Skocz do zawartości
psychoderyna

Dylemat LED a OLED 55' / problemy z matrycą / wybór.

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, psychoderyna napisał:

Nie chodzi tyle co jest lepsze, tylko patrząc pod kątem możliwości oled czy słabe łącze pozwoli wykorzystać to co oferuje ten TV.

netflix wymaga 15,5 - jak łącze nie wydoli to obniży rozdzielczość

ale wpływ tego będzie taki sam na oled i lcd

gorsze łącze nie spowoduje że oled zatraci zalety oleda

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Xisiek napisał:

Sie wcale nie dziwie, do ogladania tylko materialow najwyzszej jakosci sam najchetniej nabylbym Panasia HZ 2000.

No ja też. :) Tyle, że mój następny TV będzie miał min. 77" i jakość co najmniej 😜  oleda.

Dlatego niech Panasonic pójdzie "po rozum do głowy" i zacznie robić przekątne oledów powyżej 65"  (77", itd).

Nie wiem dlaczego tego zaprzestali (ostatni był chyba ez77" z 2017r). Statystycznie przekątne nabywane przez tzw. Kowalskiego cały czas rosną.

Ceny dużych ekranów ciągle spadają i bardzo możliwe, że za jakiś czas (3-4 lata) oledy 77" (już nie upieram się przy Panasie ;)) będą  kosztować w okolicy 10 tyś. To tylko gdybanie, ale kto wie?  ;)

Chyba, że jakaś inna technologia pozamiata i oledy będą passe... ;)

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Xisiek napisał:

Sie wcale nie dziwie, do ogladania tylko materialow najwyzszej jakosci sam najchetniej nabylbym Panasia HZ 2000.

mi bardziej chodziło że oledy zdominowały kategorię "black & shadow detail"

do standardowej jakości obrazu jaki daje np. tv sat - oled też wyciąga co się da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie LG 65C9 zakupiony w lutym plus LTE T-mobile i Netfliks działa na ogół bardzo dobrze. Jakość powala  .  Owszem wieczorami zdarza się , że przepustowość LTE spada  do 2Mbit/s i poniżej, więc wtedy  o oglądaniu czegokolwiek raczej nie ma mowy ale to przecież nie wina telewizora. 

Często na C9 leci TVPIS czy też  WSI24 i powidoków czy wypaleń brak. Wczoraj włączyło się automatyczne odświeżanie pikseli ale ani przed ani po żadnych widocznych śladów. Oczywiście włączone te funkcje chroniące panel i jasność na 80. 

W życiu nie zamieniłbym tego tv na coś innego. Zamierzam zakupić dobry komp z RTX 3080 i już czuje ból przy zakupie monitora bo po prostu nie chcę LCD a 48" OLED albo niedostępny w PL albo jakieś nienormalne ceny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma doświadczenie z serwisem LG jeśli chodzi o wypaloną matrycę w trakcie gwarancji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reagują bardzo szybko. Serwis LG jest jednym z najlepszych. Zgłaszasz poprzez www lub telefonicznie. Jak telefonicznie to mogą chcieć żeby im wysłać zdjęcia problemu. Potem kontaktuje się serwis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2020 o 23:29, klaus71 napisał:

mi bardziej chodziło że oledy zdominowały kategorię "black & shadow detail"

do standardowej jakości obrazu jaki daje np. tv sat - oled też wyciąga co się da

I tu powiem Ci, ze mam tzw. mieszane uczucia - dlaczego? Od dawna wiadomo, ze oled (jako technologia) nie ma problemu z pelna czernia, po prostu dioda co ma dac czern nie jest wzbudzana i jest umowna smola. Problemem sa ciemne szarosci bo to juz trzeba podac bardzo niewielki prad co jest w praktyce wymagajacy zadaniem i co ciekawe, ze jest to problem przyznaje sam Vincet z jednym ze swoich niedawnych testow porownawczych.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Xisiek napisał:

