Skocz do zawartości
pablos83

Który TV wybrać. 55 cali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jest to mój 1 post na forum, więc jeśli coś zrobię nie tak, to proszę mi od razu głowy nie urywać :) Mianowicie rozglądam się za nowym TV. Przeczytałem wiele opinii i testów ( również na tym forum ). Pod uwagę biorę 2 modele, a konkretnie:

LG OLED55B9 oraz  Sony XF9005 ( tak, wiem ten jest QLED )

I teraz pytanie, czy lepiej kupić tego Sony'aka na QLED, czy warto dopłacić do LG na OLED? Jeśli dopłacić, to co przemawia na ewentualną korzyść LG ? Bardzo proszę o poradę.
 

 

 

 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, pablos83 napisał:

czy lepiej kupić tego Sony'aka na QLED, czy warto dopłacić do LG na OLED? Jeśli dopłacić, to co przemawia na ewentualną korzyść LG ? Bardzo proszę o poradę.

w kwestii obrazu to każdy oled deklasuje średniopółkowe LCD - w sklepie sony to widać idealnie: oled a obok sony xg95

tyle że jest ryzyko wypalenia oled jak używasz tv często na jednym kanale (zwłaszcza informacyjnym) lub jako monitor do kompa

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, klaus71 napisał:

w kwestii obrazu to każdy oled deklasuje średniopółkowe LCD - w sklepie sony to widać idealnie: oled a obok sony xg95

Bylo pite czy co? XG95 to nie srednia polka tylko szczyt oferty Sony w LCD ! Pewnie oled ma swoje niewatpliwe zalety, ale czy deklasuje to juz dyskusyjna rzecz, za dnia ABSOLUTNIE nie, a jak juz jak zobaczyc roznice w cenie do oleda Sony to wybor wcale nie jest jednoznaczny.

PS. A tak poza tym polecam poczytac test na geex' ie a potem pisac takie "madrosci" :D

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Xisiek napisał:

Bylo pite czy co? XG95 to nie srednia polka tylko szczyt oferty Sony w LCD !

nie pite - po prostu to fakty :)

XG95 to może i "szczyt" oferty sony ale tylko w średniobudzetowych LCD (bo szczyt oferty u nich to ZG9)

a dałem oleda AG9 jako porównanie bo tak to wygląda w sklepie sony - jeden stoi obok drugiego i można sobie porównać

dla mnie obraz na AG9 jest o  2 półki lepszy nawet w dzień, w totalnej ciemności jest nokaut 

a jak kogoś nie stac na AG9 to może kupić lg b9 i też efekt "konfrontacji" podobny 

 

test jak test - wystarczy porównać tu

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x950g-vs-lg-b9/764/915?usage=10135&threshold=0.1

dla mnie kontrast z załączonym local dimmngiem na xg95 jest po prostu przeciętny - dołożą 600 stref jak w ZD9 to może i efekt by był

można się jarać super jasną białą planszą i "super czernią" tego lcd na czarnej planszy

ale w realnych filmach to kontrast "robi" plastykę obrazu

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klaus71 napisał:

nie pite - po prostu to fakty :)

XG95 to może i "szczyt" oferty sony ale tylko w średniobudzetowych LCD (bo szczyt oferty u nich to ZG9)

a dałem oleda AG9 jako porównanie bo tak to wygląda w sklepie sony - jeden stoi obok drugiego i można sobie porównać

dla mnie obraz na AG9 jest o  2 półki lepszy nawet w dzień, w totalnej ciemności jest nokaut 

a jak kogoś nie stac na AG9 to może kupić lg b9 i też efekt "konfrontacji" podobny 

 

test jak test - wystarczy porównać tu

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x950g-vs-lg-b9/764/915?usage=10135&threshold=0.1

dla mnie kontrast z załączonym local dimmngiem na xg95 jest po prostu przeciętny - dołożą 600 stref jak w ZD9 to może i efekt by był

można się jarać super jasną białą planszą i "super czernią" tego lcd na czarnej planszy

ale w realnych filmach to kontrast "robi" plastykę obrazu

Nie zgodzę się z Tobą , czernie nawet na XF robią fenomenalną robotę na tyle na ile to możliwe w LCD a nie ma stresu z wypaleniami jak w Oledach . Przy ograniczonym budżecie XG będzie świetnym wyborem  przy konfrontacji z oledami od Sony ;)

  • Plusik 3
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Damian gurazda napisał:

Nie zgodzę się z Tobą , czernie nawet na XF robią fenomenalną robotę na tyle na ile to możliwe w LCD a nie ma stresu z wypaleniami jak w Oledach . Przy ograniczonym budżecie XG będzie świetnym wyborem  przy konfrontacji z oledami od Sony ;)

w tym samym budżecie co xg95 jest c9 i był oled od panasa - naprawdę w kwestii obrazu dla mnie nie ma co porównywać

co do wypalania napisałem na poczatku - jest ryzyko - każdy sam kalkuluje 

dla mnie bezkompromisowa jakość obrazu w takiej samej cenie (5kzł) jest ważniejsza

