Skocz do zawartości
Adam60

Od telewizora do projektora i z powrotem czyli dlaczego nie warto kupować projektora i tracić pieniędzy !

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, llukk napisał:

Od telewizora do projektora i z powrotem czyli dlaczego nie warto kupować projektora i tracić pieniędzy ! Bez urazy Hubio ,ale  moim zdaniem tytuł powinien brzmieć JAk nie kupować  projektora i nie tracić pieniędzy pouczające porażka, ale do rzeczy

No cóż wtedy kiedy kupowałem nie było na forach absolutnie nikogo kto by mnie uświadomił, że za rok być może ceny TV spadną... Dlatego teraz czytając o tym co nadchodzi postanowiłem stworzyć ten wątek, żeby inne osoby nie popełniły tego błędu

41 minut temu, llukk napisał:

z racji wyświetlania w salonie , a nie w dedykowanej salce  nie pomyślałeś o ekrania ARL ,gdzie częściowo zniwelowałbyś wpływ otoczenia na ekran.

A kto powiedział, że nie pomyślałem ? Owszem myślałem i to bardzo przed zakupem proja,  w trakcie i po zakupie... Niestety są takie, a nie inne warunki lokalowe i nie zmieścił mi się. Po za tym parę osób na forum mówiło, że to wcale nie jest wielkie wow. ale temat dyskutowałem setki razy. Więc błędna hipoteza

41 minut temu, llukk napisał:

Potem kupiłeś telewizor flagowca samsunga z 2018 roku  75 cali i nagle odkryłeś coś  co dla większości użytkowników jest oczywiste ,że będziesz mieć lepszy obraz.

To też nie jest do końca tak jak piszesz. W momencie jak się przesiadałem miałem może nie flagowca, ale bardzo bliski flagowcom TV Samsunga (pierwsza seria z kropką kwantową) właściwie nie wiele odstępującego flagowcowi i być może to efekt zachłyśnięcia się nową technologią projekcyjną, być może wielkim ekranem, a być może ten TV był o wiele słabszy od Q9FN, ale.... obraz z Epsona wydawał mi się lepszy... A prawda też może być taka, co niektórzy na tym forum kwestionują, że Q9FN jest TV doskonałym bijącym wszystko inne !

41 minut temu, llukk napisał:

tylko ,że tam miałeś 100 cali ,a teraz masz 75 .

Pisałeś ,że 100 cali nie ogarnialeś całego ekranu wzrokiem tylko kogo tu wina ?Przed zakupem trzeba było pojeżdzić, pooglądać ,zobaczyć, potestować ..

To też tak nie jest do końca... Fakt "nieogarniania" odkryłem gdzieś po roku... Na początku zawsze jest efekt niesamowity bo mamy 100'' przekątną po wcześniejszych 65'' i wydaje się nam, że to jest cud... To jak z dzieckiem, które zawsze miało deficyt słodyczy. Raptem ma do wyboru i może zjeść wszystkie rodzaje ciast, batoników i czego chce... Na początku jest wniebowzięta, a potem boli je brzuszek... :) To "nieogarnianie" było cudownym przeżyciem bo obraz wypełniał pół pokoju i był wielki efekt. Dopiero z czasem zacząłem zauważać, że detale po bokach mi umykają, choć zawsze uważałem, że mam niezłe widzenie peryferyjne... Ale powiem tak - gdyby proj generował "tylko" o 20-30% obraz gorszy od TV został bym i tak przy proju bo decyzja była w 90% spowodowana kilka razy mniejszą jakością, a nie kwestią nieogarniania 100''. To napisałem na marginesie.

41 minut temu, llukk napisał:

Moim zdaniem teraz kupowanie projektora to minimum 120 cali wzwyż , wielkość ekranu zrekompensuje nam (mowa o normalnym salonie) wymagania lub niedogodności jakie trzeba spełnić aby projekcja dawała przyjemność czyli oglądanie w zaciemnieniu aby wyciągnąć 100% satysfakcji  gdzie podczas oglądania tv nie musimy tego robić .Posiadanie ekranu z Natomiast kupowanie teraz projektora do projekcji na ekranie 100 lub mniejszym mija się z celem bo lepiej kupić 85 cali samsunga czy sony w kwocie 15tysi .

