Skocz do zawartości
kot Rudolf

Prośba o pomoć w doborze soundbara, a może stereo ?

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich Forumowiczów,

Ja także przybywam tu do mądrzejszych ode mnie po porady.

Wybudowałem dom, i potrzebuję jakiegoś podstawowego nagłośnienia do telewizora w salonie. W poprzedniej lokalizacji, używałem klasycznego zestawu stereo (Pioneer SX626 + Canton Karat 100) i podobało mi się, tym bardziej że słucham też winyli i lubię miękki, ciepły dźwięk.

Teraz zestaw do słuchania płyt będzie w innym pomieszczeniu, natomiast zastanawiam się jak najbardziej efektywnie nagłośnić salon w budżecie ok. 3 000 pln. Rozważam soundbara albo zestaw stereo, gdyż nie chcę szyć instalacji i montować kolumn do dźwięku przestrzennego w nowym wnętrzu. Źródłem dźwięku będzie tv (jeszcze nie wybrany) z obsługą Spotify i z telefonu (Samsung S20), bezprzewodowo. Najlepiej aktywny soundbar, ma to być uniwersalne urządzenie, żeby zarówno bajki dla dzieci, film sci-fi z netflixa jak i muzyka (elektronika, rock) brzmiały poprawnie (nie wybitnie). Dyskoteki robię rzadko, nie musi być bardzo głośno. Bardziej chodzi mi o poradę jak nie popełnić jakiegoś znaczącego błędu, niż uzyskać szczyty jakości dźwięku. No i soundbar w tym pomieszczeniu będzie najlepiej wyglądał. ładne kolumny stereo też przeżyję, ale strona wizualna jest w sumie ważniejsza – to ma być dyskretny system.

Mam obawy co do:

1.      Kubatury salonu i jego otwartości ogólnie na resztę domu – aktualnie doskwiera nam echo. Jak nie było widocznej na zdjęciu kanapy, nie można było się porozumieć pomiędzy salonem a kuchnią – echo. Kanapa zrobiła duża poprawę, ale problem nadal jest (czekamy na dostawę stołu, krzeseł i innych gadżetów). Nie zamierzam montować żadnych mat ani innych, dedykowanych do wygłaszania akcesoriów. Pomieszczenie jeszcze będzie miało kilka mebli w tym duży regał z książkami na ścianie przeciwnej tej z dużym oknem przesuwnym.

2.      Dwuspadowego, skośnego sufitu – krawędź styku skosów jest na środku pomieszczenia, jest symetria. W Internecie, wszystkie inne przypadki skośnego sufitu/nagłaśniania poddasza są o skosach w drugiej osi pomieszczenia, nie tak jak u mnie. Co na to dolby atmos w soundbarach ?

3.      Okno praktycznie na całej ścianie pomieszczenia.

4.      Czy subwoofer może stać w takim miejscu, jak na jednym ze zdjęć ?

5.      Czy systemy dopasowania się ustawień do otoczenia, sprawdzą się w moim przypadku ? Np. taki Bose ADAPTiQ ?

 

Załączam zdjęcia z wymiarami pomieszczenia i aktualnym stanem wyposażenia. Zapraszam z radami, uwagami i propozycjami konkretnego sprzętu. Z góry dziękuję i jestem do dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań.

 

Pozdrawiam

Paweł

20201110_170301aa.jpg

20201110_170335a.jpg

354.jpg

444.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie mam na celu ironizować, ale w pewnych sytuacjach - jeśli komuś zależy na przyzwoitym dźwięku - jedynym sensownym rozwiązaniem mogą okazać się słuchawki. To Ci da taką jakość, jakiej w tym przypadku nie zapewni nawet sto+ tysięcy wydanych na sprzęt i adaptację (której i tak nie chcesz robić).

