Skocz do zawartości
bulit

Wybór TV Sony

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem SONEGO KDL-HX950 z DIRECT LED + miejscowe wygaszanie (jak pamiętam) kilka lat temu był super ale padła linia w poprzek matrycy i zwrócili kaskę. Co do Panasonica to nasze strony są super porównanie specyfikacji 830/ 820/ 810 i punkt w punkt wszystko to samo i bądź tu mądry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, bulit napisał:

Miałem SONEGO KDL-HX950 z DIRECT LED + miejscowe wygaszanie (jak pamiętam) kilka lat temu był super ale padła linia w poprzek matrycy i zwrócili kaskę. Co do Panasonica to nasze strony są super porównanie specyfikacji 830/ 820/ 810 i punkt w punkt wszystko to samo i bądź tu mądry.

Niestety no każdy tv może się zepsuć . Nawet cudowne Oledy .  Dioda jak to dioda może paść 😅 ale jak ze zwrotem kasy nie było problemu to luz .   Możesz wpisać na Google Panasonic 810 vs Sony XG85 i zobacz co Ci wyskoczy może jakiś ciekawy test porównawczy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o to,  że się zepsuł, normalna sprawa wszystko może się zepsuć. Kasę zwrócili z tzw. dodatkowej gwarancji na 5 lat popsuł nie w 4 roku, nie mieli już takich więc zwrócili pieniądze TV staniały kupiłem kolejnego SONY i 1000 zł zostało w kieszeni. Wracając do Panasonica to w cenie poniżej 3000 zł mam model 830 więc niby wyższy niż 810, ale czym się różnią cholera wie - może ktoś odpowie. Z SONY to z DIRECT LED mam tylko do wyboru 8096 lub 9505 jeśli chodzi o rok 2019. Na 2019 uparli się rodzice, ale nie wiem jeszcze co zdecyduję bo to 4600 zł, a zakładali do około 4000 zł. nie wiem czy jest warto, aż tyle kasy na TV wykładać. Sony trochę mocno ograniczyło wybór w DIRECT LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, bulit napisał:

Nie chodziło mi o to,  że się zepsuł, normalna sprawa wszystko może się zepsuć. Kasę zwrócili z tzw. dodatkowej gwarancji na 5 lat popsuł nie w 4 roku, nie mieli już takich więc zwrócili pieniądze TV staniały kupiłem kolejnego SONY i 1000 zł zostało w kieszeni. Wracając do Panasonica to w cenie poniżej 3000 zł mam model 830 więc niby wyższy niż 810, ale czym się różnią cholera wie - może ktoś odpowie. Z SONY to z DIRECT LED mam tylko do wyboru 8096 lub 9505 jeśli chodzi o rok 2019. Na 2019 uparli się rodzice, ale nie wiem jeszcze co zdecyduję bo to 4600 zł, a zakładali do około 4000 zł. nie wiem czy jest warto, aż tyle kasy na TV wykładać. Sony trochę mocno ograniczyło wybór w DIRECT LED.

Spoko 1000 w kieszeni zawsze coś . Nie mam pojęcia czym się różnią pewnie oprócz cyfry czymś jeszcze . Około 4000 to może być 4600 Haha bo nie określili dokładnie 😂 . Zależy czego oczekujesz od tv możesz wydać i 2000 zł ale może się to skończyć niezadowoleniem i frustracją . A możesz i 10 tys tylko czy to nie jest przerost formy nad treścią . No taka polityka firmy . Możesz zawsze poczekać na modele XH i tez je ocenić pod kątem wyboru .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Damianos19932 napisał:

Co do pierdół jakie pisał Klaus może to Ci coś rozjaśn temat . Sam widzisz w czym jest przewaga lokalnego wygaszania . 

to raczej ty piszesz głupoty i do tego masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.

z tego co piszesz to  nie rozumiesz jaka jest rożnica między direct led a local dimmingiem - więc trudno polemizować z kimś kto jest ignorantem

59 minut temu, Damianos19932 napisał:

Nie słuchaj pierdół że krawędziowe jest lepsze bo  kupisz tv z krawedziowym podświetleniem i będziesz niezadowolony . 