I tu powiem Ci, ze mam tzw. mieszane uczucia - dlaczego? Od dawna wiadomo, ze oled (jako technologia) nie ma problemu z pelna czernia, po prostu dioda co ma dac czern nie jest wzbudzana i jest umowna smola. Problemem sa ciemne szarosci bo to juz trzeba podac bardzo niewielki prad co jest w praktyce wymagajacy zadaniem i co ciekawe, ze jest to problem przyznaje sam Vincet z jednym ze swoich niedawnych testow porownawczych.  :)

Hmm... To ja już zupełnie zgłupiałem... Jak pytałem się na tym forum z rok temu na temat odcieni szarości / detali w czerniach bo o tym chyba piszemy to odpowiadano mi, że OLEDy sobie z tym radzą fenomenalnie, lepiej niż LCD FALDY, a teraz piszesz, że Vincent widzi problem ?

Więc ponawiam pytanie - czy OLEDy nie gubią detali w czerniach ? Czy w tej kwestii lepiej sprawują się topowe LCD czy OLEDy ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Adam60 napisał:

Więc ponawiam pytanie - czy OLEDy nie gubią detali w czerniach ? Czy w tej kwestii lepiej sprawują się topowe LCD czy OLEDy ?

problem jest bardziej z lcd :)

one jesli nie gubią detali w czerniach to po prostu dlatego że w nich nie ma czerni na poziomie zbliżonym do oleda

i jeśli strefa nie może być całkowicie wygaszona to na pewno widać więcej - ale to już nie jest oledowa czerń - jest kontrast 4000:1

dla jednych jest to niezłe - dla inny bieda nie czerń 

samsung w twoim lcd próbował zbliżyć się do oleda i jak wszyscy pisali - by to zrobić musiał drastycznie wygaszać strefę - a wtedy wszystko co miało być np jasne w strefie jest do d....

i tak jak pisał Xisiek dla IPS - to samo obowiązuje z VA - czerń na lcd VA jest wtedy smolista gdy masz zwężoną źrenicę bo inaczej to jest raczej poziom co najwyżej dobrej plazmy

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Adam60 napisał:

Więc ponawiam pytanie - czy OLEDy nie gubią detali w czerniach ? Czy w tej kwestii lepiej sprawują się topowe LCD czy OLEDy ?

Jakbym byl nieobiektywny to bym napisal Ci tak gubia i tyle. Ale jako ze jestem ucziwym dziadem napisze prawde - gubia przy tych odcieniach, ktore leza blisko pelnej czerni, czyli przy takich mocno ciemnych szarosciach. Teraz i tak jest lepiej niz kiedys, ale temat nadal istnieje. Na moje "amatorskie" oko moze to byc spowodowane jakims problemem z diodami organicznymi kiedy zasilacz kieruje do nich bardzo male impulsy pradu. 

PS. Nie pamietam juz dokladnie, ale byc moze o tym wspomina Vicent w porownaniu Szajsunga Q90 z jakims OLEDem. Poszperaj na jutjubie na bank znajdziesz, w ktoryms z jego materialow :)

14 minut temu, klaus71 napisał:

samsung w twoim lcd próbował zbliżyć się do oleda i jak wszyscy pisali - by to zrobić musiał drastycznie wygaszać strefę - a wtedy wszystko co miało być np jasne w strefie jest do d....

No nie tak do konca, bo rownie dobrze ktos moglby napisac, ze jak oled ma duzo bieli na ekranie to tak sie przygasi, ze cala ta biel bedzie szara i do du... :)

15 minut temu, klaus71 napisał:

(...) VA - czerń na lcd VA jest wtedy smolista gdy masz zwężoną źrenicę bo inaczej to jest raczej poziom co najwyżej dobrej plazmy:)

W lcd, szczegolnie VA gdzie czern wystepuje, jej poziom powiazany jest z luminancja/sila podswietlenia. Czyli w wypadku HDR szukanie czerni jest problemem (zbyt wysoki pik na bieli) ale w wypadku materialow FHD kiedy ogladamy w ciemnych warunkach i tv sciemni nam sie do powiedzmy 80-120 nitow poziom czerni siega bardzo czesto poziomu dobrych plazm, a w wypadku niektorych tv wrecz je przewyzsza.

