Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

7 błędów popełnianych przy zakupie telewizora | PORADNIK |

Wybierając telewizor czy to w sklepie stacjonarnym czy też czytając mnóstwo opinii w sieci i dokonując zakupu online, często popełniamy błędy, których moglibyśmy uniknąć. Winne wszystkiemu są w sumie... fora i ludzie w sieci, którzy mieszają wiele różnych pojęć oraz starają się też...sprzedać konkretny telewizor. Oczywiście na forach dostaniecie wiele cennej pomocy ale jest kilka kwestii, które chciałbym wyjaśnić ze swojej perspektywy. Czego nie powinniśmy się bać podczas zakupu telewizora? Na co zwrócić większą uwagę? Przed nami Black Friday więc warto obalić kilka mitów. Zapraszam do dyskusji!

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam twoje teorie @Gmeru o żywotności matryc oled liczonych na 100 tys godzin. Teoria to jedno, a praktyka to drugie. Te matryce degradują sie szybciej nawet przy właściwym użytkowaniu czyli kilku godzinach dziennie i cyklicznych zabiegach konserwacji matrycy. Dzięki kompensacjom i świadomym użytkowaniu możesz przedłużysz żywotność swojego oleda, ale też nie zapewnisz mu nieśmiertelności. Dziś już nie robi sie takich telewizorów jak 20 lat temu robili Japońcy, gdyż nie opłacałoby sie to producentom. Uważam że takie gadanie to nic innego jak opowiadanie ludziom bajek.

  • Plusik 4
  • Lubię 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Takie powtarzanie formułki za producentem wygląda zwyczajnie śmiesznie. Wiadomo jak jest z OLEDami. Te tv są tak silnie promowane bo mają trwałość niższą względem LCD przy niskim (co raz niższym) koszcie produkcji i ludzie częściej będą je wymieniać na nowe. Idealna sytuacja dla producentów. Naprawdę wszyscy fachowcy tego nie dostrzegają tylko bawią się w marketing? 

  • Plusik 2
  • Haha 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra już nie zaczynajcie swoich wycieczek. Klasyk. @LV426 z tobą to nawet nie podejmuję dyskusji. Sam jesteś wytworem marketingu :D Powinni Cię zatrudnić do jakieś firmy od tv (a może tak jest, kto nas tam wie - i tak w sieci jesteś anonim).

25 minut temu, Waldo94 napisał:

Uwielbiam twoje teorie @Gmeru o żywotności matryc oled liczonych na 100 tys godzin. Teoria to jedno, a praktyka to drugie. Te matryce degradują sie szybciej nawet przy właściwym użytkowaniu czyli kilku godzinach dziennie i cyklicznych zabiegach konserwacji matrycy. Dzięki kompensacjom i świadomym użytkowaniu możesz przedłużysz żywotność swojego oleda, ale też nie zapewnisz mu nieśmiertelności. Dziś już nie robi sie takich telewizorów jak 20 lat temu robili Japońcy, gdyż nie opłacałoby sie to producentom. Uważam że takie gadanie to nic innego jak opowiadanie ludziom bajek.

Szczerze? Nie znam Cię, nie mam pojęcia co robisz i na jakiej podstawie snujesz swoje "teorie". Jesteś osobą, która radzi ludziom na forum ale nie mam bladego pojęcia na jakiej podstawie. Jak się nam kiedyś przedstawisz i powiesz dokładnie skąd czerpiesz swoją wiedzę (jesteś sprzedawcą? Bo w innym wypadku rozumiem, że wiedza z sieci) to na pewno będzie łatwiej rozmawiać skoro mnie atakujesz :)  znając dokładnie co robię w życiu i czym się zajmuję od 14 lat. Ja swoje jak to mówisz "teorie" snuje na praktyce działając na co dzień z nowymi telewizorami, bardzo często przebywając ze sprzedawcami np. na szkoleniach albo seminariach otwartych oraz z producentami i serwisami. A ty? Dlatego wyraźnie napisałem jak wygląda sprawa wypaleń i co robić i kiedy to może najczęściej wystąpić. W domowym zaciszu to są bajki jeżeli chodzi o skalę. Nawet my w redakcji - każdy z nas ma po 2-3 OLED większości firm: LG, Sony, Philips (Maciek, Ja, Kuba, Maciek drugi, Dawid itd.) i każdy tylko się zachwyca obrazem. Do tego całe otoczenie znajomych dziennikarzy czy kolegów z firm. Ja dodatkowo mam też w salonie Samsunga Q950R 8K 82 cale na ścianie więc wiele mogę powiedzieć...

