Skocz do zawartości
Maciej Koper

Jakość telewizora premium a nawet high-end w cenie średniaka. Testujemy ULED Hisense 65U8QF - 1400 nitów HDR w 120Hz

Rekomendowane odpowiedzi

Jakość telewizora premium a nawet high-end w cenie średniaka. Testujemy ULED Hisense 65U8QF - 1400 nitów HDR w 120Hz

Doskonale znana na świecie firma Hisense, zaczyna podbijać rynek europejski nie omijając naszego kraju. W połowie zeszłego roku nieśmiało na stronach Media Expert pojawiło się kilka pierwszych produktów, w tym zapowiadane jako niezłej klasy modele LCD ULED U7QF oraz U8QF. Nikt jednak nie spodziewał się, że już na dzień dobry zostaniemy tak pozytywnie zaskoczeni. I to nie tylko ceną ale jakością obrazu i funkcjami jakie oferują telewizory giganta z Chin. W naszej redakcji testowaliśmy oba jednak zaczynamy od modelu, który spowodował wręcz zmieszanie na naszych twarzach gdy zobaczyliśmy na nim materiały filmowe w 4K Ultra HD. Wariant 55 oraz 65 calowy linii U8QF kosztuje odpowiednio 3699 zł oraz 4699 zł. W tej cenie oczekiwaliśmy solidnego produktu ale na pewno nie takich atrakcji jak 1400 nitów HDR czy 180 niezależnych stref podświetlenia wraz z obsługą szerokiej palety barw osiąganej za pomocą kropek kwantowych. Całość została zaprojektowana tak, aby oglądanie materiałów wideo wywoływało tzw. opad szczęki. Wszystko okraszone 120Hz matrycą oraz bardzo niskim input lag wynoszącym jedyne 14 ms. Jak na kwotę 4699 zł 65" brzmi naprawdę nieźle prawda? Oczywiście telewizor nie jest bez wad i w tej cenie nie udało się zaimplementować wszystkiego. Jednak rokowania i oczekiwania w seriach 2021 wzrosły z automatu do bardzo wysokich wartości. I to nie tylko w przypadku Hisense ale także telewizorów konkurencji do których od teraz będziemy porównywać osiągnięcie producenta z Chin. Zabieramy się za szczegółowe testy.

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli wszystkie modele na rynek europejski będą tak przygotowane to Chinole moga namieszać. Moim zdaniem dopóki "sami" nie wejdą na prawdę na rynek europejski to taka współpraca z jedną siecią nastawioną "na wabiki" nie przyniesie efektu skali. W podobny sposób działają na rynku niemieckim i wielkiego sukcesu nie zauważyłem. Muszą zacząć budować markę. I zmienić swoje podejście do rynku i nauczyć się rynku europejskiego. A z tym maja największy problem. Oni chcą od razu sprzedawać dużo, a tak sie nie da. Ale to temat na inną dyskusję.

Wracając do testowanego telewizora ... nie jest źle. Że Chińczycy potrafią widziałem na przykładzie OLEDów w kilku chińskich sklepach przy okazji kilku wizyt tamże w latach 2017-2019. Niestety wtedy problemem był brak europejskiego menu z dostepem do europejskich aplikacji. Jak widac to już jest choc np. o ipla czy playerze możemy na razie zapomnieć.

Nie będę się tym razem czepiał braku HDMI 2.1. Klient z tego przedziału cenowego raczej nie będzie tego wymagał. Parametr maksymalnej jasności w HDR robi wrażenie na papierze, ale średnie 750 nitów jest wartością znakomitą. Ciekawi mnie jak wygląda podświetlenie matrycy w narożnikach bo takiego zdjęcia nie ma. ważne że TV daje sie poprawnie skalbrować i krzywe kolorów i gammy są płaskie. Ciekawi mnie także jak wygląda efekt halo, także nie ma żadnego zdjęcia.

Dla polskiego klienta ważny jest serwis ... pogwarancyjny. Nie wiem jak to rozwiązano, przez pierwsze dwa lata to problem sprzedawcy. A Chińczycy nie lubią serwisu tylko często dają w dostawie np. 1% dodatkowo na wymiany. Konsument o tym  nie wie i to kiedyś może być problem jak np. nie da się dokupic pilota albo przy walnięciu zasilacza za 6 USD trzeba będzie wywalić TV do kosza.

 

I co do ceny. Niby te 4700 to super cena za 65". Za chwilę potentaci odpowiedzą. poza tym do OLEda wcale nie jest tak daleko ;) .

