Skocz do zawartości
beret22

TV 55 cali OLED lub LED do filmów i konsoli

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze właściwego TV. Korzystam z Netflixa, HBO GO, trochę tv, gram na konsoli. Budżet to 4500 zł i mam na oku dwa telewizory Sony XF900 i LG B8. LG kusi mnie jakością obrazu i tym, że do tej pory korzystałem tylko z LCD i chciałbym poczuć nową jakość, ale nie przekonuje płynnością z którą podobno te modele miewają problemy. Sony jest taką bezpieczniejszą alternatywą, w której nie występuje pionowy banding czy ryzyko wypalenia statycznych elementów obrazu ale też sam obraz nie robi takiego wrażenia. Bardzo ważne jest dla mnie to jak TV będzie się spisywał w grach i tu moja główna obawa o B8- trafiłem na informację, że pojawia się problem w grach przy 30 fps. Występują wtedy widoczne szarpnięcia obrazu spowodowane charakterystyką OLEDa i niskim czasem reakcji oraz tzw. ghosting. Być może są osoby, które grają na tym tv i mogą się wypowiedzieć w tym aspekcie czy faktycznie taki diabeł straszny. Tutaj ponownie Sony jest trochę bezpieczniejszą alternatywą bo prawdopodobnie lepiej poradzi sobie z przetwarzaniem ruchu. Tutaj przykład jaki znalazłem na OLEDzie (wygląda tragicznie):

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sam już sobie odpowiedziałeś. Bierz Sony. 

Choć są tu na forum tacy którzy będą Ci ściemniać, że nie widzą wad OLED i u nich tego nie ma.

Jak OLED to na pewno nie seria B bo jest ułomna względem C. Kiepski upłynniacz względem Sony, Samsunga czy Panasonic.

No i wypalenia których "nikt nie ma" tylko dziwnym trafem każdy albo gości serwis w domu albo zmienia OLED co dwa latka albo i mniej. 

Zamiast idealnej czerni lepiej mieć spokój, nie pieścić się z tv który i tak może się wypalić, mieć możliwość oglądania bez problemu za dnia, lepszą jakość z różnych źródeł,  płynność bez artefaktów i HDR. 

Nawet dziś w temacie o OLED Sony A1 ktoś pisał że po 1,5 roku wypaliło się od napisów i wymienili na nowszy model w ramach gwarancji.  Ktoś inny odpisał że i u niego wypalenia się zaczęły pojawiać. 

Jak widać nie ma co wierzyć w bajki i marketing, że niby tylko starsze modele się wypalają a teraz OLEDy są takie trwałe. To nieprawda bo to jest cecha tej technologii po prostu, że się zużywa. 

OLED daje ładny obraz ale musisz się zastanowić na jak długo chcesz tv.  Jednak LCD posłuży dłużej. 

Edytowane przez LV426
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LV426 uczciwie było by też wspomnieć o wadach LCD bo też je mają i to całkiem spore.

Sony a1 to model 2017 matryce Oled trochę się zmieniły w najnowszej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak samo się zmieniły jak między C8 a C9 - praktycznie wcale. HDR w OLED też stoi w miejscu, nie bez powodu.

Co z tego że A1 to model z 2017 roku? Już wtedy twierdzono wszem i wobec, że wypaleń nie ma i miały je tylko pierwsze generacje OLED. 

Tak jak pisałem wyżej ta technologia tak ma, że się zużywa i to jest fakt. Bajeczki o "50 000 godzin" (czy ile tam) tego nie zmienią. Wystarczy spojrzeć w tematy o OLED. 

Co do wad, a raczej cech technologii LCD to wszystko wiadomo. Oczywiście że też są. VA, IPS, QLED... wszędzie coś za coś.

W OLED jest najlepsza czerń i co poza tym? Idealne oddanie "wizji reżysera"... po kalibracji oczywiście.  Nic dziwnego że te tv tak są lubiane i gorąco polecane przez kalibratorów ;)

A taki Panasonic czy Sony nie raz bez kalibracji są bardzo blisko wzorca. Większość ludzi jednak nie myśli nawet o tym.

 

Edytowane przez LV426
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zgadza się technologia Oled posiada cechy podatne na szybsze zużywanie się. Ale wszyscy o tym wiedzą i świadomie trzeba to zaakceptować, lecz nie można tego traktować jako wadę tylko szczególną cechę.

Oled ma jeszcze inne zalety np kąty widzenia brak cloudingu itd. 

Jak to w życiu coś za coś... Idealnie nie będzie nigdy.

Edytowane przez darekgra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale bycie szczególną cechą i jednocześnie wadą, wzajemnie się nie wyklucza.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po prostu chodzi o to że decydując się na oleda wiedziałem o możliwości wystąpienia wypaleń i w pełni zaakceptowałem to ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, LV426 napisał:

Jak OLED to na pewno nie seria B bo jest ułomna względem C. 

Tak z ciekawości w czym jest ułomna? I na podstawie jakiś konkretnych artykułów tak wnioskujesz? Czy możesz miałeś u siebie oba modele?

