Skocz do zawartości
klapaucjusz1

Kanapa 4m od telewizora - za daleko?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, jestem na etapie projektowania nowego salonu w mieszkaniu. Architektka zaproponowała układ, w którym oparcie kanapy będzie 4m od ekranu telewizora - kanapa stoi pod jedną ścianą, a telewizor jest na ścianie przeciwległej. Czy 4m to nie jest trochę za dużo? Mogę kupić duży telewizor, np. 85 cali, ale czy to dobre rozwiązanie? Czy nie lepiej jednak zaprojektować salon z kanapą bliżej telewizora? Przeczytałem różne poradniki i kalkulatory w zasadzie wychodzi mi, że raczej chyba nie ustawia się telewizora tak daleko od kanapy, a w każdym razie takie odległości raczej nie pojawiają się w materiałach, które przeczytałem.

Aktualnie mam stary telewizor Full HD o przekątnej 40 cali i komfortowa odległość, z jakiej oglądam, to 2,5m - 2,7m i jestem przyzwyczajony do takiego kąta widzenia. Nie wiem, czy to dobrze liczę, ale wychodzi mi, że aby mieć taki sam kąt widzenia z 4m, wystarczyłby mi telewizor ok. 60 cali (liczę ok. 6,5cm na każdy cal przekątnej ekranu). Ale w nowym salonie oczywiście chętnie polepszyłbym sobie parametry i wrażenia z oglądania.

Będę wdzięczny za sugestie i porady, jestem całkowicie zielony w temacie.

Jestem tu nowy i nie wiem, czy piszę w dobrym forum, więc w razie czego z góry przepraszam, jeśli nie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, klapaucjusz1 napisał:

Dzień dobry, jestem na etapie projektowania nowego salonu w mieszkaniu. Architektka zaproponowała układ, w którym oparcie kanapy będzie 4m od ekranu telewizora - kanapa stoi pod jedną ścianą, a telewizor jest na ścianie przeciwległej. Czy 4m to nie jest trochę za dużo? Mogę kupić duży telewizor, np. 85 cali, ale czy to dobre rozwiązanie? Czy nie lepiej jednak zaprojektować salon z kanapą bliżej telewizora? Przeczytałem różne poradniki i kalkulatory w zasadzie wychodzi mi, że raczej chyba nie ustawia się telewizora tak daleko od kanapy, a w każdym razie takie odległości raczej nie pojawiają się w materiałach, które przeczytałem.

Aktualnie mam stary telewizor Full HD o przekątnej 40 cali i komfortowa odległość, z jakiej oglądam, to 2,5m - 2,7m i jestem przyzwyczajony do takiego kąta widzenia. Nie wiem, czy to dobrze liczę, ale wychodzi mi, że aby mieć taki sam kąt widzenia z 4m, wystarczyłby mi telewizor ok. 60 cali (liczę ok. 6,5cm na każdy cal przekątnej ekranu). Ale w nowym salonie oczywiście chętnie polepszyłbym sobie parametry i wrażenia z oglądania.

Będę wdzięczny za sugestie i porady, jestem całkowicie zielony w temacie.

Jestem tu nowy i nie wiem, czy piszę w dobrym forum, więc w razie czego z góry przepraszam, jeśli nie.

 

Panuje zasada , że im większy tym lepiej . Także jeśli stać Cię na 85 cali i odległość to 4 metry to seanse na takim tv to będzie bajka . Doradziłbym Ci jakiś ciekawy TV z Full HD moi rodzice mają Samsunga K5600 i ogląda się super tylko raczej chyba już nie do  dostania . Pytanie ile tylko chcesz wydać bo taki TV np w 8 K to będzie cena ładnego samochodu 😝 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, klapaucjusz1 napisał:

Dzień dobry, jestem na etapie projektowania nowego salonu w mieszkaniu. Architektka zaproponowała układ, w którym oparcie kanapy będzie 4m od ekranu telewizora - kanapa stoi pod jedną ścianą, a telewizor jest na ścianie przeciwległej. Czy 4m to nie jest trochę za dużo? Mogę kupić duży telewizor, np. 85 cali, ale czy to dobre rozwiązanie? Czy nie lepiej jednak zaprojektować salon z kanapą bliżej telewizora? Przeczytałem różne poradniki i kalkulatory w zasadzie wychodzi mi, że raczej chyba nie ustawia się telewizora tak daleko od kanapy, a w każdym razie takie odległości raczej nie pojawiają się w materiałach, które przeczytałem.

