Skocz do zawartości
Lukasz Michalowski

Zintegrowana karta graficzna do obsługi 4K@60Hz z HDR

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

postanowiłem wymienić komputer gdyż mój aktualny nie obsługuje 4K. Komputer nie będzie służył do grania więc chciałbym korzystać wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej. Wstępnie wybór padł na dwa procesory z serii Pentium:

1) Intel G4560 - Maks. rozdzielczość (DP): 4096x2304@60Hz

2) Intel G5400 - Maks. rozdzielczość (DP): 4096x2304@60Hz

ponieważ ich cena jest atrakcyjna. Niestety potem przeczytałem whitepaper dotyczący HDR na Intel Graphics i wychodzi na to, że HDR jest obsługiwany wyłącznie w serii Core (generacja 7 wzwyż). Nie wiem czy wierzyć w to co piszą bo w tym samym dokumencie w wymaganiach jest podane HDMI2.0a lub DP1.3 natomiast Wikipedia mówi, że do HDR'a jest potrzebny DP w wersji 1.4. Ogólnie post miał być dłuższy i miał dotyczyć też płyty głównej ale nie chcę na razie mieszać. Chciałbym się skupić na początek na wyborze procesora.

Dodam jeszcze, że pracując w okienkach chciałbym mieć 4K@60Hz z subsamplingiem 4:4:4. Komputer będzie podłączony do następujących sprzętów:

1) amplituner Onkyo TX-NR646 - HDMI 2.0a (z HDR10), akceptuje sygnał 4K/60Hz 4:4:4, HDCP2.2

2) telewizor nie kupiony ale wstępnie wybrałem Sony 55XF8596 (ewentualnie LG 55SK9500)

 

Więc jak jest z tymi procesorami? Iść w Pentium czy Core? Jeśli któraś seria ogarnia 4K@60Hz z HDR to czy będzie to zadowalające działanie bez zacięć obrazu?

Mam ból głowy przez Intela i aż się boję siadać do lektury AMD. Warto czytać o AMD pod kątem multimediów? Jeśli ktoś wie i może mi zaoszczędzić czasu to będę wdzięczny.

Pozdrawiam,
Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem kilka kolejnych artykułów i wychodzi na to, że HDR uzyskam wyłącznie na 7 i 8 generacji procesorów z serii Core (jeśli chodzi o Intela).

Siódma generacja wymaga aby w płycie głównej był chip LSPCON. Nie mam pojęcia jak sprawdzić czy płyta to posiada czy nie, więc bezpieczniejszym wyborem będzie Core 8 generacji. No dobra, w tym momencie pomyślałem, że będzie już z górki, wchodzę do znanego sklepu, wybieram płytę pod ten procesor oznaczoną jako bestseller, sprawdzam specyfikację a w niej tak:

Cytat

Onboard Graphics

Integrated Graphics Processor-Intel® HD Graphics support:
1 x D-Sub port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz
1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz
* The DVI-D port does not support D-Sub connection by adapter.
1 x DisplayPort, supporting a maximum resolution of 4096x2304@60 Hz
* Support for DisplayPort 1.2 version, HDCP 2.2, and HDR.
1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160@30 Hz
* Support for HDMI 1.4 version and HDCP 2.2.

Przy DP piszą, że jest HDR i jednocześnie piszą o DP w wersji 1.2. Jak to rozumieć skoro HDR działa dopiero od wersji 1.4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz szukać płyty głównej posiadającej HDMI 2.0 - wówczas będziesz miał gwarancję bezproblemowej obsługi 4K z HDR.

Biorąc pod uwagę obecne ceny procesorów Intela i płyt z gniazdem 1151, na Twoim miejscu, bardzo poważnie zastanowiłbym się nad procesorami AMD.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zgłębiłem trochę temat.

Na początek polecam lekturę: https://pclab.pl/art78142-2.html

Okazuje się, że sprawa nie jest taka oczywista i po raz kolejny Apple rozwiązało to lepiej (Mac Mini obsługuje 4K/60Hz out of box). Zdaję jednak sobie sprawę, że nie o to chodzi.
Wracając do Twojego problemu - po przemyśleniu chyba poszedłbym w rozwiązanie ekonomiczne + zewnętrzna karta graficzna (GTX 1050 można teraz znaleźć za bardzo sensowne pieniądze). Przykłady ekonomicznych zestawów: https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_kwiecien_2019

W rozsądnych pieniążkach (+/- 1500 - 2000 zł) powinieneś złożyć sympatyczny komputer, dla którego 4K nie będzie wyzwaniem. Niestety, zintegrowane grafiki, nie są tanie w sytuacji gdy chcemy mieć 4K 60Hz (cenę takiego rozwiązania drastycznie podbije cena płyty głównej).