7 miechów temu stałem przed takim dylematem B8 vs C8 czy 1000zł różnicy (w tamtym czasie) jest warte dopłaty, czytałem recenzje i porównania na paru zagranicznych portalach (no i oczywiście tutaj) i różnica jest mocno subtelna , w żadnym artykule nie stwierdzono widocznej przewagi w obróbce obrazu przez procek alfa 9 względem alfa 7 , jedyne co to sprawniej działająca 'redukcja szumów mpeg' która niestety powoduje również 'rozmycie' w części obrazu gdzie byśmy tego nie chcieli przez co przez większość i tak jest nie używana , upłynniacz jest ten sam (i tutaj zgoda równie tragiczny i ułomny względem takiego sony), na plus C8 to faktycznie minimalnie wyższa jasność w hdr (ale to nie poziom lcd) i lepsze głóśniki (tutaj dla mnie bez znaczenia ponieważ różnice w cenie i tak dołożyłem do amplitunera i głośników itd.) alfa 9 co najwyżej możesz powodować 'szybsze' działanie webOS i tyle. Także w czym ta seria B jest ułomna względem C? bo na pewno nie obrazem ( i matryc nie ma co porównywać bo są te same, w modelu B są montowane te z oznaczeniem C)

W serii z 2017 różniły się tylko de facto podstawką(miały nawet ten sam procek), a po zagrywce w 2019, że najpierw wypuszczają model droższy a później tańszy wiedzą , że gdyby wypuścili jednocześnie oba to by więcej stracili, w testach znowu pewnie wyjdzie 'obraz ten sam to po co przepłacać'.

Edytowane przez Zykfyr
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo żałuję, że muszę kupić 77C8, bo niestety 77B8 nie ma :(

Kolega @LV426 to fanboy LCD ;)

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wystarczy poczytać to forum. U Ciebie na pewno problemy z błyskaniem i artefaktami w ciemnych scenach nie występują... tyle że potwierdził to i wrzucił film na youtube sam "bóg" wielu tutaj - Vincent Teoh, który też zachwalał zazwyczaj OLED. Serii B ma też w porównaniu z nowszymi paskudną posteryzacje czego ja osobiście nie lubię wiedzieć. W Sony jest coś takiego jak łagodna gradacja która faktycznie działa. W C8 też niby jest podobna funkcja ale nie działa tak dobrze.

Jest sporo niuansów. 

Nie udawajmy że te tv nie mają także swoich wad bo każde jakieś mają (LCD też).

Popatrz też na pierwszy post. Dlatego uważam że pod granie lepiej sprawdzi się Sony. 

 

Kolega @Barnaba pracuje w dziale marketingu LG? :D

Polecam przeczytać pierwszy post i wymagania autora.

Tak jak pisałem tak się stało, tj. próby wmówienia że nie ma zjawiska na które wskazał autor tematu. 

 

Edytowane przez LV426
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, LV426 napisał:

Wystarczy poczytać to forum. U Ciebie na pewno problemy z błyskaniem i artefaktami w ciemnych scenach nie występują... tyle że potwierdził to i wrzucił film na youtube sam "bóg" wielu tutaj - Vincent Teoh, który też zachwalał zazwyczaj OLED.

Oczywiście , że występują ale tylko i wyłącznie przy b.słabym źródle a Vincent w tym filmie o błyskających makro blokach pokazywał to akurat ma modelu C8 który otrzymał aktualizację softu likwidujący pośrednio ten problem , seria B nadal na niego czeka (to czy się ukaże to inna sprawa). Oczyście , że Oledy mają swoje wady ogólnie znane , ale czekałem nad rozwinięciem stwierdzenia "ułomności" B8 względem C8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Barnaba napisał:

Ja bardzo żałuję, że muszę kupić 77C8, bo niestety 77B8 nie ma :(

77C8 nówki sztuki pierwszy raz ponizej 20k na polskim allegro.

https://allegro.pl/oferta/telewizor-77-cali-lg-oled77c8-hdr-4k-smart-tv-8148414561?utm_source=tdb&utm_medium=afiliacja&utm_content=YieldKit.com+(PL)&tduid=4b7739f0a0287a88ae63eb9e6ebd84ad

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie wypowiedział się żaden konsolowiec z OLEDem B8 lub C8 odnośnie wrażeń z gier, więc chyba zaryzykuję i sam sprawdzę OLEDa, inaczej nigdy się nie przekonam o wadach i zaletach. Mam w razie czego 14 dni na zwrot. Dam mu szanse a jeśli mi się nie spodoba dam szanse Sony XF900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2019 o 10:53, Waldo94 napisał:

Nie odpowiadają na zapytanie o pochodzenie (dystrybucję) tv. Słabo:( Cena to jednak nie wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Barnaba napisał:

Nie odpowiadają na zapytanie o pochodzenie (dystrybucję) tv. Słabo:( Cena to jednak nie wszystko. 

Końcówka "LLA" czyli Niemcy.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...