Aktualnie mam stary telewizor Full HD o przekątnej 40 cali i komfortowa odległość, z jakiej oglądam, to 2,5m - 2,7m i jestem przyzwyczajony do takiego kąta widzenia. Nie wiem, czy to dobrze liczę, ale wychodzi mi, że aby mieć taki sam kąt widzenia z 4m, wystarczyłby mi telewizor ok. 60 cali (liczę ok. 6,5cm na każdy cal przekątnej ekranu). Ale w nowym salonie oczywiście chętnie polepszyłbym sobie parametry i wrażenia z oglądania.

Będę wdzięczny za sugestie i porady, jestem całkowicie zielony w temacie.

Jestem tu nowy i nie wiem, czy piszę w dobrym forum, więc w razie czego z góry przepraszam, jeśli nie.

 

Zanim zaczniesz czytać o tym, ze czyjaś babcia ma fajny tv to zobacz co jest tutaj napisane -> https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

Najważniejsza sprawą jest to ??? jakie treści będziesz oglądał na tym tv i jakie będzie ich źródło, 4m to jest już wyzwanie, ale dla FHD i duuuuzego tv będzie ok. Jeśli to ma być 4K to może to być problem. Z drugiej strony, ponieważ obecnie masz 40 cali, to pewnie prawie jakikolwiek większy tv niż 40 cali będzie lepszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nygus napisał:

Zanim zaczniesz czytać o tym, ze czyjaś babcia ma fajny tv to zobacz co jest tutaj napisane -> https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

Najważniejsza sprawą jest to ??? jakie treści będziesz oglądał na tym tv i jakie będzie ich źródło, 4m to jest już wyzwanie, ale dla FHD i duuuuzego tv będzie ok. Jeśli to ma być 4K to może to być problem. Z drugiej strony, ponieważ obecnie masz 40 cali, to pewnie prawie jakikolwiek większy tv niż 40 cali będzie lepszy :)

Ameryki nie odkryłeś . Kolega już użył kalkulatora( czytaj uważniej ) , od moich rodziców się odpier... ;)

Edytowane przez Damianos19932

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Damianos19932 napisał:

Ameryki nie odkryłeś . Kolega już użył kalkulatora( czytaj uważniej ) , od moich rodziców się odpier... ;)

Czytaj uważniej, nie napisałem nic o Twoich rodzicach ani tym bardziej o Tobie... jednak czytać trzeba umieć a dopiero potem się oddzywać. Samo słowo kalkulator w linku nie oznacza tylko i wyłącznie kalkulatora, jest tam jeszcze TREŚĆ, która można przeczytać.

Edytowane przez Nygus
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

@Damianos19932 To prawda, użyłem tego kalkulatora, ale nie wiem, czy dobrze rozumiem wyniki.

@NygusW jakim sensie "Jeśli to ma być 4K to może to być problem"?

Jedyny telewizor, jaki kalkulator zaleca przy odległości 4m, to FHD o przekątnej 100 cali. 

Ale to chyba nie znaczy, że z 4m odległości telewizor 4k 100 cali będzie gorzej wyglądał niż telewizor FHD 100 cali z tej samej odległości? Ten kalkulator chyba oznacza tylko tyle, że z tej odległości (4m), przy telewizorze 100 cali, nie zobaczę żadnej różnicy między FHD a 4k - czy dobrze rozumuję?

Nie bardzo wyobrażam sobie zakup telewizora 100 cali - po pierwsze, nie widziałem jeszcze takiego telewizora w żadnym sklepie internetowym (choć nie szukałem zbyt długo), a po drugie nie chciałbym, aby telewizor kosztował więcej niż 10.000 zł. W ogóle najchętniej kupiłbym dużo tańszy telewizor, np. 75 cali można kupić za połowę tego albo nawet mniej, ale nie wiem, jak się będzie oglądało 75 cali z odległości 4m. Stąd moje pytanie o radę na forum.

 

Edytowane przez klapaucjusz1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, klapaucjusz1 napisał:

Dziękuję za odpowiedzi.

@Damianos19932 To prawda, użyłem tego kalkulatora, ale nie wiem, czy dobrze rozumiem wyniki.

@NygusW jakim sensie "Jeśli to ma być 4K to może to być problem"?

Jedyny telewizor, jaki kalkulator zaleca przy odległości 4m, to FHD o przekątnej 100 cali. 

