Skocz do zawartości
Jakub Krawczyński

HDR ważniejszy niż 4K: sondaż TVBEurope

Rekomendowane odpowiedzi

HDR ważniejszy niż 4K: sondaż TVBEurope

W trakcie webinaru "State of Play" TVBEurope jego uczestnicy zostali zapytani, która technologia AV jest obecnie najważniejsza: 4K, 8K czy HDR. Znakomita większość wybrała tę ostatnią opcję.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4k do VR to minimum a najlepiej jakby udało się 8k wprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba HDR ważniejszy niż 8K... Ogólnie, że rozdzielczość jest mniej istotna od jasności i palety barw.

4K to standard już powszechny i to w jego ramach możliwy jest HDR (dla standardu FHD paleta barw i jasności jest ograniczona).

Wniosek jest taki, że będzie rosnąć popularność TV z wysoką jasnością powyżej 1000 nitów ponieważ tylko na takich wyświetlaczach HDR pokazuje pełnię swoich możliwości.

Ale abstrahując od tego czy inwestować w wysokie rozdzielczości, to w czasie gdy Europejczycy będą się zastanawiać nad tym problemem i robić "sondaże" to w Azji poprostu wprowadzą wyświetlacze z 8K i HDR jednocześnie i stanie się to faktem. 

Edytowane przez orwell-1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Osobiście też tak uważam. HDR "daje po oczach" ? 4K niekoniecznie. 

Edytowane przez Gatar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, orwell-1984 napisał:

4K to standard już powszechny i to w jego ramach możliwy jest HDR (dla standardu FHD paleta barw i jasności jest ograniczona).

raczej nie jest to prawdą - np. na PS4 można grać w HDR na zwykłej konsoli czyli w FullHD

w sumie optymalne na obecne bitrate'y nadawania byłoby nadawania wlaśnie w FullHD z HDR np. kanały premium powinny mieć to w standardzie (canal+/hbo)

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, klaus71 napisał:

raczej nie jest to prawdą - np. na PS4 można grać w HDR na zwykłej konsoli czyli w FullHD

w sumie optymalne na obecne bitrate'y nadawania byłoby nadawania wlaśnie w FullHD z HDR np. kanały premium powinny mieć to w standardzie (canal+/hbo)

Pewnie na konsoli możesz zrobić down-sampling rozdzielczości przy zachowaniu palety barw z HDR, a standardu FHD z HDR w nadawaniu sygnału TV nie ma (o ile się nie mylę). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, orwell-1984 napisał:

Pewnie na konsoli możesz zrobić down-sampling rozdzielczości przy zachowaniu palety barw z HDR, a standardu FHD z HDR w nadawaniu sygnału TV nie ma (o ile się nie mylę). 

skoro produkowało się nawet tv full hd z hdr to raczej standard HDR obejmuje także FullHD

zresztą wynika to ze specyfikacji  Rec 2100 używanej przez HLG

 https://en.wikipedia.org/wiki/Rec._2100

więc wszystko jest tylko kwestią tego że nadawcy wolą golić klientów dedykowanym kanałem 4k z HDR nadając szajs w Full HD (bez HDR/HLG, z preciętnym lub nawet niskim (HBO) bitrate)

nie ma co się dziwić że kwitnie "dozwolony użytek własny" - 10gb ripy w 4k z HDR mają jakość o lata świetlne przed tym co nadaje się na SAT

 

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, klaus71 napisał:

skoro produkowało się nawet tv full hd z hdr to raczej standard HDR obejmuje także FullHD

zresztą wynika to ze specyfikacji  Rec 2100 używanej przez HLG

 https://en.wikipedia.org/wiki/Rec._2100

więc wszystko jest tylko kwestią tego że nadawcy wolą golić klientów dedykowanym kanałem 4k z HDR nadając szajs w Full HD (bez HDR/HLG, z preciętnym lub nawet niskim (HBO) bitrate)

nie ma co się dziwić że kwitnie "dozwolony użytek własny" - 10gb ripy w 4k z HDR mają jakość o lata świetlne przed tym co nadaje się na SAT

 

HDR w zwykłej PS4 to nie jest prawdziwy HDR 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pewnie na konsoli możesz zrobić down-sampling rozdzielczości przy zachowaniu palety barw z HDR, a standardu FHD z HDR w nadawaniu sygnału TV nie ma (o ile się nie mylę). 
Mylisz się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Damian Kolasa napisał:

