Skocz do zawartości
drenkrom

Przesiadka z 12-letniej plazmy. Na co?

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Jestem szczesliwym uzytkownikiem wiekowej juz plazmy Pioneer DPD-507XA.
Nie chce sie zepsuc wiec tym bardziej przesiadka na nowy tv nie jest dla mnie latwa, poniewaz w ogromnym zakresie ciagle jestem bardzo zadowolony z tv.
Z bolaczek:
- nie jest nawet full HD - tak tak, z tym da sie zyc nawet w erze 4 czy tam 16K! ;-) jednak czasem troche brak...
- ma zdrowy input lag - probowalem pograc w cos na komputerze ale... lipa
- przeprowadzilem sie i w nowym miejscu nie potrzebuje juz grzejnika - a realniej patrze na cos z mniejszym apetytem na prad

Pozostale rzeczy jak brak 'smart' czy tym podobne - to nie problem ale o tym dalej.

 

Zatem zastanawiam sie nad zmiana na nowy tv, jednak nie wiem co najlepiej wybrac - nie sledze rynku, nie orientuje sie - kupilem telewizor dawno temu i od tamtego czasu w ogole sobie tym nie zawracalem glowy - zwyczajnie ogladalem tv.

Co bym chcial/co mi po glowie chodzi:
- minimum 55 cali, ale wiadomo im wiecej tym lepiej - jednak wiecej niz 75 to juz raczej szkoda mi sciany...
- fajnie jakby byl 'smart' - aplikacje jak amazon prime, hbo go, netflix, yt... wiec dobrze jesli to jest - ale tylko pod warunkiem ze telewizor jest responsywny. jesli dziala toto jak krew z nosa to wole w ogole tego nie miec - kupie sobie chromecast albo konsole i czesc
- tv ma wisiec
- najwazniejsza jakosc obrazu
- czytalem inne forum - czy faktycznie oled lubi sie tak wypalac/jakis ghosting? jakis producent ponoc nie zaleca przykladowo grac zbyt dlugo, bo jesli gra ma HUB - zeby sie tam matryca nie skiepscila - to prawda? nie dopisalem ze planuje tez od czasu do czasu wykorzystac tv w polaczeniu z komputerem - a moze kupie konsole - wtedy to by wykluczalo oled bo nie kupie tv ktory siadzie dlatego ze syn gral w tygodniu 2h za dlugo... :-/
- dzwiek - fajnie jesli jest dobry - oczywiscie nie mozna na to narzekac, jednak jesli bedzie kiepsko - wspomoge sie soundbarem albo stereo...

 

Reszta chyba jest w zestawie pytan/odpowiedzi ktore wklejam:

 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? ~30-35m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3-3.5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2-4
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? raczej na wprost, jesli z boku nie az tak zeby katy byly istotne
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisiec
6. Jak słońce świeci w pokoju ? oj swieci - pokoj mam od poludnia - sciana na ktorej jest tv to wschod, z lewej strony sciana z oknami od poludnia
7. Jaki masz obecnie telewizor ? jw. pioneer dpd-507xa
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? bardzo dobra jakosc obrazu, w miare mozliwosci maly input lag - zeby czasami dalo sie przyjemnie pograc, jak najwiecej cali, responsywny/szybki os z aplikacjami
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? 4k (w ktoryms kablu tak jest? jesli nie - i tak mam komputer czy konsole...), HD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? w tej chwili UPC, skonczy sie kontrakt pewnie zmienie dostawce albo zrezygnuje z tv - wowczas internet, podlaczony komputer (pc/mac), ewentualnie konsola
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 2-5h
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? wole mat... ale to do komputera - nawet nie wiedzialem ze tv maja takie i takie - nie jest to wiec dla mnie czynnik istotny
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? sport, filmy, kreskowki
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? tak - bezposrednio jesli tv ma jakis os i aplikacje, niebezposrednio - jesli tv tego nie ma - wowczas chromecast lub konsola
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? na chwile obecna - bardzo rzadko. PC - 1h tygodniowo. jesli pojawi sie konsola - moze 10h tygodniowo
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? w sumie... 50/50
17. Preferencje co do wielkości? minimum 55 - im wiecej tym lepiej
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? zamulanie, czekanie 3 sekundy na reakcje...
19. Preferencje co do marki ? mimo wszystko boje sie jakichs 'mant'...
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie - zadnego 3d! 
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? ~8k
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? prawdopodobnie - zalezy od ceny sprzetu i resztek w portfelu

 

Z gory dzieki i pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, drenkrom napisał:

Czesc,

Jestem szczesliwym uzytkownikiem wiekowej juz plazmy Pioneer DPD-507XA.