czytaj ze zrozumieniem - nic takiego nie napisałem - dla mnie oba rodzaje do d... jeśi nie wspiera ich local dimming

3 godziny temu, bulit napisał:

chyba ktoś pisał że różnice kosmetyczne 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/2cf5a3871

3 godziny temu, bulit napisał:

. Zastanawiałem się nad tym Samsungiem co zaproponowałeś, ale gdzie nie czytam to, że do konsoli super, a do filmów z telewizji naziemnej słabo.

tu masz porównanie - jak każdy tv ma zalety i wady 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/2cf5a3871

na q70  pewnie znikają detale ale XG95 za to nie potrafi wygasić pasów - jak ogląda się z bliska musi być to też mega irytujące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam ktoś tu myli direct LED z podświetleniem FALD.
Najlepszym tv w kategorii cena jakość obrazu będzie XF9005. A to że projekt jest z 2018 roku to właśnie wpływa na niska cenę

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Mariobull napisał:

Z tego co czytam ktoś tu myli direct LED z podświetleniem FALD.
Najlepszym tv w kategorii cena jakość obrazu będzie XF9005. A to że projekt jest z 2018 roku to właśnie wpływa na niska cenę emoji108.png

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka
 

Tylko , że XF jest z 2018 także jest to już starszy tv . Także na 2020 już bym go nie polecał. fald to funkcja lokalnego  wygaszanie (direct dimming ) a direct Led to System gdzie diody są ułożone na całym panelu w przeciwieństwie do edge (krawedziowego)  jeśli dobrze rozumuję. Także chyba nic nie jest mylone

Edytowane przez Damianos19932

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chodziło mi o to,  że się zepsuł, normalna sprawa wszystko może się zepsuć. Kasę zwrócili z tzw. dodatkowej gwarancji na 5 lat popsuł nie w 4 roku, nie mieli już takich więc zwrócili pieniądze TV staniały kupiłem kolejnego SONY i 1000 zł zostało w kieszeni. Wracając do Panasonica to w cenie poniżej 3000 zł mam model 830 więc niby wyższy niż 810, ale czym się różnią cholera wie - może ktoś odpowie. Z SONY to z DIRECT LED mam tylko do wyboru 8096 lub 9505 jeśli chodzi o rok 2019. Na 2019 uparli się rodzice, ale nie wiem jeszcze co zdecyduję bo to 4600 zł, a zakładali do około 4000 zł. nie wiem czy jest warto, aż tyle kasy na TV wykładać. Sony trochę mocno ograniczyło wybór w DIRECT LED.
Chodziło mi o autora. W jednym szeregu wstawia zupełnie dwa różne tv pod jednym hasłem direct LED.
Nie wiem ile lat mają rodzice ale jeśli komuś zależy na jakości obrazu to xf w tym budżecie jest najlepszy.
Jeśli ktoś chce nowy rocznik to proszę bardzo jest dużo tańszych tv, szkoda że dają gorszy obraz

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Damianos19932 napisał:

Tylko , że XF jest z 2018 także jest to już starszy tv . Także na 2020 już bym go nie polecał. fald to funkcja lokalnego  wygaszanie (direct dimming ) a direct Led to System gdzie diody są ułożone na całym panelu w przeciwieństwie do edge (krawedziowego)  jeśli dobrze rozumuję. Także chyba nic nie jest mylone

Taaaaak, jak to dobrze specjalisty posłuchać... nowe pojęcia, nowe rodzaje tv... nowa jakość informacyjna...

oczywista sprawą jest local dimming, i direct led, ale jak widać pojawiła się jakaś nowa nieznana technologia?!! co to jest drogi specjalisto direct dimming???

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzice są w wieku 60, ale to poboczna kwestia, chcą TV nowszy aby uniknąć sytuacji jak kiedyś, że producent przestał wspierać system z czasem i nie działały poszczególne aplikacje, dlatego określili, że chcą TV z 2019-2020 tylko nie spodziewali się takich cen. Myśleli, że reklama napędzająca rynek - TV za grosze - da im dobry TV za niską cenę, a tu nic z tego. Zakładali budżet do 4000 zł, ale w tej cenie z roku 2019 z DIRECT LED mam SONY KD-55xg8096 lub KD-55xg9505, który jest niestety drogi. Samsunga chcą niechętnie, a Panasoniki 810-830 są EDGE LED. Inne propozycje?