Polecam abyś kiedyś zjawił się w końcu na żywo na jakimś spotkaniu i wtedy podyskutował jak masa osób z tego forum, których znam osobiście. Wtedy byłaby na pewno inna dyskusja :) W sieci każdy mocny tyle, że jestem w gorszej sytuacji: nie znam Cię więc możesz sobie napisać co chcesz a ty znasz mnie bo jestem osobą publiczną :D

  • Plusik 1
  • Lubię 3
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Gmeru napisał:

  Szczerze? Nie znam Cię, nie mam pojęcia co robisz i na jakiej podstawie snujesz swoje "teorie". Jesteś osobą, która radzi ludziom na forum ale nie mam bladego pojęcia na jakiej podstawie. Jak się nam kiedyś przedstawisz i powiesz dokładnie skąd czerpiesz swoją wiedzę (jesteś sprzedawcą? Bo w innym wypadku rozumiem, że wiedza z sieci) to na pewno będzie łatwiej rozmawiać skoro mnie atakujesz :)

Nie atakuje, tylko merytorycznie punktuje to z czym sie nie zgadzam. To dobre i fachowe forum więc mam do tego prawo i dlatego też jestem tu a nie u Kikiego. A co do spotkania to kto wie, może kiedyś będzie okazja. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli napisałeś, że opowiadam ludziom bajki to dziękuję bardzo, że to nie jest atak. Ja to widzę inaczej. Dzięki takim postom powstaną takie posty jak moje powyżej. Bo wyraźnie napisałem o wypalaniu, że istnieje ale, że skala jest grubo przesadzona. Co widzę doskonale po forum na którym siedzę prawie non stop. W tym roku było takich wpisów BARDZO MAŁO. Sam korzystam z OLED od lat i nie mam problemów. Od lat na tym samym modelu. Starym jak świat. Ale podaję to tylko jako ciekawostkę bo oczywiście o niczym to nie świadczy.

A pisanie o 100 000 godzin nikt z nas nie sprawdzi. Dlatego jest napisane, że to info od producenta matryc czyli LG.

  • Plusik 3
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Waldo94 napisał:

Nie atakuje, tylko merytorycznie punktuje

Z tym bywa u ciebie bardzo różnie ;)

1 godzinę temu, Gmeru napisał:

A ty? Dlatego wyraźnie napisałem jak wygląda sprawa wypaleń i co robić i kiedy to może najczęściej wystąpić. W domowym zaciszu to są bajki jeżeli chodzi o skalę. Nawet my w redakcji - każdy z nas ma po 2-3 OLED większości firm: LG, Sony, Philips (Maciek, Ja, Kuba, Maciek drugi, Dawid itd.) i każdy tylko się zachwyca obrazem. Do tego całe otoczenie znajomych dziennikarzy czy kolegów z firm. Ja dodatkowo mam też w salonie Samsunga Q950R 8K 82 cale na ścianie więc wiele mogę powiedzieć...

Dodam tylko, że widzę tu, na "naszym" forum wieloletnich i WIARYGODNYCH użytkowników OLEDów. Wiarygodnych, bo są tu od wielu lat,(czasem od początku), mają setki albo tysiące wpisów na różne tematy i wiadomo, że sroce spod ogona nie wypadli. I popatrzcie ich OLEDy jakoś się nie wypaliły, a mają kilka tys godzin i często są to serie 6 czy 7. Cuda? Bajki?

Niestety, zgodnie z regułą dziegciu (np. taki @LV426 ) w beczce miodu, forum zalewa fala hejtu i bzdur o technologii OLED. Smutne - taki świat :(

  • Plusik 3
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gmeru napisał:

A pisanie o 100 000 godzin nikt z nas nie sprawdzi. Dlatego jest napisane, że to info od producenta matryc czyli LG.

No właśnie. I tu pytanie do ciebie czy uważasz sie za dziennikarza czy też fachowca branży. Jeśli za dziennikarza to w porządku, tylko przekazujesz wcześniej pozyskane informacje w odpowiedniej formie. Ale jeśli uważasz sie za fachowca to jesteś trochę nie w porządku, bo czasy długowiecznych ekranów minęły już bezpowrotnie.