"posiadanie ekranu" w ostatnim zdaniu nie zdążyłem usunąć w edycji więc pojawił się drobny misz masz .sądzę ,że czytąjacy sobie poradzą

No i to mi właśnie chodziło w całym wątku !!! A wiem, że są osoby, które kupowały proj z myślą o 100'' !

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować w tym wątku Gmeru, który przy innej okazji również pisze na ten temat:

 

6 minut temu, Gmeru napisał:

A widzisz, ja posiadam projektor JVC i od kiedy mam wielki TV to niestety ale przestałem go używać. Wisi i się kurzy a chęci na wymianę już nie będzie. Wiem, że na forum toczy się nawet taki temat ostatnio ;) I jestem w tej grupie, która jak widać wybiera jednak TV... może z lenistwa? Pewnie tak. Doceniam kinowy obraz ale po prostu mi się... nie chce tego wszystkiego odpalać.

Uwierz mi ale jakość takiego telewizora średnio-wyższego jest i tak miażdżąca każdy projektor do 4K Ultra HD. Oczywiście jak chcemy 130 cali to już tylko projektor. Ale do 100-110? Grubo bym się zastanawiał.

Jak cena dużych OLED spadnie za 2 lata to wtedy pewnie będą już inne nowości. 2 lata to dużo czasu. No ale zobaczymy.

Co do OLED to jest już 88 i wszedł do sprzedaży. Można go nawet kupić już w Polsce ale oczywiście kosztuje majątek.

 

I TO JEST BARDZO MOCNY głos w dyskusji bo to człowiek, który chyba najwięcej z nas (osób w tym wątku) zna się na rzeczy !

Edytowane przez Adam60
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że miał słaby dzień, był zmęczony lub po prostu miał doła, że tak powiedział. Albo ma nieskalibrowany projektor?
Oczywiście żartuję. Może odda proja za pół darmo jak mu wadzi. Ciekawe jaki typ Jvc ma?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co za różnica jaki mam ;-))))? Każdy JVC jest kozak a w zwykłym pokoju i tak nie wykorzystuję jego potencjału pewnie w 50% nawet. Chodzi o to, że już nie używam bo nie mam takiej potrzeby mając ponad 80 cali na ścianie. Ekran jak pamiętam mam 110" więc nie aż taki gigant. Tyle, że ja tą instalację mam od ponad 8 lat a nie, że ostatnio sobie wpadłem by kupić projektor. Tylko proje wymieniałem. A przez 8 lat to się rynek wywrócił do góry nogami. W tamtych latach 75" LCD kosztował majątek. Więc to było marzenie każdego maniaka kina. W tym moje. Dzisiaj? To inny świat. Szczególnie, że teraz rządzi 4K Ultra HD, które jest dość ciężkie do uzyskania na projektorze ;(

Dzisiaj uważam, że wysokiej klasy projektor ma sens w dedykowanej salce kinowej, której życzę każdemu w swoim życiu ;) A w ogólnym salonie z kompromisami? Dla mnie wątpliwe. Ale to dla mnie ;) Bo już za dużo człowiek widział przez tyle lat. Wszystko głownie rozbija się kasę. Bo za 5K można kupić bardzo fajny projektor a za 5K jaki kupić telewizor? Malutkie 55"... itd.

Tak wyglądał mój salon od 2011 roku (zdjęcie zrobione w 2014). Wtedy to był kosmos 😜 Dzisiaj? Znudziło mi się ;) Tyle, że od tamtego momentu trochę człowiek rzeczy w życiu zobaczył i przeżył.

