Skocz do zawartości
DomDyb

Planowanie kina domowego, czy ekran 160" z projektorem w odległości maksymalnie 3,5 metra ma sens

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie miałem nigdy projektora. Mam w planach stworzenie kina domowego w pokoju który będzie spełniał tylko taką rolę. Maksymalny ekran jaki się zmieści na ścianie to właśnie tytułowe 160", natomiast długość pokoju od ściany do ściany to 3,8 m więc szacuję że odległość ekranu(planuje zakupić naścienny) do lampy projektora będzie wynosił 3,5 m. Posiłkując się artykułem z tego portalu w temacie doboru wielkości ekranu do odległości oglądania(u mnie wynosiłaby ok 3,3 m) zależałoby mi na zakupie projektora 4K żeby nie było widać poszczególnych pikseli. 

Nie jestem koneserem obrazu, po prostu zależy mi na widocznych detalach i dobrym kontraście, nie oczekuje jakości porównywalnej z oledami. Chciałbym się doradzić praktyków z forum czy taka przekątna ekranu wydaje wam się w porządku i czy znajdę odpowiedni projektor który będzie w stanie rzutować obraz z tej odległości w tych rozmiarach uzyskując jakość 4K, oczywiście przy ograniczonym budżecie który wynosi 15k na projektor. Czy to nierealne lub czy po prostu są lepsze opcje mając do dyspozycji takie pomieszczenie(3,5 m x 3,8, całkowite zaciemnienie)?

Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniądze można już pokusić się o JVC, tylko problem w tym, że z tak małej odległości pewnie nie osiągniesz więcej niż 110 cali. Projektory krótkoogniskowe typu Optoma UHZ65UST, to też zakres 85-120 cali. Zresztą nawet gdybyś coś znalazł, to nie wiem czy z takiej odległości dałoby się komfortowo oglądać 160 cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj JVC x7900. Tak jak kolega napisał, osiągniesz około 110" ale jakości porównywanej do OLED TV.
Szczególnie, że masz w pełni zaciemnione pomieszczenie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, raf7705 napisał:

Szukaj JVC x7900. Tak jak kolega napisał, osiągniesz około 110" ale jakości porównywanej do OLED TV.
Szczególnie, że masz w pełni zaciemnione pomieszczenie.

Dodatkową zaletą mniejszego ekranu będzie jasność wystarczająca do jako-takiego HDR

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to 160 cali najprawdopodobniej nie ma  sensu.

Blad wszystkich poczatkujacych, ktorzy chca miec jak najwiekszy rozmiar ekranu, zamiast optymalnego.

Odpowiedz najpierw na pytania, ile osob  ma uczestniczyc w (regularnych) seansach, w jakiej odleglosci od ekranu i w ilu rzedach chcesz ich posadzic?

Wg mnie, w  kinie domowym,   to optymalizacja doznan dzwiekowych powinna  decydowac o rozkladzie siedzen. ale ograniczac go bedzie rowniez mala odleglosc od ekranu  badz mala szerokosc pomieszczenia. Jezeli np zechcesz posadzic  wygodnie 4 osoby w jednym rzedzie, w  odleglosci  mniejszej niz 2,8 m  {co czesto  sie zdaza, a IMHO jest kompletnie bez sensu) od 120 calowego lub  wiekszego ekranu, to Ci siedzacy na obrzezach moga czuc dyskomfert podczas ogladania , zwlaszcza dynamicznych scen. Dostarczenie im jednakowej charakterystyki dzwiekowej moze byc rownie utrudnione, badz niemozliwe, bez poniesienia dodatkowego wysilku i nakladow, mogacych  to zapewnic.    

Jezeli nie planujesz  zbyt duzego audytorium, z pewnoscia nie bedziesz mial klopotow z aranzacje swojego kina, ale prace powinienes zaczac od ustalenia optymalnego ukladu salki i do niego dobierac wielkosc ekranu. Nie odwrotnie. 

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Poklikałem o JVC x7900BE i mam takie pytania.

image.thumb.png.f45c8a41056a5fe45229350d51083338.png

sprawdziłem to na stronie https://www.projectorcentral.com/. Czy stronka jest okej i mozna sie nia sugerować i czy wartosc 151 nits nie bedzie powodowała słabej czerni?