Ale to chyba nie znaczy, że z 4m odległości telewizor 4k 100 cali będzie gorzej wyglądał niż telewizor FHD 100 cali z tej samej odległości? Ten kalkulator chyba oznacza tylko tyle, że z tej odległości (4m), przy telewizorze 100 cali, nie zobaczę żadnej różnicy między FHD a 4k - czy dobrze rozumuję?

Nie bardzo wyobrażam sobie zakup telewizora 100 cali - po pierwsze, nie widziałem jeszcze takiego telewizora w żadnym sklepie internetowym (choć nie szukałem zbyt długo), a po drugie nie chciałbym, aby telewizor kosztował więcej niż 10.000 zł. W ogóle najchętniej kupiłbym dużo tańszy telewizor, np. 75 cali można kupić za połowę tego albo nawet mniej, ale nie wiem, jak się będzie oglądało 75 cali z odległości 4m. Stąd moje pytanie o radę na forum.

Dokładnie tak, dobrze rozumujesz.

Jak już napisałem wszystko zależy co będziesz oglądał, co jest ważne dla Ciebie? jakie jest źródło obrazu, jeśli chcesz mieć najlepszą jakość obrazu to sygnał 4k i tez tv 4K, 100 cali w 4k to może być finansowo bolesne. Z drugiej strony nie kupisz FHD nowego tv w tym rozmiarze i sprawa wyjaśniona. Natomiast przy 4m nawet jak tv będzie miał 85cali to nie zobaczysz z takiej odległości różnicy miedzy obrazem FHD a 4K. Tak to w zasadzie wygląda. Zawsze to będzie kompromis, jak duży TV, jak daleko od tv siedzieć i co oglądać (jakość sygnału). Sam muisz sobie odpowiedzieć na pytanie co jest dla Ciebie najważniejsze. Przy takiej odległości, jeśli jesteś kinomaniakiem to może w przypadku filmów warto się zastanowić nad projektorem?

Edytowane przez Nygus
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Nygus napisał:

Jak już napisałem wszystko zależy co będziesz oglądał, jakie jest źródło obrazu, jeśli chcesz mieć najlepszą jakość obrazu to sygnał 4k i tez tv 4K, 100 cali w 4 to może być finansowo bolesne. Z drugiej strony nie kupisz FHD nowego tv w tym rozmiarze i sprawa wyjaśniona. Natomiast przy 4m nawet jak tv będzie miał 85cali to nie zobaczysz z takiej odległości różnicy miedzy obrazem FHD a 4K. Tak to w zasadzie wygląda. Zawsze to będzie kompromis, jak duży TV, jak daleko od tv siedzieć i co oglądać (jakość sygnału). Sam muisz sobie odpowiedzieć na pytanie co jest dla Ciebie najważniejsze. Przy takiej odległości, jeśli jesteś kinomaniakiem to może w przypadku filmów warto się zastanowić nad projektorem?

Dziękuję za odpowiedź.

Przyznam, że nawet nie widziałem za bardzo telewizorów FHD w rozmiarze 85 cali w sklepach.

Co do jakości sygnału - oglądam wyłącznie Netflixa i HBO Go, może jeszcze jakieś inne streamingi dojdą. Chyba nie nadają na razie w 4k, w netflixie mam samo HD.

Pytanie jest tak naprawdę takie - czy jeśli kanapa jest 4m od telewizora, a telewizor ma 85 cali, to czy będzie fajnie, czy nie będzie fajnie. Większego telewizora raczej nie kupię w założonym budżecie. Wiem, że "fajnie" to jest rzecz kompletnie subiektywna i nikt mi nie odpowie za mnie. Ale chciałbym się dowiedzieć, co ludzie myślą. Z artykułu przy kalkulatorze, który podałeś wynika tylko tyle, że jeśli mam 85 cali 4k, i siądę w odległości 1,7m, to będzie bardzo fajnie (zakładając, że sygnał mam 4k, jak rozumiem - a na razie nie mam i nie będę mieć). Ale artykuł nie mówi, czy z 85 cali z odległości 4m to już lipa, czy dalej fajnie. I inne źródła też się do tego nie odnoszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, klapaucjusz1 napisał:

Dziękuję za odpowiedź.

Przyznam, że nawet nie widziałem za bardzo telewizorów FHD w rozmiarze 85 cali w sklepach.

Co do jakości sygnału - oglądam wyłącznie Netflixa i HBO Go, może jeszcze jakieś inne streamingi dojdą. Chyba nie nadają na razie w 4k, w netflixie mam samo HD.