 

Pozyjemy, zobaczymy. Czymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duma (z dobrego - dla mnie - zakupu "before it was cool") połechtana, dziękuję ;)

Mam pytanie - skąd macie informacje odnośnie planów dodania nowych aplikacji? Bo mi nie udało się dokopać do niczego, co nie byłoby nieoficjalną metodą instalacji. Inna sprawa, że większość potrzeb aplikacyjnych spokojnie załatwi android box czy nawet Mi/Fire stick.

Przy okazji, IPLA (ani nic innego) w międzyczasie się nie objawiła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie lampka ostrzegawcza się zapaliła tutaj:

Cytat

Jedyne problemy, jakie można przypisać telewizorowi Hisense to znaczne problemy z oddawaniem kolorów, gdy do telewizora doprowadzamy sygnał w postaci RGB, a nie YCbCr. Z reguły się to nie zdarza, ale czasem przy konsoli do gier może wystąpić taki format sygnału. Liczymy, że producent poprawi problem w przyszłości. Brakuje też możliwości zapisania osobnych parametrów do HDR niż do SDR.

Z tym RGB oznacza że będą problemy również jak ktoś korzysta z PC. Niby da się wybrać YCbCr w sterownikach, ale w połączeniu z HDR czasem różnie to działa, najczęściej w Windows źle.

Osobny profil do HDR i SDR to jest mega przeoczenie i oznacza że tego telewizora nie ma sensu kalibrować. Żal nie skorzystać czasem z dobrego HDRu w tym TV, a treści SDR jednak cały czas są najpopularniejsze. 

Ciekawi mnie jak będzie wyglądał rozrzut jakościowy. To że dostaliście telewizor wyselekcjonowany do testów to jest pewne, bo tak Chińczycy robią od lat żeby kontrahent zamówił od nich cały kontener albo statek tych telewizorów. Tylko że później się może okazać że jak to przypłynie, to co trzeci egzemplarz to szrot. Markety nie będą sprawdzać każdego egzemplarza przed wysłaniem go do kupującego, więc to rozczarowanie nastąpi dopiero w domu u Kowalskiego. 

Ale nie powiem że ten TV nie wzbudza ciekawości. W końcu się coś zaczyna dziać, jest jakaś nowa konkurencja co może ożywi nieco rynek co dla nas konsumentów oznacza same korzyści.

5 godzin temu, pmcomp napisał:

A Chińczycy nie lubią serwisu tylko często dają w dostawie np. 1% dodatkowo na wymiany

1% to może być wystarczające jak zamawiasz u Chińczyka coś prostego np długopisy. To na pewno będzie za mało dla czegoś tak złożonego jak telewizor, gdzie u nas są fajne pro konsumenckie przepisy, że jak kupujesz przez internet to po 14 dniach oddajesz bez podania przyczyny a później masz rękojmię 2 lata. Jeżeli jakość nie będzie utrzymana to taki Media Expert zostanie np z X procentami telewizorów po zwrotach. Chińczyk może nie chcieć tych X procent oddać, bo u niego takich pro konsumenckich praktyk nie ma więc nie przyzwyczajony i nie wkalkulował tego w koszty, co spowoduje że cały deal się skończy szybciej niż zaczął. 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, efel napisał:

Chińczyk może nie chcieć tych X procent oddać, bo u niego takich pro konsumenckich praktyk nie ma więc nie przyzwyczajony i nie wkalkulował tego w koszty, co spowoduje że cały deal się skończy szybciej niż zaczął. 

Myślę, że importer musiał wziąć coś takiego pod uwagę. Jest możliwe, że ME założył sobie jakiś tam procent awaryjności urządzeń i wrzucił go w cenę.

Z drugiej strony, telewizor to nie jest elektrownia atomowa, i w kraju jest całkiem sporo firm, które potrafią to naprawiać. Jeśli producent nie chciałby sam świadczyć usług utrzymania, to zapewne importer zażądał przekazania schematów, narzędzi serwisowych i kontenera części zamiennych - i w razie czego będą to próbowali naprawiać w kraju.