Dodatkowo jeżeli macie jakieś projektory do polecenia w niższym budżecie to będę bardzo wdzięczny.

 

6 minut temu, binary napisał:

Pierwsza sprawa to 160 cali najprawdopodobniej nie ma  sensu.

Blad wszystkich poczatkujacych, ktorzy chca miec jak najwiekszy rozmiar ekranu, zamiast optymalnego.

Odpowiedz najpierw na pytania, ile osob  ma uczestniczyc w (regularnych) seansach, w jakiej odleglosci od ekranu i w ilu rzedach chcesz ich posadzic?

Wg mnie, w  kinie domowym,   to optymalizacja doznan dzwiekowych powinna  decydowac o rozkladzie siedzen. ale ograniczac go bedzie rowniez mala odleglosc od ekrannu  badz mala szerokosc pomieszczenia. Jezeli np zechcesz posadzisz  wygodnie 4 osoby w jednym rzedzie, w  odleglosci  mniejszej niz 2,8 m od ekranu ekranu wiekszego niz 120' ( co czesto  sie zdaza a IMHO jest kompletnie bez sensu), to Ci siedzacy na obrzezach moga czuc dyskomfert podczas ogladania , zwlaszcza dynamicznych scen. Dostarczenie im jednakowej charakterystyki dzwiekowej moze byc rownie utrudnione, badz niemozliwe, bez poniesienia dodatkowego wysilku i nakladow, mogacych im to zapewnic.    

Jezeli nie planujesz  zbyt duzego audytorium, z pewnoscia nie bedziesz mial klopotow z aranzacje swojego kina, ale prace powinienes zaczac od ustalenia optymalnego ukladu salki i do niego dobierac wielkosc ekranu. Nie odwrotnie. 

w planach miałem 120 cali na samym początku, jednak post o którym wspominałem nakłonił mnie do większego. Autor tamtego postu wspominał korzystając ze swojego doświadczenia z klientami że zawsze po jakimś czasie ekran robi się za mały. 

Kino jest planowane dla dwóch osób, dźwięk mam mniej więcej przemyślany oczywiście na swoje możliwości. Pomieszczenie nie służy dobremu dźwiękowi ze względu na wymiary i skosy. W przyszłości planuje wygłuszyć je panelami. Oczywiście nie całe tylko w miarę umiejętny sposób. 

 

Edytowane przez DomDyb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 2 osob, wystarczy 2,5-2.7m od 115-120 cali *  bedzie w sam raz. Nie potrzebny jest wiekszy ekran, a mozna miec mniejszy ( dla obrazu 16:9), badz zmniejszyc odleglosc od ekranu ponizej 2,5 m , czego nie polecam, bo moze  czasem sie trafia dodatkowi widzowie.   Skup uwage  na wysokosci ekranu wzgledem ogladajacych, zeby ekran nie byl zbyt wysoko wzgledem osi oczu. Inaczej koniecznosc podnoszenia glowy do gory  zepsuje przyjemnosc ogladania na duzym ekranie. Pamietaj o wlasciwej pozycji  glosnika centralnego. 

Co do charakterystyki dzwieku, o ktorej wspomnialem wczesniej, wygluszanie nic nie pomoze. Chodzio mi  o mody pomieszczenia, ktore przy odstepie pomiedzy skrajnymi ogladajacymi na 2 metrach moga dac roznice  w pewnych zakresach czestotliwosci nawet  -6 dB.  Planujac kino dla dwoch osob nie powiniees miec problemu z optymalnym rozmieszczeniem siedzisk i znalezieniem "sweet spotu". Najwyzej narazisz poczucie estetyki pozycja  subwoowera... albo dokupisz drugi. ;) .

 

Mniejszy tez bylby dobry ale ze wzgledu  na szeroki AR wiekszosci filmow kinowych, lepiej  nie schodzic ponizej tego rozmiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak mówisz, tak jak wspominałem pokój będzie służył tylko jako kino domowe więc myślę że z odpowiednim ustawieniem ekranu i kolumn nie powinno być problemu. Z tego co czytałem o rozchodzeniu się dźwięku to subwoofer powinien stać w okolicach środka pomieszczenia. 

