Skocz do zawartości
bankroot

rozdzielczość a HDTV

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

byłbym bardzo wdzięczny za komentarze do artykułu, który podałem w linku.
Zależy mi zwłaszcza na komentarzach uczestników Forum, którzy dyskredytują wszystkie wyświetlacze, które nie pracują w 1080p

[url="http://www.cnet.com/4520-7874_1-5137915-1.html?tag=txt"]http://www.cnet.com/4520-7874_1-5137915-1.html?tag=txt[/url]

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Artykul potwierdza to co w zasadzie wydaje sie oczywiste. Tzn FULL HD ma sens przy bardzo duzych przekatnych, powiedzmy >=50cali. Przy mniejszych telewizorach aby zobaczyc roznice trzeba by siedziec z nosem w ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kamcyk26' post='42212' date='19.03.2007, 10:53 ']Artykul potwierdza to co w zasadzie wydaje sie oczywiste. Tzn FULL HD ma sens przy bardzo duzych przekatnych, powiedzmy >=50cali. Przy mniejszych telewizorach aby zobaczyc roznice trzeba by siedziec z nosem w ekranie.[/quote]
jakos nie widzę, żeby to było oczywiste czytając to oraz "zaprzyjaźnione" Forum ?
coż poczekajmy na dalsze komentarze ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, powiniennem raczej napisac "powinno byc oczywiste". Znajdzie spora grupa ,ktora bedzie gotowa za full HD placic dodatkowa kase (nie mala) W sumie jest to ich sprawa, ja jednak wyznaje zasade "skoro nie widac roznicy to po co przeplacac :-) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chciałbym zwrócić szczególną uwagę na 1080p w mojej prośbie o komentarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy telewizorze o przekątnej 37-42" moim zdaniem FullHD nie ma większej racji bytu. Prawda jest taka, że normalnie użytkując telewizor (czyli nie ślęcząc z nosem przy ekranie, lecz siedząc od niego 2-3 metry i więcej) na tak małym wyświetlaczu różnicy pomiędzy 1920x1080, a 1280x720 praktycznie nie zobaczysz. Zobaczysz natomiast na ekranach naprawdę dużych 60-70", . Nie będzie to jednak kolosalna różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='BitTornado' post='42227' date='19.03.2007, 15:09 ']Przy telewizorze o przekątnej 37-42" moim zdaniem FullHD nie ma większej racji bytu. Prawda jest taka, że normalnie użytkując telewizor (czyli nie ślęcząc z nosem przy ekranie, lecz siedząc od niego 2-3 metry i więcej) na tak małym wyświetlaczu różnicy pomiędzy 1920x1080, a 1280x720 praktycznie nie zobaczysz. Zobaczysz natomiast na ekranach naprawdę dużych 60-70", . Nie będzie to jednak kolosalna różnica.[/quote]
zaczyna się robić interesująco :)
pytanie tendencyjne: dla kogo zatem producenci robią wyświetlacze np. 42" full HD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='bankroot' post='42228' date='19.03.2007, 15:22 ']zaczyna się robić interesująco :)
pytanie tendencyjne: dla kogo zatem producenci robią wyświetlacze np. 42" full HD ?[/quote]

Alez to proste i juz ktos wyzej dal odpowiedz. MARKETING. Oczywiscie z czasem, gdy ceny fulli jeszcze bardziej spadna a ilosc zrodel HD sie powiekszy nic nie stoi na przeszkodzie, by telewizory mialy matryce 1080, nawet 32" :) Tyle tylko ze przy malych czy srednich ekranach, do 50" nie bedzie to mialo wplywu na jakosc prezentowanego materialu. Odpadnie natomiast kwestia czesto slabawej jakosci w SD, bo wszyscy juz bedziemy sie zachwycac HD. Za ile? Pewnie nie wczesniej niz z chwila wygaszenia analogowej wizji (za oceanem w 2009 a w UE 2014)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba troche przesadzacie. Zeby docenic HD ZAWSZE trzeba siedziec w odpowiedniej odleglosci, NIEZALEZNIE czy to jest 32 cale czy 50 cali. Przy ekranie 50 cali i odleglosci 4,5 metra nie mozna odroznic 480p od 1080p !!! Niestety do HD trzeba siedziec blisko ekranu, nawet 32 calowego (1080p na tych ekranach nie ma nic wspolnego z marketingiem). Mam 19 calowy ekran komputera w 1080p i widze roznice z 720 p.
POLECAM DZIAL: POCZATKUJACY-HD-PEDIA-SLYNNA TABELA... a tam sa rozne wykresy okreslajace przy jakiej odleglosci od ekranu mozna zobaczyc 1080p :)
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='crazy-j' post='42241' date='19.03.2007, 20:25 ']Chyba troche przesadzacie. Zeby docenic HD ZAWSZE trzeba siedziec w odpowiedniej odleglosci, NIEZALEZNIE czy to jest 32 cale czy 50 cali. Przy ekranie 50 cali i odleglosci 4,5 metra nie mozna odroznic 480p od 1080p !!! Niestety do HD trzeba siedziec blisko ekranu, nawet 32 calowego (1080p na tych ekranach nie ma nic wspolnego z marketingiem). Mam 19 calowy ekran komputera w 1080p i widze roznice z 720 p.
POLECAM DZIAL: POCZATKUJACY-HD-PEDIA-SLYNNA TABELA... a tam sa rozne wykresy okreslajace przy jakiej odleglosci od ekranu mozna zobaczyc 1080p :rolleyes:
Pozdrawiam[/quote]

