Jump to content

Recommended Posts

Chcę kupić telewizor dla Dziadka. Priorytetem jest dobry dźwięk, bo Dziadek ma problemy ze słuchem. Ważne są też myślę kąty widzenia, bo Dziadek ogląda telewizję cały czas, z różnych miejsc pokoju.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 20 m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? ważne, dziadek ogląda telewizję cały czas, z wielu miejsc pokoju
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? stać
6. Jak słońce świeci w pokoju ? od boku lub od przodu, ale niezbyt mocno
7. Jaki masz obecnie telewizor ? stare używane
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? dobry dźwięk dla osoby starszej
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? SD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? żadne
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 14
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? co będzie lepsze
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? telewizja naziemna, seriale, wiadomości
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? nie
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? nie
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? wieczorami
17. Preferencje co do wielkości? dla osoby starszej lepszy byłby nie za mały, myślę że min. 40''
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? nienaturalne kolory
19. Preferencje co do marki ? brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 2500 zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? nie

Dziękuję za zainteresowanie tematem i poradę.

Dlaczego akurat ten model?

Nowy telewizor 60'' za 1.700 zł brzmi... podejrzanie tanio.

Posted (edited)

Jest duży , no za tą cenę nie będzie fajerwerków ale tez kwota jaką chcesz wydać nie jest wysoka , dobre głośniki , jest duży ,ma  Smart tv , wejście słuchawkowe dla dziadka może się przydać  Prosty system to są jego zalety . To tylko propozycja nie musisz się na niego decydować 

Edited by Damian gurazda
  • Sad 1

3 minuty temu, Damian gurazda napisał:

Jest duży , no za tą cenę nie będzie fajerwerków ale tez kwota jaką chcesz wydać nie jest wysoka , dobre głośniki , jest duży ,ma  androida z wieloma apkami to są jego zalety . To tylko propozycja  

Polecać chińskiego "no-name-a to jak swatać przystojnego młodzieńca ze starą damą. Dzieci z tego nie będzie. To forum służy od merytorycznych porad. Mante można kupić w pierwszym lepszym sklepie, to zwykły bubel.

• Upvote 1
  • Haha 1

Posted (edited)

Kolego @Waldo94 właściciel tego drugiego forum stawia Mantę wyżej niż Panasonica. :)

Ale ja uważam tak jak ty, manta to jak "chwytanie brzytwy prze tonącego" nic z tego dobrego nie będzie.

Proponuje zejść z wymaganiami i nie wciskać rodzinie takich gniotów.

Edited by darekgra

SONY KDL-49WE750 lub nieco prostszy WE660, można się także pokusić o model KDL-50WF660 (model nieco nowszy, z troszeczkę lepszym systemem podświetlania matrycy - moim zdaniem nie warto dopłacać).

https://hdtvpolska.com/sony-we750-test-telewizora-full-hd-z-hdr-dla-graczy/?showfull=1

Ponieważ będzie dostarczany sygnał z anteny naziemnej dla zakupowanego telewizora należy postawić podstawowy warunek: dobrej jakości system reprodukcji obrazu SD. W tej sprawie Sony od lat jest bezkonkurencyjny. Dalej - natywna rozdzielczość matrycy 1920x1080 w połączeniu z sygnałem SD pozwoli na uzyskanie wrażenia wyższej ostrości niż w telewizorów 4K. Warto pamiętać też o pilocie - w tym telewizorze pilot posiada stosunkowo duże, wygodne przyciski.

W tym modelu producent zastosował matrycę IPS oraz, stosunkowo niezłą jasność w trybie SD, co przełoży się na dobrą widoczność ekranu w ciągu dnia.

Głośniki nie należą do rewelacyjnych ale nie są też tragiczne, w skrajnym przypadku można rozważyć podłączenie najtańszego sound baru tej samej marki, choć tutaj bym najpierw sprawdził, czy wbudowane nie będą wystarczające.

Jako alternatywę rozważyłbym Panasonic'a TX-55FX620, również duży, wygodny pilot, niezła jakość obrazu oraz ładne kolory.

Obydwa zaproponowane modele mają prosty i nie obciążający system, dzięki czemu całość działa płynnie.

Jeżeli natomiast możesz pozwolić sobie na większą kwotę - wówczas rozważ dokupienie do telewizora sounbara - zrobi on zdecydowanie więcej niż zwiększenie rozdzielczości matrycy.

