Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Flagowy TV Sony OLED AG9 | TEST | Model 2019

Sony OLED AG9 to nowy telewizor japońskiego producenta, który swą premierę miał dosyć niedawno. Należy on do prestiżowej linii "Master Series". Nawiązuje ona swą nazwą do studyjnej jakości obrazu. Sony jest przecież firmą produkującą wyświetlacze studyjne, w tym referencyjny model do post-produkcji treści Ultra HD z HDR, jakim jest BVM-X300. Bohater dzisiejszego testu dostępny jest w rozmiarach 55", 65" i 77". Do testów wzięliśmy 65" model.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak "referencji" dla tego modelu należy chyba uznać za porażke producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech się skupią na wyciskaniu ostatnich soków z technologii LCD, bo w tym są mistrzami, co udowodnili serią ZG9 :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Waldo94 napisał:

Brak "referencji" dla tego modelu należy chyba uznać za porażke producenta.

Raczej może przestać oczekiwać czegoś nowego od paneli LG?

 

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, gangi007 napisał:

Raczej może przestać oczekiwać czegoś nowego od paneli LG?

Biorę w ciemno fakt że C9 i GZ2000 tą referencje dostaną. Nie chodzi o same panele. Sony poza stylistyką nie zrobili nic by troche to jeszcze dopracować.

Edytowane przez Waldo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego testy są robione dla dyletantów - czyżby nacisk sponsora?? A gdzie jest pomiar równomierności ekranu "okiem kolorymetru"?? W SONY OLED zawsze było źle nawet AF9 miał nierównomierność na poziomie do kilkunastu %, w A1 - była totalna porażka w odniesieniu do analogicznego modelu LG/PHILIPS  z tego samego roku ( ponad 30 (trzydzieści ) % - jakoś pomiary to pokazywały, a jak jest teraz?? - i czy to jest przypadek że nie ma wyniku pomiarów - czy jest aż tak źle?? gorzej niż w zeszłym roku??

Proszę o uczciwość - rzetelne testy a nie bicie piany marketingowej, że zależy to od sztuki - co ma klient powiedzieć gdy wyda kilkanaście tysi PLN- miał pecha nie ta sztuka - usłyszy od sprzedawcy, że zależy o sztuki, taka jest norma której nikt nie widział bo nikt z klientów nie ma dostępu? Jeżeli mówimy zależy od sztuki to powinna zostać przebadana seria sztuk kolorymetrem i pokazany rozkład na 100/1000 sztuk tyle a tyle ma nierównomierność na takim poziomie, a tyle i tyle ma nierównomierność na takim poziomie.

To że Pan będzie zaklinał rzeczywistość o wypaleniach, - no cóż jak to mówią screeny nie płoną - filmy z YouTube też nie :( kwestia determinacji poszukania odpowiednich przykładów.

Sympatyk 

Edytowane przez darlen
  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy w tym tv występuje ściemnianie podczas wyświetlania obrazu ze statycznymi elementami? Widziałem, że w starszych oledach Sony jest taki efekt widoczny w grach i podczas oglądanie meczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, darlen napisał:

W SONY OLED zawsze było źle nawet AF9 miał nierównomierność na poziomie do kilkunastu %, w A1 - była totalna porażka

Akurat mam A1 i napiszę tak.Na planszy białej przy prawo górnej krawędzi można bardzo delikatnie zobaczyć zafarb na niebiesko.Przy oglądaniu,graniu nic nie widać.Plansze szarości SUPER.Ogólnie towar taki jaki chciałem.Czasami nie ma co szukać miodu w [beeep]ie.A czy każdy oled jest taki sam,raczej nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast choćby minimalnego kroku na przód, dostaliśmy krok w tył - tego chyba nikt się nie spodziewał. Obok tej zdecydowanie niższej jasności w porównaniu do konkurencyjnych oledów, po prostu nie da się przejść obojętnie. Telewizor chyba tylko dla ludzi, którzy muszą mieć w domu pudło z napisem Sony.

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym HDR? Niby mniejsze wartości od konkurencji, a model ten na Value Electronics 2019 wygrał. Co oni ślepi są? Może sztuczki stosowane przez Sony, o czym mowa w tekście, naprawdę są tak skuteczne.