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, klaus71 napisał:

w tym samym budżecie co xg95 jest c9 i był oled od panasa - naprawdę w kwestii obrazu dla mnie nie ma co porównywać

co do wypalania napisałem na poczatku - jest ryzyko - każdy sam kalkuluje 

dla mnie bezkompromisowa jakość obrazu w takiej samej cenie (5kzł) jest ważniejsza

Jasne każdy ma swoje zdanie i podejmuje ryzyko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za wypowiedzi i cenne uwagi. Postanowiłem jednak troszkę zwiększyć budżet i ten wynosi teraz max 6000 zł. W tej cenie w oko wpadł mi Panasonic OLED TX 55GZ960. Czy w tej cenie znajdę TV o lepszych parametrach od tego Panasa? :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, pablos83 napisał:

 (...) w oko wpadł mi Panasonic OLED TX 55GZ960. Czy w tej cenie znajdę TV o lepszych parametrach od tego Panasa? :)

Absolutnie nie, to bezsprzecznie  najlepszy (jesli idzie o obraz)oled tv w relacji do ceny. PS. Gratuluje dobrego oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Bież Panasa i będziesz miał spokój bo tu jakoś mało jest gadki jaki panas się wypalił i trzeba nowy tv wymieniać po 2 miesiącach jak LG  Pozdrawiam 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nic lepszego w tej cenie nie znajdę to pozostaje kliknąć i zamówić :) Dzięki wszystkim za odpowiedzi i poświęcony czas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pablos83 udało Ci się dokonać zakupu? Podłączyłem się pod temat bo w zasadzie stoję przed podobnym dylematem, na tą chwilę bliżej mi do Sony KD-55XG9505 / Sony KD-55XF9505, rozmiar 55 lub 65. OLED tak na prawdę nie rozważam, budżet jeszcze nie ten, choć wątpliwości się pojawiają w postaci Panasonic TX 55GZ960 i LG OLED55B9.

Budżet z którym startuje to 4500-4800zł. OLED (tylko 55 cali wchodzi w grę) to już bliżej 5,5-6k więc sporo więcej, pytanie czy warto.

Być może więcej info pomoże:

 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? Salon a aneksem 30m
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2.7m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - na wprost 
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? południowy-zachód
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Panasonic 47AS640
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Dolby Vision
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? 4K, HD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Dekoder HD Netia, Yamaha R-N602, PS4/PS5 w przyszłości
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? ~3h
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? -
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Netflix
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? nie
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? 10%
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? 80% wieczorem
17. Preferencje co do wielkości? 55-65
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? -
19. Preferencje co do marki ? Sony, Panasonic, Philips, LG
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 4500-4800zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ?tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu tematu i pomiarach wychodzi, że max. rozmiar jaki mogę zawiesić to 55". Na placu boju zostają więc:

LED

  • Sony KD-55XF9505 - 3700zł
  • Sony KD-55XG9505 - 4500zł

OLED

  • Panasonic TX 55GZ960 - ~5400zł
  • LG OLED55B9 - ~5000zł

Ceny jak widać całkiem mocno rozstrzelone, szczególnie XF vs reszta. Z tego też powodu OLED odpada. Zastanawiam się jednak pomiędzy XF a XG, czy warto dopłacić, być może uda się znaleźć jakąś promocje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, brio napisał:

Po przemyśleniu tematu i pomiarach wychodzi, że max. rozmiar jaki mogę zawiesić to 55". Na placu boju zostają więc:

LED

  • Sony KD-55XF9505 - 3700zł
  • Sony KD-55XG9505 - 4500zł

OLED

  • Panasonic TX 55GZ960 - ~5400zł
  • LG OLED55B9 - ~5000zł

Ceny jak widać całkiem mocno rozstrzelone, szczególnie XF vs reszta. Z tego też powodu OLED odpada. Zastanawiam się jednak pomiędzy XF a XG, czy warto dopłacić, być może uda się znaleźć jakąś promocje.

Wg mnie jeśli duże znaczenie ma kwota to jedyną rzeczą przemawiającą za Sony XG jest wsparcie dla airplay i Apple TV oraz szerokie kąty widzenia . Jeśli  nie jesteś użytkownikiem sprzętu od 🍏 to bym został przy XF 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, brio napisał:

Ceny jak widać całkiem mocno rozstrzelone, szczególnie XF vs reszta. Z tego też powodu OLED odpada. Zastanawiam się jednak pomiędzy XF a XG, czy warto dopłacić, być może uda się znaleźć jakąś promocje.

Trochę źle wnioskujesz. Wg mnie XF9005 to jest jeden z najlepszych TV w takiej cenie - współczynnik cena/jakość jest tam bardzo wysoki. Ale OLED B9 mimo wyższej ceny ma ten współczynnik jeszcze lepszy, z tego względu że jest po prostu dużo lepszym telewizorem. 

