Skocz do zawartości

Pytanie

Mam bardzo ważne pytanie do osób zorientowanych w sprawach technicznych. Zacznę od tego, że wybrałem się do dużego sklepu celem zakupu wybranego tv Sony model Xg9505. Sprzedawca przedstawił mi także inne możliwości tj. Samsunga 80R, etc. Ostrzegł jednocześnie, że każdy LED emituje sporo niebieskiego światła, szkodliwego dla oczu. Polecił OLED, który ma być zdrowszy. Podobno najzdrowsza technologia to LCD oparta na lampach CCFL, już nie używanych z uwagi na koszty, do tego matryca IPS. Jak to wygląda naprawdę? I czy faktycznie kupując LED z matrycą VA i FALD narażamy się na znaczną degradację wzroku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Sprzedawca opowiada głupoty i chce Ci wcisnąć OLED na którym ma pewnie w tym konkretnym przypadku lepszy zarobek. 

Sony XG9005 to fajny model akurat i jeśli Ci odpowiada to kup i ciesz się nim. Sprzedawca zapomniał dodać że domyślnie ten Sony ma lepiej skalibrowany obraz(kolory) jak pozostałe tv, odwzorowanie ruchu czy też upłynniacz najlepszy na rynku (na pewno wyraźnie lepszy jak LG czy Samsung).

VA FALD to przecież najlepszy rodzaj LCD jeśli lubisz oglądać filmy w przyciemnionym pomieszczeniu, a to ze względu na kontrast który w IPS będzie wyraźnie gorszy w takich warunkach. Wiadomo że w OLED będzie jeszcze lepiej w takim przypadku ale to nie tak, że któryś  z nich jest jakoś zdrowszy dla oczu. Tak samo jak patrzenie w ekran tv nie psuje wzroku co potwierdzi Ci każdy okulista (zapytałem sam kiedyś o to).

 

Edytowane przez LV426
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
12 minut temu, LV426 napisał:

Sprzedawca opowiada głupoty i chce Ci wcisnąć OLED na którym ma pewnie w tym konkretnym przypadku lepszy zarobek. 

Sony XG9005 to fajny model akurat i jeśli Ci odpowiada to kup i ciesz się nim. Sprzedawca zapomniał dodać że domyślnie ten Sony ma lepiej skalibrowany obraz(kolory) jak pozostałe tv, odwzorowanie ruchu czy też upłynniacz najlepszy na rynku (na pewno wyraźnie lepszy jak LG czy Samsung).

VA FALD to przecież najlepszy rodzaj LCD jeśli lubisz oglądać filmy w przyciemnionym pomieszczeniu, a to ze względu na kontrast który w IPS będzie wyraźnie gorszy w takich warunkach. Wiadomo że w OLED będzie jeszcze lepiej w takim przypadku ale to nie tak, że któryś  z nich jest jakoś zdrowszy dla oczu. Tak samo jak patrzenie w ekran tv nie psuje wzroku co potwierdzi Ci każdy okulista (zapytałem sam kiedyś o to).

 

Dziękuję za odpowiedź. Niemniej co z tym niebieskim światłem i migotaniem. Sprzedawca faktycznie sugerował OLED, ale wspomniał też, że najlepszy byłby IPS 100Hz, z bocznym podświetleniem i to lampami CCFL, nie LED. PS OLED LG B8 jest tańszy niż Sony XG9505, więc nie podejrzewałem go o złe zamiary. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sprzedawca wymyśla. Takiego tv z lampami już nie kupisz bo takich się nie produkuje. Niebieskie światło to emituje i OLED. O ile nie oglądasz godzinami programów informacyjnych z statycznymi paskami to możesz zainteresować się OLED choć B to trochę niższa seria i odwzorowanie ruchu, łagodną gradację czy też upłynniacz ten Sony będzie mieć na lepszym poziomie (za to czerń gorsza,  zwłaszcza w ciemności). Akurat XG9005 ma matrycę 120Hz. 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
18 godzin temu, Jerzy2019 napisał:

PS OLED LG B8 jest tańszy niż Sony XG9505, więc nie podejrzewałem go o złe zamiary. 

To nie ma nic do rzeczy, skoro gość jest z CRU - LG :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

ale temat niby większej "zdrowotści" paneli oled już był na forum

https://hdtvpolska.com/lg-oled-tv-przyjazne-dla-oczu-otrzymuja-certyfikat/

też się zastanawiam jak w dwóch skalibrowanych telewizorach: oled i lcd - oled może być znacząco zdrowszy dla oka  :)

być może jakoś można - ale dziwne się to wydaje

https://rms.pl/aktualnosci/sprzet/3127-telewizory-oled-zdrowe-dla-oczu

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dzięki za link. ;) Wydaje mi się, że kiedyś informacje na ten temat cieszyły się większym zainteresowaniem. Ale to było w czasach matryc TN i plazm. 