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gmeru tak tak, płacą mi za pisanie na tym forum 😂Nerwa dostałeś widzę ehhh. Dzięki że bana nie dałeś mi za posiadanie swojego zdania 🤪Forum jest spoko i doceniam to co robicie z ekipą hdtv.pl i jeśli poczułeś się urażony to wiedz,  że nie miałem takiego zamiaru. Po prostu tyle razy piszesz to samo na temat OLED i w sposób pokrywający się z stanowiskiem producentów ("na pewno nie zużyje /wypali się przez n-lat jak bum cyk cyk" - tak to wygląda), a jednak na forum trochę osób się skarżyło na to co niby nie występuje w tych tv. Widziałeś z pewnością te tematy. Może się "czepiam" ale jednak nie dasz mi gwarancji - już kiedyś o tym dyskutowaliśmy - że jak kupię sobie teraz OLEDa do PC i grania to nie będzie problemu i wymiany na nowy za dwa latka. 

@Barnaba A Ciebie co boli? Równie dobrze mogę takie rzeczy o Tobie napisać jak ludziom nie raz kit wciskasz na forum w temacie OLED.

Edytowane przez LV426
  • Plusik 1
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mojej skromnej opinii właśnie hasło marketingowe LG o spadku jasności o 50% po 100 000 godzin jest pośrednio przyznaniem się do problemu "wypalania". Dlaczego? W OLEDach nie ma wypalania jak w plaźmie, tylko jest nierównomierne zużycie pikseli. Skoro po 100 000 h jasność każdego subpiksela spada o 50% to matematyka mówi, że po 10 000 jasność spada o 5%, a to już jest zauważalne dla oka w przypadku nierównomiernego zużycia. A skoro rozpatrujemy każdy z ponad 8 mln pikseli z osobna to w praktyce nie jest możliwe, żeby każdy z subpikseli RGBW zużywał się równomiernie, bo każdy obraz nawet zróżnicowany a tym bardziej statyczny, takich warunków nie zapewni. Im dłużej będzie w danym miejscu świecił subpiksel czerwony, tym szybciej jego jasność spadnie w stosunku do czerwonych świecących w innych miejscach ekranu. Większość przypadków nierównomiernego zużycia dotyczy właśnie subpikseli czerwonych (zdjęcia "wypaleń" na czerwonych planszach). A najczęściej utrwalają się statyczne elementy w kolorze czerwonym i żółtym (gdzie czerwony subpiksel ma duży udział). W związku z tym miarodajnym okresem do oceny jest wg mnie 10-15 tysięcy przepracowanych godzin i dopiero po takim czasie można stwierdzić, czy sposób użytkowania OLEDa przez daną osobę przysporzył mu kłopotów, czy też nie, bo dopiero po mniej więcej takim czasie jasność bardziej zużytych subpikseli spada na tyle, by to zauważyć. A zdecydowana większość OLEDów na rynku nie ma jeszcze takich "przebiegów". Nie mówiąc już o tym, że czas będzie efekty nierównomiernego zużycia pogłębiał. LG pracuje nad poprawą sytuacji i w nowych matrycach czerwony subpiksel jest powiekszony o ok. 30%. Tak więc czas zużycia został wydłużony. O ile? Czas pokaże, gdy osiągną miarodajny "przebieg". W internecie można spotkać opinie - normalny użytkownik nie musi się obawiać, jeśli ogląda zróznicowane treści. Tymczasem w Polsce mamy taki kanał TV o nazwie FOX, z pięknym jaskrawym, czerwonym logiem. Czy oglądając go przez 2 godziny dziennie oraz inne treści przez resztę czasu podpadam pod normalnego użytkownika, czy już nie? Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :)

  • Plusik 3
  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi chodzi. O dokładne napisanie a nie "problem praktycznie nie istnieje". A w tematach na forum o tv OLED LG co trzeci się chwali, że mu matrycę wymieniali (czasami więcej jak raz). No bez jaj. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, LV426 napisał:

 

@Barnaba A Ciebie co boli? Równie dobrze mogę takie rzeczy o Tobie napisać jak ludziom nie raz kit wciskasz na forum w temacie OLED.

