Skocz do zawartości
Adam60

Od telewizora do projektora i z powrotem czyli dlaczego nie warto kupować projektora i tracić pieniędzy !

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, klaus71 napisał:

ale w kwestii kontrastu i oglądania w czarnej jaskini najpewniej dobry proj JVC zamiata tym TCL podłogę

choć koszt wyjdzie też pewnie znacznie większy - no ale będą też 130cale

by nie było że jestem fanem proji - proj nie dla mnie - lubię jasne ściany, mam "żyrandol" i dla mnie oled ma o niebo lepszy obraz nawet od JVC i ekranu za 25tysi :)
 

Jaja sobie robisz? Ten telewizor ma mnóstwo stref i jest wysokiej jakości ekranem a nie jakąś wydmuszką więc zje każdy projektorek, który wystarczy, że 2% światełka się dostanie do pokoju od standby dekodera albo od jaśniejszej ściany i już czarny na poziomie telewizorów z 2000 roku. Projektorek tylko w nocy a telewizor cały dzień bez żadnego zaciemniania. O czym tu w ogóle dyskutować. Nie ma o czym. Za 25 000 zł nie ma tutaj o czym nawet rozmawiać. Ten tcl stawiam, że w grudniu będzie do wyrwania poniżej 20koła.

34 minuty temu, Barnaba napisał:

Daj w rozsądniej cenie oleda 98", to pogadamy. Ten TLC to może (ale wątpię) dorówna projowi za 5 tys PLN.

Oczywiście wszystko jest względne i może nie rozwijajmy już tematu - autor wątku miał wyraźne zaburzenia osobowości, śnieg nie był biały, no i nie ogarniał swoim wzrokiem przekątnych ok 100" :)

Co za bzdury. Projektor za 5k to śmietnik, który na którym nigdy nie zobaczysz efektu chociażby hdr nie mówiąc o jakiejkolwiek czerni. A gdzie system android z aplikacjami, gdzie 4K 120Hz dla graczy oraz bardzo niski lag, gdzie 120 hz dla piłki, GDZIE DOLBY VISION itd itd itd itd itd itd. Dodatkowo trzeba zgasić światło więc w dzień nic z tym nie zrobisz. Trzeba się pogodzić z tym, że tcl właśnie rozpoczął tym modelem poważne wbijanie gwoździ do trumny projektorów. Kto by się spodziewał, że padnie tak szybko i będzie to już w 2022 roku. 

Edytowane przez MarcinC
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MarcinC napisał:

Co za bzdury. Projektor za 5k to śmietnik, który na którym nigdy nie zobaczysz efektu chociażby hdr nie mówiąc o jakiejkolwiek czerni. A gdzie system android z aplikacjami, gdzie 4K 120Hz dla graczy oraz bardzo niski lag, gdzie 120 hz dla piłki, GDZIE DOLBY VISION itd itd itd itd itd itd. Dodatkowo trzeba zgasić światło więc w dzień nic z tym nie zrobisz. Trzeba się pogodzić z tym, że tcl właśnie rozpoczął tym modelem poważne wbijanie gwoździ do trumny projektorów. Kto by się spodziewał, że padnie tak szybko i będzie to już w 2022 roku. 

Nie dla psa kiełbasa 🤡

  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, MarcinC napisał:

Jaja sobie robisz? Ten telewizor ma mnóstwo stref i jest wysokiej jakości ekranem a nie jakąś wydmuszką więc zje każdy projektorek, który wystarczy, że 2% światełka się dostanie do pokoju od standby dekodera albo od jaśniejszej ściany i już czarny na poziomie telewizorów z 2000 roku. Projektorek tylko w nocy a telewizor cały dzień bez żadnego zaciemniania. O czym tu w ogóle dyskutować. 

tzn ile ma stref ? ja z opisu jestem w stanie wywnioskować że ma jedną i kontrast matrycy to niby 6000:1.

w JVC kontrast adekwatny do tv to zdaje się 50-150tys:1 - fakt że w czarnej jaskini - ale o tym pisałem - wtedy tym TCLem wyciera podłogę.

w całkowitej ciemności ten kontrast 6000:1 to niestety daje kiepską czerń - jasność 450nitów to też taki bieda HDR. 

nie wiem w czym ty widzisz tu jaja - napisałem same fakty. ja oglądam w dzień i nigdy bym sobie proja nie kupił. ale jak bym miał jaskinię i kasę to pewnie tylko JVC.

tego 98 cali z taką podłą jakością w stosunku do oleda to kupiłnym tylko wtedy jak bym miał jakieś mega parcie by mieć te 98 cali.

lepiej mieć oled 83 i topowej jakości obraz tv niż tylko topowej wielkości tv z miernej jakości obrazem - w tej cenie ten TCL powinien mieć 5000 stref i jasność na poziomie 1000nitów.

