Skocz do zawartości
TheTester

Refleksy - na ile są problematyczne? (TV do jasnego pokoju)

Rekomendowane odpowiedzi

Nosiłem się z zamiarem kupna LG CX (tak, zwróćcie uwagę na czas przeszły). Przezwyciężyłem wszystkie przeciwności technologiczno-psychologiczne (wypalanie czy brak eARC w AVR), ale poległem na, wydawało by się dość błahym problemie - odbicia otoczenia od ekranu. Mój obecny TV (Sony KDL-46EX500) ma ekran matowy i stoi w niewielkiej odległości od drzwi balkonowych i dużego okna, które jest od strony mniej więcej północno-wschodnie. Słońce jest rano, a później jest po prostu dość jasno. Szczególnie, że ściany mam jasne, a TV jakby nie patrzeć, też działa jak lampa.

Z tego co widzę, to obecny rynek TV tkwi w przekonaniu o wyższości odblaskowych, tak jak swego czasu rynek monitorów PC, który na szczęście wyleczył się z tej przypadłości w stopniu wystarczających do normalnego funkcjonowania.

Widziałem kilka filmików, trochę zdjęć i nieco opinii na temat refleksów. Spojrzałem na to jak to wygląda u mnie i o ile odbicia są, to jakby takie za mgłą. Dziś rano specjalnie się przyglądałem i jak scena była nieco bardziej ciemna, to było widać takiego rozmytego ducha rzeczy, które stały na stole. Wymaga to jednak skupienia i bez tego raczej trudno to dostrzec.

No i teraz zastanawiam się na ile te "cudowne" powłoki na obecnych TV będą działały, a na ile oglądanie czegokolwiek mroczniejszego będzie męczące lub po prostu rozpraszające? Widziałem testy na rtings, ale one są dość niepoważne wg mnie - jak ekran odbija w takim stopniu jak pokazywali na ich zdjęciach, to nie powinien być oceniany tak wysoko. No, ale to już moje zdanie, osoby gardzącej gimnastyką, wymaganą do poprawnego ustawienia błyszczącej matrycy w laptopie, żeby komfortowo coś na nim robić. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najelepsza powloka, gaszaca niemal wszystkie refleksy niczym czarna dziura, znajduje sie w ubieglorocznych szczytowych modelach Samsunga Q85 i Q90. Oprocz tego aspektu oferujac katy boczne na naprawde wybitnym poziomie jak na lcd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się tak zastanawiam czy czasem nie ująłem nieco źle nazwy tego wątku...Widziałem na filmie ten TV Samsunga i też bardzo ładnie odbijał otoczenie. Także wygląda na to, że trzeba rozgraniczyć refleksy i odbicia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co widziales, te tv sa praktycznie matem oka cmy gaszacym najbardziej na rynku. Nie ma zadnej innej technologii /innego tv dostepnego na rynku, ktory bylby lepszy w tym aspekcie.

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, może po prostu na filmie to było akurat mocno uwidocznione. Jeśli są one matem, to chwała Samsungowi za zdrowy rozsądek! Jeszcze tylko, żeby LG poszło po rozum do głowy...

Nie odpowiada to natomiast na pytanie o możliwą frustrację z powodu tego co LG ma do zaoferowania, bo interesuje mnie tylko OLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, TheTester napisał:

Nie odpowiada to natomiast na pytanie o możliwą frustrację z powodu tego co LG ma do zaoferowania, bo interesuje mnie tylko OLED.

To przyznam nie rozumiem o co Ci kolego biega. Piszesz najpier, ze juz Cie oled cx nie interesuje, a pozniej piszesz ze tylko oled cie interesuje, czy ja cos zle czytam? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm...Tak, może rzeczywiście być to nieco mylące :D Bo ja bym bardzo chciał OLED - czekałem na odpowiednie rozwinięcie tej technologii od bardzo dawna. I ten temat w sumie jest po to by ktoś spróbował mnie przekonać, że te odbicia nie są tak problematyczne, że wydziwiam i najlepiej to niech przestanę marudzić. ;)

Zastanawiam się też czy nie podjechać do jakiegoś sklepu RTV tylko nie wiem gdzie mają we Wrocławiu odpowiednią wystawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj az tak ciezko 4 litery wsadzic ?  A jak jakis dzieciak tutaj napisze ze jest ok to kupisz w ciemno? :o Chlopie no daj spokoj 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"4 litery wsadzic" - nie rozumiem...