Cześć,  jestem byłym szczęśliwym posiadaczem tego tv. Świetny ekran. Bolesne było to, że rok później ukazało się KURO, które było jednak sporo lepsze. Nie wytrzymałem i zmieniłem po jakimś czasie. ;) Ale do rzeczy.

Jeżeli dla Ciebie jest

50 minut temu, drenkrom napisał:

najwazniejsza jakosc obrazu

to nie wyobrażam sobie (mimo że próbowałem mocnych ledów) innego rozwiązania niż jakiś oled (LG, Panasonic, Sony, Philips). Ze względu na szybkość działania systemu LG lub Panasonic.  Ze względu na jasny pokój oled od LG. Generalnie wybór technologii oled to często naturalne przejście z technologii plazmowej.

Oleda użytkujesz tak jak plazmę, ryzyko wypalenia jest jednak mniejsze. W oledach jest wszystko tak samo, tylko względem 507XA duuuużo lepiej (rozdzielczość, kontrast, hdr). Zobaczysz bardzo dużą różnicę jakościową.

Żeby mieć 100% pewności najlepiej sprawdzić samemu, w swoich warunkach domowych. Możesz zestawić sobie oleda z jakimś premium ledem i zobaczyć co Ci bardziej przypasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, wiec moze z innej strony... 🙂

 

Poniewaz tyle lat bylem w stanie 'przetrwac' z telewizorem, nie zawracajac sobie glowy nowinkami od razu po tym jak go kupilem - i bedac zadowolonym uzytkownikiem po dzis dzien...
W salonie jak to zwykle poogladamy sobie oczywiscie na telewizorach piekne, przygotowane w labach dema, material referencyjny ktory uwypukli jedynie zalety.

W domu - codziennosc. Material nadawany i przepuszczany przez zwykle kable (przynajmniej u mnie). Zastanawiam sie czy nie wybrac po prostu takiego ktory mi sie podoba i czesc. W domu i tak nie bede widzial nic innego ani nie bede mial punktow odniesienia.

Co sadzisz o takim podejsciu do problemu? Moze skrocic sobie cierpien? 😉

Pykajac na oled w jakies tam... assetto corsa czy inne iracing - nie wypala mi sie zegary? 🙂

 

No i podstawowy problem OLED - CENA... Wyzej 55 cali nie wyskocze 😞 Troche mi szkoda ze nie wskocze na na przyklad 75 cali... Nie warto 75 cali niezly LED zamiast 55 cali OLED?

Jakos dotychczas myslalem o filipsie 804/854 - bez roznicy, i tak zawisnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@drenkrom,

W moim przypadku wybrałem 65" oled'a zamiast 75"premium leda. To jednak była moja decyzja i priorytety (jakość obrazu). Ktoś inny wybierze odwrotnie i wcale mnie to nie zdziwi. Jeśli szukasz jakości i jesteś przyzwyczajony do kolorów, kątów widzenia, itp. To jednak naturalnym wyborem byłby oled. Jeśli nie wypaliłeś 507XA, to tym bardziej nie powinieneś wypalić oleda. 😁 Osobiście stanąłbym na głowie żeby dorzucić do 65" w oledzie. Może są gdzieś jeszcze dostępne nowe z 2018?

Gdybym miał Ci doradzić (nie oglądasz treści 4K i HDR a tam ekrany rozwijają skrzydła)  to zaproponowałbym kupno (z możliwością zwrotu) wybranego leda 75". Zobaczysz wtedy, czy jednak duży ekran zrobi robotę i będziesz mógł żyć ze słabościami technologii led. Technologia LED poszła do przodu i może okazać się, że w porównaniu do 507XA nie będziesz czuł dyskomfortu. Jeśli jednak nie podejdzie, to będziesz wiedział na 100%, że idziesz w kierunku oleda. Trudny temat, bo to Ty będziesz oglądał na tym tv, Ty wiesz co możesz zaakceptować a co nie, i Ty wydasz na niego ciężko zarobioną kasę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybory... szlag by trafil.

 

Dzieki.
Po raz kolejny forum utwierdza mnie w niewiedzy... 😉

Chyba po prostu popatrze w sklepie i pojde w ciemno.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, drenkrom napisał:

Wybory... szlag by trafil.

Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. ;)

Testowałem kilka tv przed kupnem obecnego, ale ja dziwny jestem... 🤪

 

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...