 

 

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, krecik100 napisał:

Ale on pisał o TV 85'' i 100'' a nie 130''

A ja pisze o rozsadnej przekatnej ekranu dla proja.

Jak beda dostepne TV 130” ro bedziemy mogli porownywac bo dzisiaj gdybamy i piszemy: bo OLED ma lepszy obraz od projektora. Moze i ma ale juz w zrobionej salce niekoniecznie, a przekatnej 130” TV nie ma na pewno. I na tym konczy sie porownanie proja do TV.

Chcesz ogladac w dzien na malym ekranie, kupujesz TV. Chcesz ogladac w zrobionej jaskini, nawet w dzien na duzym ekranie, kupujesz projektor. Proste.

Mam ekran, pod nim OLEDa, pisze jak jest.

 

Aaaa … jeszcze jednno, zaden TV nie da ci „efektu kinowego”. Rzuci cię na kolana HDRem, ktory ci sie szybko znudzi. Jak jestes kinomaniakiem filmowym i wyrosles w dziecinstwie na kinie to wiesz do czego sluzy projektor i nie trzeba niczego tlumaczyc.

 

Pozdro

4 godziny temu, krecik100 napisał:

Ale on pisał o TV 85'' i 100'' a nie 130''

85” to … maly telewizor.

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, pmcomp napisał:

bo dzisiaj gdybamy i piszemy: bo OLED ma lepszy obraz od projektora. Moze i ma ale juz w zrobionej salce niekoniecznie

ale przecież oled w każdej salce pokona każdy proj - po prostu fizyka, nie da HDRa takiego jaki powinien wychodzić ze skalibrowanego "ekranu", nie ma kontrastu takiego jak oled, nie ma czerni takiej jak oled

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, klaus71 napisał:

ale przecież oled w każdej salce pokona każdy proj - po prostu fizyka, nie da HDRa takiego jaki powinien wychodzić ze skalibrowanego "ekranu", nie ma kontrastu takiego jak oled, nie ma czerni takiej jak oled

Teoretycznie masz rację. Jednak nie tylko ja twierdzę, że przewaga jest jednak po stronie projektora. Nie zawsze oczywiście, ale skala widowiska, efekt immersji przy poprawnie tylko urządzonym kinie jest powalający i teoretyczne zalety oleda są ... zapominane :) Wiem, co mówię, bo bardzo rzadko siadam przed 77" i raczej tylko towarzysko, jakieś wiadomości czy serial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia. Pooglądałem trochę na projektorze JVC DLA-NZ8. To czysta przyjemność oglądać tak duży obraz w takiej jakości. Przy okazji 4K robi robotę w projektorach. Poprzedni w HD, to po prostu przepaść.  Dla mnie w ogóle HD z projektora na 100-130", to delikatnie mówiąc....   .....a nie ważne. ;) 

Co mogę powiedzieć o  laserowym JVC DLA-NZ8? Świetny projektor! Ma piękne kolory, szczegółowość, dobry kontrast, super przejścia kolorystyczne, przyzwoitą obsługę ruchu, to wszystko na wielkim ekranie, który aż "wciąga". Jednak coby nie mówić, nie ma szans jakościowo  z obrazem oleda. Dobry oled  (bo nie wszystkie) też to ma, tylko na lepszym poziomie. :). Sam HDR stricte w sensie świecenia (skupiam się na tym aspekcie, choć to nie wszystko HDRrze), to rzecz czysto umowna w tym projektorze i to mimo, że nie jest to tani sprzęt (tak to jest z HDRem w projkach). Nie mówię tu o chamskim świeceniu i dawaniu po oczach. Wszelkie małe źródła światła np. kontrolki pulpitów, itp. nie dają radochy i przyjemności.  Nawet  filmy z niskim/średnim MaXFALL - 400-600cd/m2 - tutaj też jest gleba w porównaniu do oleda. I nie to, że jestem jakimś fanem HDRu w sensie jasności.