Nie, w ciemno nie kupię. Ale jako, że brak mi własnych doświadczeń, to posiłkuję się innymi. Tak samo jak z każdym innym parametrem. Twoją odpowiedź można zastosować do dowolnej porady odnośnie czegokolwiek, a jednak ludzie się pytają i ludzie odpowiadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież rada Xiśka jest zrozumiała i jedynie słuszna. Jedziesz do salonu RTV i sam sprawdzasz, czy te refleksy Ci przeszkadzają czy nie. Nikt inny w pełni odpowiedzialnie za Ciebie nie zdecyduje w tej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy sklepowe, pomimo bycia jednymi z lepszych, nadal nie są w 100% tym co zastanę w domu. Choćby ze wzg na inne ustawienia parametrów TV i inne otoczenie. Także każda opinia jest dobra. To co ja z nią zrobię, to już inna sprawa. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem.
Miałem LG 79" w salonie. Masakra z odbiciami.
Mam Samsung Q90R 75". Praktycznie zero odbić.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zamówić internetowo i ew. zwrócić gdy te refleksy będą nie do zniesienia. Ja mam oleda, duże okno z tyłu po prawej stronie tv, mniejsze z boku po lewej i mnie refleksy nie przeszkadzają w dzień(chociaż widoczne są). Oglądam jednak głównie w nocy, także tu już kompletnie problemu nie ma.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, raf7705 napisał:

To ja powiem.
Miałem LG 79" w salonie. Masakra z odbiciami.
Mam Samsung Q90R 75". Praktycznie zero odbić.

Bo obecnie samsung ma jedno z najlepszych rozwiązań w tej kwestii 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, TheTester napisał:

 Także każda opinia jest dobra. To co ja z nią zrobię, to już inna sprawa. :P

Wiesz, teraz jak sobie tak wszystkie twoje posty do kupy zlozyc, to mi jakos nieodparcie wychodzi, ze tu chodzi o sianie zametu/bicie piany a nie faktyczna pomoc/porade. 

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Xisiek napisał:

Wiesz, teraz jak sobie tak wszystkie twoje posty do kupy zlozyc, to mi jakos nieodparcie wychodzi, ze tu chodzi o sianie zametu/bicie piany a nie faktyczna pomoc/porade. 

:(

Hm...widać z interpretacją lub składem masz problem. Jak możesz to jakoś konkretnie wykazać, to zapraszam (choć może nie tutaj, bo zamęt to tylko wprowadzi do oryginalnego przekazu). Jak nie, to Twój post w sumie jest w tej chwili dokładnie tym co mi zarzucasz.

Na szczęście inni byli bardziej wyrozumiali i napisali nieco konkretniej odnośnie problemu, który staram się wewnętrznie rozwiązać.

---------------

A przy okazji - byłem dziś w jednym sklepie. Mieli tylko C9 wywieszony. Obok był Samsung jakiś (niestety nie wpadłem na pomysł, żeby spojrzeć na model). Generalnie TV trochę jak (czarne) lusterko działał. W ciemnych scenach było widać całe otoczenie sklepowe. Szczególnie taśmę LED, która akurat była zaraz przed ekranem (od krawędzi półki). W jasnych w sumie było ok - tylko ta taśma była widoczna. Samsung radził sobie jednak lepiej, bo ta jasność sklepu była rozmyta. Test uznaję za średnio wartościowy z uwagi na ogólną jasność otoczenia. Jutro jak dam radę wybiorę się do kolejnego sklepu. Może tam będą mieli nieco inaczej ulokowane TV, więc będę mógł spojrzeć "innym okiem".

Edytowane przez TheTester
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może warto poszukać pomocy gdzie indziej i po prostu zainwestować w genialny wynalazek ludzkości jakim są rolety okienne? Wtedy możesz spokojnie zdecydować się na OLED, który da Ci po prostu bezkompromisową jakość, zamiast zastanawiać się na słabszym obrazem, ale za to lepiej tłumiącym odbicia...