1 godzinę temu, Mariobull napisał:

Chodziło mi o autora. W jednym szeregu wstawia zupełnie dwa różne tv pod jednym hasłem direct LED.

Wiem czym się różnią i nie stawiam ich w równym szeregu, po prostu mało jest TV w przedziale 55-60 cali w cenie do 4000 zł z niekrawędziowym podświetleniem matrycy z roku 2019. W SONY to tylko 8096 czyli najniższa półka (golas z matrycą DIRECT LED) tuż nad budżetówką.

Edytowane przez bulit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że xf zostanie na androidzie 8 to fakt. Jednak to android więc aplikacje będą nadal wspierane właśnie dzięki temu że to android.
System jest otwarty.
W przypadku zamknietych systemów jesteś zdany na łaskę producenta tv. I jego widzimisię. A tu praktyka pokazuje że może rok albo 2 lata i wsparcie się kończy. I tak jest w tizenie, webosie i w systemie Panasa.
Ciekawe czy wejdzie do nas Roku? No ale na dziś nie ma o czym mówić...

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Mariobull napisał:

Chodziło mi o autora. W jednym szeregu wstawia zupełnie dwa różne tv pod jednym hasłem direct LED.
Nie wiem ile lat mają rodzice ale jeśli komuś zależy na jakości obrazu to xf w tym budżecie jest najlepszy.
Jeśli ktoś chce nowy rocznik to proszę bardzo jest dużo tańszych tv, szkoda że dają gorszy obraz emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka
 

Mam XF osobiście i opinie są zbieżne podobno local dimmimg działa dużo lepiej i ograniczony został blooming ...

3 godziny temu, Mariobull napisał:

To że xf zostanie na androidzie 8 to fakt. Jednak to android więc aplikacje będą nadal wspierane właśnie dzięki temu że to android.
System jest otwarty.
W przypadku zamknietych systemów jesteś zdany na łaskę producenta tv. I jego widzimisię. A tu praktyka pokazuje że może rok albo 2 lata i wsparcie się kończy. I tak jest w tizenie, webosie i w systemie Panasa.
Ciekawe czy wejdzie do nas Roku? No ale na dziś nie ma o czym mówić...

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka
 

Tu się zgadzam faktycznie Android to spokojnie te 5 lat podziała  w przeciwieństwie do autorskich systemów 

4 godziny temu, Nygus napisał:

Taaaaak, jak to dobrze specjalisty posłuchać... nowe pojęcia, nowe rodzaje tv... nowa jakość informacyjna...

oczywista sprawą jest local dimming, i direct led, ale jak widać pojawiła się jakaś nowa nieznana technologia?!! co to jest drogi specjalisto direct dimming???

 

Do specjalisty mi daleko , ale widzę , że jest problem z używaniem przeglądarki Google u Ciebie :) uzyj rąk ja wyręczać nie zamierzam .  Chodzi oczywiście o Local Dimmimg czyli lokalne wygaszanie . Nikt nie pisał o direct Dimmimg tylko direct led

13 godzin temu, klaus71 napisał:

to raczej ty piszesz głupoty i do tego masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.

z tego co piszesz to  nie rozumiesz jaka jest rożnica między direct led a local dimmingiem - więc trudno polemizować z kimś kto jest ignorantem

czytaj ze zrozumieniem - nic takiego nie napisałem - dla mnie oba rodzaje do d... jeśi nie wspiera ich local dimming

chyba ktoś pisał że różnice kosmetyczne 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/2cf5a3871

tu masz porównanie - jak każdy tv ma zalety i wady 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/2cf5a3871

na q70  pewnie znikają detale ale XG95 za to nie potrafi wygasić pasów - jak ogląda się z bliska musi być to też mega irytujące

 

13 godzin temu, klaus71 napisał:

to raczej ty piszesz głupoty i do tego masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.

