Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem nowy na forum i obok przywitania się chciałem prosić o radę. Wiem , że to nieelegancko tak od razu prosić o radę, ale musze szybko dokonać decyzji.

Użytkuje sprzęt w domu i w pracy, w domu głównie nauka- dużo, czytanie tekstu, PDFY oraz gry (to tez ważne hehe). Procesor to Intel Core I5 10 gen i karta graficzna GTX 1065 OC (czyli cudów nie ma).

Kupiłem monitor Acer Predator XB 273 27 cali Full Hd 144 Hz. Oczywiście IPS. Do tej pory użytkowałem Dell Ultrasharp 24 cale- jest super. Niemniej w związku z problemem skalowania w W10 potrzebowałem "większej" czcionki oraz większych ikon itp. Przy 24 calach musiałem się nieco przysuwać do monitora. Normalnie siedzę ok. 60cm od monitora.

Okazało się, że jednak te 27 cali i Full HD to jednak za mało. Czcionka nie jest ostra, co chyba jest naturalne przy tej wielkości plamki.(Ca. 0,31mm). I o dziwo dotarło do mnie, że żeby czcionka była wyraźna, jednak musi być najpierw bardziej ostra, a dopiero później większa. Nie jest tragicznie i pewnie się człowiek przyzwyczai. Ale zapłaciłem 1500zeta i powinno być optymanie. Mogę trochę dodać.

Nie wiem czy dobrze adresuję pytanie, bo to jest forum głównie TV z tego co widzę. Zastanawiam się nad monitorem WQHD 27 cali. Będzie bardziej ostro. Ale na pewno będę musiał powiększyć w Windowsie czcionkę do pewnie 150%, albo i więcej ( już w FHD 24 cale powiększałem minimum 125%). Nie mam gdzie spróbować. Nie zależy mi na powierzchni roboczej, ale na komforcie dla oczu, mam już 5 krzyżyków. I teraz pytanie co lepsze:

1.  kupić WQHD i przeskalować dość dużo do 150 % lub więcej?

2. zostać przy 27 calach FHD, gdyż (hipoteza robocza) lepiej aby monitor pracował w natywnych rozdzielczościach i bez skalowania (czyli 100%). A przy 27 calach Full Hd wielkość czcionki, strony i ikon jest super. I działam na 100%.

Jeśli ktoś ma doświadczenie proszę o opinię, gdyż musiałbym szybko oddać Acera i kupić coś innego WQHD (nie 4K bo mi sprzęt nie wyrobi).

Takie mam pytanko dodatkowe:

- czy przy monitorach 240 Hz można zablokować do 144Hz? Chodzi o to aby się dało napędzić słabszym procesorem i kartą graficzną ( a na przykład Dell już ma wszystko 240Hz, nie ma interesujących mnie monitorów 144Hz).

Dziękuję z góry za pomoc

PS. Jestem po złamaniu nogi  i nie mogę niestety pooglądać w sklepie. A zakup na szybko, gdy stary monitor "idzie" do syna. 

Edytowane przez Maciej Mąkowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...