DSC01303 — kopia.JPG

  • Plusik 2
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem. Ty w tym siedzisz tyle lat. Przerobiłeś wiele sprzętu. I w domu już się nie za bardzo chce. To zrozumiałe. Pozdro.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Gmeru napisał:

A przez 8 lat to się rynek wywrócił do góry nogami. W tamtych latach 75" LCD kosztował majątek. Więc to było marzenie każdego maniaka kina. W tym moje. Dzisiaj? To inny świat. Szczególnie, że teraz rządzi 4K Ultra HD, które jest dość ciężkie do uzyskania na projektorze ;(

Rynek się wywrócił głównie przez ostatnie 2 lata... Dlatego też stworzyłem ten wątek... Nie kupiłbym Q9FN gdyby nie istniał w 75'' jak było 2 lata temu lub kosztował 100 tyś. :) 2 lata temu jedyną alternatywą do 75'' w normalnej cenie były właśnie proje. Nie zgadzam się z @szewi, który pisze wciąż, że proje były, są i będą niszą... Wtedy nie były żadną niszą tylko REALNĄ alternatywą dla TV... Nadal są, ale moim zdaniem przyszłość będzie taka, ze za 5 lat wyginą zupełnie lub będą absolutną niszą dla ludzi chcących je mieć wyłącznie dla klimatu... Dlaczego ? Bo za 5 lat być może będą microledy 150'' :) Punkt kulminacyjny projów był od jakiś 3 lat i potrwa może z 2 lata, a potem będzie zjazd z tej górki...

Jak pisałem w innych wątkach - o Epsonie czy JVC i byłem za to mocno krytykowany lub hejtowany, a raf nawet mnie wyrzucał z nieistniejącego klubu :) - śmiem wątpić czy za 5 lat koledzy tak obecnie chwalące JVC będą mieli jakikolwiek proj w domu... :)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hubio microledy za 5 lat 150 całi możliwe , a wiesz jaka cena będzie ...jesli teraz ponad milion złoty to niech zleci 3 krotnie  to bedziesz mieć za 300 tyś ten calarz. i co kupisz?

na ten moment dotychczasowe projektory w instalacjach do 100 cali jak pisałem nie mają raci bytu ale ....kwestia subiektywnego wyboru

Przyszłością projektorów jest wyświetlania obrazu za pomocą lasera i punktowe oddanie hdr ale czy to możliwe?

dotychczasowe projektory laserowe mają tylko żródło światła laserowe.

Edytowane przez llukk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, llukk napisał:

hubio microledy za 5 lat 150 całi możliwe , a wiesz jaka cena będzie ...jesli teraz ponad milion złoty to niech zleci 3 krotnie  to bedziesz mieć za 300 tyś ten calarz. i co kupisz?

A ja myślę, że 5 lat w technologii to epoka :) W 2014 r. kupno 65'' to było coś. Dominowały 49'' i często 32''. Projektory o dobrych parametrach to chyba nie istniały... Samsung dopiero wprowadzał kropkę kwantową z zabójczą ceną...

Może 150'' faktycznie będą po 300 tyś, ale 120''-130'' ? Zobaczymy za 5 lat...

Edytowane przez Adam60
  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja myślę, że 5 lat w technologii to epoka W 2104 r. kupno 65'' to było coś. Dominowały 49'' i często 32''. Projektory o dobrych parametrach to chyba nie istniały... Samsung dopiero wprowadzał kropkę kwantową z zabójczą ceną...
Może 150'' faktycznie będą po 300 tyś, ale 120''-130'' ? Zobaczymy za 5 lat...
Z tego co się orientuję to tego roku jeszcze nie było. Chyba że u was jest inaczej.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, STELVIO napisał:

Z tego co się orientuję to tego roku jeszcze nie było. Chyba że u was jest inaczej.emoji16.png
 

poprawione :)

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Adam60 napisał:

A ja myślę, że 5 lat w technologii to epoka :) W 2014 r. kupno 65'' to było coś. Dominowały 49'' i często 32''. Projektory o dobrych parametrach to chyba nie istniały... Samsung dopiero wprowadzał kropkę kwantową z zabójczą ceną...