z tego co piszesz to  nie rozumiesz jaka jest rożnica między direct led a local dimmingiem - więc trudno polemizować z kimś kto jest ignorantem

czytaj ze zrozumieniem - nic takiego nie napisałem - dla mnie oba rodzaje do d... jeśi nie wspiera ich local dimming

chyba ktoś pisał że różnice kosmetyczne 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/2cf5a3871

tu masz porównanie - jak każdy tv ma zalety i wady 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/2cf5a3871

na q70  pewnie znikają detale ale XG95 za to nie potrafi wygasić pasów - jak ogląda się z bliska musi być to też mega irytujące

Nie kompromituj się ;)

3 godziny temu, Mariobull napisał:

To że xf zostanie na androidzie 8 to fakt. Jednak to android więc aplikacje będą nadal wspierane właśnie dzięki temu że to android.
System jest otwarty.
W przypadku zamknietych systemów jesteś zdany na łaskę producenta tv. I jego widzimisię. A tu praktyka pokazuje że może rok albo 2 lata i wsparcie się kończy. I tak jest w tizenie, webosie i w systemie Panasa.
Ciekawe czy wejdzie do nas Roku? No ale na dziś nie ma o czym mówić...

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka
 

Ja czekam też na platformę Disneya u nas i Hulu ... Może się kiedyś doczekam.

3 godziny temu, bulit napisał:

Rodzice są w wieku 60, ale to poboczna kwestia, chcą TV nowszy aby uniknąć sytuacji jak kiedyś, że producent przestał wspierać system z czasem i nie działały poszczególne aplikacje, dlatego określili, że chcą TV z 2019-2020 tylko nie spodziewali się takich cen. Myśleli, że reklama napędzająca rynek - TV za grosze - da im dobry TV za niską cenę, a tu nic z tego. Zakładali budżet do 4000 zł, ale w tej cenie z roku 2019 z DIRECT LED mam SONY KD-55xg8096 lub KD-55xg9505, który jest niestety drogi. Samsunga chcą niechętnie, a Panasoniki 810-830 są EDGE LED. Inne propozycje?

Wiem czym się różnią i nie stawiam ich w równym szeregu, po prostu mało jest TV w przedziale 55-60 cali w cenie do 4000 zł z niekrawędziowym podświetleniem matrycy z roku 2019. W SONY to tylko 8096 czyli najniższa półka (golas z matrycą DIRECT LED) tuż nad budżetówką.

To będą musieli dołożyć nie ma nic za darmo niestety . A Sony się ceni .

Edytowane przez Damian gurazda
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Damian gurazda napisał:

To będą musieli dołożyć nie ma nic za darmo niestety . A Sony się ceni .

Wiem i staram się przeforsować te 4500 zł.

Tak z ciekawości i innej półki to za 4500 zł można kupić dobrego LED z np. 2019 r.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, bulit napisał:

Wiem i staram się przeforsować te 4500 zł.

Tak z ciekawości i innej półki to za 4500 zł można kupić dobrego LED z np. 2019 r.?

Wiesz koronawirus i wgl każdy patrzy na wydatki także całkowicie zrozumiałe. A tv nie jest rzeczą pierwszej potrzeby. Pytanie co znaczy dla Ciebie dobry bo każdy zwraca uwagę na inne rzeczy tak samo w telefonach . Wszystko się da jeśli się dobrze poszuka.

Na przykład podam króla tv ledowych https://allegro.pl/oferta/telewizor-sony-bravia-65-kd65xe9305-4k-android-9171825777 legendarny XE od Sonego np. Tylko niestety tv pochodzi ze zwrotu ...

Edytowane przez Damian gurazda
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i sobie pewnie kupiłbym a oni, że stary. Były 55? Jeśli jest gwarancja to jakie ma to znaczenie, że ze zwrotu pod warunkiem, że nie zniszczony mechanicznie.