Pytanie jest tak naprawdę takie - czy jeśli kanapa jest 4m od telewizora, a telewizor ma 85 cali, to czy będzie fajnie, czy nie będzie fajnie. Większego telewizora raczej nie kupię w założonym budżecie. Wiem, że "fajnie" to jest rzecz kompletnie subiektywna i nikt mi nie odpowie za mnie. Ale chciałbym się dowiedzieć, co ludzie myślą. Z artykułu przy kalkulatorze, który podałeś wynika tylko tyle, że jeśli mam 85 cali 4k, i siądę w odległości 1,7m, to będzie bardzo fajnie (zakładając, że sygnał mam 4k, jak rozumiem - a na razie nie mam i nie będę mieć). Ale artykuł nie mówi, czy z 85 cali z odległości 4m to już lipa, czy dalej fajnie. I inne źródła też się do tego nie odnoszą.

?? FHD już chyba wcale nie ma, nie wiem, bardzo dawno nie przeglądałem ofert w sklepach. Z tv jest tak, ze nie ma za dużych telewizorów, są tylko za małe :), no czasami to może pokoj jest za mały :)

Z jakiej odległości oglądasz teraz tv? porównaj w kalkulatorze, Jeśli obraz Ci teraz pasuje, a jest "poza zakresem" to będziesz wiedział czego się spodziewać. Zawsze możesz wybrać się do sklepu (jeśli jest jakiś w okolicy otwarty) i samemu sprawdzić jak by to wyglądało. Albo poczekać. Ja mam 65 i 2.5m bardzo często się przesiadam bliżej, najchętniej na 1.5m (ale to tylko jak jestem sam).

Nic i nikt Ciebie nie zastąpi w poszukaniu odpowiedzi na to czy 4m dla 85cali to jest dla Ciebie ok czy nie. Zawsze sam sprawdź jeśli tylko możesz, bo... w końcu to Ty będziesz oglądał tv. Są osoby, które kupują tv 4k i oglądają tv naziemna albo filmy na dvd lub streaming w przeglądarkach i są zachwyceni, wszystko im pasuje.

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak lepiej urządzić z kanapą bliżej i kupić lepszy zamiast większy tv? Na Netflix jest 4K z DolbyVision (oczywiście nie każdy jeden film/serial) i przy odpowiedniej odległości wrażenia są fajne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic maił chyba rok temu dość duży tv na stojaku, ??? może to  jest jakaś alternatywa :) zawsze można przestawić przesunąć :) jeśli takie cos komuś odpowiada.

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, klapaucjusz1 napisał:

Dziękuję za odpowiedź.

Przyznam, że nawet nie widziałem za bardzo telewizorów FHD w rozmiarze 85 cali w sklepach.

Co do jakości sygnału - oglądam wyłącznie Netflixa i HBO Go, może jeszcze jakieś inne streamingi dojdą. Chyba nie nadają na razie w 4k, w netflixie mam samo HD.

Pytanie jest tak naprawdę takie - czy jeśli kanapa jest 4m od telewizora, a telewizor ma 85 cali, to czy będzie fajnie, czy nie będzie fajnie. Większego telewizora raczej nie kupię w założonym budżecie. Wiem, że "fajnie" to jest rzecz kompletnie subiektywna i nikt mi nie odpowie za mnie. Ale chciałbym się dowiedzieć, co ludzie myślą. Z artykułu przy kalkulatorze, który podałeś wynika tylko tyle, że jeśli mam 85 cali 4k, i siądę w odległości 1,7m, to będzie bardzo fajnie (zakładając, że sygnał mam 4k, jak rozumiem - a na razie nie mam i nie będę mieć). Ale artykuł nie mówi, czy z 85 cali z odległości 4m to już lipa, czy dalej fajnie. I inne źródła też się do tego nie odnoszą.

Z telewizorów z full hd się wychodzi . W sklepach najkorzystniej cenowo wychodzą 4K  . W odległości 4 metrów  nie zobaczysz żadnej różnicy między full hd a 4 K ale niestety technologia idzie na przód i za jakiś czas na stałe  zagości u nas 8k wojna na cyferki nie ma co .  @Nygus to sobie podaruj takie przytyki bo nic mądrego nie napisałeś 

Edytowane przez Damianos19932
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Nygus napisał:

Z jakiej odległości oglądasz teraz tv? porównaj w kalkulatorze, Jeśli obraz Ci teraz pasuje, a jest "poza zakresem" to będziesz wiedział czego się spodziewać. Zawsze możesz wybrać się do sklepu (jeśli jest jakiś w okolicy otwarty) i samemu sprawdzić jak by to wyglądało. Albo poczekać. Ja mam 65 i 2.5m bardzo często się przesiadam bliżej, najchętniej na 1.5m (ale to tylko jak jestem sam).