@darekgra - właściciel drugiego forum wprowadza ludzi w błąd oferując im przesłanie informacji o ustawieniach telewizora przez e-mail i nazywając to "kalibracją". Właściciel drugiego forum w sposób stosunkowo jawny zachęca do wpłat na "na rzecz utrzymania forum", po czym w sposób jawny prowadzi marketing na potrzeby własnego sklepu... Resztę pominę milczeniem, jednak daleki byłbym od sugerowania się zaleceniami tegoż Pana. Przy okazji miałem możliwość zobaczenia jak wygląda kalibracja telewizora, wykonana przez tego Pana w jednym z marketów. Powiem tak - nie polecam.

• Upvote 1

Dziękuję za rzetelną poradę. Ta uwaga odnośnie pilota rzeczywiście słuszna. Dziadek rzeczywiście coraz gorzej sobie z tym radzi.

A jakiś telewizor konkretnie z dobrym systemem dźwięku? Podejrzewam, że może to nie był łatwe, bo telewizory to wszyscy chcą jak największe i jak najwięcej "K", a nie z dobrym dźwiękiem. ?

Opcja słabszy telewizor + soundbar chyba też ciekawa. Rozumiem, że wtedy dźwięk lepszy niż w najlepszym telewizorze bez soundbara?

Żeby mieć dobry dźwięk w telewizorze... musiał byś wydać ok. 3 - 4 tyś. zł. Przy czym wówczas uzyskasz co najwyżej efekt zbliżony do średniej klasy soundbara. Jako uzupełnienie TV Sony zdecydował bym się na HT-SF150 tego samego producenta. Oczywiście jest to model podstawowy ale zdecydowanie spełni postawione przed nim zadanie, a oferowany dźwięk będzie lepszy niż w telewizorach za 3000 -4000 zł. Przypominam jednocześnie, że dobierałem telewizor do konkretnych, podanych przez Ciebie parametrów. Jeżeli zdecydował byś się na sygnał podawany przez dekoder SAT to wówczas można by rozważyć ewentualnie rozważyć droższy model Sonego. Przy takich parametrach sygnału dopłata nawet 2 - 3 tyś. zł niewiele zmieni. Dlatego sądzę, że nie ma to sensu. Lepiej w tym przypadku zainwestować w soundbar.

Z drugiej strony, jeżeli dziadek ma problemy ze słuchem to... najlepszy system mija się z celem, bo dźwięk powinno się wówczas ustawić w pod wadę słuchu. O ile ustawimy parametry dźwięku pod wadę słuchu, to nawet najsłabszy telewizor da dobre efekty (słyszenie przez osobę niedosłyszącą), choć należy przy okazji zrozumieć, że dla osoby zdrowej taki dźwięk będzie zniekształcony.

Sam osobiście mam niedosłuch w zakresie tonów niskich i średnich. W efekcie muszę je podbijać lub... ograniczyć a w to miejsce podbić tony wysokie oraz średnie (przy słuchaniu muzyki podbijam, przy filmach wręcz ograniczam, a to miejsce podbijając tony średnie na potrzeby lepszego słyszenia dialogów). Warto w tym przypadku poprosić o poradę akustyka w poradni (zrób telefonem zdjęcie dostępnych ustawień dźwięku - tak aby technik-akustyk widział jakie są możliwości regulacji, w moim przypadku otrzymałem dość rozsądną poradę od pani akustyk).

Co ważne - jeżeli do tej pory dziadek nie robił badania słuchu - można go zrobić w każdym punkcie, który prowadzi sprzedaż aparatów słuchowych (najczęściej jest on bezpłatny). Można również poszukać poradni osób głuchych. Naprawdę polecam takie rozwiązanie, bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dzięki aparatom słuchowym po prostu łatwiej się funkcjonuje, nie ma stresu związanego z tym, że słyszymy dźwięk ale nie rozróżniamy słów. Często domyślamy się z kontekstu co dana osoba powiedziała, a wówczas łatwo o nieporozumienia. Osoby niedosłyszące mają też tendencje do nerwowości i wybuchów. Po założeniu aparatów słuchowych poprawia się komfort nie tylko tej osoby ale również najbliższych. Wiem, że pozwoliłem sobie na dość znaczną dygresję ale... uważam, że czas przestać traktować problemy ze słuchem jako temat tabu. Dziś doczekaliśmy czasów, gdy aparaty słuchowe można kupić już za rozsądne pieniądze (nie, nie są to urządzenia tanie, jednak stosunkowo trwałe).

Pozdrawiam

Adam

• Upvote 1

Dzięki za info. Dziadek nie ma problemów ze słuchem na co dzień. Jedyny problem jaki ma, to że źle słyszy dźwięk z niektórych telewizorów. Dlatego na to zwracam szczególną uwagę przy jego wyborze.

