Skocz do zawartości
Bartek2020

Kalibracja monitora do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem zainteresowany profesjonalną kalibracją monitora. Zależy mi na prawidłowym odwzorowaniu barw. Jak w tytule, skalibrowany monitor byłby głównie wykorzystywany do gier (PC/konsola PS4), ale również do filmów, czy przeglądania Internetu.

Ostatnio zacząłem interesować się zagadnieniem kalibracji i przeszukując Internet natrafiłem na wątki, w których można przeczytać, że skalibrowane profile ICC nie są wykorzystywane w grach, ponieważ gry korzystają z własnych ustawień. W tym momencie posmutniałem, ponieważ cała kalibracja nie miałaby sensu. I tu zgłaszam się do Was forumowicze, czy rzeczywiście powyższe informacje są prawdziwe?

Nie ukrywam, że zależałoby mi na kalibracji, bo z obecnych barw nie jestem zadowolony. Korzystam z ASUSa PG279Q, który moim zdaniem ma nieprawidłową gammę. Występują błędy w ciemniejszych scenach (color banding, posteryzacja?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry faktycznie nie korzystają z profili ICC więc wyświetlane będą w natywnym gamucie dla monitora, który może powodować zmniejszone lub zwiększone nasycenie barw (w zależności od możliwości ekranu). Kalibracja gammy to jednak osobna kwestia i to jak najbardziej wpłynie na wyświetlanie tekstur. Nie zapobiegnie jednak bandingowi, czy posteryzacji bo to jest albo ułomność matrycy monitora, albo ułomność grafik w grze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za informacje. Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć, czy podczas profesjonalnej kalibracji zmieniacie też ustawienia z poziomu osd monitora/telewizora? Czy robicie już to wyłącznie za pomocą własnego oprogramowania? Pytam, bo może własnoręcznie pobawię się ustawieniami, które już wpływ na obraz w grach mają.

Jest przyjęta jakaś reguła w tych ustawieniach? Domyślnie mój monitor ustawiony jest następująco:

Jasność: 80

Kontrast: 50

RGB: 

R: 100

G: 100

B: 100

Czy dobrze by było podbić/zmniejszyć którąś z wartości? Zawsze kierowałem się zasadą wyższego kontrastu, bo wydawało mi się, że wpływa on pozytywnie na żywość barw, jednak nie mogę znaleźć odpowiedniego balansu.

 

Ostatnio moje ustawienia wyglądały tak:

Jasność: 85

Kontrast: 100

RGB: 

R: 70

G: 65

B: 70

Obraz wydawał się zbyt jasny, ewidentnie gubiły się detale w ciemniejszych scenach. Wracając do poprzednich ustawień zauważyłem poprawę w wyświetlanych barwach. Obraz całościowo stał się przyjemniejszy w odbiorze. Domyślam się, że nie powinno się dłubać w ustawieniach RGB.

 

Edytowane przez Bartek2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...