Skocz do zawartości
TheTester

Nowy TV, stary Amplituner - jak pogodzić?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Przygotowuję się psychicznie do kupna nowego TV, który chciałbym jakoś pogodzić ze sprzętem, który już posiadam. Nie jestem w 100% pewien czy to jest dobry dział na to pytanie, także w razie czego proszę o oddelegowanie wątku w odpowiednie miejsce. :P

Na potrzeby dyskusji możemy przyjąć, że będę miał LG CX oraz brak problemów z passthrough po stronie TV.

W tej chwili cały sprzęt jest podłączony w taki sposób, że Yamaha RX-V673 jest niejako centralnym punktem. Przyłączonych jest tam kilka urządzeń: BD, pudełko multimedialne, głośniki oraz TV (obecnie Sony KDL-EX500). Docelowo BD zostanie zapewne wymieniony na wersję z 4k.

Problem, który widzę to brak wsparcia dla eARC we wzmacniaczu, a co za tym idzie, brak mi pomysłu jak to wszystko podłączyć, żeby uzyskać pełnie możliwości...Planowałem korzystanie z aplikacji na TV (np. Netflix czy Spotify), a to oznacza konieczność przesłania dźwięku do wzmacniacza. Dla jakichś niższych jakościowo problemu być nie powinno, bo nadal ARC jest (ale czy na pewno?), ale co z lepszymi standardami? Znacie jakiś sprytny sposób na to abym nie był zmuszony wymieniać wzmacniacza? Bo nie licząc wsparcia dla eARC, to nie specjalnie widzę powód do dodatkowego wydawania pieniędzy. Próbowałem szukać czegoś, co by za adapter/dekoder jakiś posłużyło, ale bezskutecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ci się poszczęści to przez arc wyślesz z netflixa atmosa, spotify to też żaden problem

20 minut temu, TheTester napisał:

ale co z lepszymi standardami?

Jakimi i skąd :) ? nie widzę abyś gdzieś wspomniał o odtwarzaniu plików bezpośrednio w tv więc nie widzę puki co u Ciebie żadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym charakteryzuje się "szczęście" w tym przypadku? Chodzi o negocjacje na poziomie ARC?

A bo ja wiem? Wejdzie Disney+, to może będzie jakiś Atmos czy coś w tym stylu :PGeneralnie zakładam bardziej teoretycznie, że się przyda takie połączenie i szukam sposobu na jego zrealizowanie bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Może jako przykład zastosowania byłby Plex albo Kodi bezpośrednio z TV (jeśli się da)? Bo bym mógł wtedy z pudełka zrezygnować...

Edytowane przez TheTester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o dogadanie się urządzeń, Disney+ taki sam atmos jak na netflix czyli ścieżka dd+atmos ~700kb/s, jeśli chcesz żeby twój TV robił za player plików nie ma sposobu na ominięcie problemu braku eARC w AVR.

Poprawię się jest sposób ale drogi

https://www.hdfury.com/product/4k-vertex2-18gbps/

Edytowane przez D4r3KS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. Smutne wieści, ale przynajmniej potwierdziłeś moje obawy. Choć jednocześnie dałeś o tyle nadziei, że na chwilę obecną mógłbym nic nie robić i korzystać z samego ARC, rozkładając koszt w czasie. :P

Ciekawe urządzenie swoją drogą. Szkoda, że cena jest na poziomie nowego AVR ;)

BTW W jaki sposób je znalazłeś? Bo próbowałem szukać i nie trafiłem na coś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, TheTester napisał:

Choć jednocześnie dałeś o tyle nadziei, że na chwilę obecną mógłbym nic nie robić i korzystać z samego ARC