jaki to ekran ? , dotychczas byłem przekonany że FUL HD do kompa zaczyna się od 23 cali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kamcyk26' post='42212' date='19.03.2007, 12:53 ']Artykul potwierdza to co w zasadzie wydaje sie oczywiste. Tzn FULL HD ma sens przy bardzo duzych przekatnych, powiedzmy >=50cali. Przy mniejszych telewizorach aby zobaczyc roznice trzeba by siedziec z nosem w ekranie.[/quote]

zawsze ma sens jeśli mamy lub zamierzamy mieć źródło sygnału w HD.
dobry sygnał SD ( na przykład mecze na N sport realizowane w dobrym SD ) było bardzo ładnie widać na panelach FUL HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='marian_wierzbicki' post='42260' date='19.03.2007, 20:28 ']zawsze ma sens jeśli mamy lub zamierzamy mieć źródło sygnału w HD.
dobry sygnał SD ( na przykład mecze na N sport realizowane w dobrym SD ) było bardzo ładnie widać na panelach FUL HD[/quote]

zaczynamy nieco odbiegać od głównego tematu, dla którego założyłem wątek.
Nie interesują mnie raczej osobiste odczucia (na pewno są użytkownicy, którzy widzą z 10 metrów różnicę pomiędzy 1080p i 1080i - trudno z nimi polemizować) a komentarz do zacytowanego artykułu.
Tam piszą zupełnie coś innego niż piszesz Ty Marianie, jak to wytłumaczysz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='bankroot' post='42262' date='19.03.2007, 22:35 ']zaczynamy nieco odbiegać od głównego tematu, dla którego założyłem wątek.
Nie interesują mnie raczej osobiste odczucia (na pewno są użytkownicy, którzy widzą z 10 metrów różnicę pomiędzy 1080p i 1080i - trudno z nimi polemizować) a komentarz do zacytowanego artykułu.
Tam piszą zupełnie coś innego niż piszesz Ty Marianie, jak to wytłumaczysz ?[/quote]

mam N i Sharpa 46XD1 od 18 Października i to co napisałem to są moje subiektywne odczucia użytkownika a nie rozważania czysto teoretyczne.
Przed Sharpem miałem przez 6 lat panoramę 32 cale 100hz Philipsa . ja osobiście uważam że warto było wydać na nowy TV .
siedzę 3.5 metra od ekranu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='marian_wierzbicki' post='42265' date='19.03.2007, 20:50 ']mam N i Sharpa 46XD1 od 18 Października i to co napisałem to są moje subiektywne odczucia użytkownika a nie rozważania czysto teoretyczne.
Przed Sharpem miałem przez 6 lat panoramę 32 cale 100hz Philipsa . ja osobiście uważam że warto było wydać na nowy TV .
siedzę 3.5 metra od ekranu[/quote]
jak nadaje N-ka (1080i czy 720p) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='bankroot' post='42271' date='19.03.2007, 23:14 ']jak nadaje N-ka (1080i czy 720p) ?[/quote]

HDMI i component: 1080i , można przełączyć na 720p, 576p, 576i
SCART:przełączamy : SD1- Video ( Composite ),
SD2- RGB
SD3- S-Video Edytowane przez marian_wierzbicki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='bankroot' post='42208' date='19.03.2007, 10:28 ']Witam wszystkich,

byłbym bardzo wdzięczny za komentarze do artykułu, który podałem w linku.
Zależy mi zwłaszcza na komentarzach uczestników Forum, którzy dyskredytują wszystkie wyświetlacze, które nie pracują w 1080p

[url="http://www.cnet.com/4520-7874_1-5137915-1.html?tag=txt"]http://www.cnet.com/4520-7874_1-5137915-1.html?tag=txt[/url]

pozdrawiam[/quote]


Ja nie chcę nikogo i niczego dyskredytować, bo cały bajer polega na tym, żeby być zadowolonym (nawet wmawiając sobie ten fakt) ze swojego wyboru.
Natomiast moja subiektywna opinia jest taka, że cały ten "marketing" z ekranami 1080p ma na celu tylko chęć sprzedaży kolejnych telewizorów.
Jak ktoś kupił HD Ready, to teraz przerzuci się na Full HD, bo "na pewno" będzie świecił lepiej....przecież wg wszystkich świętych na pewno 1080p będzie świecił lepiej.....