Zaciekawiłeś mnie odnośnie wygłuszenia, mógłbyś to rozwinąć? Z tego co czytałem to jest masa artykułów i wpisów na forach że odpowiednie wygłuszenie bardzo pomaga. Są nawet filmiki prezentujące ilość czystość dźwięku przed i po wygłuszeniu pomieszczenia.

Co do projektora JVC x7900BE na pewno bardzo solidny sprzęt i będę rozważał jego zakup, aczkolwiek jeżeli miałby ktoś do polecenia sprzęt podobnej klasy w trochę niższym budżecie to będę wdzięczny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj temat o tym projektorze (JVC) a takze o projektorach Epsona. Wielu z nas miało podobne dylematy. Jak chcesz zaoszczedzic nerwy i ... kase to bierz od razu JVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz budżet na poziomie 15k, to powinieneś za taką cenę go kupić. Oficjalna cena na stronie sklepu to jedno, a to za jaką kwotę można go kupić to drugie. Sklepy mają spore marże i mają z czego opuszczać, a jest ich na prawdę sporo. A jeśli dodatkowo u nich zamówisz sobie ekran, wówczas można dostać większy rabacik. Najgorsze co mógłbyś zrobić, to kupić go bez żadnej rozmowy za tyle ile podają w sklepie internetowym. Sam 2 lata temu kupiłem swojego Sony po tyle ile obecnie za niego żądają.

 

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

19 minut temu, user7878 napisał:

Poczytaj temat o tym projektorze (JVC) a takze o projektorach Epsona. Wielu z nas miało podobne dylematy. Jak chcesz zaoszczedzic nerwy i ... kase to bierz od razu JVC emoji6.png

Poczytałem trochę wpisów odnośnie tego sprzętu i faktycznie robi wrażenie. Widzę że nie ma co kombinować i trzeba brać JVC.

10 minut temu, MarianPaz napisał:

Skoro masz budżet na poziomie 15k, to powinieneś za taką cenę go kupić. Oficjalna cena na stronie sklepu to jedno, a to za jaką kwotę można go kupić to drugie. Sklepy mają spore marże i mają z czego opuszczać, a jest ich na prawdę sporo. A jeśli dodatkowo u nich zamówisz sobie ekran, wówczas można dostać większy rabacik. Najgorsze co mógłbyś zrobić, to kupić go bez żadnej rozmowy za tyle ile podają w sklepie internetowym. Sam 2 lata temu kupiłem swojego Sony po tyle ile obecnie za niego żądają.

 

 

Dzięki za radę, dobrze mieć świadomość że taka cena jest osiągalna w porównaniu z oficjalnymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zrobię tak jak mówisz, tak jak wspominałem pokój będzie służył tylko jako kino domowe więc myślę że z odpowiednim ustawieniem ekranu i kolumn nie powinno być problemu. Z tego co czytałem o rozchodzeniu się dźwięku to subwoofer powinien stać w okolicach środka pomieszczenia. 
Zaciekawiłeś mnie odnośnie wygłuszenia, mógłbyś to rozwinąć? Z tego co czytałem to jest masa artykułów i wpisów na forach że odpowiednie wygłuszenie bardzo pomaga. Są nawet filmiki prezentujące ilość czystość dźwięku przed i po wygłuszeniu pomieszczenia.
Co do projektora JVC x7900BE na pewno bardzo solidny sprzęt i będę rozważał jego zakup, aczkolwiek jeżeli miałby ktoś do polecenia sprzęt podobnej klasy w trochę niższym budżecie to będę wdzięczny. 

