Jump to content
Sign in to follow this  
Karol1994

Samsung ue55NU8002/8042/8072 vs Sony 49XF8596

Recommended Posts

Witam serdecznie, mam dylemat co wybrać a dokładniej Samsunga z serii z roku 2018 ue55nu80XX, czy Sony 49XF8596. Generalnie najbardziej zależy mi na graniu na konsoli Xbox one X, chce aby mój TV wykorzystał w pełni możlowości konsoli, do tego dochodzi oglądanie filmów na Netflix, i dlatego zastanawiam się także nad sonym zamiast Samsungiem, gdyż słyszałem, że wsytępuje w nim problem z podbijaniem jasności podczas oglądania filmów z napisami, a zauważyłem że model sony w wersji 49 cali, ma matrycę VA, oraz mneijszy Input lag od większej 55 calowej wersji. Bardzo zależy mi na odpowiednim zakupie, dlatego proszę o pomoc w oparciu o Państwa doświadczenie, który z nich lepiej się sprawdzi, przy konsoli i z którym będzie mniej problemów. I proszę też o wyjaśnienie ską ta różnica w Input lagu w Sony? Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam !

@Karol1994 - przed 2 miesiącami sam stałem przed podobnym dylematem (Xbox One X, Netflix, HBO Go, obecnie dostawcą sygnału dla tego TV jest Netia, choć w domu mam również Cyfrowy Polsat z modułem CAM, więc miałem okazję przetestować)

Zacznijmy od Twoich obaw o rozjaśnianie czerni w okół napisów.

Matryca w Samsungu ma już sama w sobie znakomite parametry, stąd opcję Local Dimming, która odpowiada za opisany przez Ciebie efekt można śmiało przestawić w pozycję Niski. Wówczas problem, o którym piszesz będzie praktycznie niezauważalny. Istotne jest to, aby odpowiednio ustawić parametry podświetlania matrycy, bo fabrycznie świeci ona jak żarówka :)

Jeżeli chodzi o jakość obrazu:

BD UHD (w końcu XOX jest również odtwarzaczem tego typu płyt): rewelacja

Netflix: bardzo dobrze, zarówno materiały HD jak i 4K charakteryzują się dobrą ilością szczegółów, dobrym wybarwieniem i raczej nie ma problemów z artefaktami, po obejrzeniu "Naszej Planety" w 4K trudno jest się z powrotem przestawić na zwykłą jakość sygnału TV ;)

HBO Go: dobrze, choć  czasem potrafi być bardzo dobrze, a czasem dostatecznie, niestety mam wrażenie, że serwery HBO Go nie zawsze wyrabiają z odpowiednim poziomem birate i potrafią się pojawić artefakty (taki efekt miałem podczas oglądania ostatniego odcinka GoT)

Sygnał SAT z modułu CAM: kanały HD dobrze i bardzo dobrze, wiele zależy od jakości sygnału nadawcy, BBC HD, czy Discovery HD pokazują jak powinno to wyglądać, TVN HD i Polsat HD czasem mają zapaści (choć stosunkowo rzadko), TVP 1 i 2 wypada na tym tle średnio, choć w dobrej jakości potrafią mieć transmisje sportowe. To tylko przykłady.

Sygnał z dekodera Netii: cóż - dobrze / dostatecznie. Nie ma artefaktów ale obraz na kanałach HD jest lekko nieostry (tak jakby nadawca nakładał filtr zanieczyszczeń cyfrowych i w efekcie całość, na tle innych źródeł wygląda tak sobie.

Konsola: dla Xbox One X Samsung jest wymarzonym telewizorem. Po podłączeniu konsola prawidłowo rozpoznaje TV, system upłynniania obrazu działa dobrze i oferuje spore możliwości konfiguracyjne. Sam obraz ma bardzo dobrą ostrość i wybarwienie. Co ważne, w menu konsoli można poruszać się pilotem od TV, co jest przydatne gdy Xbox pracuje jako odtwarzacz płyt :)

Z Sonym KD-49XF8596 wiele kontaktu nie miałem, choć sygnał 4K włączony na tym telewizorze wglądał porównywalnie jak na Samsungu. W moim odczuciu Sony lepiej radzi sobie jednak z sygnałem gorszej jakości (sygnał SD, sygnał z mały birate). Sądzę, że to kwestia lepszych algorytmów przetwarzania obrazu. Jeżeli więc masz sygnał z kablówki lub z anteny naziemnej to... wybierz Sony, przeżyjesz mniejsze rozczarowanie :)

Osobiście rozważam wyłożenie pieniędzy na kalibrację (może nie teraz, bo trafiły się inne wydatki ale na jesieni jest to baaardzo prawdopodobne). Zwróć uwagę, że NU8002 zdarza się obecnie w rewelacyjnych cenach, więc w cenie Sonego miałbyś Samsunga z kalibracją (a to robi różnicę...)

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź, powiedz mi jeszcze jaką dokładnie posiadasz wersję Samsunga 8002/8042/8072?, ze zwykłym czarnym pilotem czy srebrnym?

Posiadam 2 telewizory Samsunga (starszy, 2 letni) UE49KU6450, oraz nowszy UE55NU8072. Na Sonego nie zdecydowałem się ze względu na mieszane opinie o stabilności systemu AndroidTV. Tymczasem mając przez 2 lata Samsunga nie doświadczyłem problemów z systemem Tizen. Podobnie wygląda to w nowym UE55NU8072. Co do pilota, to wersja UE55NU8072 posiada metalowego pilota, a starszy ma plastikowego. W obydwu przypadkach można korzystać z aplikacji Samsunga na telefony z androidem, która może symulować działanie pilota i wówczas możesz sterować telewizorem z poziomu pilota. W przypadku telefonu Xiaomi Mi A1, który został wyposażony w diodę podczerwieni mogłem wręcz sterować telewizorem tak jak bym miał zwykłego pilota.

• Upvote 1