Skocz do zawartości
Michał Malarczyk

LG B9 Odświeżanie pikseli

Rekomendowane odpowiedzi

Na starcie chce powiedzieć że TV kupiłem w dużej części jako monitor(granie często po 4-8h) i  nie zamierzam się z nim obchodzić jak z jajeczkiem bo "wypali mi się przecież...". Lecz chciałbym po prostu dowiedzieć się jak świadomie zapobiec temu.

Jak często powinienem robić Odświeżanie pikseli biorąc pod uwagę to że TV ma sporą styczność z elementami statycznymi podczas używania go jako monitora do Lapka??? Ewentualnie co poza testem OLED powinno zwrócić moja uwagę ze czas na Odświeżanie pikseli? Część osób twierdzi że powinienem w takim przypadku profilaktycznie robić odświeżanie 2x na miesiąc( czy może lepiej robić to 4x na miesiąc) ile w tym prawdy?? Częste profilaktyczne odświeżanie nie szkodzi matrycy?? Czy jednak bez zauważalnych zmian podczas normalnego korzystania/ OLED test lepiej tego zbyt często nie robić pozostawiając to inteligencji telewizora(mam namyśli auto czyszczenie po 4h użytkowania po wyłączeniu telewizora). Skąd mam pewność czy rzeczywiście po 4h+ aktywności po wyłączeniu TV LG-ik faktycznie przeprowadza czyszczenie? LG sygnalizuje o tym jakoś ???  

Jestem świadom że raczej nie ma szans na to że telewizor wytrzyma mi bez wypaleń 3 lata+ zwłaszcza że będzie służył jako monitor. Chce dowiedzieć się po prostu jak to jest z tym odświeżaniem jak często to robić, aby jednak służył jak najdłużej. I czy w momencie już zauważenia jakichkolwiek  wypaleń na teście OLED czy wtedy Odświeżanie pikseli w ogóle pomaga czy wtedy już za późno???

Prosiłbym też o PW w celu pomocy w ustawieniach B9 bo w bardzo ciemnych scenach czasem HDR kompletnie jest czarny nie widać w nim postaci. Także po prostu pomoc w ustawieniach B9 pod kątem najlepszego obrazu.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.07.2020 o 16:25, Michał Malarczyk napisał:

Jak często powinienem robić Odświeżanie pikseli

Profilaktycznie nigdy. TV sam to uruchamia co 2 tys przepracowanych godzin. Dopóki nie będziesz miał problemów z obrazem nie dotykaj tej funkcji.

W dniu 3.07.2020 o 16:25, Michał Malarczyk napisał:

Częste profilaktyczne odświeżanie nie szkodzi matrycy??

Podobno szkodzi, tak twierdził np Sony i oni odradzają robienie odświeżania pikseli 'profilaktycznie'

W dniu 3.07.2020 o 16:25, Michał Malarczyk napisał:

Skąd mam pewność czy rzeczywiście po 4h+ aktywności po wyłączeniu TV LG-ik faktycznie przeprowadza czyszczenie? LG sygnalizuje o tym jakoś ???  

Po 4 godzinach się wykonuje krótka 7 minutowa kompensacja. Można to poznać na dwa sposoby:

  • Jak wyłączasz TV to standardowo jest cyknięcie przekaźnika. Jak się ma zamiar zrobić kompensacja to tego cyknięcia nie ma od razu tylko po tych paru minutach
  • Wsadź sobie do portu USB jakieś urządzenie z diodą (np dysk twardy). W czasie pracy TV i w czasie kompensacji w porcie USB jest zasilanie.   
W dniu 3.07.2020 o 16:25, Michał Malarczyk napisał:

czy w momencie już zauważenia jakichkolwiek  wypaleń na teście OLED czy wtedy Odświeżanie pikseli w ogóle pomaga czy wtedy już za późno

Pierwsze co zauważysz to powidoki. Odświeżanie pikseli pomaga na powidoki - na wypalenia, nie.

W dniu 3.07.2020 o 16:25, Michał Malarczyk napisał:

Prosiłbym też o PW w celu pomocy w ustawieniach B9 bo w bardzo ciemnych scenach czasem HDR kompletnie jest czarny nie widać w nim postaci. Także po prostu pomoc w ustawieniach B9 pod kątem najlepszego obrazu.

Podstawowe ustawienia możesz wziąć np z testu na portalu RTINGs. Bardziej zaawansowana kalibracja opiera się o ustawienie prawidłowych poziomów czerni i jasności przy użyciu filmików testowych:

https://drive.google.com/file/d/0B9FgjTtNzSy0dTZwZ3p1eGVnTG8/edit

Jeżeli nie będziesz potrafił tego zrobić, albo efekt będzie niezadowalający i chcesz wycisnąć max ze swojego TV zawsze warto rozważyć opcję profesjonalnej kalibracji. Dostaniesz pewność że TV jest prawidłowo ustawiony pod każdym względem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.07.2020 o 10:59, efel napisał:

Wsadź sobie do portu USB jakieś urządzenie z diodą (np dysk twardy). W czasie pracy TV i w czasie kompensacji w porcie USB jest zasilanie.   

Jest możliwe podpięcie dysku zewnętrznego bezpośrednio do TV i z niego oglądać filmy? Odtworzy TV każdy format  filmu? Zazwyczaj oglądałem filmy z laptopa (ewentualnie dysk podpięty pod laptopa) podpiętego HDMI. Może pytanie oczywiste ale tak z ciekawości pytam bo mam problemy z HDR'em w połączeniu laptop TV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Michał Malarczyk napisał:

Jest możliwe podpięcie dysku zewnętrznego bezpośrednio do TV i z niego oglądać filmy? Odtworzy TV każdy format  filmu?

Oczywiście że jest możliwe. Odtworzy większość formatów wideo, obsługuje napisy itp. Pytanie czy będzie Ci się chciało wrzucać filmy na dysk, przełączać go w tym celu pomiędzy kompem i telewizorem. Dużo lepszą opcją jest dysk NAS i oprogramowanie typu Plex Media Server albo Emby. Oglądasz wtedy z wygodnej apki, a wszystkie pliki masz w sieci domowej. Ja korzystam z Plexa od lat i chwalę sobie to rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...