Jump to content
miro81

TV 43" do nagrywania bajek i SmartTV (Youtube/Netflix)

Recommended Posts

Posted (edited)

Hej. Poszukuję nowego telewizora, czy ktoś może mi pomóc co wybrać?

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 30m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 4m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2-5
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Głównie przód, czasem bok (50-60stopni)
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stojący
6. Jak słońce świeci w pokoju ?  Popołudniem, są rolety przyciemniające
7. Jaki masz obecnie telewizor ?  Philips 42PFL6008K/12
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ?  Bezproblemowe nagrywanie na HDD, łatwe wyszukiwanie spośród setki nagrań, SmartTV (Youtube,NetFlix,IPLA,Player), szybki i prosty w użyciu 
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? DVB-T, czasem starsze DVD 
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? DVD in, wieża output audio (słuchawki)
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? w tygodniu 2-3, w weekendy 2-5
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Mat, ale nie upieram się
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?  Bajki dla dzieci, seriale, czasem jakiś film
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ?  Tak - Youtube/Netflix
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Na razie nie, ale może za 2-3 lata
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ?  Popołudnie i wieczorem
17. Preferencje co do wielkości? 42-43 cale (Max. 50", ale wole trochę mniejsze)
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Wieszanie się/restarty. Powolne działanie, brak info o programach, niemożność sprawnego podłączenia HDD i przeglądania nagrań
19. Preferencje co do marki ? Nieistotne w tej chwili
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?  Nie, teraz mam ale nie korzystam w ogóle
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? Max. 2000zł, ale preferowana ok. 1500zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Nie

Edited by miro81

Sony KDL-40WE750, Panasonic TX-43FX620, TCL 40ES560

Sygnał dostarczony do telewizora (DVB-T), po za TVP1, TVP2 oraz w niektórych regionach TVN HD, nie bardzo nadaje się do wyświetlania na matrycy 4K. Ze względu na rozciągnięcie obrazu jakość będzie delikatnie mówiąc "taka sobie". W związku z tym proponuję 3 modele telewizorów wyposażonych w matryce potrafiące wyświetlać natywne FullHD (w przypadku Panasonica specjalny tryb pracy matryc 4K).

Niestety tylko Panasonic spełnia wymóg wymiarowy (43'').

Jeżeli w grę wchodziłby sygnał lepszej jakości (SAT/kablówka/IPTV) wówczas możesz rozważyć zakup Samsunga UE43NU7462 lub Sony KD-43XF7005, jednak w tym przypadku pamiętaj, że zalecany jest sygnał FullHD. O ile masz w domu szybkie łącze internetowe zastanów się nad nową ofertą Cyfrowego Polsatu - telewizja kablowa przez IP, podstawowy pakiet kanałów to koszt na poziomie 20-30 zł / miesięcznie. Sygnał najpopularniejszych kanałów zdecydowanie lepszy od tego co jest na DVB-T.

Dnia 10.05.2019 o 20:26, Slepaq napisał:

Co znaczy jakość będzie "taka sobie". Obecnie mam TV FullHD i kanały HD nie wyglądają gorzej, no chyba, że ogólnie jakość jest słaba (jak swego czasu np. Teleexpress, nawet na FullHD jakość jakby VHS). Rozdzielczość 4K to ok. 2,8 razy w pionie i poziomie wartości niż HD, więc tutaj raczej nie powinno być problemów. Natomiast 2 razy do FullHD, więc nie sądzę, żeby to miało jakiś wpływ, chyba, że telewizor ma dziwny algorytm skalowania.

40 cale to trochę za mało. Sprawdziłem specyfikacje tego Panasonica. Na minus to brak DVB-S/S2 oraz klasa energetyczna B, choć różnica między A i B nie jest duża.

Samsungi mi nie odpowiadają z powodu obsługi menu. Nie wiem czy Sony nie wymaga jakichś specjalnych dysków. Rodzice mają 32KDL.... z Wifi i Youtube/Netflix i niestety nie potrafię podłączyć żadnego dysku, nawet podwójny kabel lub dodatkowe zasilanie i TV nie widzi dysku.

Ostatnio oglądałem LG i Sharpy, ale niestety jest kilka modeli i nie wiadomo czym się różnią a sprzedawca nic nie wiedział o menu, a pilota to mu się nie chciało szukać.

Obecnie posiadam 3 źródła sygnału: SAT, TVoIP (kablówka Netii przez sieć ethernet), sygnał DVB-T. Mam też w domu 3 telewizory: 26'' HDReady, 49'' 4K i 55'' 4K. Sygnał TVP HD czy TVN HD wygląda nieźle, gdy jednak porównać go z tym samym sygnałem z satelity (Cyfrowy Polsat) widać różnicę w jakości. Stąd sformułowanie "taka sobie". Co do różnicy w rozdzielczości to każde skalowanie obrazu pogarsza jego ostrość, a w przypadku sygnału o słabym birate (a taki jest dostarczany przez antenę naziemną) widać to w szczególności. W opisywanej sytuacji mamy skalowanie dość mocne, a kanałów HD w telewizji naziemnej "jak na lekarstwo". Porównaj jakość materiału HD dostarczanego przez Netflix, HBO Go, czy Amazon Prime i tego, który dostarcza nasza telewizja. Co więcej różnica jest widoczna nawet na platformach sat. BBC czy Discovery w HD to zupełnie inna jakość od tego co dostarczają polskie kanały.

