Skocz do zawartości
Horowic

Kalkulator odległości HDTVPolska vs Adeo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Proszę o pomoc w zrozumieniu jednej kwestii.

Chodzi w obliczanie odległości do ekranu, dokładnie o rozbieżność pomiędzy kalkulatorem HDTV a wytycznymi Adeo.

W moim przypadku odległość do ekranu to 3 m. Chciałbym kupić ekran Adeo i oglądać na nim Full-HD.

Według tutejszego kalkulatora, powinienem kupić ekran 75", natomiast według instrukcji Adeo 96".

Skąd aż taka różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam projektor full HD, oglądam z odległości 2,9m i mam  Adeo 114". Zarówno 75" jak 96" przy tej odległości będą za małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalkulator odległości dla projektora czy kalkulator odległości dot. komfortu oglądania? Pierwszy jest na projectorcentral dla każdego projektora, natomiast drugi to kwestia czysto indywidualna. Dla mnie odpowiedni jest rozmiar vs. odległość takie jak napisałem powyżej, a dla kogoś innego już nie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Horowic napisał:

Cześć wszystkim!

Proszę o pomoc w zrozumieniu jednej kwestii.

Chodzi w obliczanie odległości do ekranu, dokładnie o rozbieżność pomiędzy kalkulatorem HDTV a wytycznymi Adeo.

W moim przypadku odległość do ekranu to 3 m. Chciałbym kupić ekran Adeo i oglądać na nim Full-HD.

Według tutejszego kalkulatora, powinienem kupić ekran 75", natomiast według instrukcji Adeo 96".

Skąd aż taka różnica?

Cześć,

Jest takie powiedzenie: nie pytaj fryzjera czy już czas się ostrzyc.

U mnie ta odległość wynosi ok. 150% długości przekątnej. Pierwszy projektor kupiłem w 2002 roku. Siadałem bliżej, ale złapałem się na tym, że więcej czytam napisy niż oglądam film. Oznacza to, że nie obejmowałem wzrokiem całości ekranu, a fabuła to trochę więcej niż tylko środek planu i rozdzielczość.

Przy okazji ta odległość jest +/- na granicy rozróżnialności przez człowieka między fullhd i 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.01.2021 o 19:46, Horowic napisał:

Według tutejszego kalkulatora, powinienem kupić ekran 75", natomiast według instrukcji Adeo 96".

Skąd aż taka różnica?

Nasz kalkulator wyznacza optymalną odległość względem konkretnej rozdzielczości. Jak będziesz bliżej / będziesz miał większy ekran to jakość będzie pogorszona, bo będziesz odróżniał poszczególne piksele od siebie. W przypadku projektora jest to mniejszy problem niż na TV, bo obraz jest rozmyty i nie ma tak wyraźnej siatki pikseli. 

Wniosek? Weź duży ekran i odkładaj na projektor 4K ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Nasz kalkulator wyznacza optymalną odległość względem konkretnej rozdzielczości.

Czy nie wydaje Ci się, że wytyczne Adeo sprowadzają się do wyznaczenia dokładnie tego samego - optymalnej odległości względem konkretnej rozdzielczości?

Ich obliczenia zresztą bazują na tej samej wartości, co Wasze, czyli na odległości od oczu od ekranu. Od tego wychodzą.

Mnie jedynie zastanawia, dlaczego dla nich optymalne jest 96", a dla Was 75".

Może w ogóle to pytanie powinienem kierować do Adeo...

Dzięki w każdym razie, że zabrałeś głos w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co Ci te oba kalkulatory? Jedyny jaki powinien Cie  interesować, to ten od projektora, by wiedzieć jak duży obraz uda się osiągnąć z konkretnej odległości. Przy 3 metrach będzie to zwykle 100 cali, więc powinieneś kupić o kilka cali mniejszy.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Horowic napisał:

Czy nie wydaje Ci się, że wytyczne Adeo sprowadzają się do wyznaczenia dokładnie tego samego - optymalnej odległości względem konkretnej rozdzielczości?