Edytowane przez Krzysztof Mazur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Value Electronics to zdaje się sklep - więc to był chyba bardziej "shopout"

wyniki "głosowania":

https://www.valueelectronics.com/uploads/2019_VE_TV_Shootout_Results_copy.pdf

@Gmeru

jak mierzycie input lag na włączonym upłynniaczu? tzn. na ile jest ustawiony upłynniacz?

bo koledzy mający soniaki piszą że do fajnego upłynnienia wystarczy ustawić go na 3-4 i wtedy lag nie rośnie aż tak bardzo - może być np. na poziomie samsunga ale będzie mniej artefaktów więc kuriozalnie test na max ustawieniach może "krzywdzić" sony

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro w podsumowaniu wad tego telewizora podany jest brak obsługi HDR10+ to czy analogicznie SAMSUNG Q90R nie powinien mieć podanego w wadach braku obsługi DV ?

Co do tego Shootout to tu macie zapis streama:

 

Edytowane przez misfit
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Krzysztof Mazur napisał:

Jak to jest z tym HDR? Niby mniejsze wartości od konkurencji, a model ten na Value Electronics 2019 wygrał. Co oni ślepi są? Może sztuczki stosowane przez Sony, o czym mowa w tekście, naprawdę są tak skuteczne.

O jakich sztuczkach mowa? Przeczytałem cały artykuł i nic takiego znaleźć nie mogę.

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Ketsurui napisał:

O jakich sztuczkach mowa? Przeczytałem cały artykuł i nic takiego znaleźć nie mogę.

"Wyniki Sony OLED AG9 są charakterystycznie niższe niż w innych telewizorach OLED, więc chciałbym tutaj nieco bardziej rozwinąć tę kwestię. Bolączką wszystkich matryc OLED jest fakt, że jasność bieli w HDR nie jest sumą jasności czerwieni, zieleni i błękitu (tak jak w trybie SDR). Wyjątkowo mocno angażowany jest tutaj biały subpiksel, dzięki czemu udaje się podbić jasność elementów, których barwa jest mało nasycona. Tu jak widać, Sony nie preferuje takiego podejścia i korzysta ze swojego białego subpiksela wyjątkowo oszczędnie. W konsekwencji elementy białe będą ciemniejsze niż na telewizorach konkurencji, ale te mocno kolorowe już nie. TV ma też pewnego asa w rękawie – jest nim funkcja dynamicznego mapowania tonów, która działa “pod maską telewizora” i odzyskuje utracone przejścia tonalne w bieli (które by były zbyt jasne do wyświetlenia dla telewizora), więc nie ma zjawiska, że czegoś brakuje"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, misfit napisał:

Skoro w podsumowaniu wad tego telewizora podany jest brak obsługi HDR10+ to czy analogicznie SAMSUNG Q90R nie powinien mieć podanego w wadach braku obsługi DV ?

Co do tego Shootout to tu macie zapis streama:

 

Powinien;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Krzysztof Mazur napisał:

"Wyniki Sony OLED AG9 są charakterystycznie niższe niż w innych telewizorach OLED, więc chciałbym tutaj nieco bardziej rozwinąć tę kwestię. Bolączką wszystkich matryc OLED jest fakt, że jasność bieli w HDR nie jest sumą jasności czerwieni, zieleni i błękitu (tak jak w trybie SDR). Wyjątkowo mocno angażowany jest tutaj biały subpiksel, dzięki czemu udaje się podbić jasność elementów, których barwa jest mało nasycona. Tu jak widać, Sony nie preferuje takiego podejścia i korzysta ze swojego białego subpiksela wyjątkowo oszczędnie. W konsekwencji elementy białe będą ciemniejsze niż na telewizorach konkurencji, ale te mocno kolorowe już nie. TV ma też pewnego asa w rękawie – jest nim funkcja dynamicznego mapowania tonów, która działa “pod maską telewizora” i odzyskuje utracone przejścia tonalne w bieli (które by były zbyt jasne do wyświetlenia dla telewizora), więc nie ma zjawiska, że czegoś brakuje"

Jeżeli chodzi o dynamiczne mapowanie tonów to raczej nie jest to sztuczka którą ma tylko sony. Posiadam oleda LG C8 i również mam taką opcję. 

tone.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, darlen napisał:

Proszę o uczciwość - rzetelne testy a nie bicie piany marketingowej, że zależy to od sztuki - co ma klient powiedzieć gdy wyda kilkanaście tysi PLN- miał pecha nie ta sztuka - usłyszy od sprzedawcy, że zależy o sztuki, taka jest norma której nikt nie widział bo nikt z klientów nie ma dostępu? Jeżeli mówimy zależy od sztuki to powinna zostać przebadana seria sztuk kolorymetrem i pokazany rozkład na 100/1000 sztuk tyle a tyle ma nierównomierność na takim poziomie, a tyle i tyle ma nierównomierność na takim poziomie.