Edytowane przez Jerzy2019

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
W dniu 8.09.2019 o 11:45, Jerzy2019 napisał:

Mam bardzo ważne pytanie do osób zorientowanych w sprawach technicznych. Zacznę od tego, że wybrałem się do dużego sklepu celem zakupu wybranego tv Sony model Xg9505. Sprzedawca przedstawił mi także inne możliwości tj. Samsunga 80R, etc. Ostrzegł jednocześnie, że każdy LED emituje sporo niebieskiego światła, szkodliwego dla oczu. Polecił OLED, który ma być zdrowszy. Podobno najzdrowsza technologia to LCD oparta na lampach CCFL, już nie używanych z uwagi na koszty, do tego matryca IPS. Jak to wygląda naprawdę? I czy faktycznie kupując LED z matrycą VA i FALD narażamy się na znaczną degradację wzroku? 

Witam, właśnie się natknąłem na ten stary temat, ale to co powiedział sprzedawca u mnie się zgadza. Odkąd kupiłem Sony xf9005 często strasznie piekły mnie oczy i musiałem co chwilę je przemywać wodą 2-3 razy dziennie tak było przez ponad 2 lata, efekt pieczenia często wywoływały moje własne łzy np. jak się przy filmie wzruszyłem lub mocno śmiałem to też oczy mnie piekły i musiałem przemyć. Ostatnio popsuł mi się ten Soniak i wróciłem do starego telewizora z 2012r. też Sony LED ex720 i po miesiącu nie mam żadnych dolegliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Temat wydaje się ciekawy, więc warto poszukać więcej informacji. Pierwszy lepszy artykuł o świetle niebieskim https://www.essilor.pl/blog/twoj-wzrok/prawdy-i-mity-dotyczace-niebieskiego-swiatla

W dniu 9.09.2019 o 14:35, klaus71 napisał:

też się zastanawiam jak w dwóch skalibrowanych telewizorach: oled i lcd - oled może być znacząco zdrowszy dla oka  :)

Pewnie z jednym powodów jest to że OLED ma samoświecące diody, w przypadku LCD podświetlanie LED jednak emituje światło ciągle, dzisiaj przy wielkiej ilości stref wygaszania pewnie problem jest mniejszy (badania TUV są stare). A może technologia LED ma taką właściwość? - kolejny artykuł (właściwie reklama) https://spidersweb.pl/2021/03/oled-w-laptopie-swiatlo-niebieskie.html ale też warto poczytać.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
21 godzin temu, jeffik79 napisał:

Witam, właśnie się natknąłem na ten stary temat, ale to co powiedział sprzedawca u mnie się zgadza. Odkąd kupiłem Sony xf9005 często strasznie piekły mnie oczy i musiałem co chwilę je przemywać wodą 2-3 razy dziennie tak było przez ponad 2 lata, efekt pieczenia często wywoływały moje własne łzy np. jak się przy filmie wzruszyłem lub mocno śmiałem to też oczy mnie piekły i musiałem przemyć. Ostatnio popsuł mi się ten Soniak i wróciłem do starego telewizora z 2012r. też Sony LED ex720 i po miesiącu nie mam żadnych dolegliwości.

Dziwne zjawisko bez związku z technologia z tego co piszesz. Jak miałeś ustawionego XF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
23 godziny temu, jeffik79 napisał:

Witam, właśnie się natknąłem na ten stary temat, ale to co powiedział sprzedawca u mnie się zgadza. Odkąd kupiłem Sony xf9005 często strasznie piekły mnie oczy 

wg mnie jedyna możłiwość to to że miałeś właczony tryb strobo (black frame insertion) poprawia ostrość/likwidując smużenie ale obraz wtedy miga - tzn migania w zasadzie nie widać ale "oko się męczy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
14 godzin temu, Xisiek napisał:

Dziwne zjawisko bez związku z technologia z tego co piszesz. Jak miałeś ustawionego XF?

Tryb obrazu obrazu - własny

podświetlenie 15, przy telewizji kablowej 15-20

kontrast 90

poziom czerni 50, telewizja kablowa 47

gamma 0, -1

wygaszanie średni - lub wysoki

kolor 50-55 expert1 lub cieple do telewizji

motionflow własny

gładkość 3, czystość min, tryb kliszy mały

W HDR mało oglądałem a np. Netflix uruchamiałem na Kodi i oglądałem w SDR.

Może wydaje się to dziwne, ale jestem w 100% przekonany że to była wina telewizora. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
9 godzin temu, jeffik79 napisał:

Tryb obrazu obrazu - własny

podświetlenie 15, przy telewizji kablowej 15-20

kontrast 90

poziom czerni 50, telewizja kablowa 47

gamma 0, -1

wygaszanie średni - lub wysoki

kolor 50-55 expert1 lub cieple do telewizji

motionflow własny

gładkość 3, czystość min, tryb kliszy mały

W HDR mało oglądałem a np. Netflix uruchamiałem na Kodi i oglądałem w SDR.

Może wydaje się to dziwne, ale jestem w 100% przekonany że to była wina telewizora. 

 

Hmm, z ustawień nic szczególnego. Jeżeli do tego nie oglądałeś zupełnie po ciemku, albo z jakiejś b.małej odległości dużej przekątnej to w sumie powinno być ok. Może jednak za duża przekątna i niezbyt jakosciowy sygnał ?🤔

22 godziny temu, klaus71 napisał:

wg mnie jedyna możłiwość to to że miałeś właczony tryb strobo (black frame insertion) poprawia ostrość/likwidując smużenie ale obraz wtedy miga - tzn migania w zasadzie nie widać ale "oko się męczy"

Tak, to mocno smuzy.

A w sumie to migocze, a nie smuży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...