Pomieszczenie jako mieszkalne jest atrakcyjne, ale praktycznie "antyakustyczne". Bardzo dużo szkła, nieregularny sufit, niesymetryczne ustawienie tv i widza. Tutaj przede wszystkim pomieszczenie będzie grało, a nie sprzęt. Jeśli to ma być coś relatywnie taniego i ładnego to każda rekomendacja sprowadzi się do loterii, bo ludzie mają różne wyobrażenia, czym jest "dobry dźwięk". Po prostu cokolwiek nie kupisz to albo będzie grało "dobrze" albo "źle"  zależnie tylko od Twojego poziomu akceptacji. Natomiast jeśli piszesz, że nie chcesz popełnić jakiegoś znaczącego błędu to moja rekomendacja jest taka - nie wydawaj więcej niż te 3K.

Spróbuj może ustawić najpierw ten sprzęt, który masz i lubisz i poeksperymentuj z słuchawkami. Jeśli to Ci się po kilku miesiącach nie spodoba, zacznij znowu się tym interesować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.11.2020 o 20:06, kot Rudolf napisał:

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich Forumowiczów,

 

Mam obawy co do:

1.      Kubatury salonu i jego otwartości ogólnie na resztę domu – aktualnie doskwiera nam echo. Jak nie było widocznej na zdjęciu kanapy, nie można było się porozumieć pomiędzy salonem a kuchnią – echo. Kanapa zrobiła duża poprawę, ale problem nadal jest (czekamy na dostawę stołu, krzeseł i innych gadżetów). Nie zamierzam montować żadnych mat ani innych, dedykowanych do wygłaszania akcesoriów. Pomieszczenie jeszcze będzie miało kilka mebli w tym duży regał z książkami na ścianie przeciwnej tej z dużym oknem przesuwnym.

2.      Dwuspadowego, skośnego sufitu – krawędź styku skosów jest na środku pomieszczenia, jest symetria. W Internecie, wszystkie inne przypadki skośnego sufitu/nagłaśniania poddasza są o skosach w drugiej osi pomieszczenia, nie tak jak u mnie. Co na to dolby atmos w soundbarach ?

3.      Okno praktycznie na całej ścianie pomieszczenia.

4.      Czy subwoofer może stać w takim miejscu, jak na jednym ze zdjęć ?

5.      Czy systemy dopasowania się ustawień do otoczenia, sprawdzą się w moim przypadku ? Np. taki Bose ADAPTiQimageproxy.php?img=&key=fc1eb1b581f25d32 ?

Cześć Pawle. Słuszne masz obawy i dobrze kombinujesz. IMHO pomieszczenie masz b.trudne do ogarnięcia akustyki, szczególnie przy wskazanych ograniczeniach. Jeżeli cokolwiek w tej sytuacji można próbować poradzić to tylko rozwiązania z aktywna korekcja/pomiarami pomieszczenia. Bose jak najbardziej wart sprawdzenia. Co do suba to hipotetycznie może się udać, ale wymogi pomieszczenia zapewne będą prowadzić sprawdzenia kilku miejsc.

PS. Na moje oko w ogóle nie wiem czy jest możliwe w satysfakcjonujący sposób „nagłośnienie” grajbelka czegokolwiek przy tych uwarunkowaniach, ale spróbować 3a 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam troszke podobnie w salonie. Soundbar bezproblemowo to ogarnął. Pod tv jak widać jest jednostka centralna, obok po lewej na podłodze subwoofer, a z tyłu za narożnikiem pomiędzy zegarem są satelitki. Nie widać ich jeszcze, bo stoją na ziemi. Lada moment kupię dedykowane stojaki. Soundbar to Samsung HW Q950Te1730871c39753d86debb44247850c0e.jpg&key=419a28c2f972ed1442d70e501505e8cb71717a1d051a7fc526ee697d0448faa61586e229b03add1d51490c284e893d2c.jpg&key=c518b30561dd6803f056a5a6e1fb611238d99250afe819e2435484fffdbe8ccf29508e94f0e2cfab92d56d2ea45ea2f5.jpg&key=926c8ddaa0d600059afc691fc0f65d14122ed8c330be203fdab1d6939905f34a9caba999710ee69b69c1ad112cb150ba.jpg&key=adcb6f56ab3d48d130a690a33d86713b87ec04db318a0ddb34565144b58ea3d6

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...