To że Pan będzie zaklinał rzeczywistość o wypaleniach, - no cóż jak to mówią screeny nie płoną - filmy z YouTube też nie :( kwestia determinacji poszukania odpowiednich przykładów.

Sympatyk 

Nie za bardzo wiem jak redakcja miałaby prawdzić 100 sztuk? A to, że panele się różnią - wystarczy przejrzeć temat LG C8. Równomierność bieli, różnice w szarości - każdy ma inaczej.

A co do wypaleń, to nie rozumiem o co Ci chodzi. Napisano w teście, że jest ryzyko, ale jest to rzadkość. Ja mam starego OLEDa, FullHD, nie ma różnych systemów przeciwdziałania wypaleniom, a nic nie mam. Gram w gry, czasem długo jest wyświetlane logo stacji. Jak na razie bez wypaleń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem. Ale chyba coś sprawia, że HDR w OLEDach Sony wizualnie uznawany jest za najlepszy, albo na równi z najlepszymi, mimo że na papierze odstaje.

  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od 3 lat wszystkie oled tv są takie same z obrazem (różnice w testach chłopaków są kilkuprocentowe). A wy nadal szukacie magii danej firmy. Czytajcie ze zrozumieniem. Ten typ już się dawno skończył czyli white oled dla tych co chcą zmieniać telewizor co rok. Dla nowych to będzie cały czas ogromna gratka bo jakość jak widać jest ciągle topowa. Czekamy na drukowane oledy i więcej stref w lcd. 

  • Plusik 3
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zdenek117 napisał:

Nie za bardzo wiem jak redakcja miałaby prawdzić 100 sztuk? A to, że panele się różnią - wystarczy przejrzeć temat LG C8. Równomierność bieli, różnice w szarości - każdy ma inaczej.

Zdaję sobie sprawę że przebadanie 100 sztuk  może być problemem - producent powinien taki test zrobić i pewnie zrobił tylko nie chce się chwalić wynikami, zatem ja bym bardzo serdecznie poprosił o uzupełnienie wyniku testu (mapy) rozkładu równomierności okiem kolorymetru dla przebadanego egzemplarza analogicznie jak to miało miejsce dla wielu wcześniejszych modeli w tym A1 oraz AF9 - tu bardzo wyraźnie widzieliśmy progres pomiędzy A1 a AF9  i bardzo ciekawi mnie progres pomiędzy AF9 a AG9 - czy jakiś występuję??? Brak wyniku pomiaru niestety wskazuje mi na tendencje odwrotną - pogorszenie - że jest gorzej niż w AF9 (tylko domniemam że taki test był zrobiony i nie upubliczniony).

Ponieważ w telewizji prócz sportu nie ma nic ciekawego (moim prywatnym zdaniem) - zatem powiem tak jestem bardzo uczulony na wszelkiego rodzaju nierównomierności świecenia które są doskonale widoczne w transmisjach sportowych szczególnie w konkurencjach zimowych - a niestety serwisy udają że problemu nie widzą.

Apropos - w materiałach sportowych - zimowych czy jasność przygasa - tak jak w AF9 (Przy oglądaniu sportu, np. skoków narciarskich, czy hokeja będziemy jednak widzieć już przygasanie ekranu) - czy coś poprawiono w tym modelu?? 

Nie padła informacja jednoznaczna (może nie zrozumiałem) czy jest jakaś różnica pomiędzy matrycami AF9 i AG9??? 

Edytowane przez darlen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipiec.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna i profesjonalna recenzja - gratulacje!!! Tak trzymać!!! :)

Super, że konkretnie  zostały wypunktowane zalety telewizora  (technologii oled).