Dokładnie tak samo jest z aparatami cyfrowymi. Wczoraj miałem 5 mln pixeli, a jutro lecę po 7 mln pixeli, bo mi wmawiają, że będzie lepsza jakość (przecież to takie oczywiste....).
A tak się składa, że 5 mln pixeli ze świetną optyką (przede wszystkim obiektyw) może dać znacznie lepszą jakość zdjęć niż 10 mln pixeli z jakimś marnym przetwornikiem.

Przykład badziewnych LCD Thomsona z matrycami Full HD jest najlepszym tego dowodem.

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='AreckiW' post='42284' date='20.03.2007, 00:13 ']Ja nie chcę nikogo i niczego dyskredytować, bo cały bajer polega na tym, żeby być zadowolonym (nawet wmawiając sobie ten fakt) ze swojego wyboru.
Natomiast moja subiektywna opinia jest taka, że cały ten "marketing" z ekranami 1080p ma na celu tylko chęć sprzedaży kolejnych telewizorów.
Jak ktoś kupił HD Ready, to teraz przerzuci się na Full HD, bo "na pewno" będzie świecił lepiej....przecież wg wszystkich świętych na pewno 1080p będzie świecił lepiej.....

Dokładnie tak samo jest z aparatami cyfrowymi. Wczoraj miałem 5 mln pixeli, a jutro lecę po 7 mln pixeli, bo mi wmawiają, że będzie lepsza jakość (przecież to takie oczywiste....).
A tak się składa, że 5 mln pixeli ze świetną optyką (przede wszystkim obiektyw) może dać znacznie lepszą jakość zdjęć niż 10 mln pixeli z jakimś marnym przetwornikiem.

Przykład badziewnych LCD Thomsona z matrycami Full HD jest najlepszym tego dowodem.

Pozdrowienia[/quote]

dzięki za opinię ( w zasadzie za opinie wszystkich Was)
Powoli zaczynam juz sobie układać ten cały galimatias w głowie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodam swoją opinię do tematu.

Mój TV to 42' Amoi full HD.
Oglądam go z odległości około 3m.
Dlaczego tak blisko ktoś spyta ...... proste. Wcześniej miałem projektor i przyzwycziłem się do dużego obrazu.

A co do różnicy między 720 i 1080 ..... proszę mi wierzyć to widać.
Mam tuner N'ki (czyli nBox'a) który umożliwia przełączanie pomiędzy wyświetlaniem 720 a 1080.
Gdy włącze dobraj jakości kanał HD (np. Luxe czy transmisję NHL na nSport) i zaczynam przełącząc tuner .... czuję różnicę.
Nie jest ona jakaś powalająca ale jest. Po prostu obraz jest trochę bardziej "ostry".
Na kanałach SD oczywiście nie ma żadnej odczuwalnej różnicy.

Dla malkontentów dodam że full HD kupiłem głównie aby mieć monitor do komputera z rozdzielczością 1920x1080. Pod tym względem Amoi sprawuje się doskonale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Fantom' post='42295' date='20.03.2007, 08:00 ']A co do różnicy między 720 i 1080 ..... proszę mi wierzyć to widać.
Mam tuner N'ki (czyli nBox'a) który umożliwia przełączanie pomiędzy wyświetlaniem 720 a 1080.
Gdy włącze dobraj jakości kanał HD (np. Luxe czy transmisję NHL na nSport) i zaczynam przełącząc tuner .... czuję różnicę.
Nie jest ona jakaś powalająca ale jest. Po prostu obraz jest trochę bardziej "ostry".
Na kanałach SD oczywiście nie ma żadnej odczuwalnej różnicy.[/quote]

to jest akurat zrozumiałe. Jeśli materiał źródłowy jest w 1080i (nie mam N-ki, ale wcześniej Marian pisał, że tak właśnie jest) to powinno być widać różnicę pomiędzy 720p a 1080i.
Pytanie zasadnicze: czy widać różnicę gdy źródłem jest 1080i w wyświetlamy na 1080i i 1080p ? Jak dobrze rozumiem powyżej 2 metrów nie widać.
Pytanie zasadnicze: po co czekać na wyświetlacze full HD, ale pracujące w 1080p a nie tylko w 1080i ? Pytanie nie ma sensu, gdy cena takich wyświetlaczy będzie taka sama lub niższa niż same 1080i

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.
Jeśli przełącze moją kartę graficzną w tryb 1080i ..... obraz staje się mniej płynny.
Jednak trudno to porównywać. Obraz z komputera ma swoją specyfikę.