Wspomnialem o tym, bo zwykle za pierwszym razem jest z tym klopot, bo uzytkownik nie uwzglednia takich rzeczy, myslac ze sa one blache.
Co do "wygluszania", to napisze Ci narazie tylko,tyle, ze zastosowanie paneli akustycznych ma ograniczone zastosowanie. Fal basowych nimi nie wygluszysz.
Na optymalizacje akustyki przyjdzie czas pozniej, kiedy bedziesz mial juz dzialajacy system w pokoju. Narazie skup sie na zapewnieniu optymalnych warunkow propagacji dzwieku pomiedzy glosnikami a stanowiskami odsluchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, user7878 napisał:

Jak chcesz zaoszczedzic nerwy i ... kase to bierz od razu JVC emoji6.png

czy jakiś projektor typu short throw o jakości JVC (w czerniach i kontraście) jest wogóle osiągalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zrobię tak jak mówisz, tak jak wspominałem pokój będzie służył tylko jako kino domowe więc myślę że z odpowiednim ustawieniem ekranu i kolumn nie powinno być problemu. Z tego co czytałem o rozchodzeniu się dźwięku to subwoofer powinien stać w okolicach środka pomieszczenia. 
Zaciekawiłeś mnie odnośnie wygłuszenia, mógłbyś to rozwinąć? Z tego co czytałem to jest masa artykułów i wpisów na forach że odpowiednie wygłuszenie bardzo pomaga. Są nawet filmiki prezentujące ilość czystość dźwięku przed i po wygłuszeniu pomieszczenia.
Co do projektora JVC x7900BE na pewno bardzo solidny sprzęt i będę rozważał jego zakup, aczkolwiek jeżeli miałby ktoś do polecenia sprzęt podobnej klasy w trochę niższym budżecie to będę wdzięczny. 
To ewentualnie oczko niżej JVC X5900.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, binary napisał:


Wspomnialem o tym, bo zwykle za pierwszym razem jest z tym klopot, bo uzytkownik nie uwzglednia takich rzeczy, myslac ze sa one blache.
Co do "wygluszania", to napisze Ci narazie tylko,tyle, ze zastosowanie paneli akustycznych ma ograniczone zastosowanie. Fal basowych nimi nie wygluszysz.
Na optymalizacje akustyki przyjdzie czas pozniej, kiedy bedziesz mial juz dzialajacy system w pokoju. Narazie skup sie na zapewnieniu optymalnych warunkow propagacji dzwieku pomiedzy glosnikami a stanowiskami odsluchu.

Tak też zrobię, na początku dobiorę i poustawiam wszystko najlepiej jak umiem. Następnie zajmę się ulepszaniem, myślę że zastosowanie paneli akustycznych będzie zasadne ponieważ ściany są gołe i skośna ściana jest za oglądającymi. Czytałem że z falami basowymi sobie nie radzą, ale myślę że wygłuszając odbicia z głośników średnio tonowych i wysoko tonowych efekt będzie zauważalny.

Pytanie odnośnie JVC x7900, opłaca się wydawać kasę na kalibracje czy dla przeciętnego użytkownika różnica będzie marginalna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, DomDyb napisał:

Tak też zrobię, na początku dobiorę i poustawiam wszystko najlepiej jak umiem. Następnie zajmę się ulepszaniem, myślę że zastosowanie paneli akustycznych będzie zasadne ponieważ ściany są gołe i skośna ściana jest za oglądającymi. Czytałem że z falami basowymi sobie nie radzą, ale myślę że wygłuszając odbicia z głośników średnio tonowych i wysoko tonowych efekt będzie zauważalny.

Pytanie odnośnie JVC x7900, opłaca się wydawać kasę na kalibracje czy dla przeciętnego użytkownika różnica będzie marginalna?

Ja zastosowałem zasłony aksamit/welur na całej tylnej ścianie i dużej części bocznych. Do tego czarny, puchaty dywan i jest w miarę ok :)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie całościowo obraz z projektora się bardziej podoba od mojego Oleda 65gz950 , ja mam 113 cali i jest super . Też kupowałem x7900 w ciemno i to byl mój pierwszy projektor. Wydane pieniądze uważam najlepszą decyzją ostatnich lat 😉. Piszesz że nie jesteś koneserem obrazu to jeszcze lepiej ,bo zaczniesz nim być , nie da się przejść obojętnie obok takiego obrazu, zainwestuj w czarny aksamit i długo z tej norki nie wyjdziesz obiecuje 😁😁 ,aha bardzo polecam ekran adeo reference white i sklep HCX , super obsługa .

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...