Typowy trol :) Pisz, co chcesz, jak musisz.

Ja nikomu nie wciskam kitu, tylko dzielę się SWOIMI doświadczeniami i prostuję brednie takich jak ty.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LV426 Co trzeci? A mnie wychodzi inaczej :D To masz zadanie domowe: przygotuj nam raport z tego roku z forum na temat ile osób zgłosiło problem z matrycą. I wtedy napisz co Ci wyszło bo nie sądzę, że to co napisałeś - sprawdziłeś. Możesz też dodać inne fora. Tylko podaj źródła i linki do tych zgłoszeń bo na słowo to będzie ciężko. Żeby Cię zachęcić dodam, że ja takowy raport z forum hdtvpolska sobie przygotowałem przed napisaniem tego poradnika. Niestety albo stety, ale nie zrobiłem tego w jeden wieczór więc współczuję ewentualnej pracy. Temat wypaleń jest u mnie od początku roku numer 1 jeżeli chodzi o śledzenie różnych problemów zgłaszanych w tv.

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Barnaba 

Cytat

Pisz, co chcesz,

Ja nikomu nie wciskam kitu, tak jak ty ;)

Dla Ciebie każdy kto ma odmienne zdanie to troll,  ok. Nie ważne kto ma rację  - twoja jest najtwojsza. Ok. 

@Gmeru Jeszcze mi zadania domowe tu dajesz 😫 W porządku,  powinienem wziąć tę liczbę w cudzysłów. W każdym razie takich osób jest więcej jak 5 czy 10 ale faktem jest też,  że plaga wielka to nie jest (ale jednak problem występuje i nie powinno się pisać, że nie). Z innych for to tylko na AVS zaglądam czasami i tam jest podobnie. 

A tak przy okazji to myślisz że w 2020r. w końcu będą dostępne te tv OLED 50"? Bo tak obiecuje LG i obiecuje od roku  czy dwóch chyba. Taki bym kupił... I taniej powinno być przy tym rozmiarze. 

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czepiacie się, że Gmeru czerpie między innymi wiedzę o skali wypaleń od producenta i serwisów (którzy zajmują się zawodowo naprawami pewnie setek lub tysięcy różnych tv rocznie), a niby skąd ma czerpać? Od "specjalistów" na forum, żywo odradzających wszystkim OLEDy chociaż sami nigdy takowego nie posiadali? Czy ma wyrokować na podstawie jakiś pojedynczych przypadków wypaleń na forach od anonimowych ludzi którzy nie wiadomo jak i czy w ogóle użytkują tv OLED? Gdyby matryce w OLEDach tak masowo się wypalały jak niektórym się wydaje, to przy polityce gwarancyjnej LG, producentowi zupełnie opłacałaby się produkcja biorąc pod uwagę, że matryca to jakieś 80-90% wartości telewizora.
Co do spaku jasności to Rtings.com w swoim teście ma OLEDa, który pracuje już ponad 9000 godzin i jak na razie nie wykazuje praktycznie żadnych spadków jasności, w przeciwieństwie do tv LCD, którego test przeprowadzają w ten sam sposób i jego jasność spadła o 50% i średnio nadaje się już do normalnego użytkowania.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Plusik 2
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Patryk Mistrz napisał:

Czepiacie się, że Gmeru czerpie między innymi wiedzę o skali wypaleń od producenta i serwisów (którzy zajmują się zawodowo naprawami pewnie setek lub tysięcy różnych tv rocznie), a niby skąd ma czerpać? Od "specjalistów" na forum, żywo odradzających wszystkim OLEDy chociaż sami nigdy takowego nie posiadali? Czy ma wyrokować na podstawie jakiś pojedynczych przypadków wypaleń na forach od anonimowych ludzi którzy nie wiadomo jak i czy w ogóle użytkują tv OLED? Gdyby matryce w OLEDach tak masowo się wypalały jak niektórym się wydaje, to przy polityce gwarancyjnej LG, producentowi zupełnie opłacałaby się produkcja biorąc pod uwagę, że matryca to jakieś 80-90% wartości telewizora.
Co do spaku jasności to Rtings.com w swoim teście ma OLEDa, który pracuje już ponad 9000 godzin i jak na razie nie wykazuje praktycznie żadnych spadków jasności, w przeciwieństwie do tv LCD, którego test przeprowadzają w ten sam sposób i jego jasność spadła o 50% i średnio nadaje się już do normalnego użytkowania.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Chyba trochę przesadziłeś z tą ceną matrycy, według artykułu na portalu Purepc to wyprodukowanie metra kwadratowego matrycy Oled od LG w 2018 roku to koszt 95 USD.