Wracając do meritum - obraz wyświetlany na matrycy o natywnej rozdzielczości, zgodnej z rozdzielczością sygnału zawsze będzie ostrzejszy od sygnału "rozciąganego" z niższej rozdzielczości. Efekt ten jest tym bardziej widoczny im większą przekątną ma telewizor. Sygnał SD wyświetlany na matrycy 4K, na 26'' będzie wyglądał lepiej niż ten sam sygnał wyświetlany na 55''. Można powiedzieć, że dla sygnału SD graniczną przekątną jest ok. 26'', dla sygnału HD będzie to ok. 43-49'', a dla 4K ok. 77 - 82''. Sygnał o danych parametrach wyświetlany na większych przekątnych po prostu zdecydowanie straci na ostrości. Zakładając, że mamy odległość od TV ok. 2m i oglądamy telewizory o podanych przekątnych z określonym sygnałem, to uzyskamy zbliżony efekt odbioru: SD na 26'' z 2m pod względem ostrości będzie wyglądało podobnie (NIE TAK SAMO!!!) jak HD oglądane na 43-49 calach, czy 4K na 77. Różnice będą w szczegółach. Jeżeli jednak spróbujesz odwrócić sytuację i wyświetlić na 77, czy w części przypadków nawet 55'', sygnał SD to dostaniesz trudną w odbiorze, pełną artefaktów, sieczkę.

Co do braku DVB-S/S2 w proponowanym Panasonicu to... nie pisałeś o tym, że będziesz podłączał sygnał satelitarny, nie brałem tego parametru pod uwagę. Z drugiej strony dzisiaj wszystkie platformy sat umożliwiają korzystanie z firmowego dekodera, który dodatkowo jest obsługiwany z poziomu pilota TV.

Wybierając telewizory zasugerowałem się podanym przez Ciebie źródłem sygnału. Po przeczytaniu Twojej odpowiedzi utwierdziłem się w przekonaniu, że będę Ci polecał Panasonica. Alternatywnie, jeżeli wbudowany tuner DVB-S jest konieczny, możesz zastanowić się nad: Philips 43PUS7303 (nie przepadam za serwisem tej firmy, który uważam po prostu za zły, poziomem zbliżony do serwisów, tanich chińskich marek).

Na KDL-32WE610, u jednego z członków rodziny, używamy Toshiba 1TB, po podłączeniu, zgodnie z instrukcją,  trzeba włączyć w opcji Ustawienia=>Ustawienia systemowe=>Ustawienia=>Ustawienia nagrywania=>Rejestrowanie dysku HDD

DVB-S/S2 nie jest wymagany, ale mile widziany (w przyszłości), choć najwyżej będzie osobny tuner i ew. pilot. 

Odległość od TV mam jakieś 4 metry, co jest wartością optymalną dla mojej rodziny, ale dużego TV nie potrzebuję.

Kolega miał Philipsa 4K, nie pamiętam dokładnego modelu, muszę dopytać czy dalej go ma. Tylko, że jakoś mam uraz do Philipsów jeśli chodzi o trwałość (jakość bez zarzutu). 

Tak, dokładnie KDL-32WE610 - nijak nie potrafi zarejestrować HDD. WD 1TB, max. 800mA. Cóż, może jeszcze raz spróbuję. Bo sam telewizor bardzo fajny.

Daj znać, czy się udało. Co do telewizora to niestety większe Sony przekraczają zadany przez Ciebie budżet. Najbliższy cenowo Sony 43'' to KD-43XF7005. Możesz rozważyć jeszcze Samsunga UE43NU7122, jednak przy telewizji naziemnej zaoferuje on gorszą jakość obrazu od Sony czy Panasonica.

Jak na razie nic na tym Sony nie udaje mi się podpiąć, ani Pendrive, ani HDD. Firmware najnowszy.

Może we wtorek uda mi się spróbować jeszcze inny dysk.

Wg specyfikacji Sony - dysk musi mieć maksimum 500mA (co jest dużym wyzwaniem obecnie): https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00197093

https://allegro.pl/oferta/dysk-przenosny-zewnetrzny-1tb-1000gb-2-5-toshiba-8000797748?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Acategory&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMjA1MDM3NTMAMTM4NTQ1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=17f069c9-b960-48f6-84ea-0d6df57b0ede

Spróbował bym coś takiego (zwróć uwagę, że zasilanie zapewniają tu 2 przewody USB, więc powinno bez problemu dać się go uruchomić. Alternatywą jest dorwanie gdzieś samego takiego kabelka.

Wiem o tym 500mA i Sony jest bardzo "restrykcyjne" (Samsung ma 500/700mA i daje radę z 800mA). Kabelek mam podwójny (USB2.0).