy zobaczysz wypalone ramki - pewnie rok wystarczy by się pojawiły

z oledem jak z samochodem sportowym o niskim zawieszeniu - albo dbasz i cieszysz się "osiągami" albo go zepsujesz

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Właśnie dlatego mam dylemat oled czy mini led 

A jeszcze jedno oglądanie filmów które wiadome nie są na całym ekranie posiadaj u góry i dołu pasy czarne to nie szkodzi oledom

I jak z trwałością oledu nie jest ze po czasie jakość obrazu spada nawet jak dbam o niego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
28 minut temu, cesioo napisał:

A jeszcze jedno oglądanie filmów które wiadome nie są na całym ekranie posiadaj u góry i dołu pasy czarne to nie szkodzi oledom

I jak z trwałością oledu nie jest ze po czasie jakość obrazu spada nawet jak dbam o niego ?

u mnie pasy się nie wypaliły (3-4 letni oled E6, więc niby z tych jeszcze podatniejszych na wypalenia) i świeci dalej bardzo dobrze (bez problemu "zawstydził" Q90T) - ale ramkę od tvn24 żona wypaliła

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0



A jeszcze jedno oglądanie filmów które wiadome nie są na całym ekranie posiadaj u góry i dołu pasy czarne to nie szkodzi oledom


Właśnie, że szkodzi!

I jak z trwałością oledu nie jest ze po czasie jakość obrazu spada nawet jak dbam o niego ?
Jasność obrazu spada max 50% po 100000h
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
19 minut temu, Caution napisał:

Właśnie, że szkodzi!

akurat pasy to chyba nikomu się nie wypaliły

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No nic padło na Samsung Qn800a 65 cali nie będę się ograniczał do oglądania rzeczy które mogą Szkodzić oledowi

A kiedy najlepiej go kupować bo narazie jest przedsprzedaż do 28.03 i wiadome dają pakiet ubezpieczenia a mi tego nie trzeba. Kiedy myślicie spadnie cena ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
akurat pasy to chyba nikomu się nie wypaliły
To prawda, ale chyba nie powiesz, że jest to dobre dla oleda specjalisto?
No nic padło na Samsung Qn800a 65 cali nie będę się ograniczał do oglądania rzeczy które mogą Szkodzić oledowi
A kiedy najlepiej go kupować bo narazie jest przedsprzedaż do 28.03 i wiadome dają pakiet ubezpieczenia a mi tego nie trzeba. Kiedy myślicie spadnie cena ?
Opowiedz później jak tam wrażenia z miernego kontrastu i IPSowej czerni
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
20 minut temu, Caution napisał:

To prawda, ale chyba nie powiesz, że jest to dobre dla oleda

skoro się nie wypala to czemu ma by niedobre - po prostu nie ma znaczenia

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
8 godzin temu, Caution napisał:

Ekran się nierównomierne zużywa

A powiedz mi nie ma co się bać oleda ?? Np Sony A90j będzie dobrym rozwiązaniem ??? 
 

Jedyne co mnie martwi jak to jest z tym wypalaniem. Czy obecne systemy niwelują ten problem czy nie ? 
 

mini led nadal będzie gorszy od oleda czy są na równi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
11 godzin temu, Caution napisał:

Ekran się nierównomierne zużywa

to tak samo jak w każdym FALD z dużą ilością stref - też jak zgasi diody na pasach to się one nie zużywają

3 godziny temu, cesioo napisał:

mini led nadal będzie gorszy od oleda czy są na równi ?

w dzień i w bardzo jasno oświetlonym pomieszczeniu miniled wygrywa,

wieczorem (nie musi być zgaszone światło) będzie odwrotnie - zobaczysz dużą różnicę kontrastu jaką daje oled 

 

co do wypalania - dopóki producent nie będzie dawał 5lat gwarancji fabrycznej na wypalenie to nie uwierzę że problem został wyeliminowany

ale jak nie oglądasz programów z ramkami lub nie grasz non stop w jedną grę to raczej jest się bezpiecznym

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Masakra weź sobie kup nowy telewizor hehe 

 

 

A Sony czy lg co będzie lepsze.???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
13 minut temu, cesioo napisał:

A Sony czy lg co będzie lepsze.???

sony ma lepszy upłynniacz, lg zdaje się że ma dalej gwarancję 2lata na wypalanie (do sprawdzenia) i jest tańszy

ktoś pisał że wykupił rozszerzenie gwarancji(ubezpieczenie?) dla lg do 5lat i wymieniono mu wypalony panel ale z tym to różnie bywa bo w gwarancji lg nie ma słowa o wyłączeniu wypaleń z gwarancji więc pewnie ubezpieczenie działa

z drugiej strony komuś w soniaku chyba też ostatnio wymieniono wypalony panel - no i w sony można wykupić 5lat gwarancji producenta

 

Edytowane przez klaus71
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wychodzi na to ze oled będzie miał zawsze problem z wypalaniem i koniec kropka taka technologia 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
3 minuty temu, cesioo napisał:

Wychodzi na to ze oled będzie miał zawsze problem z wypalaniem i koniec kropka taka technologia 

pewnie tak - ale problem jest tylko dla tych co "oglądają ramki" lub tłuką fortnite'a itp w setkach godzin

pozostali mają referencyjny obraz do oglądania do którego miniled się zbliży jak zrobi 15tys stref a nie marniutki 1tys :)

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Kupiłbyś drugi raz oled ??

I jak dużo osób ma jakiś problem tutaj na forum z tymi oledami.  Bo tak czytam opinie to ludzie zgłaszają problemy z oledami i wymieniają im te matryce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
25 minut temu, cesioo napisał:

Kupiłbyś drugi raz oled

no dalej obecny używam jako monitor do gier (brak tvn24 i wypalenia prawie już nie widac, po 3-4 miesiącach mocno "zbladło") - obraz z innej ligi niż na lcd - ale samsung qn90 wygląda po teście RTINGs naprawdę dobrze - ale w polsce to musisz szukać modeli od qn91 w zwyż

25 minut temu, cesioo napisał:

I jak dużo osób ma jakiś problem tutaj na forum z tymi oledami.  Bo tak czytam opinie to ludzie zgłaszają problemy z oledami i wymieniają im te matryce. 

większość wypaleń to od oglądania tvn24/tvp info - ograniczysz do 1h dziennie to nie ma problemu

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
większość wypaleń to od oglądania tvn24/tvp info - ograniczysz do 1h dziennie to nie ma problemu
A mówiłem, że w 2021 będzie duży postęp do przodu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
21 minut temu, raf7705 napisał:

A mówiłem, że w 2021 będzie duży postęp do przodu!

kosztuje 2x więcej niż q90t więc nie taki duży ten postep - taniej kupi się dużo lepsze oledy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A częste oglądanie filmów netflix w HDR nie szkodzi ? 

Chce kupić oleda cały sercem hehe ale głowa mówi ze nie wiem ze oled to zaje.... sprawa obraz to cudo ale to wypalanie i kwestia mini ledu czy już dorównała ona technologi oled 

 

ciekawe kiedy wejdzie do produkcji micro led bo on to zabija jakością oleda z tego co piszą w sieci lub jest na równi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
13 minut temu, cesioo napisał:

A częste oglądanie filmów netflix w HDR nie szkodzi ?

a czemu ma szkodzić? ja w oledzie miałem podbity kontrast bo załączony miałem jakiś tryb HDR Dark room nawet dla kanałów SDR i podświetlenie było non stop na 100

oledy wypala: masowe oglądanie prog. informacyjnych, bajek z logo, pulpit windows, granie w jedną grę non stop, być może śniadaniówka bo tam też jakies loga są (u mnie nie wypaliła)

ale ryzyko zawsze jest - niektóym ponoć wypaliły się napisy z netflixa - dla mnie kosmos ale kto wie (może nie kłamali)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
1 minutę temu, klaus71 napisał:

(ciach) niektóym ponoć wypaliły się napisy z netflixa - dla mnie kosmos ale kto wie (może nie kłamali)

z netflixa to jeszcze OK , obciach byłby jakby sie wypaliły TVP Info :D 

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A ten Qn800a z mini led będzie dobrym LCD ??? Czy szukać inne firmy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...