Skocz do zawartości
jotcekaes

Instalacja mieszkaniowa kablówka - rozbudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Na początek opis sytuacji:

Mieszkanie.thumb.jpg.43c986c502ccfcbdc57670e7bcbf83d8.jpg

1. Plan mieszkania - po lewo sypialnia, potem łazienka, mały pokoik, salon

2. Co chcę uzyskać? montaż telewizora w sypialni

3. Jakim sposobem? Dostępne są u mnie tylko dwie opcje - albo IPTV z Vectry albo coaxial i moduł CAM z Echostar (Poznań)

4. Jaki TV w sypialni? Nie mam go jeszcze, ale planuję nie większy niż 43"

5. Istniejąca infrastruktura? Owszem, połączenie RTV koncentrykiem między małym pokoikiem a salonem - kolor różowy poniżej między 1 a 2. W małym pokoiku jest gniazdo ZAMEL ZAP12/0 i jest przelotowe (dochodzi sygnał ze zbiorczej anteny z bloku DVBT - nie wykorzystuję) a w salonie jest gniazdo końcowe ZAMEL ZAR1/0. 

Mieszkanie2.thumb.jpg.056775d5b06f08179fb1e12e3d7611f3.jpg

Chciałbym zapytać specjalistów, ponieważ już sam zgłupiałem. Posiadam w mieszkaniu instalację elektryczną, która jest ok. Niestety przyszedł czas decyzji, że w sypialni postanowiłem powiesić TV. Mój aktualny dostawca udostępnia z gniazda w salonie światłowód do internetu i kabel koncentryczny, który mam podłączony "efką" do TV Samsung 55NU8042 i wszystko mi w miare działa. I tylko z tej instalacji (dostawca TV i internetu) korzystam.

dostawca.thumb.jpg.bc71b0447c82e4d52f436e03778d9a1c.jpg

Przy wykonywaniu instalacji poprosiłem także o wykonanie gniazd RTV i Ethernet w pokoiku obok salonu. I jest tam połączenie sieciowe cat.5e oraz gniazdo RTV przewodem antenowym (kolor różowy na schemacie i kabel koncentryczny na zdjęciach z izolacją brązową). I tu dochodzę do sedna sprawy. Z racji, że i tak ciągnę dwie skrętki do sypialni (kolor fioletowy) - jeden do internetu w sypialni (bardzo słaby zasięg, planuję tam wsadzić drugi router), drugi przyszłosciowo pod IPTV muszę wykonać instalację "na około", czyli pod listwami podłogowymi i ościeżnicami drzwi. Po kablu wyszło mi około 44m. Nie jest to za duża odległość dla IPTV?, gdybym zdecydował się na tę opcję? Router główny od dostawcy jest w salonie przy puszce ze światłowodem i nie ma możliwości go przenieść. Dla ethernetu protokół mówi o odległości 100 metrów między urządzeniami aktywnymi, więc jestem spokojny, bardziej martwi mnie ta telewizja po IP i jej "rwanie w przyszłości" i inne problemy, ale pytania opiszę na końcu.

Jest też szansa, że wykorzystam analogowy system z modułem CAM w sypialni. Czyli zamienię gniazda ZAMEL między pokoikiem (tam jest aktualnie gniazdo przelotowe dla DVBT zbiorczej z bloku) i wsadzę w salonie, podepnę pod niego kabel od dostawcy neta i przejdę nim dalej do małego pokoiku. W małym pokoiku dołożyłbym kolejne gniazdo przelotowe, a to, które było w salonie (końcowe) przerzuciłbym do sypialni. Po kablu (od małego pokoiku do sypialni) miałbym około 24m po kablu. Tylko nie wiem jakie gniazda podobierać. Schemat byłby następujący:

Gniazdo ZAMEL ZAP12/0 (z małego pokoiku) przeniesione do salonu i podpięte w niego na wejście kabel od dostawcy neta, na wyjście kabel istniejący do małego pokoiku

Gniazdo xxx xxxx (??) w małym pokoiku przelotowe, wejście na nim to kabel z salonu, na wyjście kabel, który położę między pokoikiem a sypialnią

Gniazdo ZAMEL ZAR1/0 (z salonu) przeniesione do sypialni i tam juz jako końcowe.

