Jump to content
Sign in to follow this  
Radek Szul

Nowy TV - przejście z CRT

Recommended Posts

Witajcie,

 

Przyszła kolej i na mnie jeśli chodzi o kupno pierwszego telewizora. Do tej pory miałem "spadkowe" CRT, pora na coś swojego.

Odkąd pamiętam, zawsze chciałem mieć Ambilight. Widziałem kilka telewizorów, byłem zachwycony i stało się to moim marzeniem. Dodatkowo te TV które widziałem zawsze robiły na mnie niesamowite wrażenie jeśli chodzi o jakość obrazu i dźwięk, stąd wybór o tyle prosty, że po prostu chciałbym TV Philipsa z Ambilight.

Po kolei:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? około 20m2 ( salon z kuchnią - część salonowa to jakieś 9m2 (3x3m)
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? około 3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2+2 dzieci ( które raczej nie usiedzą w jednym miejscu)
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Tak, są ważne, bo krzątając się po kuchni czasem lubię zerknąć na TV
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Będzie wisiał
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Popołudniem, gdy słońce jest najostrzejsze, pada na lewą stronę ekranu
7. Jaki masz obecnie telewizor ? CRT LG
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Możliwość łączenia ze smartfonem, Smart TV, Android? Lepiej aby wybiec lekko w przyszłość z technologią ;) Jak najmniejsze snużenie obrazu ;)
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? Obecnie Multimedia, w przyszłości prawdopodobnie ORANGE, lepiej więc wybiec lekko w przyszłość ;)
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Obecnie tylko dekoder Multimedia, docelowo chciałbym podpiąć dysk zewnętrzny, głośniki 2.1 ( jack)
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? około 5 godzin
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Raczej matowa
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Głównie filmy
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? TAK
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Raczej nie, nie mam, nie posiadam, nie planuję
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Zdecydowanie wieczorami
17. Preferencje co do wielkości? Z racji wielkości ściany max 50"
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Ich żywotność i ewentualne problemy z prędkością działania menu / smart
19. Preferencje co do marki ? Philips :)
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Dla mnie zbędne
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 3500-4000

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Zdecydowanie TAK

 

Po przeczytaniu wielu for, tak tu jak i konkurencji, wciąż wychodzi mi, że najlepszym dla mnie wyborem będzie PUS8303 w rozmiarze 49". Przeczytałem o nim testy, i wszystko bardzo mi odpowiada. Jednak chciałbym zapytać Was forumowiczów o podpowiedź, czy jest dla tego modelu jakaś alternatywa w samym Philipsie?

 

Obawiam się jednak, że ten TV będzie jednak trochę za ciemny, a i czerń zbyt blada ( wiecie, przyzwyczajenia z CRT).

Dodatkowo, poprosiłbym o Wasze opinie co do samej awaryjności TV Philipsa....gdzieś wyczytałem, że matryce lubią się kurzyć ( a ja mieszkam przy ruchliwej ulicy i tego pyłu zawieszonego jest dość sporo), a serwis Philipsa jest bardzo oporny...?

 

No i na koniec....taka wisienka na torcie...żonka zażądała czarną ramkę :D:D:D a dodatkowo stwierdziła, że nawet 50 cali będzie olbrzymem na naszej ścianie i się nie zgadza :D:D ja chciałem minimum 55", ale psim targiem wyszło 49...chyba, że znajdzie się jakiś ciut mniejszy....to chętnie rozważę ;)

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

P.S. Nie wykluczam innych producentów...ale ten Ambilight!!

 

Edited by Radek Szul

Share this post


Link to post
Share on other sites

W samym Philipsie nie ma alternatywy, jest za to u innych producentów....

Edited by Waldo94

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Waldo94 napisał:

jest za to u innych producentów....

Domyślam się....dlatego na samym końcu dodałem, że nie wykluczam innych producentów ;)

Jeśli mogę prosić, to podaj proszę alternatywę...poszukam, zapoznam się.

Z góry dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LG SK8500, Sony 49XF8596, Samsung UE49NU8002.

Sony i Samsung są na matrycy VA co oznacza gorsze kąty widzenia.