Tylko pamiętaj, że ARC/eARC to bardzo kapryśne rozwiązanie - raz działa, a raz nie. Bezpieczna opcja to przesłanie audio z tv do wzmacniacza przez optyka (lub coax), tracisz wtedy jedynie opcję "kulawego" atmos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Jak dawno temu korzystałem z tunera wbudowanego w TV, to pamiętam jakie ARC robił problemy. Muszę w tym przypadku niestety wierzyć, że nowy TV jakoś lepiej sobie w tej kwestii poradzi...Tylko czy optyk pociągnie DD+?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...tak mi się coś przeczuwało. Miejmy w takim razie nadzieję na wzorową współpracę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dosyć podobny set-up (tylko jako ampli Denon, nie Yamaha) i jakoś mo to działa. ARC pomiędzy TV LGC9 i ampli dogaduje sie bez problemu.
Jakoś nie zanosi się żeby jakiekolwiek gęste formaty audio w najbliższym czasie by≥y dostępne w streamingu więc i eARC CI nie za bardzo do tego potrzebne.
Jedyne co to gdy będziesz wymieniał odtwarzacz BD na 4K to niestety będziesz potrzebował takiego z dwoma portami HDMI, jedno podłączysz do TV a drigie do ampli i będzie działało. Mam tak podłączonego clona OPPO i BD Pioneera, pierwszy działa bez zająknięcia, z drugim jest trochę cudów ale to kwestia tego że HDMI w Pionku to wersja 1.4 i ma jakieś problemy z dogadaniem się z TV, z plazmą Panasonica działało bez problemu.

Pozdrawiam.
A.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jasiek_31 napisał:

Jedyne co to gdy będziesz wymieniał odtwarzacz BD na 4K to niestety będziesz potrzebował takiego z dwoma portami HDMI, jedno podłączysz do TV a drigie do ampli i będzie działało.

Teoretycznie Yamaha przepuszcza 4k. Zastanawiam się jednak jak to jest z treściami HDR, tzn. czy nie psuje czegoś po drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, TheTester napisał:

Teoretycznie Yamaha przepuszcza 4k. Zastanawiam się jednak jak to jest z treściami HDR, tzn. czy nie psuje czegoś po drodze.

Tak jak napisałeś, teoretycznie.
Mój Denon ma porty HDMI 2.0 i też według specyfikacji przesyła 4K z HDR do 60Hz więc wszystko powinno chodzić, ale jakoś bardziej odpowiada mi konfiguracja z niezależnymi połączeniami, poza tym daje większą swobodę, na przykłada nie muszę zawsze włączać ampli gdy chcę coś na szybko podejżeć na odtwarzaczu czy satelicie.

Pozdrawiam.
A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Dojdę do etapu, w którym będę miał całość, to i sprawdzę co z czym działa i ile trzeba będzie jeszcze dołożyć, żeby działało jak trzeba. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze coś takiego jak Dolby Vision, a co urządzenia hdfury wiem o nim z zagranicznych for stosuje go wiele osób to jedyne tak zaawansowane (zobacz sobie na yt możliwości konfiguracji) urządzenie zauważ że problem z amplitunerem będzie zawsze bo non stop coś nowego wychodzi o ile w przypadku urządzeń typy blu-ray z dwoma wyjściami hdmi to nie problem to przy wiele urządzeniach typu konsole, media playery już tak. Rozwiązanie takie pozwali ci posiadać hi-endowy procesor z końcówka lub stary amplituner bardzo dobrej jakości i nie martwisz się tym że czegoś nie "przepuszcza".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co z Dolby Vision? Sądzisz, że nie przejdzie przez 4k passthrough?

Tak, te urządzenia hdfury to fajna sprawa. Ale nadal są strasznie drogie, a wcale nie zabezpieczają w pełni. Tzn. jakby ktoś miał więcej sprzętu i to z wyższej półki, to rzeczywiście jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. I ewidentnie do takich osób jest to skierowane. Gdy jednak mówimy o AVR w okolicach 1500pln, to mija się to nieco z celem. Ich urządzenia też się starzeją, co widać po różnicach w poszczególnych produktach, więc kupno jednego przed niczym przyszłościowym nie uchroni. Przez cały czas posiadania Yamahy praktycznie nie odczułem braku czegokolwiek, pomimo że model ten ma gdzieś z 10 lat. Teraz jest pierwszy raz gdy zastanawiam się nad problemami jakie mogą się pojawić. Gdyby hdfury było z 2x tańsze, to bym się zastanowił. A tak, to jest dla mnie jedynie ciekawostka technologiczna, bo za podobną cenę mogę kupić nowy AVR i mieć mniej kabli do ogarnięcia ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, TheTester napisał:

Teoretycznie Yamaha przepuszcza 4k. Zastanawiam się jednak jak to jest z treściami HDR, tzn. czy nie psuje czegoś po drodze.