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.06.2020 o 14:00, TheTester napisał:

Nosiłem się z zamiarem kupna LG CX (tak, zwróćcie uwagę na czas przeszły). Przezwyciężyłem wszystkie przeciwności technologiczno-psychologiczne (wypalanie czy brak eARC w AVR)

Brak eARC w CX? Pierwsze słyszę.

W dniu 21.06.2020 o 14:00, TheTester napisał:

Mój obecny TV (Sony KDL-46EX500) ma ekran matowy i stoi w niewielkiej odległości od drzwi balkonowych

Zwróć uwagę że nowe telewizory mają dużo większą jasność od twojego starego TV. Nie jest potrzebny matowy ekran, żeby uzyskać taki sam poziom 'oglądalności' obrazu - wystarczy zwiększyć jasność.

Samsung jest niepokonany jeżeli chodzi o powłokę redukującą odbicia. Telewizora z matowym ekranem obecnie nie kupisz - matowość ekranu zmniejsza kontrast, a to niezmiernie ważny parametr obrazu. 

16 godzin temu, Mr.Hankey napisał:

A może warto poszukać pomocy gdzie indziej i po prostu zainwestować w genialny wynalazek ludzkości jakim są rolety okienne? Wtedy możesz spokojnie zdecydować się na OLED, który da Ci po prostu bezkompromisową jakość, zamiast zastanawiać się na słabszym obrazem, ale za to lepiej tłumiącym odbicia...

Podpisuję się pod tym rękami i nogami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, raf7705 napisał:

Przeczytaj jeszcze raz, to co jest w nawiasie, eArc.

Przeczytałem. Dalej nie kumam. Przecież CX obsługuje HDMI 2.1, a więc eARC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega pisze że AVR, nie ma eArc.
Tak, że po ujjj mu eArc w TV, jak jego AVR, tego nie ogarnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A może warto poszukać pomocy gdzie indziej i po prostu zainwestować w genialny wynalazek ludzkości jakim są rolety okienne? Wtedy możesz spokojnie zdecydować się na OLED, który da Ci po prostu bezkompromisową jakość, zamiast zastanawiać się na słabszym obrazem, ale za to lepiej tłumiącym odbicia...
Gdyby życie było takie proste
Napisze jak to wygląda u mnie. Mam tv plazmowy i matryca jest jak lustro. Tv odbija wszystko w dzień. Idąc twoim tokiem rozumowania rolety uchronią mnie przed tym problemem. Ale tak nie jest.
Otóż z mojej perspektywy chce uniknąć sytuacji że wieczorem lub w dzien po zamknięciu żaluzji, rolet nadal będę widział odbicia w lustrze po włączeniu jakiegokolwiek źródła światła. Tak jest obecnie.
Tak więc moim zdaniem wątek jest jak najbardziej sensowny i każda odpowiedź w temacie na wagę spokoju i zadowolenia dla takich osób jak Ja

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na lustrzaną matrycę rolety nic nie dają, albo dają ale nie wystarczająco dużo. Zawsze jakiś ułamek światła się przebije i to wystarczy, żeby się wszystko odbijało w ekranie telewizora.
Trzeba by okna zamurować albo czekać do zmierzchu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 25.06.2020 o 15:12, efel napisał:

Przeczytałem. Dalej nie kumam. Przecież CX obsługuje HDMI 2.1, a więc eARC

Ale jak AVR nie obsługuje, to nie odbierze odpowiedniego sygnału, więc nie przejdzie nic więcej niż DD+. Czyli podłączenie np. BD do TV, żeby mieć 4k zdegraduje dźwięk. Rozwiązaniem tego problemu jest urządzenie, które się shARC nazywa.

----------------

Generalnie poszedłem jednak na żywioł. Byłem jeszcze w jednym sklepie, obejrzałem wszystkie OLEDy jakie mieli oraz Samsungi. Zrobiłem sobie testy z moim obecnym TV w dzień i wieczorem. Refleksy są zawsze, a dużo zależy od tego jakie konkretnie oraz jak bardzo skupiamy się na ich znalezieniu. Ostatnio np. siedząc przed monitorem zorientowałem się, że odbija mi się w nim lustro z tyłu...i tylko dlatego, że akurat myślałem o refleksach :P

Także dzięki wszystkim za info. Jak będę miał TV w domu postaram się nie zapomnieć wpaść i napisać czy daje radę czy jednak...nie.

Edytowane przez TheTester
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...