Na badaniu słuchu już był, ale uznał, że na razie nie chce aparatu.

Skoro jest tak jak mówisz, że "lepszy" dźwięk wcale dużo nie pomoże, to może lepiej kupić telewizor, który ma więcej opcji konfiguracyjnych dźwięku, a soundbar na razie sobie darować?

Ten "akustyk" o którym piszesz, to taki typ lekarza? Myślisz, że zrzut ustawień dźwięku w telewizorze cokolwiek mu pomoże w ich odpowiednim doborze?

Akustyk, to technik, który ustawia aparat słuchowy wg wskazań badania słuchu, które powinno być dostarczone jako wykres słyszalności określonego zakresu dźwięków. Czasem jest nazywany technikiem protetykiem.

W opisanej sytuacji opisana przez Ciebie sytuacji najpierw próbowałbym zmienić ustawienia dźwięku w TV (obecnie większość modeli znanych producentów ma wbudowany equalizer). Niestety - dźwięku w sklepie nie sprawdzisz, ze względu na specyfikę fali dźwiękowej bardzo dużo zależy od pomieszczenia, w którym odsłuchujemy.

• Upvote 1

Zdecydowałem się na zakup obu poleconych przez Pana telewizorów. Dziadek wybierze sobie jeden z nich.

Bardzo dziękuję za pomoc.

Posted (edited)

mam nadzieję, że @carolus się nie obrazisz, że podepnę się pod wątek ale również szukam TV dla osoby starszej. Trochę jednak różnią się wymagania. Tato ogląda wszystko jak leci z telewizji naziemnej. Głównie jednak sport. Chciałby też mieć możliwość zaplanowania nagrywania programów. 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 25 m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3-3,5 m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? na wprost z fotelu ale też leżąc na łóżku pod kątem ~~40deg
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? stać
6. Jak słońce świeci w pokoju ? pokój północny (bez słońca) - po obu stronach telewizora są okna
7. Jaki masz obecnie telewizor ? stary LCD 22"
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? możliwość nagrywania, prosta obsluga, łatwy pilot
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? telewizja naziemna
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? żadne
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 10
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? co będzie lepsze
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? telewizja naziemna, sport, seriale, wiadomości
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? nie
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? nie
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? cały dzień, wieczorami często przy zapalonym świetle
17. Preferencje co do wielkości? aby było dobrze 
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? utrata jakości przy oglądaniu z kąta
19. Preferencje co do marki ? brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 2000pln bez nagrywania, 2500pln z nagrywaniem

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? nie

Edited by boruurob

@boruurob - pozostał bym przy Sony, jest to obecnie najbezpieczniejszy wybór dla telewizji naziemnej. W przypadku sportu ideałem było by wybranie czegoś z matrycą 100Hz, niestety, w tym segmencie cenowym jest to nieosiągalne. Dlatego bądź wybierz któryś z wcześniej proponowanych modeli (niestety brak nawet najprostszych upłynniaczy), bądź KD-49XF7596 - jednak tutaj będzie konieczność spokojnego skonfigurowania systemu oraz "powyrzucania" z menu zbędnych rzeczy.

Alternatywą, nad którą baaardzo poważnie w tym przypadku bym się zastanawiał byłby Panasonic TX-55FX700E.

Obydwa telewizory powinny sobie dobrze poradzić z sygnałem z anteny naziemnej, przy czym menu Panasonica powinno być bardziej przejrzyste.

Weź jeszcze pod uwagę LG 49SK8100 po przemyśleniu wydaje się on dość ciekawym wyborem do sportu - o ile tata ma łącze internetowe rozważyłbym zakup usługi kablowej Cyfrowego Polsatu (IPTV) - najtańszy pakiet powinien dać lepszą jakość od telewizji naziemnej (bo masz więcej kanałów nadawanych w jakości HD). Podstawowy pakiet telewizyjny to 30 zł - potrzebne jest łącze o przepustowości 8 mb/s. Telewizja IP z Polsatu może iść po łączu innego dostawcy (np. Orange / Netia / Moico itp). Jakościowo wygląda to naprawdę nieźle (a duuuużo, duuuużo lepiej niż z anteny naziemnej). Niestety DVB-T będzie na LG wyglądała słabiej niż na Sonym, choć pod kątem upłynniacza jest to telewizor sporo ciekawszy.

• Upvote 1

Bardzo ciekawy wątek.

Ze swojej strony dodam jeszcze 2 istotne parametry:

- 75 cali (ew. 70) jako sprawdzoną wielkość dla osoby starszej (oczywiście w dużym pomieszczeniu)

- możliwość integracji z kamerą i łatwego użycia tv do komunikacji wideo przez skype lub inne komunikatory

Kiedyś były tv z wbudowaną kamerką. Teraz chyba już nie ma takich, a szkoda.