HDR w zwykłej PS4 to nie jest prawdziwy HDR 

a jaki? napisz coś więcej - wklej link do jakiegoś porównania - chętnie się dowiem czym się różni

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce i tak trzeba mieć TV 4K z HDR i to bardzo dobry, żeby docenić HDR. Co do standardów nadawanych np. z satelity to nie mam tej wiedzy, mój sprzęt SAT jest sprzed 8 lat FHD a poza tym go nie oglądam (tuner na pewno nie ma HDR). Raczej później (wraz z wejściem 4K) HDR się rozpowszechnił i może został rozszerzony na niższe rozdziałki, tego nie wiem, nie śledziłem sekwencji tych zmian i nie testowałem najnowszych sprzętów TV SAT. Natomiast bardzo doceniam HDR taki w najlepszym wydaniu. Najnowsza topowa linia Samsunga QLED z 2019 moim zdaniem jest super. Dynamika barw, czerń głęboka ale też świetne oddanie ciemnych barw, granatu, brązu, gradacji itd. nawet chyba lepsza jak z OLED, który trochę zlewa w czarną smołę. Efekt halo na tych QLED bardzo niewielki, minimalny, trzeba się wpatrywać. A na jasnych barwach QLED oddaje wspaniale efekt oświetlenia powierzchni z jego mocą i zmiennym natężeniem, widać gdzie jest słońce nawet jeśli go nie ma w kadrze i nie patrzymy na cienie, widać blaski słońca na różnych powierzchniach, po prostu skala nieosiągalna dla OLED-ów. A już rozwalił mnie efekt lśniących drobinek śniegu na 8K HDR Samsungu 75 cali czy demo NASA Ziemia z kosmosu. Dziś oglądałem też OLED Panasonic FZ800 ponoć jeden z lepszych ale jakoś bez zachwytu, scena wschodzącego słońca ładna, tylko tyle, dynamicznie spłaszczona. Odbicia od ekranu też za duże, powierzchnia ekranu nie jest tak dopracowana jak w nowych Samsungach QLED.

Do czego zmierzam, jeśli dla ludzi HDR jest tak ważny to w najbliższych latach OLED będzie miał próbę przetrwania jeśli znacząco nie stanieje. Nie widzę bowiem powodu dla którego oglądanie w ciemnicy miałoby być bardziej "cool i hiendowe" niż oglądanie w normalnych warunkach. Po prostu OLED nie jest w stanie oddać HDR na dobrym poziomie, takie są moje naoczne wnioski.

Edytowane przez orwell-1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że chwaląc QLED oceniłeś serią q90 lub q95, bo tylko one mają niezły FALD, halo może być akceptowalne, a super powłoka daje radę

niestety wszystkie serie niższe są już dużo gorsze  - no a topowiec tani nie jest  więc nie ma się co dziwić że jest bardzo dobry

 

co do oglądania w nocy lub dzień to jest wybór każdego - w nocy na razie oled nie ma konkurencji nawet mimo max 800 nitów w hdr -- lcd z tylko  500 strefami  jest po prostu za słaby na takie warunki - na szczęście chińczycy podkręcają tempo, więc może i japończycy i koreańce się w tej kwestii zmobilizują

ale fakt w dzień na pewno 1500 nitów jest lepsze niż 800 - bo po prostu rozwalonej czerni wtedy i tak się nie zobaczy

 

 

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



W praktyce i tak trzeba mieć TV 4K z HDR i to bardzo dobry, żeby docenić HDR. Co do standardów nadawanych np. z satelity to nie mam tej wiedzy, mój sprzęt SAT jest sprzed 8 lat FHD a poza tym go nie oglądam (tuner na pewno nie ma HDR). Raczej później (wraz z wejściem 4K) HDR się rozpowszechnił i może został rozszerzony na niższe rozdziałki, tego nie wiem, nie śledziłem ..]


Kolejny klonie Hubio.
Gdybys byl z nami nieco dluzej, to pewnie bys wiedzial co to jest PRM-4220 aka Dolby Pulsar.
Referencyjny monitor do gradacji HDR. FYI (Do Twojej wiadomoaci) jest on FHD.
Czyzby Twoj super wypasiony Samsung nie mial mozliwosci odbierania TV-Sat?!? Ups....;)
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, klaus71 napisał:

rozumiem że chwaląc QLED oceniłeś serią q90 lub q95, bo tylko one mają niezły FALD, halo może być akceptowalne, a super powłoka daje radę

niestety wszystkie serie niższe są już dużo gorsze  - no a topowiec tani nie jest  więc nie ma się co dziwić że jest bardzo dobry

Tak, to były najwyższe modele 4K i 8K z tego roku.