 

Ciężej może faktycznie być z częściami poza gwarancją, ale czy klienci w dzisiejszych czasach cały czas serwisują sprzęt, czy w razie awarii pozbywają się go? Zasilacz jeszcze można spróbować dorobić, płytkę elektroniki naprawić, ale awaria matrycy, a w takich TV pewnie też podświetlenia, zapewne uczyni naprawę nieopłacalną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, efel napisał:

Dla mnie lampka ostrzegawcza się zapaliła tutaj:

Z tym RGB oznacza że będą problemy również jak ktoś korzysta z PC. Niby da się wybrać YCbCr w sterownikach, ale w połączeniu z HDR czasem różnie to działa, najczęściej w Windows źle.

Osobny profil do HDR i SDR to jest mega przeoczenie i oznacza że tego telewizora nie ma sensu kalibrować. Żal nie skorzystać czasem z dobrego HDRu w tym TV, a treści SDR jednak cały czas są najpopularniejsze. 

Ciekawi mnie jak będzie wyglądał rozrzut jakościowy. To że dostaliście telewizor wyselekcjonowany do testów to jest pewne, bo tak Chińczycy robią od lat żeby kontrahent zamówił od nich cały kontener albo statek tych telewizorów. Tylko że później się może okazać że jak to przypłynie, to co trzeci egzemplarz to szrot. Markety nie będą sprawdzać każdego egzemplarza przed wysłaniem go do kupującego, więc to rozczarowanie nastąpi dopiero w domu u Kowalskiego. 

Ale nie powiem że ten TV nie wzbudza ciekawości. W końcu się coś zaczyna dziać, jest jakaś nowa konkurencja co może ożywi nieco rynek co dla nas konsumentów oznacza same korzyści.

1% to może być wystarczające jak zamawiasz u Chińczyka coś prostego np długopisy. To na pewno będzie za mało dla czegoś tak złożonego jak telewizor, gdzie u nas są fajne pro konsumenckie przepisy, że jak kupujesz przez internet to po 14 dniach oddajesz bez podania przyczyny a później masz rękojmię 2 lata. Jeżeli jakość nie będzie utrzymana to taki Media Expert zostanie np z X procentami telewizorów po zwrotach. Chińczyk może nie chcieć tych X procent oddać, bo u niego takich pro konsumenckich praktyk nie ma więc nie przyzwyczajony i nie wkalkulował tego w koszty, co spowoduje że cały deal się skończy szybciej niż zaczął. 

To telewizor losowo wyjęty z magazynu do sprzedaży. Było tyle pytań od kilku miesięcy, że trzeba było w końcu ruszyć ten temat. Przecież masz testy na świecie. Wszędzie był tak dobry...

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesująca propozycja (miło, że zrobiliście test). Widać moc w HDR! Brawo dla Hisensa. A na dokładkę wyniki kontrastu ANSI - ho,ho. PS. Jakby uplynniacz był ostrzejszy + pojawił się lepszy profil barwny out of the box to mielibyśmy naprawdę znakomity sprzęt w umiarkowanej cenie. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 8.03.2021 o 15:05, efel napisał:

 

1% to może być wystarczające jak zamawiasz u Chińczyka coś prostego np długopisy. 

Mylisz się, takie standardy handlowe przy zakupach z Chin są także dla elektroniki.

Dobry i sprawdzony TV ma awaryjność na poziomie 0,5%. TV klasy najtańsze, chińskie 32" LCD w Polsce mogą mieć awaryjnośc na poziomie kilkunastu %. A znam przypadki z rynku elektroniki gdzie zdażało się nawet i 30%.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Xisiek napisał:

Bardzo interesująca propozycja (miło, że zrobiliście test). Widać moc w HDR! Brawo dla Hisensa. A na dokładkę wyniki kontrastu ANSI - ho,ho. PS. Jakby uplynniacz był ostrzejszy + pojawił się lepszy profil barwny out of the box to mielibyśmy naprawdę znakomity sprzęt w umiarkowanej cenie. 

Ciekawe co się wydarzy w linii 2021, oj ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy model 55" i 65" różni coś oprócz ilości stref podświetlania (ilość proporcjonalna do powierzchni)? U niektórych producentów zdarza się stosowanie innych matryc, itp.

Poważnie zastanawiam się nad kupnem, ale jak na razie miejsca wystarczy tylko dla 55".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie różni, wg kalkulator odległości to 55" można se co najwyżej postawić jako monitor do komputera

Ciekawe co się wydarzy w linii 2021, oj ciekawe.