Małe uzupełnienie, posprawdzałem trochę w sieci i z tego co znalazłem ta Yamaha ma na pokładzie porty HDMI1.4a, więc tak jak napisałeś przenoszenie 4K to w tym przypadku czyta teoria, bezpiecznie można założyć że przeniesie Ci sygnał 4K 30Hz i nic więcej, możesz zapomnieć o wyższych częstotliwościach czy też jakimkolwiek HDR.

Pozdrawiam.
A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TheTester

DV to inna wersja HDR jeśli amplituner firma nie chwali się jego obsługą(ewentualnie sprawdzić czy w firmware została dodana obsługa) to znaczy że nie przepuści DV, przepuści tylko HDR.

Dlatego mówię ci zabawa w amplitunery to wieczna gonitwa zajączków, mam nadzieję że eARC w TV i nowych amplitunerach zostaną dopracowane i będzie działać na tyle sprawnie że na długi czas wystarczy to rozwiązanie, wtedy urządzenia będą podpięte do TV a z TV earciem do amplitunera i temat audio rozwiązany od dd do atmosa.

Edytowane przez D4r3KS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, D4r3KS napisał:

@TheTester

DV to inna wersja HDR jeśli amplituner firma nie chwali się jego obsługą(ewentualnie sprawdzić czy w firmware została dodana obsługa) to znaczy że nie przepuści DV, przepuści tylko HDR.

  Tak, wiem. Już kolega Jasiek_31 potwierdził moje obawy, że HDR dla mnie nie będzie istniał w tej konfiguracji. Firmware...ostatnia aktualizacja była...dawno temu...bardzo dawno temu. I poprawiła odtwarzanie Napstera. :D

 

17 minut temu, Jasiek_31 napisał:

[...] bezpiecznie można założyć że przeniesie Ci sygnał 4K 30Hz i nic więcej, możesz zapomnieć o wyższych częstotliwościach czy też jakimkolwiek HDR.

Na start nie byłoby to takie złe, bo przynajmniej 24p by przeszło. Szkoda tylko braku HDR. Wpiąłbym wszystko w TV i po eARC by poszło, ale nie...od tej strony też muszę mi blokować. Tak źle i tak źle. ;)

Muszę napisać do tej firmy hdfury czy któreś z tych ich tańszych urządzeń byłoby wstanie wyodrębnić sygnał z eARC i podać normalnie do AVR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe wieści - napisałem do hdfury. Przekierowali mnie tutaj:

https://thenaudio.com

Gdzie jest urządzenie dokładnie do tego co bym potrzebował: wyciągnięcie dźwięku z eARC i podanie go do AVR w zjadliwy sposób. Poczytam jeszcze o tym, poszukam jakichś opinii, może film na YT się znajdzie, ale wygląda to obiecująco :D

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Też w międzyczasie go znalazłem. Gość dość obrazowo tłumaczy czemu to jest fajne urządzenie. ;)

Także jest dobrze! Teraz jedynie znaleźć miejsce w EU, w którym można by to kupić, żeby nie sprowadzać z USA...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz to na stronie produktu, podejrzewam że amazon.com to jedyne miejsce gdzie sprzedają urządzenie idzie od nich bezpośrednio bez pośredników.

Sharc is currently sold out – back in Amazon stock by the June 19th

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdążyłem to już obadać. I fakt - nie mogę ich znaleźć nigdzie indziej. Niemniej zapytałem jeszcze ich czy czasem nie mają w EU jednak jakiegoś kanału dystrybucji. Zobaczymy co powiedzą. Jak mają, to super. Jak nie, to trudno - zamówię z USA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda. Napisali mi w mailu, że thenaudio jest takim miejscem do eksperymentów, więc może Sharc jest wersją testową tego ARC-Key. Tak czy siak jak tylko się dowiem, gdzie mogę kupić i jak tylko będę miał TV, to na pewno się zaopatrzę. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...