https://www.purepc.pl/audio_foto_video/produkcja_paneli_qdoled_moze_w_pelni_ruszyc_w_polowie_2019_roku

Edytowane przez jeffik79
  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba trochę przesadziłeś z tą ceną matrycy, według artykułu na portalu Purepc to wyprodukowanie metra kwadratowego matrycy Oled od LG w 2018 roku to koszt 95 USD.
https://www.purepc.pl/audio_foto_video/produkcja_paneli_qdoled_moze_w_pelni_ruszyc_w_polowie_2019_roku

No to trochę przesadziłem, nie znałem tych danych. Inna sprawa, że koszt serwisowania, a koszt samej produkcji to też trochę dwie zupełnie inne sprawy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie podajcie sobie znak pokoju przy Niedzieli. Niech to forum jest, będzie i pozostanie w pełni merytoryczne. Każdy może wyrażać opinie jakie chce, ale trzeba je popierać racjonalnymi argumentami mającymi odniesienie w sferze praktycznej.

Edytowane przez Waldo94
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Znak pokoju się przekazuje, nie podaje.
2. Skoro zainicjowałeś tę kłótnię, to uwzględnij również siebie w tej pokojowej wymianie.
3.Słowo niedziela piszemy z małej litery.

  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poz tym dzisiaj podwójnie "święta" niedziela: handlowa i początek "black week"!

Kurczę, jakoś okultystycznie to  zabrzmiało i siarką zaleciało ;)

Do marketów, łapać promocje!!! ;)

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko lecieć po OLEDa  😉

B9 są już dosyć tanie ale ja bym wolał C9 a najlepiej Sony czy Panasonic. Czekam do następnego roku na nowe modele i możliwe że się skuszę. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trójka mi się najbardziej spodobała, jako posiadacz KD-55XD8505 zawsze mnie śmieszą wyznawcy "najświętszego kościoła matrycy VA". 🤣

Edytowane przez JarekWML
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do Pana @Gmeru , zauważyłem że już sporo TV ma auto kalibrację obrazu, i chyba nikt tego nie testuję, przeważnie jest ocena jakości obrazu po wyjęciu z pudełka i po profesjonalnej kalibracji. Czy mógłby Pan napisać jak to działa?.  

Edytowane przez jeffik79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, jeffik79 napisał:

Ja mam pytanie do Pana @Gmeru , zauważyłem że już sporo TV ma auto kalibrację obrazu, i chyba nikt tego nie testuję, przeważnie jest ocena jakości obrazu po wyjęciu z pudełka i po profesjonalnej kalibracji. Czy mógłby Pan napisać jak to działa?.  

Autokalibracja występuje jedynie w projektorach Sony 4K, gdzie jest wbudowany generator obrazu, oraz kolorymetr. Wszystkie systemy tego typu w telewizorach oznaczają automatyzację wprowadzania ustawień kalibracyjnych z poziomu oprogramowania zewnętrznego (Calman), na bazie odczytów z urządzenia zewnętrznego (kolorymetru bądź spektrometru), więc automatycznie się to nie dzieje. Musisz zakupić i podłączyć zewnętrze urządzenia, zaś efekty będą uzależnione od klasy tych urządzeń. Inaczej będzie przy użyciu przyrządu za 500zł, a inaczej przy użyciu przyrządu za 50 000zł.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2019 o 09:10, Patryk Mistrz napisał:

Co do spaku jasności to Rtings.com w swoim teście ma OLEDa, który pracuje już ponad 9000 godzin i jak na razie nie wykazuje praktycznie żadnych spadków jasności, w przeciwieństwie do tv LCD, którego test przeprowadzają w ten sam sposób i jego jasność spadła o 50% i średnio nadaje się już do normalnego użytkowania.

Ten ich LCD chyba po prostu jest wadliwym egzemplarzem, bo to mało realne żeby współczesne diody posypały się aż tak błyskawicznie.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...