Może macie jakieś "patenty" na rozwiązanie problemu?

@Barnaba - ekran 70'' to już tylko matryce 4K, a połączenie matrycy 4K, dużej przekątnej i sygnału naziemnego to... przepis na problemy z jakością obrazu. Niestety, większość nadawców DVB-T w Polsce nadaje sygnał SD i to na dodatek ze słabym birate. Obraz otrzymywany na ekranie z takiego sygnału jest dobry tylko na matrycach o zbliżonych rozdzielczościach (najlepiej wygląda na ekranie 720p, a i to nie zawsze). "Rozciągnięcie" go na 4K dodatkowo połączone z dużą przekątną tworzy "koszmarka" trudnego do przełknięcia. Dlatego zachęcam do sięgnięcia do źródeł sygnału lepszych niż telewizja DVB-T nadawana w naszym kraju.

Duże przekątne będą miały sens tylko i wyłącznie w przypadku sygnału dobrej jakości (najlepszy pod tym kątem jest sygnał SAT, w dalszej kolejności sygnał kablówek). Rozwiązanie zastosowane przez Polsat nie jest nowe, jedyne co zrobił Polsat, to - przynajmniej na razie - zapewnił przyzwoity birate swojej usłudze (choć i tak będzie on ustępował sygnałami SAT).

Jeżeli chodzi o duże przekątne - z zastrzeżeniem, że mamy sygnał dobrej jakości - to wielkość ekranu powinniśmy dostosować do odległości i w takim przypadku, dla odległości 3m faktycznie 70'' jest rozsądnym wyborem. Trzeba mieć jednak świadomość, że wraz z przekątną rosną ceny sprzętu o nawet podstawowych, dobrych, parametrach.

Jeżeli chodzi o przedstawiony przez Ciebie problem to... nie sprawdzałem tego. Pierwszym rozwiązaniem, które mi przychodzi na myśl jest... Xbox 360 + kinect (ale ani to tanie ani wygodne). Po południu postaram się przyjrzeć tematowi kamerek.

• Upvote 1

Samsung ogólnie wycofał (po raz kolejny) wsparcie dla aplikacji Skype w swoich telewizorach. Sony umożliwia instalację aplikacji, jednak oficjalnie nie dostarcza żadnej kompatybilnej kamery. Co więcej, w 2016 r. oficjalne wsparcie dla Skype w systemach SmartTV zakończył Microsoft (właściciel Skype). Wyjątkiem pozostaje tu oczywiście AndroidTV.
Na chwilę obecną najprostszym sposobem wydaje się użycie telefonu jako kamery i mikrofonu, a obraz "przerzucamy" do TV. Nie wiem jednak czy do końca da się to tak zrobić, sam Skypa nie używałem od dłuższego czasu i nie mam jak sprawdzić takiej możliwości.

Posted (edited)

Przyszedł Panasonic TX-55FX620E. Na razie nic nie piszę, ale jak przetestuję oba telewizory, to wpiszę tutaj wrażenia swoje oraz Dziadka, jak również porównanie z telewizorem, który mam aktualnie, czyli Sony KDL-40W4000.

Edited by carolus

Niestety tata mieszka na wiosce i nie ma tam kablówki. Jedynie zostaje opcja platformy ale póki co uważa za nie będzie mu to potrzebne. 

Został jeszcze jeden temat nurt poruszony przez was. Jak wygląda kwestia nagrywania programów? Te telewizory powyżej mają opcje podłączenie dysku USB i zaplanowania nagrania kanałów?

Tata zobaczył jak u mnie można sobie nagrywać na dekoderze i chciałby mieć taką możliwość bez płacenia za platformę.

Ps. O co chodzi z tym uplynniaczem? Telewizor retuszuje obraz kiepskiej jakości?

Zarówno Sony jak i Panasonic oferują opcję nagrywania na zewnętrznych dyskach USB (koszt ok. 200 zł za dysk 1TB)

Upłynniacz to popularna nazwa różnych technologi mających na celu zwiększenie płynności ruchu, przy jednoczesnym zachowaniu ostrych krawędzi przedmiotu na telewizorze LCD. O ile w filmach to rozwiązanie nie jest tak potrzebne, to przy oglądaniu transmisji sportowych jest już przydatne. Obecnie jakąś funkcję upłynniania ruchu mają praktycznie wszystkie modele LCD, choć nie w każdym jest ona regulowana i nie w każdym daje zadowalające efekty. Najlepsze możliwości upłynniania ruchu daje matryca o częstotliwości odświeżania ponad 100Hz, jednak takie matryce spotykane są dopiero w telewizorach w cenie powyżej 3,5 tyś. zł (choć potrafią się zdarzyć nieliczne wyjątki z cenami w okolicach 3 tyś. zł). Czy do codziennego oglądania telewizji jest to funkcja niezbędna? Moim zdaniem nie. Obecnie nawet na matrycy 60Hz mecz może wyglądać przyzwoicie (choć za piłką będzie widoczna nieznaczna smuga ale trzeba wiedzieć gdzie patrzeć).