Zdjęcia z salonu:

1976464039_pokoik(2).thumb.jpg.42007fc9f965eeb902f045d1f857bed5.jpg772861875_salon(1).thumb.jpg.3f70aa10ac8d09593587e111fe65b8e9.jpg170353213_salon(2).thumb.jpg.5a0f853448d3f8c438d762b779ff2b88.jpg

Zdjęcia z pokoiku:

1847587177_pokoik(1).thumb.jpg.e27acad16716aec45cb207b5675ab1ee.jpg763875252_pokoik(3).thumb.jpg.78f1e14dd351e74a7bed466aaa8fe9f8.jpg

 

PYTANIA:

1. Co wybrać: IPTV od Vectry czy zostać przy analgowym sygnale z modułem CAM w Echostar?

2. IPTV to przyszłość, mniej przewodów, jednak uzależnione jest od internetu oraz przymusowo muszę wrócić na dekodery cyfrowe do telewizorów (kolejne zasilacze, piloty, urządzenia). Nie zależy mi na nagrywaniu programów itd.

3. Moduł CAM jest dla mnie wystarczająco wygodny, nie zależy mi na mega jakości sygnału, nie jestem pod tym względem mega freakiem. HD mi wystarcza.

4. Czy ciągnąć dwie niezależne instalacje do sypialni, czy już się skupić tylko na IPTV?

5. Czy IPTV Vectra jest ok? W sensie, jakie są opinie o tym typie odbioru sygnału i dostawcy?
6. Czy istnieje szansa wykonać instalację analogową tak, jak sobie wyobraziłem w koncepcji? Czy jest ktoś w stanie pomóc mi w wyborze gniazd i odpowiedniej tłumienności? Czy to zadziała w ogóle?

7. Czy coś przeoczyłem w tej koncepcji? 2 skrętki i tak będę ciągnął do sypialni na około, jednak jeśli IPTV nie dźwignie tej odległości, to już jedna opcja odpadnie - nie mam pojęcia czy to zadziała. Dla neostrady orange jest między routerem a dekoderem niby 90m dopuszczalne... Czy gdzieś jeszcze rozdzielacze sygnału muszę stosować, czy gniazda to skutecznie będą realizować? Czy tłumienia nie będą wpływać na odbiór sygnału? Chcę aby TV działały niezależnie od siebie, a nie były tylko powielonym ekranem tego samego obrazu na dwóch telewizorach. 

8. Od dostawcy dowiedziałem się, że ten kabel, który wystaje od nich z puszki, to zwykła antena DVBT a dekoduję dodatkowe kanały dzięki modułowi CAM. Czy to prawda? Mogę wykorzystać każdy sygnał naziemny i z dodatkiem karty CAM dekodować kolejne kanały?

9. Czy może jest lepsza alternatywa dla tych dwóch rozwiązań? Nie oglądam netflixów itd. jedyne co, to TVN Turbo, HGTV, TVN i sport. Nie chciałbym też TV typowo internetowej, przeglądarkowej za abonament z wyborem kanałów, jeśli już, to musi być appka na Tizena i musi działać (!) - nie jak TVP VOD czy TVN player, które co i rusz crashują.

10. Jaki TV do sypialni? jak już pisałem, 43" max, nie chciałbym , żeby swiecił jak jupiter w nocy. Myślałem nad czymś z android TV, raczej już nie Samsung. Prawdopodobnie Sony ewentualnie może Panasonic? Co byście doradzili? Używany, z wyprzedaży, VA czy IPS? Będzie oglądany tylko z łóżka na wprost. Nie zależy mi na mega jakości obrazu, nie będę kalibrował - to ma po prostu być przyjemne dla zwykłego oka i działać :) Nie chciałbym też wydawać na to "maleństwo" 43-calowe zbyt dużo kasy, myślę, że max do 2000zł, ale to już górna granica.

Aha, z gniazd RTV korzystałbym tylko z TV, radio totalnie niepodpięte. Mogę rozważyć wymianę ich na innego producenta wkładek, jednak obudowy muszą pozostać te same (VIKO KARRE), bo mam system ramkowy z innymi gniazdami zastosowany i nie chciałbym robić misz-maszu. 

Mam nadzieję, że opisałem swoją sytuację w miarę jasno, choć mam często problem z opisaniem swoich myśli ;D

Dzięki za pomoc, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...