 

Konkludujac to nie jest sytuacja zero-jedynkowa. Kazdy wariant oled / led ma plusy i minusy. Grunt to wybrac cos dla siebie, bo idealow nie ma.

Edytowane przez Xisiek
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Xisiek napisał:

No nie tak do konca, bo rownie dobrze ktos moglby napisac, ze jak oled ma duzo bieli na ekranie to tak sie przygasi, ze cala ta biel bedzie szara i do du... :)

i tak jest w skrajnych przypadkach jak ABL jest załączany - natomiast nie zmieni to postrzegania bieli - ona dalej jest biała a nie szara tylko nie oślepia jak w lcd

ostatnio jak zapuściłem tryb dynamiczny na HDR by zobaczyć moc bieli na lcd to faktycznie - momentami to robi wrażenie do tego stopnia że trzeba mrużyć oczy

ale czy to jest takie fajne ? na dłuższą metę raczej będzie męczyć

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, klaus71 napisał:

ona dalej jest biała a nie szara tylko nie oślepia jak w lcd

Piszesz tak jakbys teoretyzowal, czemu? Przeciez wiesz, ze wiekszosc lcd robi max 300-500 nitow a i tak nikt tak normalnie nie oglada, a nawet jesli to wiecej robi oled :)

27 minut temu, klaus71 napisał:

ostatnio jak zapuściłem (...) HDR by zobaczyć moc bieli na lcd to faktycznie - momentami to robi wrażenie do tego stopnia że trzeba mrużyć oczy

Ogladalem w HDR Horizon Zero Dawn , na lcd co robil bodaj 1400-1600 nit w piku - powiem tak, zgubilem wtedy kapcie (tylko nie robilem tego po ciemnicy, dbam o wzrok :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Xisiek napisał:

Ogladalem w HDR Horizon Zero Dawn , na lcd co robil bodaj 1400-1600 nit w piku - powiem tak, zgubilem wtedy kapcie

niestety sprzedałem - znasz jakąś inną grę co miałaby jakiś spektakularny HDR na lcd (tzn. właśnie taki ultra jasny)?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, klaus71 napisał:

samsung w twoim lcd próbował zbliżyć się do oleda i jak wszyscy pisali - by to zrobić musiał drastycznie wygaszać strefę - a wtedy wszystko co miało być np jasne w strefie jest do d....

Dzięki za wszystkie odpowiedzi... Są na wysokim poziomie merytorycznym.

Co do tego gubienia detali w czerniach to jak wiecie rok temu w odpowiednim wątku o moim TV nie obyło się bez awantury z tym związanej... Praktycznie przez rok czasu analizowałem (oczywiście amatorsko, w sensie moich odczuć) wszystkie filmy głównie pod tym kątem. Począwszy od starych filmów DVD, a skończywszy na najnowszych UHD... Porównywałem z projektorem i innym TV, ale też LCD... Wnioski są dwa:

- TV natywnie ustawiony w trybach fabrycznych i do tego ze "słabym" playrem UHD rzeczywiście potrafi zgubić detale w czerniach, dlatego należy odpowiednio go ustawić... Ja mam tryb naturalny, troszkę bardziej przesunięta jasność. W playerze Panasonic jest tak dużo ustawień co do poprawy jakości obrazu jak i właśnie jasności/kontrastu itd. do tego wiele trybów UHD, że również można sobie idealnie ustawić... Obecnie z wyłączeniem pdpkt 2 (niżej) nie mam żadnych problemów z ginięciem detali w czerniach, wręcz przeciwnie - wygląda to bajecznie na niektórych filmach