Oby nie wydali gorszego tv, jak to Szajsung, LG, Sony mają w zwyczaju robić

 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Wiem, przez 10 lat filmy oglądałem na 100" z 4 m i przy każdym seansie było mi szkoda, że ekran 120" się nie zmieścił. Cóż począć, jakiś czas muszę przemęczyć się z telewizorem 🤷‍♀️ Dlatego szukam kompromisu cena/jakość, a ten telewizor wydaje się w to idealnie łapać. Mimo, że Mi Boxa się przy nim nie pozbędę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W recenzji jest zaznaczone, że tv ma problemy z rgb, to na pc dac YCbCr 444 na ograniczonym wyjściowym zakresie tonalnym, zamiast RGB na pełnym zakresie tonalnym?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Caution napisał:

W recenzji jest zaznaczone, że tv ma problemy z rgb, to na pc dac YCbCr 444 na ograniczonym wyjściowym zakresie tonalnym, zamiast RGB na pełnym zakresie tonalnym?

Brawo !!! Dobrze przeczytales .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.03.2021 o 18:57, Piotr_137 napisał:

Dzięki za info.

Wiem, przez 10 lat filmy oglądałem na 100" z 4 m i przy każdym seansie było mi szkoda, że ekran 120" się nie zmieścił. Cóż począć, jakiś czas muszę przemęczyć się z telewizorem 🤷‍♀️ Dlatego szukam kompromisu cena/jakość, a ten telewizor wydaje się w to idealnie łapać. Mimo, że Mi Boxa się przy nim nie pozbędę.

Solizdaryzuje sie z Tobą w Twoim problemie ... ... ... ... 

???

 

Iiii ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, pmcomp napisał:

Brawo !!! Dobrze przeczytales .

Wtedy mam ograniczony zakers tonalny, więc lipa. To już lepiej RGB z pełnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, pmcomp napisał:

Solizdaryzuje sie z Tobą w Twoim problemie ... ... ... ... 

???

 

Iiii ???

I nic.

Dziękuję za wyrazy Twojej solidarności, czuję się lepiej wiedząc, że ktoś ma podobne odczucia.

Wiem, że mój post nie wniósł za dużo do tematu, ale był odpowiedzią do informacji Kolegi Caution, że 55" nadaje się bardziej jako monitor niż telewizor. Tak przy okazji podziękowań za udzieloną informację, która jest dla mnie pomocna.

Zresztą, nie tylko mój post w tym wątku nic nie wnosi.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kto ma ten TV może się wypowiedzieć na temat jakości odbioru programów z platformy Canal+ (satelita nie przez Internet) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ktoś jeszcze kupuje telewizor z HDR pod ogladanie kanałów w marnej jakości?

 

 

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Caution napisał:

To ktoś jeszcze kupuje telewizor z HDR pod ogladanie kanałów w marnej jakości?

jak marna jakość to tv sat to pewnie tylko 99% :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten telewizor ale oddaje bo nie ma eARC, jak dla mnie normalnego oglądacze meczyków i filmów telewizor był/jest ok. Gdyby miał eARC to by został. Zamieniam na Sony Ke-65HX9096, doplacam 1000zł ale chce miec sprzet w pełni kompatybilny z jbl bar 9.1

Na odbiorze z nc+ minusem jest to że są rozmyte napisy z menu nki, niewiem dlaczego nie potrafie ich wyostrzyć.

Edytowane przez emdzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na to, że w jakimkolwiek TV eARC będzie ci CIĄGLE działał poprawnie. Wszystko zalezy od softu drugiego urządzenia dogadania się obu. Każda zmiana softu w jednym albo w drugim może poprawne działanie wywalić w powietrze albo ... przywrócic jak nie działało wcześniej. Loteria.

 

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System laaguje, raz musiałem go wyłączyć z prądu , bo tak się zawiesił i nie dawał nawet obrazu. Dźwięk po bt zaraz zaczyna przerywać jak coś się robi na tv, a nawet przerywa jak nic się nie robi podczas oglądania filmu na Netflixie. Kto pisał, że system chodzi płynnie, to chyba nje widział nigdy płynnego systemu na oczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ani razu mi sie ten tv nie zwiesił, nie przyciął, ani na nc+, ani na netflixie, ani na xboxie. Faktem jest ze wszystko bylo podlaczone do soundbara i z soundara HDM ARC szło do TV. Dla mnei wszystko działało poprawnie.

dzwięku po BT nie puszczam na stałe miał podpięty soundbar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak niby na Xbox lub nc+ mógłby się zaciąć? To chyba też nigdy nie widziałeś płynnego systemu, tu podczas wyszukiwania filmu na yt z lagów wskakują całe słowa na raz

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...