Każdy ma swoją bajkę. Rozumiem jednych i drugich.

Jako, że większość filmów które oglądam są w 4K/HDR temat projektora jest dla mnie zamknięty.

Czekam spokojnie na jakąś dobrą cenę oleda w 83". Na chwilę obecną SonyA90J na celowniku. :)

 

P.S.

Króciutki ten czas na możliwość edycji - powinno być "nieważne".

Edytowane przez Groszek
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pmcomp napisał:

Aaaa … jeszcze jednno, zaden TV nie da ci „efektu kinowego”. Rzuci cię na kolana HDRem, ktory ci sie szybko znudzi. Jak jestes kinomaniakiem filmowym i wyrosles w dziecinstwie na kinie to wiesz do czego sluzy projektor i nie trzeba niczego tlumaczyc.

nie, nie chodzilo mi o to, co lepsze proj czy tv tylko, że przewidział, że za 2 lata będa TV 85'' czy 100'' do kupienia w cenie projów. Te 2 lata temu byly tylko proje do takich dużych ekranów. Tv może i były ale po pół miliona. A teraz ten 100'' TCL, ale sa tez dobre TV 85'' innych firm.

Edytowane przez krecik100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Groszek napisał:

Z mojego doświadczenia. Pooglądałem trochę na projektorze JVC DLA-NZ8. To czysta przyjemność oglądać tak duży obraz w takiej jakości. Przy okazji 4K robi robotę w projektorach. Poprzedni w HD, to po prostu przepaść.  Dla mnie w ogóle HD z projektora na 100-130", to delikatnie mówiąc....   .....a nie ważne. ;) 

Co mogę powiedzieć o  laserowym JVC DLA-NZ8? Świetny projektor! Ma piękne kolory, szczegółowość, dobry kontrast, super przejścia kolorystyczne, przyzwoitą obsługę ruchu, to wszystko na wielkim ekranie, który aż "wciąga". Jednak coby nie mówić, nie ma szans jakościowo  z obrazem oleda. Dobry oled  (bo nie wszystkie) też to ma, tylko na lepszym poziomie. :). Sam HDR stricte w sensie świecenia (skupiam się na tym aspekcie, choć to nie wszystko HDRrze), to rzecz czysto umowna w tym projektorze i to mimo, że nie jest to tani sprzęt (tak to jest z HDRem w projkach). Nie mówię tu o chamskim świeceniu i dawaniu po oczach. Wszelkie małe źródła światła np. kontrolki pulpitów, itp. nie dają radochy i przyjemności.  Nawet  filmy z niskim/średnim MaXFALL - 400-600cd/m2 - tutaj też jest gleba w porównaniu do oleda. I nie to, że jestem jakimś fanem HDRu w sensie jasności.

Każdy ma swoją bajkę. Rozumiem jednych i drugich.

Bardzo mi się podoba powyższe, tylko jeden mały niuans - jeśli dobrze pamietam to projektor za ponad 15 tys. EUR. Dokładając do tego jeszcze dedykowane pomieszczenie i porządny ekran … prawda ten tego ☺️

 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Daj w rozsądniej cenie oleda 98", to pogadamy. Ten TLC to może (ale wątpię) dorówna projowi za 5 tys PLN.
Oczywiście wszystko jest względne i może nie rozwijajmy już tematu - autor wątku miał wyraźne zaburzenia osobowości, śnieg nie był biały, no i nie ogarniał swoim wzrokiem przekątnych ok 100"
Adaś się cieszy, że ożywiliśmy trupa
Co za bzdury. Projektor za 5k to śmietnik, który na którym nigdy nie zobaczysz efektu chociażby hdr nie mówiąc o jakiejkolwiek czerni. A gdzie system android z aplikacjami, gdzie 4K 120Hz dla graczy oraz bardzo niski lag, gdzie 120 hz dla piłki, GDZIE DOLBY VISION itd itd itd itd itd itd. Dodatkowo trzeba zgasić światło więc w dzień nic z tym nie zrobisz. Trzeba się pogodzić z tym, że tcl właśnie rozpoczął tym modelem poważne wbijanie gwoździ do trumny projektorów. Kto by się spodziewał, że padnie tak szybko i będzie to już w 2022 roku. 
Biedny ty
tzn ile ma stref ? ja z opisu jestem w stanie wywnioskować że ma jedną i kontrast matrycy to niby 6000:1.
w JVC kontrast adekwatny do tv to zdaje się 50-150tys:1 - fakt że w czarnej jaskini - ale o tym pisałem - wtedy tym TCLem wyciera podłogę.
w całkowitej ciemności ten kontrast 6000:1 to niestety daje kiepską czerń - jasność 450nitów to też taki bieda HDR. 
nie wiem w czym ty widzisz tu jaja - napisałem same fakty. ja oglądam w dzień i nigdy bym sobie proja nie kupił. ale jak bym miał jaskinię i kasę to pewnie tylko JVC.
tego 98 cali z taką podłą jakością w stosunku do oleda to kupiłnym tylko wtedy jak bym miał jakieś mega parcie by mieć te 98 cali.
lepiej mieć oled 83 i topowej jakości obraz tv niż tylko topowej wielkości tv z miernej jakości obrazem - w tej cenie ten TCL powinien mieć 5000 stref i jasność na poziomie 1000nitów.
 