Może 150'' faktycznie będą po 300 tyś, ale 120''-130'' ? Zobaczymy za 5 lat...

hubio oledy startowały w 2014 roku w bajońskich cenach i to za calarze 55 i 65 cali.

jak microledy wystartują gdzieś za dwa lata to ceny "zjadliwe "ukształtują się po czterech latach

więc co czekąc 6  lat...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za te 6 lat to niektórzy już będą musieli zakładać okulary do oglądania telewizji ( w tym i ja ) :) 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Eleonor napisał:

Za te 6 lat to niektórzy już będą musieli zakładać okulary do oglądania telewizji ( w tym i ja

he he  

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, llukk napisał:

hubio oledy startowały w 2014 roku w bajońskich cenach i to za calarze 55 i 65 cali.

jak microledy wystartują gdzieś za dwa lata to ceny "zjadliwe "ukształtują się po czterech latach

więc co czekąc 6  lat...

No dobra... niech będzie i 6 lat.

Wniosek co do projów więc taki:

- jak mamy mieć ekran 100'' lub 110'' to sobie w ogóle je odpuśćmy

- jak mamy mieć ekran 110'' - 150'' to jak kupimy teraz za 20 tyś to za 6 lat nie będzie to kompletnie nic warte... a jest ryzyko, że to nastąpi znacznie szybciej bo już gdzieś za 2 lata ludzie mogą masowo zacząć czekać na tańsze duże TV...

Po to stworzyłem ten temat, żeby każdy był świadomy !

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Adam60 napisał:

ak mamy mieć ekran 110'' - 150'' to jak kupimy teraz za 20 tyś to za 6 lat nie będzie to kompletnie nic warte... a jest ryzyko, że to nastąpi znacznie szybciej bo już gdzieś za 2 lata ludzie mogą masowo zacząć czekać na tańsze duże TV...

po 6 latach czy to telewizor czy projektor zawsze bedzie wart ułamek ceny zakupu. patrząć tak to nigdy nic się nie kupi.myślisz ze twój flagowiec z 2018 roku w 2024 będzie wart nie więcej niż 3-5 tyś jeśli znajdzie się oczywiście kupiec

Edytowane przez llukk
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A za telewizor po sześciu latach dostaniemy za niego więcej niż zapłacilismy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pmcomp napisał:

A za telewizor po sześciu latach dostaniemy za niego więcej niż zapłacilismy?

poprawiona składnia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 10 lat pewnie więcej będę przesiadywał na ławce w kościele niż na fotelu przed tv ... ale to dotyczy każdego prędzej czy później. Dlatego kto ma chęć i kasę niech kupuje i się cieszy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Eleonor napisał:

Za 10 lat pewnie więcej będę przesiadywał na ławce w kościele niż na fotelu przed tv

myślisz że proboszcz będzie miał wypasionego microLeda 500cali jako telebim? :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pmcomp napisał:

A za telewizor po sześciu latach dostaniemy za niego więcej niż zapłacilismy?

No ok... Argument ekonomiczny może nie do końca trafny z mojej strony. Przyznaję... ale chodzi mi o to, że jak ludzie zobaczą, że TV w dużych przekątnych szybko tanieją to po prostu cały rynek projów może stanąć w miejscu i ceny używek zaczną szybko spadać... O to mi mniej więcej chodzi...

Po za tym 6 letni TV łatwiej dać babci lub dziecku do sypialni niż proj gdzie trzeba rezerwować ścianę na ekran... :) Hahaha

Edytowane przez Adam60
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Adam60 napisał:

Po za tym 6 letni TV łatwiej dać babci lub dziecku do sypialni niż proj gdzie trzeba rezerwować ścianę na ekran... :) Hahaha

znowu pudło właśnie projektor łatwiej dać dziecku czy babci niż tv 75 cali. a ekranu nie musi być tylko ściana wystarczy bo zarówno babcia czy dziecko nie zauważy różnicy

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No dobra... niech będzie i 6 lat.
Wniosek co do projów więc taki:
- jak mamy mieć ekran 100'' lub 110'' to sobie w ogóle je odpuśćmy
- jak mamy mieć ekran 110'' - 150'' to jak kupimy teraz za 20 tyś to za 6 lat nie będzie to kompletnie nic warte... a jest ryzyko, że to nastąpi znacznie szybciej bo już gdzieś za 2 lata ludzie mogą masowo zacząć czekać na tańsze duże TV...
Po to stworzyłem ten temat, żeby każdy był świadomy !
A co mnie obchodzi ile będzie coś warte za 6lat
Ale mnie rozbawiłeś.
Jak bym dom na kredyt brał, to mogę takie rozważania robić a nie przy zakupie telewizora albo projektora hehehhe.