Ich obliczenia zresztą bazują na tej samej wartości, co Wasze, czyli na odległości od oczu od ekranu. Od tego wychodzą.

Mnie jedynie zastanawia, dlaczego dla nich optymalne jest 96", a dla Was 75".

Może w ogóle to pytanie powinienem kierować do Adeo...

Dzięki w każdym razie, że zabrałeś głos w tym temacie.

Musisz odróżnić 2 sprawy: to co pisał MK o tym z jakiej odległości obraz jest ok i nie widzimy pixeli (i ten kalkulator jest na forum) od tego w jaki sposób będziesz w stanie ogarnąć z danej odległości cały obraz. Forumowy kalkulator w tym zakresie jest idealny i dobrze pokazuje z jakiej odległości można oglądać 4H lub HD. Jednak nie jest oczywiście w stanie przewidzieć jak my będziemy "ogarniać" z jakiej odległości dany obraz.

Ja np. miałem proj i ekran 100'' i z odległości 2,8m uciekały mi z pola widzenia boki. Na filmach panoramicznych jeszcze było w miarę ok, ale w 16:9 mi uciekało. Ktoś tu pisał w temacie, że i tak się ogląda środek... No mi jednak takie oglądanie nie odpowiada. Obecnie TV 75'' ogląda mi się całkowicie komfortowo z tej odległości 2,8m i myślę, że 85' też by było ok. 100' było trochę za dużo. Ale pamiętaj, że każdy ma inaczej i jest sporo osób na forum co oglądają z 3m 100' i nie mają z tym żadnych problemów. Bo to już kwestia człowieka, jego widzenia peryferyjnego, a także własnych preferencji i tego Ci żaden kalkulator nie zastąpi.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Adam60 napisał:

Ktoś tu pisał w temacie, że i tak się ogląda środek... No mi jednak takie oglądanie nie odpowiada. 

Proszę o dokładne czytanie postów. W tym się zgadzamy. Równiez nie pasuje mi oglądanie wielkich ekranów z bliska. +/- 150% przekątnej to wg mnie optimum, co zresztą napisałem powyżej. Dlatego proponowałbym każdemu przetestować na ścianie na byle czym, żeby zobaczyć co bardziej komu pasuje i nie ładować się za szybko w koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Musisz odróżnić 2 sprawy: to co pisał MK o tym z jakiej odległości obraz jest ok i nie widzimy pixeli (i ten kalkulator jest na forum) od tego w jaki sposób będziesz w stanie ogarnąć z danej odległości cały obraz. Forumowy kalkulator w tym zakresie jest idealny i dobrze pokazuje z jakiej odległości można oglądać 4H lub HD. Jednak nie jest oczywiście w stanie przewidzieć jak my będziemy "ogarniać" z jakiej odległości dany obraz.
Ja np. miałem proj i ekran 100'' i z odległości 2,8m uciekały mi z pola widzenia boki. Na filmach panoramicznych jeszcze było w miarę ok, ale w 16:9 mi uciekało. Ktoś tu pisał w temacie, że i tak się ogląda środek... No mi jednak takie oglądanie nie odpowiada. Obecnie TV 75'' ogląda mi się całkowicie komfortowo z tej odległości 2,8m i myślę, że 85' też by było ok. 100' było trochę za dużo. Ale pamiętaj, że każdy ma inaczej i jest sporo osób na forum co oglądają z 3m 100' i nie mają z tym żadnych problemów. Bo to już kwestia człowieka, jego widzenia peryferyjnego, a także własnych preferencji i tego Ci żaden kalkulator nie zastąpi.
Z jakiej odległości widać Pixel?!
W epsonie widziałem z 25cm na ekranie 130"
W JVC, z włączony eshift, wcale ich nie widzę, nawet przez szkło powiększające. Jak wyłączę eshift, to podobnie jak w epsonie około 25cm żeby zobaczyć, chociaż są i tak mniejsze niż w epsonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...