Co do modeli - pozostaję przy wskazanych.

Dnia 6.05.2019 o 22:15, Slepaq napisał:
... bądź KD-49XF7596 - jednak tutaj będzie konieczność spokojnego skonfigurowania systemu oraz "powyrzucania" z menu zbędnych rzeczy.

Co masz na mysli? menu jest nieprzejrzyste? Czy samo podłączenie i odpalenie? Chodzi o to, że przy uruchomieniu ktoś tam pomoże - gorzej jak pozniej beda jakies problemy z menu?

(nie mogę wyedytować postu wyżej - sorki za rozjazd i post pod postem)

czy jest sens wchodzić w przypadku sygnału SD w telewizor wiekszy niż 46-9 cali? czy ten 55cali nie będzie efektu słabego obrazu z bliska?

na szybko znaczące różnice wg mnie- proszę o poradę na ile dla taty ma to znaczenie:

podswietlenie LED: 

KD-49xF7596 - ma 16GB wbudowanej pamieci  -czyli nie trzeba kupowac zewnetrznego dysku - ale 16GB to chyba nie wiele się nagra?

SONY- nie mają złącza komponentowego - kiedy to może być problem?

Optymalizacja ruchu: 
Backlight Motion Rate 4K 1500 Hz IFC

Kontrast dynamiczny: 
Brilliant
High

KDL-49WE750 posiada złącze Euro - czy to duży problem (kiedy?) w przypadku braku w pozostalych mdoelach?

Wielkość w calach 49 i 55 - tak jak wyżej pytałem - czy jest sens w SD wchodzic w większy model?

Nieprzejrzyste - po pierwszym uruchomieniu menu AndroidTV jest przeładowane funkcjami, z których się dość rzadko korzysta. Powoduje to efekt niejakiego chaosu i zamieszania.

49 cali to ostatni rozmiar, który będę polecał dla sygnału SD, powyżej tej przekątnej sygnał ten po prostu wygląda kiepsko (duże "rozciągnięcie" na ekranie sygnału o niskiej rozdzielczości powoduje, że nawet najlepsza elektronika nie jest sobie w stanie z tym poradzić). Najlepszy byłby 43 calowy. Z drugiej strony 3-3,5 m to dość daleko, więc niedoskonałości sygnału na 49'' nie będą aż tak widoczne.

Kontrast dynamiczny Brillant oznacza nieco lepszy algorytm działania (jest po prostu skuteczniejszy).

BMR 1600 czy 1500 to niewielka różnica i na nią bym akurat nie zwracał uwagi. Motionflow XR 400 Hz to zbliżony w działaniu system więc, w tym przypadku dużych różnic nie zauważysz. 

Podświetlenie krawędziowe (EdgeLED), w celu uzyskania lepszego kontrastu w różnych partiach obrazu może posiadać niezależne strefy działania, które będą wygaszane niezależnie, w celu uzyskania lepszych efektów wizualnych. Wadą podświetlania krawędziowego jest to, że przy jego zastosowaniu bardzo trudno uzyskać równomiernie podświetloną matrycę, aby ten problem rozwiązać zastosowano podświetlenie direct led (podświetlenie bezpośrednie / podświetlenie tylne), które w założeniach miało być nieco skuteczniejsze i tak jest.

Pamięć wbudowana pozwala na instalację aplikacji i nie jest przeznaczona do zapisywania filmów - 16 GB to stanowczo za mało, do tego celu minimum to 256 GB, a zalecane 1 TB.

Złącze Euro to stary typ podłączenia stosowany w magnetowidach oraz starych DVD. Jeżeli nie korzystasz z tych sprzętów - nie ma dla Ciebie znaczenia.

Złącze komponentowe stosowane w pierwszych odtwarzaczach bluray oraz kamerach FullHD. Można je spotkać w niektórych kinach domowych. Obecnie zostało wyparte przez złącze HDMI. O ile nie masz starszego modelu kina domowego to nie jest Ci ono niezbędne.