Coraz częściej zapomina się i marginalizuje podstawowy parametr obrazu - kontrast. Ochoczo mówiąc o prawie oledowej czerni, itd. Te prawie robi dużą różnicę i jest to napisane czarno na białym (dla mnie też doskonale widoczne). Inne zalety też zostały mocno zaakcentowane. Dodatkowo recenzja świetnie porusza kilka innych istotnych kwestii o technologii oled.

Mam wrażenie, że akapit z Dolby Vision został niedokończony. @Maciej Koper pisze o mieszanych uczuciach, ale wspomina tylko o plusach. Zabrakło mi zdania o minusach DV - dla niektórych to może być istotne.

Jak testowałem mając jako priorytet jakość obrazu w seansach kinowych C8, AF9 i FZ800 (ledy Q9FN i ZF9 wymiękły)  również widziałem okazjonalne problemy z DV, dlatego skupiłem się na jak najlepszym odtwarzaniu HDR10. Ze wspomagaczami firmowymi daje to naprawdę dobry i bezproblemowy efekt. Dla mnie  chyba nie do odróżnienia przy oglądaniu raz za razem.

Trochę szkoda, że w oledach nie ma widocznego progresu. Niby widać na przestrzeni lat (od 2016) postęp z jasnością HDR (pomijam Sony), zauważam również (szczególnie w LG) poprawę z detalami w czerniach i lepszą obróbkę przy przejściach tonalnych w ciemnych odcieniach. Jest to drobny postęp, ale widoczny.  Brakuje jednak jakiegoś mocnego akcentu. Może uzyskanie wyższych jasności wpłynie negatywnie na żywotność matrycy/wypalenia? Może to już maks tej technologii? Nawet jeśli to maks - to obraz który generują oledy jest genialny. :)Czekam na test GZ2000, bo wiele sobie po nim obiecuje. Choć czytając miedzy wierszami  @Gmeru  może nie być większego przełomu....

 

 

 

 

Edytowane przez Groszek
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Groszek napisał:

Świetna i profesjonalna recenzja - gratulacje!!! Tak trzymać!!! :)

Super, że konkretnie  zostały wypunktowane zalety telewizora  (technologii oled).

Coraz częściej zapomina się i marginalizuje podstawowy parametr obrazu - kontrast. Ochoczo mówiąc o prawie oledowej czerni, itd. Te prawie robi dużą różnicę i jest to napisane czarno na białym (dla mnie też doskonale widoczne). Inne zalety też zostały mocno zaakcentowane. Dodatkowo recenzja świetnie porusza kilka innych istotnych kwestii o technologii oled.

Mam wrażenie, że akapit z Dolby Vision został niedokończony. @Maciej Koper pisze o mieszanych uczuciach, ale wspomina tylko o plusach. Zabrakło mi zdania o minusach DV - dla niektórych to może być istotne.

Jak testowałem mając jako priorytet jakość obrazu w seansach kinowych C8, AF9 i FZ800 (ledy Q9FN i ZF9 wymiękły)  również widziałem okazjonalne problemy z DV, dlatego skupiłem się na jak najlepszym odtwarzaniu HDR10. Ze wspomagaczami firmowymi daje to naprawdę dobry i bezproblemowy efekt. Dla mnie  chyba nie do odróżnienia przy oglądaniu raz za razem.

Trochę szkoda, że w oledach nie ma widocznego progresu. Niby widać na przestrzeni lat (od 2016) postęp z jasnością HDR (pomijam Sony), zauważam również (szczególnie w LG) poprawę z detalami w czerniach i lepszą obróbkę przy przejściach tonalnych w ciemnych odcieniach. Jest to drobny postęp, ale widoczny.  Brakuje jednak jakiegoś mocnego akcentu. Może uzyskanie wyższych jasności wpłynie negatywnie na żywotność matrycy/wypalenia? Może to już maks tej technologii? Nawet jeśli to maks - to obraz który generują oledy jest genialny. :)Czekam na test GZ2000, bo wiele sobie po nim obiecuje. Choć czytając miedzy wierszami  @Gmeru  może nie być większego przełomu....

 

 

 

 

Jako właściciel 65E6 mogę zapewnić, że postęp pomiędzy serią 6 a 9 jest naprawdę spory. Dla wielu od serii 7 poprawki są kosmetyczne, ale dla kogoś kto "przespał" 2 serie, progres jest wyraźnie widoczny! 

Edytowane przez qazar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...