7 godzin temu, binary napisał:

Kolejny klonie Hubio.

Gdybys byl z nami nieco dluzej, to pewnie bys wiedzial co to jest PRM-4220 aka Dolby Pulsar.
Referencyjny monitor do gradacji HDR. FYI (Do Twojej wiadomoaci) jest on FHD.
Czyzby Twoj super wypasiony Samsung nie mial mozliwosci odbierania TV-Sat?!? Ups....;)

 

Dla Twojej wiadomości. Nie jestem żadnym klonem, nie wiem kto to jest Hubio. Macie jakąś "wojenkę" QLED vs OLED czy co? Przecież to dziecinada ?

Nie mam TV Samsung i nie mam żadnego TV obecnie (jakiś czas temu pozbyłem się TV a SAT mam doprowadzony tam gdzie stał TV) oglądam z projektora w przygotowanym pokoju, ciemne ściany plus roleta obraz super mogę wstawić foty. Męczy mnie trochę ciemny pokój i myślę o TV i przemalowaniu na jasno. Projektor już tyle stracił na wartości, że już dalej niewiele będzie tracił ale i tak i go sobie raczej zostawię. Poza tym daje mi ten "luz", że nie muszę kupować teraz TV, choć mogę bo spokojnie mam fundusze, natomiast tak sobie myślę, że 2 kolejne lata będą bardzo ciekawe jeśli chodzi i nowości i generalnie postęp w tej materii i dlatego poczekam i "pomęczę się" jeszcze z projektorem.

W kwestii HDR to zauważ, że pisałem o standardzie nadawania (i to miękko) a nie o odbiornikach. Czy w takim razie mogą nadawać np. DVB-T w HDR? Jest taki standard dla FHD? 

Jeszcze nawiązując do pytania klausa 71. Z niższych modeli to interesował mnie ten budżetowy Philips "The One" czyli 7304 bo trochę było szumu marketingowego o tej serii, chciałem go zobaczyć i był niestety mały (55 calowy). Obraz bardzo mi się nie podobał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, klaus71 napisał:

a jaki? napisz coś więcej - wklej link do jakiegoś porównania - chętnie się dowiem czym się różni

na pewno na youtubie Maniakgaming pokazywał w swoim filmie różnice i gdzieś już słyszałem,

że ten HDR to fake

6 godzin temu, orwell-1984 napisał:

Tak, to były najwyższe modele 4K i 8K z tego roku.

Dla Twojej wiadomości. Nie jestem żadnym klonem, nie wiem kto to jest Hubio. Macie jakąś "wojenkę" QLED vs OLED czy co? Przecież to dziecinada ?

Nie mam TV Samsung i nie mam żadnego TV obecnie (jakiś czas temu pozbyłem się TV a SAT mam doprowadzony tam gdzie stał TV) oglądam z projektora w przygotowanym pokoju, ciemne ściany plus roleta obraz super mogę wstawić foty. Męczy mnie trochę ciemny pokój i myślę o TV i przemalowaniu na jasno. Projektor już tyle stracił na wartości, że już dalej niewiele będzie tracił ale i tak i go sobie raczej zostawię. Poza tym daje mi ten "luz", że nie muszę kupować teraz TV, choć mogę bo spokojnie mam fundusze, natomiast tak sobie myślę, że 2 kolejne lata będą bardzo ciekawe jeśli chodzi i nowości i generalnie postęp w tej materii i dlatego poczekam i "pomęczę się" jeszcze z projektorem.

W kwestii HDR to zauważ, że pisałem o standardzie nadawania (i to miękko) a nie o odbiornikach. Czy w takim razie mogą nadawać np. DVB-T w HDR? Jest taki standard dla FHD? 

Jeszcze nawiązując do pytania klausa 71. Z niższych modeli to interesował mnie ten budżetowy Philips "The One" czyli 7304 bo trochę było szumu marketingowego o tej serii, chciałem go zobaczyć i był niestety mały (55 calowy). Obraz bardzo mi się nie podobał.

a testowałeś na skalibrowanych telewizorach ?? bo to też jest różnica

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Damian Kolasa napisał:

na pewno na youtubie Maniakgaming pokazywał w swoim filmie różnice i gdzieś już słyszałem,

że ten HDR to fake

a testowałeś na skalibrowanych telewizorach ?? bo to też jest różnica

 

Zjadło mi wpis bo mnie wylogowało, może moderator zatwierdzi...