Podsumowując: dopłata do XG będzie miała sens dopiero za jakiś czas, jak ten XG będzie kosztował za 55 cali równe 4 tys. W tym momencie 800 zł za integrację z Apple to średni deal, szczególnie że za tyle masz urządzenie AppleTV integrujące się jeszcze lepiej i mające całą tonę dodatkowych funkcji. 

Dopłata do najtańszego OLEDa LG ma sens, bo to jest obrazowo zupełnie inna półka. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz. Użytkownikiem nie jestem więc na tych usługach mi nie zależy. Z tego co zdążyłem zaobserwować po testach, które przeglądałem, lepiej wypada seria XF. Nie wiem tylko jak to się ma do np. ilości stref, 48(XF) vs 60(XG), dodatkowo XF wyższy kontrast. XG nowższy android. Ciężki temat.

@Damianos19932 XG ma lepsze kąty widzenia niz XF? Mają przecież tą samą matryce.

@efel zgadzam się w 100%, stosunek cena/jakość w przypadku XF jest genialny. W moim założeniu nie chodziło mi o cenę samą w sobie. Bardziej współczynnik opłacalności, który jednak wskazuje, że XF będzie najlepszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, brio napisał:

Dzięki za komentarz. Użytkownikiem nie jestem więc na tych usługach mi nie zależy. Z tego co zdążyłem zaobserwować po testach, które przeglądałem, lepiej wypada seria XF. Nie wiem tylko jak to się ma do np. ilości stref, 48(XF) vs 60(XG), dodatkowo XF wyższy kontrast. XG nowższy android. Ciężki temat.

@Damianos19932 XG ma lepsze kąty widzenia niz XF? Mają przecież tą samą matryce.

@efel zgadzam się w 100%, stosunek cena/jakość w przypadku XF jest genialny. W moim założeniu nie chodziło mi o cenę samą w sobie. Bardziej współczynnik opłacalności, który jednak wskazuje, że XF będzie najlepszym wyborem.

W Sonym XF w wersji 55 calowej kąty widzenia są bardzo bardzo kiepskie lekkie wychylenie od obrazu bardzo zniekształca obraz. W XG jest lepiej jednak nie idealnie . Żeby było idealnie trzeba uderzać w więcej niż 55 cali ze względu na x wide angle 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanapę mam w zasadzie idealnie na wprost TV więc nie powinno być problemu, oglądam tylko z kanapy.

Dodatkowo wieszak ma bardzo duży zakres ruchu

untitled.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, brio napisał:

Dzięki za komentarz. Użytkownikiem nie jestem więc na tych usługach mi nie zależy. Z tego co zdążyłem zaobserwować po testach, które przeglądałem, lepiej wypada seria XF. Nie wiem tylko jak to się ma do np. ilości stref, 48(XF) vs 60(XG), dodatkowo XF wyższy kontrast. XG nowższy android. Ciężki temat.

@Damianos19932 XG ma lepsze kąty widzenia niz XF? Mają przecież tą samą matryce.

@efel zgadzam się w 100%, stosunek cena/jakość w przypadku XF jest genialny. W moim założeniu nie chodziło mi o cenę samą w sobie. Bardziej współczynnik opłacalności, który jednak wskazuje, że XF będzie najlepszym wyborem.

W Sonym XF w wersji 55 calowej kąty widzenia są bardzo bardzo kiepskie lekkie wychylenie od obrazu bardzo zniekształca obraz. W XG jest delikatnie lepiej . Żeby było idealnie trzeba uderzać w więcej niż 55 cali ze względu na x wide angle 

Edytowane przez Damianos19932

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Damianos19932 napisał:

W Sonym XF w wersji 55 calowej kąty widzenia są bardzo bardzo kiepskie lekkie wychylenie od obrazu bardzo zniekształca obraz. W XG jest lepiej jednak nie idealnie . Żeby było idealnie trzeba uderzać w...

OLEDa. Żadne powłoki poszerzające nie dają takich kątów jak matryca OLED. To jest fakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, efel napisał:

OLEDa. Żadne powłoki poszerzające nie dają takich kątów jak matryca OLED. To jest fakt.

Zgadzam się , a widziałeś System X wide angle u Sonego ? Jeśli nie to polecam się wybrać po koronie do sklepu i zobaczyć 😃

32 minuty temu, brio napisał:

Kanapę mam w zasadzie idealnie na wprost TV więc nie powinno być problemu, oglądam tylko z kanapy.

Dodatkowo wieszak ma bardzo duży zakres ruchu

untitled.png

Jeśli tak to spokojnie XF i będzie sporo pieniędzy w kieszeni ;)

  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze, rozjaśniło się. Wybór to XF, chyba że XG trafi się w dobrej promce.🍻

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...