Tak jak wspominałem, teraz mam stary telewizor FHD o przekątnej 40 cali i komfortowa odległość, z jakiej oglądam, to 2,5m - 2,7m i jestem przyzwyczajony do takiego kąta widzenia - oglądamy tak od wielu lat. Nie wiem, czy to dobrze liczę, ale wychodzi mi, że aby w nowym salonie mieć taki sam kąt widzenia z odległości 4m, wystarczyłby mi telewizor ok. 60 cali (liczę ok. 6,5cm na każdy cal przekątnej ekranu). Więc teoretycznie nie powinienem się za bardzo martwić tą odległością 4m - już przy 60 calach powinno być nie gorzej niż jest teraz. Ale oczywiście w nowym salonie chciałbym, żeby było lepiej. 

Masz rację, powinienem wziąć miarkę i wybrać się do jakiegoś sklepu.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

15 godzin temu, Damianos19932 napisał:

Z telewizorów z full hd się wychodzi . W sklepach najkorzystniej cenowo wychodzą 4K  . W odległości 4 metrów  nie zobaczysz żadnej różnicy między full hd a 4 K ale niestety technologia idzie na przód i za jakiś czas na stałe  zagości u nas 8k wojna na cyferki nie ma co .  @Nygus to sobie podaruj takie przytyki bo nic mądrego nie napisałeś 

Ale może jednak to 4k się przyda - zawsze można sobie kupić fotel, wstawić gdzieś do kąta, i stawiać sobie na szczególne okazje blisko ekranu 🙂 Problem w tym, że człowiek się przyzwyczaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Damianos19932 napisał:

@Nygus to sobie podaruj takie przytyki bo nic mądrego nie napisałeś 

„Przytyku” to byś nie rozpoznał nawet jakby Cię ugryzł. Gdybym chciał zrobić to o czym piszesz to po pierwsze;

1. Napisałbym ze powinieneś byc na tyle duży aby znać różnice pomiędzy słowem rodzice a babcia, ale nie napisalem :)

2. Napisałbym o braku odtwarzacza blueray w Twoim PS4, ale nie napisalem :)

3. Napisałbym o kilku inny jeszcze Twoich pomysłach... ale nie napisałem.

:) baw się dobrze.

 

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klapaucjusz1 napisał:

Tak jak wspominałem, teraz mam stary telewizor FHD o przekątnej 40 cali i komfortowa odległość, z jakiej oglądam, to 2,5m - 2,7m i jestem przyzwyczajony do takiego kąta widzenia - oglądamy tak od wielu lat. Nie wiem, czy to dobrze liczę, ale wychodzi mi, że aby w nowym salonie mieć taki sam kąt widzenia z odległości 4m, wystarczyłby mi telewizor ok. 60 cali (liczę ok. 6,5cm na każdy cal przekątnej ekranu). Więc teoretycznie nie powinienem się za bardzo martwić tą odległością 4m - już przy 60 calach powinno być nie gorzej niż jest teraz. Ale oczywiście w nowym salonie chciałbym, żeby było lepiej. 

Masz rację, powinienem wziąć miarkę i wybrać się do jakiegoś sklepu.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Ale może jednak to 4k się przyda - zawsze można sobie kupić fotel, wstawić gdzieś do kąta, i stawiać sobie na szczególne okazje blisko ekranu 🙂 Problem w tym, że człowiek się przyzwyczaja.

Mało  tego , że się przyda . Dzisiaj w sklepach 80% telewizorów to telewizory z 4k więc nawet i jest się skazanym na to czy się tego chce czy nie . Ja tez mam tv 4 K 55 cali siedzę od niego około 2 metrów . I muszę przyznać , że czy oglądam treści w 1080 P czy w 4k to różnic nie widzę . Co innego jak gram na konsoli wtedy przysuwam się bliżej i faktycznie widać te piksele bardziej jednak nie przeżywałbym jakbym miał tv full hd  zamiast 4 K . Kupuj smialo  tv taki jak Ci się podoba i korzystaj ;)

Edytowane przez Damianos19932

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...