- W jeszcze większym stopniu wpływ na to ma jak był kręcony sam film czy serial ! Nie ma to nawet znaczenia czy DVD czy BD (W UHD jeszcze się z tym nie spotkałem). Są materiały jak "Gra o Tron" na BD gdzie po prostu najmniejszy odcień czerni czy szarości jest widoczny, a są takie filmy jak Ocean's Twelve na BD gdzie pipi...y chciałem dostać bo połowa filmu jest niedoświetlona ! Nawet nie wiem czy to celowy zabieg czy nie, ale to był KOSZMAR ! Film wziąłem do obejrzenia tych scen, na budżetowym LCD (oczywiście bez żadnego wygaszania stref itd. - oczywiście słabsza czerń niż na FALDach) i mimo, że ten TV w ogóle ma słabą czerń to po prostu było jeszcze gorzej... Po prostu cała scena zamiast być w mocnej czerni bez zachowania detali, była w słabej czerni bez detali w czerniach i szarościach... :)  Ja oglądam 365 dni w roku praktycznie codziennie jakiś film więc mam ogromne porównanie... I to praktyczne, a nie teoretyczne lub jak ktoś sobie zapuści film w weekend... Są filmy na DVD gdzie wyglądają te detale super, a są filmy na BD jak wspomniany wyżej, gdzie idzie się zastrzelić... Do sprawdzania detali w czerniach polecam właśnie ten film i nie przypuszczam aby jakikolwiek TV wydobył z niego jakiekolwiek detale :)

Oczywiście, że to jeden punkt widzenia bo być może na OLEDach da się wydobyć jeszcze więcej czego nie widzę obecnie (mówię o normalnie, dobrze nakręconych filmach), a o tym nie wiem... Muszę mieć OLEDa aby się o tym przekonać, ale jak pisywałem nie wiem czy tu czy gdzie indziej mam watpliwości co do bieli bo, tak - ja właśnie lubię taką olśniewającą biel...

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Adam60 napisał:

Muszę mieć OLEDa aby się o tym przekonać, ale jak pisywałem nie wiem czy tu czy gdzie indziej mam watpliwości co do bieli bo, tak - ja właśnie lubię taką olśniewającą biel...

kup panasa serii 2000 będziesz miał 1000nitów - wtedy na 100% przejdziesz na czarną stronę mocy :) 

"dark side" w oledach jest tą dobrą stroną

13 godzin temu, Rybus85 napisał:

Ponoć jeden z lepszych HDR jest w god of war

też przeszedłem i sprzedałem :(

ale są filmiki na youtube - co by nie mówić obraz na q90t jest extra - gdyby nie stał wcześniej obok niego oled pewnie nie mógłbym uwierzyć że może być lepiej - a momentami dużo lepiej (im ciemniejszy obraz)

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, klaus71 napisał:

niestety sprzedałem - znasz jakąś inną grę co miałaby jakiś spektakularny HDR na lcd (tzn. właśnie taki ultra jasny)?

Niestety grywam bardzo okazjonalnie wiec nic nie podpowiem  - od dluzszego czasu juz mnie to po prostu nie jara (starosc) ;) Ale naprawde HZD na Sony XE 93/94 goniacego baaaardzo wysoko z swiatlosila zapewnialo miazdzace doznania.

PS. Co do spektakularnych doznan HDR to 3a by poszperac na jakim poziomie zaszyty jest pik bieli w grze i szukac po prostu tych wyzej ustawionych wydan. :)

Edytowane przez Xisiek
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Xisiek napisał:

spektakularny HDR

Moim zdaniem najlepszy HDR ma Assassin's Creed Orinins i początek w Shadow of the Tomb Raider

Tzn przynajmniej tak jest na Xbox one x

Ale tak już największe wrażenie robi HDR w Red Dead Redemotion 2 w scenach np na cmentarzu szczękę z zbierałem z podłogi. Było sporo momentów że kopara opadała do samej ziemi

W RDR 2 gram drugi raz właśnie żeby popatrzeć na te efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, koralgool napisał:

Ale tak już największe wrażenie robi HDR w Red Dead Redemotion 2 w scenach np na cmentarzu szczękę z zbierałem z podłogi. Było sporo momentów że kopara opadała do samej ziemi

to dorobili w końcu w tej grze pradziwy HDR - bo był ponoć taki pseudo łamanne na kulawy bliższy SDR

na czym w to grasz xbox1x ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem najlepszy HDR ma Assassin's Creed Orinins i początek w Shadow of the Tomb Raider
Tzn przynajmniej tak jest na Xbox one x
Ale tak już największe wrażenie robi HDR w Red Dead Redemotion 2 w scenach np na cmentarzu szczękę z zbierałem z podłogi. Było sporo momentów że kopara opadała do samej ziemi
W RDR 2 gram drugi raz właśnie żeby popatrzeć na te efekty
No właśnie raz przeszedłem na TV bez HDR.
Mam zamiar zagrać jeszcze raz na TV z HDR.
To mówisz, że RdR 2, dobrze wygląda na Xbox one X....
Fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, klaus71 napisał:

to dorobili w końcu w tej grze pradziwy HDR - bo był ponoć taki pseudo łamanne na kulawy bliższy SDR

Poprawili to i to dość szybko, ale do tej gry potrzebny jest dobry telewizor z jasnym HDR. Grafika w rdr2 na one x to jest majstersztyk, naprawdę coś wspanialego. 8gen w tej grze  jest wyciśnięta na 110% A w co gram? ograłem ekskluziwy, wszystkie Tomb raidery tez mają super grafikę, oczywiście ograłem, battlefildy 3,4,5 asassyny syndycat i origins (w trakcie) Głównie gram w Forze Motorsport ale i Horizon niepogardzę FIFA też nie pogardzę 🙂

7 minut temu, raf7705 napisał:
36 minut temu, koralgool napisał:

 

No właśnie raz przeszedłem na TV bez HDR.
Mam zamiar zagrać jeszcze raz na TV z HDR.
To mówisz, że RdR 2, dobrze wygląda na Xbox one X....
Fajnie.

Myślę że wygląda Perfect

Tylko oczywiście trzeba odpowiednio skalibrowac  HDR i zmienić z cinematic na... zapomnialem, na tą drugą opcję 🙂

  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Myślę że wygląda Perfect

Tylko oczywiście trzeba odpowiednio skalibrowac  HDR i zmienić z cinematic na... zapomnialem, na tą drugą opcję

 

Mam Samsunga Q9FN do grania, to z HDR powinno ładnie śmigać.

 

Teraz gram w "the last of us 2", na ps4 pro.

Wygląda graficznie bardzo, bardzo dobrze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, raf7705 napisał:

Mam Samsunga Q9FN do grania, to z HDR powinno ładnie śmigać.

No myślę że kopara ci kilka razy opadnie, tylko pamiętaj o skalibrowaniu HDR

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle jak już jesteśmy przy LG. Dziś byłem pooglądać TV LG OLED55CX3LA, który chce kupić. Oczywiście sprzedawca już ze startu zamiast LG chciał żebym wybrał Philips 55OLED805/12.

Główny jego argument był taki że LG słabiej wypadając pod względem obrazu a Philips ma lepsze algorytmy, funkcje ambilight, wyświetlanie białych elementów na Philipsie jest lepsze i ta biel jest biała a nie jak w przypadku LG oraz że funkcje IQ głosowe wcale nie są tak dopracowane w WebOS jak w Androidzie i jeżeli ustawie w LG język na Polski to nie będzie mi szukał wyszukiwania wymawianego po angielsku. 

Pomijając już kwestie obrazu, bo na sklepie Philipsa nie było i porównać nie mogłem. Ambilight całkowicie odpada  tv będzie nad komodą gdzie z lewej strony będzie szafa, natomiast z prawej strony przejście z salonu do kuchni więc całe to ambilight u mnie nie da żądnego efektu.

Bardziej już rozchodzi mi się o kwestie wyszukiwania głosowego czy na prawdę ustawiając język polski mówiąc po angielski nie znajdzie mi fraz ? Czy ktoś wie coś na ten temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, raf7705 napisał:

Teraz gram w "the last of us 2", na ps4 pro.

PS4 pro to świetna konsola z bardzo dobrymi grami ale jeśli chodzi o sprzętową wydajność to one x zmiata prosiaka. Jak będziesz grał w RDR 2 radzę ci powyłączać te Samsungowe gamingowe niby ulepszenia bo wydaje mi się że to musi w jakiś sposób powodować artefakty w grafice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...