Wysłane z mojego SM-N900 przy użyciu Tapatalka

No ok... Argument ekonomiczny może nie do końca trafny z mojej strony. Przyznaję... ale chodzi mi o to, że jak ludzie zobaczą, że TV w dużych przekątnych szybko tanieją to po prostu cały rynek projów może stanąć w miejscu i ceny używek zaczną szybko spadać... O to mi mniej więcej chodzi...
Po za tym 6 letni TV łatwiej dać babci lub dziecku do sypialni niż proj gdzie trzeba rezerwować ścianę na ekran... Hahaha
79" dla dzieciaków do sypialni, następny wypasiony pomysł

Wysłane z mojego SM-N900 przy użyciu Tapatalka

Może daj sobie spokój z punktem podejścia ekonomicznego, bo widzę, że to nie jest twoją mocną stroną.

Wysłane z mojego SM-N900 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, raf7705 napisał:

.....Jak bym dom na kredyt brał, to mogę takie rozważania robić a....

 

Kredyty to młodzi biorą i rozkładają na 30 lat ..

Każdy niech kupuje pod siebie a nie słucha co kto inny robi.

Spróbuj np. mojemu ojcu który ma dużo już lat powiedzieć że dasz mu tv powiedzmy 75 cali ..... powie że po co mu to , on woli pojechać sobie na rybki , do kościoła , na wycieczkę , na zloty seniorów , rowerem całe dni jeździ latem i zimą  a nie myśli o telewizorze...do domu przychodzi się wyspać :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Adam60 napisał:

Rynek się wywrócił głównie przez ostatnie 2 lata... Dlatego też stworzyłem ten wątek... Nie kupiłbym Q9FN gdyby nie istniał w 75'' jak było 2 lata temu lub kosztował 100 tyś. :) 2 lata temu jedyną alternatywą do 75'' w normalnej cenie były właśnie proje. Nie zgadzam się z @szewi, który pisze wciąż, że proje były, są i będą niszą... Wtedy nie były żadną niszą tylko REALNĄ alternatywą dla TV... Nadal są, ale moim zdaniem przyszłość będzie taka, ze za 5 lat wyginą zupełnie lub będą absolutną niszą dla ludzi chcących je mieć wyłącznie dla klimatu... Dlaczego ? Bo za 5 lat być może będą microledy 150'' :) Punkt kulminacyjny projów był od jakiś 3 lat i potrwa może z 2 lata, a potem będzie zjazd z tej górki...

Jak pisałem w innych wątkach - o Epsonie czy JVC i byłem za to mocno krytykowany lub hejtowany, a raf nawet mnie wyrzucał z nieistniejącego klubu :) - śmiem wątpić czy za 5 lat koledzy tak obecnie chwalące JVC będą mieli jakikolwiek proj w domu... :)

Nie wiedziałem ze postanowiłeś zostać wróżbitą :)

Przeczytaj jeszcze raz to co napisał @Gmeru. Projektor ma sens w dedykowanej salce wg niego oraz drugi argument to kwestia finansowa jak np zestawimy tani prjektor vs tani TV.

Wg mnie dochodzi jeszcz 3 aspekt ktoś po porstu chce mieć to i to i jego / jej sprawa gdzie sobie zamontuje proja, takiej osobie nie sprzedasz na siłe że TV lepszy, bo Ty sprzedałeś prjektor :) 

@llukk dobrze podsumował stronę wczesniej. Temat powinien sie nazywać jak nie powinno sie kupować prjektora ;)

 

Edytowane przez szewi
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...