Edytowane przez bulit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Tofikmax napisał:

Za 4500 masz 65 Q 70 w MM 

Dzięki, ale Samsung odpada, taka decyzja.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Damian gurazda napisał:

Do specjalisty mi daleko , ale widzę , że jest problem z używaniem przeglądarki Google u Ciebie :) uzyj rąk ja wyręczać nie zamierzam .  Chodzi oczywiście o Local Dimmimg czyli lokalne wygaszanie . Nikt nie pisał o direct Dimmimg tylko direct led

no, nic dodac nic ujać... rozdwojenie jaźni??! na pewno nie jesteś specjalista tak jak i @Damianos19932 nim nie jest, mój post nie był skierowany do Ciebie, ale skoro używasz dwóch nickow, to się chociaż naucz pisać i czytać ze zrozumieniem.

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nygus opanuj się człowieku ;) 

57 minut temu, bulit napisał:

No i sobie pewnie kupiłbym a oni, że stary. Były 55? Jeśli jest gwarancja to jakie ma to znaczenie, że ze zwrotu pod warunkiem, że nie zniszczony mechanicznie.

Podany jest tylko 65 cali nic mi nie wiadomo o 55 calach.  Tak jak w opisie mogą być jakieś otarcia na obudowie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiem i staram się przeforsować te 4500 zł.
Tak z ciekawości i innej półki to za 4500 zł można kupić dobrego LED z np. 2019 r.?
W ostatni weekend za 4199 PLN był 55 calowy Sony xg9505. Więc da się

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Mariobull napisał:

W ostatni weekend za 4199 PLN był 55 calowy Sony xg9505. Więc da się emoji16.png

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka
 

Czasami da się upolować ciekawą okazję. Z kilka tyg temu były tez ciekawe nocne promocje w kilku internetowych sklepach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Damian gurazda napisał:

Nie kompromituj się ;)

czytanie bez zrozumienia i pisanie wg tego głupot należy tępić :)

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla rodziców i ten XG80/85xx to będzie fajny tv do filmów (o ile jest na VA). Podejrzewam że oni nie będą jak tutaj niektórzy na forum doszukiwać się wad w tv, oglądać plansz testowych w maniakalnym poszukiwaniu: DSE, bandingu, bloomingu i ch... olerka wie jeszcze czego ;)

  Mam starszy model z tej serii (XD80xx- 2016/2017, krawędziak na VA) i do gier,  filmów,  PC, Netflix to jest bardzo dobry tv. Mimo kilku lat na karku to aplikacje działają bardzo dobrze a po odpowiednim ustawieniu i wyłączeniu zbędnych śmieci to i Android aż tak strasznie nie zamula. A nawet kilka dni temu dostał aktualizację,  choć kosmetyczną ale jednak (szybsze wybudzanie z uśpienia). Android 8 jeszcze pożyje lata, tak samo jak jest to w telefonach. Ten tv zaczynał z Android 5.0. 

Ja bym doradzał poszukać XF (a może nawet i XG9505) w jakiejś promocji bo warto. A jak ma być na już, to i te niższe modele wcale złe nie są pod względem jakości obrazu. 

Edytowane przez LV426
  • Lubię 1
  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LV426 napisał:

Dla rodziców i ten XG80/85xx to będzie fajny tv do filmów (o ile jest na VA). Podejrzewam że oni nie będą jak tutaj niektórzy na forum doszukiwać się wad w tv, oglądać plansz testowych w maniakalnym poszukiwaniu: DSE, bandingu, bloomingu i ch... olerka wie jeszcze czego ;)

  Mam starszy model z tej serii (XD80xx- 2016/2017, krawędziak na VA) i do gier,  filmów,  PC, Netflix to jest bardzo dobry tv. Mimo kilku lat na karku to aplikacje działają bardzo dobrze a po odpowiednim ustawieniu i wyłączeniu zbędnych śmieci to i Android aż tak strasznie nie zamula. A nawet kilka dni temu dostał aktualizację,  choć kosmetyczną ale jednak (szybsze wybudzanie z uśpienia). Android 8 jeszcze pożyje lata, tak samo jak jest to w telefonach. Ten tv zaczynał z Android 5.0. 

Ja bym doradzał poszukać XF (a może nawet i XG9505) w jakiejś promocji bo warto. A jak ma być na już, to i te niższe modele wcale złe nie są pod względem jakości obrazu. 

Podpisuje się pod tym obiema rękami ;)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...