Moderator: nie ma tego wpisu :(

Ok. zatem jeszcze raz.

Nie testowałem tylko oglądałem krytycznie dla wyrobienia sobie opinii. Wiem, że kalibracja pomaga ale jest chodzi o philipsa 7304 to tam po prostu jest słaba matryca (jakiś zabytek chyba) i widać szarość. Ciekawe czy wersje 70 i 75 cali są równie słabe jak ta 55ka. Starszy model 8303 jest wyraźnie lepszy a już OLED-y philipsa dużo lepsze.

Porównanie na youtube jakie znalazłem, nawet jest mowa o braku słońca na OLED z lewej strony. Raczej nie fake. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poznam model telewizora FHD z zaimplementowaną funkcją HDR. Chętnie poznam telewizory FHD innych marek niż Sony, na których można podłączyć konsolę i uzyskać HDR. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, orwell-1984 napisał:

Porównanie na youtube jakie znalazłem, nawet jest mowa o braku słońca na OLED z lewej strony. Raczej nie fake.

typowy test amatorski (sponsorowany?) - nie wiadomo co i jak jest ustawione - no bo po co skoro widać że jest jaśniej czyli lepiej - szkoda że testu w nocy nie zrobił - pewnie bał się że na oled będzie noc a na lcd zorza polarna

czyli sytuacja jak w sklepie - im bardziej dynamiczny jest tryb pracy tv tym więcej klientów na taki trik się łapie

w dzień oczywistym/lepszym tv jest lcd zwłaszcza ten z dużo większą jasnością i 500 strefami

 

no i zawsze zostaje kwestia ceny - topowy lcd za 15 tysi (zakładam że to 55cali) do oleda który można wyrwać za 4kzł (w 55 calach)

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Standard HDR nie ma nic wspólnego z 4K. To, że najczęściej jest połączony z materiałami 4k jest konsekwencją komercyjnego wprowadzenia odbiorników zdolnych do wyświetlania HDR około 2015-2016 roku, kiedy to rozpowszechnione już były odbiorniki 4k (nie HDR). Zresztą, jakiś czas temu na Netfilxsie oglądałem materiał DV w rozdzielczości 1080. 

@orwell-1984 - z testami pokazującymi TV wyświetlającymi obrazy HDR, a nagrywanym w SDRze trzeba baaardzo uważać, bo oprócz innej jasności jednego i drugiego nic nie można o obrazie powiedzieć.

Ze swojej strony dodam, że znacznie bardziej podoba mi obraz w grach generowany na bardzo dobrym ledzie, niż na oledzie, ale to już kwestia indywidualnych preferencji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Toma-San napisał:

Ze swojej strony dodam, że znacznie bardziej podoba mi obraz w grach generowany na bardzo dobrym ledzie, niż na oledzie, ale to już kwestia indywidualnych preferencji...

lubisz "artystyczne" smużenie ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, klaus71 napisał:

lubisz "artystyczne" smużenie ? :)

?   Mówimy o dobrych ledach... Smużenia nie zaobserwowałem, natomiast w oczy rzuca się znacznie wyraźniejszy HDR. Biorąc pod uwagę, że gry mają znacznie bogatszą w porównaniu do filmów paletę barw (jaskrawe kolory) efekt całościowy wygląda dla mnie znacznie lepiej. 

Edytowane przez Toma-San

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

lubisz "artystyczne" smużenie ? :)

Przycinający się obraz (judder) i skopane upłynniacze sypiące artefaktami jak szalone (gorzej jak w tanich chińskich tv), oraz migająca "prawdziwa" (bez odcieni szarości za to) czerń (rozbłyski przy przejściach między scenami) w OLED to dopiero mistrzostwo i "ideał" :D

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak widać każdy widzi wady drugiego a nawet wymyśla (w moim oled nic nie miga przy przejściach) a swoich wad już nie :)

co do upłynniaczy to w lg nic nie sypie artefaktami jak szalone - jest gorzej niż u konkurencji ale bez przesady 

poza tym nie wiedziałeś żą są oledy od innych firm - panas, sony, philips - warto czytać forum to byś to wiedział :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...