Filmy ogląda się inaczej.
Podejrzewam że ciężko będzie dostrzec różnicę między 1080p a 1080i.
I jeśli ktoś kieruje się tym kryterium i nie używa TV jako monitora komputerowego, wykładanie dodatkowych pieniędzy może nie być sensowne. Z drugiej strony obecne różnice w cenie telewizorów obsługujących pełny sygnał 1080p a tych które pozwalają na max 1080i nie są wielkie (często są żadne).

Dlatego, tak jak już wielokrotnie było powtarzane, należy sobie uzmysłowić do czego ten wymarzony Tv będzie wykorzystywany i .... dobrać sobie odpowiedni model. Nie ma sensu na siłę przekonywać ludzi do takiej czy innej technologi.
Każdemu według potrzeb :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='marian_wierzbicki' post='42258' date='19.03.2007, 20:12 ']jaki to ekran ? , dotychczas byłem przekonany że FUL HD do kompa zaczyna się od 23 cali[/quote]
To laptop Dell, ma 19 cali i max. rozdzialke 1920x 1080.

Tak naprawde to juz nie rozumiem o czym tutaj dyskutujemy. Przy wiekszej odleglosci od ekranu wszystkie roznice miedzy 1080p a 480i znikna. Odleglosci w jakich mozna dostrzec roznice miedzu 1080 a 720 sa doskonale znane z tabel. Przewaga 1080p nad 720p jest WYRAZNA I OCZYWISTA, nie jest tylko widoczna z dalszej odleglosci. Jesli ktos ma telewizor 32 cale w salonie,to oczywiscie nie posadzi gosci 0,5 metra od niego bo sie nie zmiaszcza, i tutaj kupno 1080p mija sie z sensem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze, nie umiem usunąc postu ;)

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W opisanym przez Ciebie przykładzie kupno telewizora Full HDTV (nie tylko 1080p) mija się z celem Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='crazy-j' post='42305' date='20.03.2007, 09:14 ']To laptop Dell, ma 19 cali i max. rozdzialke 1920x 1080.

Tak naprawde to juz nie rozumiem o czym tutaj dyskutujemy. Przy wiekszej odleglosci od ekranu wszystkie roznice miedzy 1080p a 480i znikna. Odleglosci w jakich mozna dostrzec roznice miedzu 1080 a 720 sa doskonale znane z tabel. Przewaga 1080p nad 720p jest WYRAZNA I OCZYWISTA, nie jest tylko widoczna z dalszej odleglosci. Jesli ktos ma telewizor 32 cale w salonie,to oczywiscie nie posadzi gosci 0,5 metra od niego bo sie nie zmiaszcza, i tutaj kupno 1080p mija sie z sensem.[/quote]


Dokladnie tak jest. Roznica musi byc bo w koncu roznica ilosci pikseli jest duza. Natomiast nie widac jej na kazdym ekranie, a w zasadzie nie z kazdej odleglosci. Dlatego wczesniej pisalem, ze przy normalnym uzytkowaniu telewizora, czyli jego ogladaniu z kanapy oddalonej przynajmniej 3m od ekranu sens zakupu FULL HD zaczyna sie od 50".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='crazy-j' post='42305' date='20.03.2007, 11:14 ']To laptop Dell, ma 19 cali i max. rozdzialke 1920x 1080.

Tak naprawde to juz nie rozumiem o czym tutaj dyskutujemy. Przy wiekszej odleglosci od ekranu wszystkie roznice miedzy 1080p a 480i znikna. Odleglosci w jakich mozna dostrzec roznice miedzu 1080 a 720 sa doskonale znane z tabel. Przewaga 1080p nad 720p jest WYRAZNA I OCZYWISTA, nie jest tylko widoczna z dalszej odleglosci. Jesli ktos ma telewizor 32 cale w salonie,to oczywiscie nie posadzi gosci 0,5 metra od niego bo sie nie zmiaszcza, i tutaj kupno 1080p mija sie z sensem.[/quote]

różnice nie znikną tylko będą mniej dostrzegalne . na razie FUL HD zaczyna się od 37 cali . oglądamy z odległości większej niż 1.5 metra .
przyjemność oglądania na ekranie FUL HD dobrego sygnału jest OCZYWISTA również z wększej odległości .
zamiana dobrego TV HD READY 1366 x768 na FUL HD nie ma raczej sensu ale kupno nowego TV FUL HD ma sens jeśli myślimy o oglądaniu telewizji w HD , lub zakup odtwarzacza HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...