 
HDR 450 nit hehehe
Brak słów.
tzn ile ma stref ? ja z opisu jestem w stanie wywnioskować że ma jedną i kontrast matrycy to niby 6000:1.
w JVC kontrast adekwatny do tv to zdaje się 50-150tys:1 - fakt że w czarnej jaskini - ale o tym pisałem - wtedy tym TCLem wyciera podłogę.
w całkowitej ciemności ten kontrast 6000:1 to niestety daje kiepską czerń - jasność 450nitów to też taki bieda HDR. 
nie wiem w czym ty widzisz tu jaja - napisałem same fakty. ja oglądam w dzień i nigdy bym sobie proja nie kupił. ale jak bym miał jaskinię i kasę to pewnie tylko JVC.
tego 98 cali z taką podłą jakością w stosunku do oleda to kupiłnym tylko wtedy jak bym miał jakieś mega parcie by mieć te 98 cali.
lepiej mieć oled 83 i topowej jakości obraz tv niż tylko topowej wielkości tv z miernej jakości obrazem - w tej cenie ten TCL powinien mieć 5000 stref i jasność na poziomie 1000nitów.
 
 
Muszę się z tobą zgodzić.
100 razy wolał bym 83 OLED, niż to badziewie.
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, raf7705 napisał:

Adaś się cieszy, że ożywiliśmy trupa

Tak się zastanawiam nad zjawiskiem reinkarnacji...

był hubio, był Adaś, był "już-nie-pamiętam-kto", a teraz....? ;)

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale przecież oled w każdej salce pokona każdy proj - po prostu fizyka, nie da HDRa takiego jaki powinien wychodzić ze skalibrowanego "ekranu", nie ma kontrastu takiego jak oled, nie ma czerni takiej jak oled
Nooo, poczytaj posty kolegi
I pcmkomp też na coś do powiedzenia, zapewne.
nie, nie chodzilo mi o to, co lepsze proj czy tv tylko, że przewidział, że za 2 lata będa TV 85'' czy 100'' do kupienia w cenie projów. Te 2 lata temu byly tylko proje do takich dużych ekranów. Tv może i były ale po pół miliona. A teraz ten 100'' TCL, ale sa tez dobre TV 85'' innych firm.
No kuwa, jasnowidz
nie, nie chodzilo mi o to, co lepsze proj czy tv tylko, że przewidział, że za 2 lata będa TV 85'' czy 100'' do kupienia w cenie projów. Te 2 lata temu byly tylko proje do takich dużych ekranów. Tv może i były ale po pół miliona. A teraz ten 100'' TCL, ale sa tez dobre TV 85'' innych firm.
Praca napisana?
Zaliczyłeś?
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Xisiek napisał:

tylko jeden mały niuans - jeśli dobrze pamietam to projektor za ponad 15 tys. EUR. Dokładając do tego jeszcze dedykowane pomieszczenie i porządny ekran … prawda ten tego ☺️

No, no! Choć można spojrzeć na to z drugiej strony. Za obraz tej wielkości (110-130") w takiej jakości, jest to wręcz okazyjna cena. Odstaje (dla mnie znacznie) od dobrego oleda, ale za LG C2 97" będzie trzeba zapłacić około 25tyś. EUR., a cali nadal brakuje ;) 

14 minut temu, Barnaba napisał:

Tak się zastanawiam nad zjawiskiem reinkarnacji...

był hubio, był Adaś, był "już-nie-pamiętam-kto", a teraz....? ;)

Ach jo..... 😁

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MarcinC napisał:

hdr i projektor? chyba w waszej wyobraźni🤣

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, raf7705 napisał:

 pcmkomp też na coś do powiedzenia, zapewne.

no napisał swoje zdanie: obraz z oled gorszy od proja - wg mnie to nie jest fizycznie możliwe bo  kontrast, czerń i biel jest o niebo lepsza w oled

zakłądam że jak by przeszedł na najdroższy dostępny JVC z kontrastem x-razy lepszym niż to co ma obecnie, to zauważyłby różnicę

ale zgodzę się że obraz może się komuś bardziej podobać na proju - jego prawo - każdy inaczej postrzega obraz

ale do wzorca skalibrowanego obrazu bliżej oledowi niż jakiemukolwiek projowi

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klaus71 napisał:

ale do wzorca skalibrowanego obrazu bliżej oledowi niż jakiemukolwiek projowi

ile razy można to wałkować? Nie zauważyłeś, że wszyscy zwolennicy projektorów przyznają ci twoją teoretyczną rację? ;)

Tylko, co z tego wynika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Barnaba napisał:

Teoretycznie masz rację. Jednak nie tylko ja twierdzę, że przewaga jest jednak po stronie projektora. Nie zawsze oczywiście, ale skala widowiska, efekt immersji przy poprawnie tylko urządzonym kinie jest powalający i teoretyczne zalety oleda są ... zapominane :) Wiem, co mówię, bo bardzo rzadko siadam przed 77" i raczej tylko towarzysko, jakieś wiadomości czy serial.

rozumiem skalę ekranu - jak robiłem sobie sesje 3d - to siadałem 1m od 55cali - to tak licząc na Wasze odległości 3,6m od ekranu proja był by ekran 200cali

więc wielkośc nie jest dla mnie niczym nowym - fajne to jest - ale jakość świecenia to już jest fizyka - rozumiem że z LCD proj łątwo wygrywa - strefy potrafią dobić - brak stref to słaba czerń - no ale oled to oled, a qd-oled to już wogóle

2 minuty temu, Barnaba napisał:

Tylko, co z tego wynika?

nic - odnosiłem się tylko do twierdzenia że oled daje gorszy obraz od proja

jak pisałem niemożliwe - wg fizyki daje zawsze lepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, klaus71 napisał:

a qd-oled to już wogóle

a twoja racja jest twojsza i zakończ waść :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Barnaba napisał:

a twoja racja jest twojsza i zakończ waść :)

fizyka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, klaus71 napisał:

fizyka :)

to ja przewrotnie: Amen :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, raf7705 napisał:

Nooo, poczytaj posty kolegi
I pcmkomp też na coś do powiedzenia, zapewne.No kuwa, jasnowidz emoji1.pngPraca napisana?
Zaliczyłeś?

Ja nie pisałem tego tematu tylko zobaczylem, że ktoś pisał wcześniej 2 lata temu o tym, a teraz zobaczyłem ten temat o TCL. Sam się zastanawiam nad kupnem dużego TV lub proja, ale na razie za duży bidok jestem. Ale wszystkie uwagi się przydadzą jak będę kupować.

Edytowane przez krecik100
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Barnaba napisał:

to ja przewrotnie: Amen :)

to przestarzałe - teraz jest Alleluja i do przodu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Groszek napisał:

No, no! Choć można spojrzeć na to z drugiej strony. Za obraz tej wielkości (110-130") w takiej jakości, jest to wręcz okazyjna cena. Odstaje (dla mnie znacznie) od dobrego oleda, ale za LG C2 97" będzie trzeba zapłacić około 25tyś. EUR., a cali nadal brakuje ;) 

Osobiscie tv marki LG nie poważam, zdecydowanie natomiast doceniam kunszt inżynierów JVC. Niemniej jednak myśle, ze z czasem cena tego rozmiaru oleda mocnoooo zjedzie, ale jednak patrząc trzeźwo i korzystając z kalkulatora może się okazać, ze już nawet teraz koszty adaptacji pomieszczenia przewyższają  różnice w cenie. Tylko, ze wciąż 97 cali to nie 110 czy 130, a i sam charakter obrazu zgoła odmienny 👌

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...