Edited by Waldo94

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telewizory Philips są dobre, jednak serwis tej marki... cóż zdecydowanie nie należy do czołówki, a zachowanie i jakość obsługi klienta w trakcie naprawy bardzo odbiegają od obecnych standardów rynkowych. W przypadku opisanego przez Ciebie pomieszczenia to nie kurz będzie głównym problemem, a tłuste opary z kuchni więc dobra rada wyposaż się w dobry okap (zalecam coś z min. mocą 500 m3/h i najlepiej czujnikiem oparów, żeby załączał się automatycznie).

Piszesz o Ambilight, jak rozumiem masz świadomość, że aby w pełni docenić zalety systemu w okół telewizora powinno być co najmniej po ok. 30 - 50 cm czystej ściany? Inaczej efekt będzie... taki sobie.

W związku z tym, że piszesz o oglądaniu "z boku" to optymalna dla Ciebie będzie matryca IPS - telewizory z taką matrycą produkują: Philips, Panasonic, Sony oraz LG. Samsung odpada ze względu na matryce VA (pod kątem naprawdę nastąpi duża degradacja kolorów).

Philips to wspomniany przez Ciebie 49PUS8303 - matryca 120Hz, system Ambilight po za oczywistymi zaletami estetycznymi zapewnia również wrażenie głębszej czerni (niż wynikało by to z testów syntetycznych, bo poniekąd oszukuje ludzkie oko), niezły procesor obrazu odpowiadający za skalowanie i obróbkę wyświetlanego materiału. Jedyna wada to... taki sobie serwis. Warto w tym przypadku pomyśleć o wykupieniu usługi "Gwarancja +, AGD i TV" dostępnej w MediaMarkt. W odróżnieniu od innych, podobnych produktów jest to faktycznie przedłużona gwarancja, a nie ubezpieczenie: https://mediamarkt.pl/files/Regulaminy/regulaminy_mm/gwarancja/GWARANCJA_PLUS_QUADRA_NET.PDF

Co do kurzu to... zastanów się nad filtrem powietrza, w opisanej przez Ciebie sytuacji urządzenie dość skutecznie ograniczy osadzanie się kurzu w mieszkaniu.

Alternatywne rozwiązania:

Wspomniane już przez @Waldo94 Sony i LG oraz Panasonic TX-49FX780.

Sony to jeden z najlepszych systemów skalowania obrazu na rynku, całkiem sensowny procesor obrazu oraz przyzwoity system upłynniania (jednak relatywnie ostrość obrazu może być nieco słabsza niż w Philipsie).

LG oferuje bardzo interesujący system SmartTV (naprawdę rewelacyjnie działa sterowanie głosem ;) ) oraz dobre parametry obrazu, śmiało mogące konkurować z Philipsem.

Panasonic posiada najskromniejszy system SmartTV (dzięki czemu jest on wyjątkowo szybki). Z wymienionych telewizorów to właśnie Panasonic zaoferuje kolorystykę najbardziej zbliżoną do wzorca, bez konieczności kalibracji. Oferuje również bardzo dobry system skalowania obrazu, dzięki czemu uzyskujemy ostry i wyraźny obraz nawet w przypadku słabszej jakości sygnału. Po za tym telewizor ten jest wyposażony w 3 tunery telewizyjne, więc w przypadku dostarczenia sygnału z anteny naziemnej lub modułu CAM umożliwia odtwarzanie innego kanału niż nagrywany (nie jest to standard). To rozwiązanie umożliwia również jeszcze jedną sztuczkę - mianowicie wysyłanie obrazu telewizyjnego do aplikacji w telefonie lub do KODI (jako strumieniowanie po sieci). Warunek podobny jak poprzednio - sygnał dostarczany do gniazda antenowego lub moduł CAM. Funkcja nazywa się TV Anywhere i czasem może być przydatna (nie ma awantury: serial vs. mecz, co najwyżej trzeba rozstrzygnąć kto ogląda na TV, a kto na telefonie :D ).

W przypadku każdego z telewizorów, po za Philipsem, warto rozważyć montaż za telewizorem taśmy led - ten prosty zabieg podbije odczuwalną głębie czerni i ograniczy odbiór wad matrycy typu IPS, w przypadku oglądania po zmroku, przy wyłączonym świetle.

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...