Natomiast, jeżeli cena jest sprawą drugorzędną, a liczy się przede wszystkim komfort, to dzisiaj chyba rozważał bym jednak Maca Mini, bądź Microsoft Surface (zakładając, że te urządzenia mają służyć przede wszystkim do pracy).

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ostatecznie wsparłem się tą stroną: https://www.cyberlink.com/support/faq-content.do?id=19860&isDraft=1

Z wymienionych tam płyt chyba 2 były dostępne i wziąłem najtańszą. Mój zestaw wygląda tak:

Cytat
Kategoria Produkt Kod producenta Data dostępności Cena brutto Liczba sztuk Wartość brutto
Obudowa do komputera SilentiumPC Brutus M10 Pure Black SPC159 2019-04-18 95.00 zł 1 95.00 zł
Pamięć RAM DDR4 HyperX 16GB 3000MHz Predator Black CL15 (2x8GB) HX430C15PB3K2/16 natychmiast 439.00 zł 1 439.00 zł
Płyta główna Socket 1151 ASRock Fatal1ty Z370 Gaming-ITX/AC   2019-04-18 789.00 zł 1 789.00 zł
Procesor Intel Core i3 Intel i3-8100 3.60GHz 6MB BOX BX80684I38100 natychmiast 549.00 zł 1 549.00 zł
Wentylator do komputera SilentiumPC Zephyr 92 - 13,9 dBA SPC015 2019-04-18 13.00 zł 1 13.00 zł
Zasilacz do komputera Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold BOX SSR-550FX natychmiast 379.00 zł 1 379.00 zł
Sposób dostawy odbiór osobisty w salonie -   0,00 zł 1 0,00 zł
Sposób płatności płatność kartą w salonie -   0.00 zł 1 0.00 zł
  Razem do zapłaty: 2264.00 zł

Do tego dorzucę dysk ze starego komputera: SSD GOODRAM IRIDIUM PRO 240GB 2,5"

Dobrze? Niedobrze? Zestaw zamówiony ale jeszcze nie odebrany więc chyba mogę się rozmyślić jak by co.

Tutaj link do płyty głównej: https://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty Z370 Gaming-ITXac/

i fragment z powyższej strony:

Cytat

- Supports Intel® UHD Graphics Built-in Visuals : Intel® Quick Sync Video with AVC, MVC (S3D) and MPEG-2 Full HW Encode1, Intel® InTru™ 3D, Intel® Clear Video HD Technology, Intel® Insider™, Intel® UHD Graphics
- DirectX 12
- HWA Encode/Decode: VP9 8-bit, VP9 10-bit (Encode only), VP8, HEVC (MPEG-H Part2, h.265), AVC (MPEG4, h.264), MPEG2-Part2 (h.262), JPEG/MJPEG,VC-1
- Max. shared memory 1024MB**
- Three graphics output options: HDMI, DisplayPort 1.2 and Intel® Thunderbolt™ 3
- Supports Triple Monitor
- Supports HDMI 2.0 with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2160) @ 60Hz
- Supports DisplayPort 1.2 with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2304) @ 60Hz
- Supports Intel® Thunderbolt™ 3 with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2304) @ 60Hz
- Supports Auto Lip Sync, Deep Color (12bpc), xvYCC and HBR (High Bit Rate Audio) with HDMI 2.0 Port (Compliant HDMI 2.0 monitor is required)
- Supports HDCP with HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 and Intel® Thunderbolt™ 3
- Supports 4K Ultra HD (UHD) playback with HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 and Intel® Thunderbolt™ 3

*Intel® UHD Graphics Built-in Visuals and the VGA outputs can be supported only with processors which are GPU integrated.

**The size of maximum shared memory may vary from different operating systems.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się być ok. Zastanawia mnie tylko, czy do takiego zestawu potrzebujesz aż tak potężny zasilacz... Na potrzeby takiego PC w zupełności wystarczy coś na poziomie 280 - 300W (wg kalkulatora na stronie bequiet obciążenie Twojego zestawu to ok. 100W. Seasonic w podobnym kalkulatorze podaje 240W. Nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę zapas bezpieczeństwa to... wychodzi, że najsensowniej byłoby użyć zasilacza z podanego przeze mnie przedziału. Fakt - w tym segmencie trudno będzie znaleźć zasilacz modularny ale... zastanów się czy aby na pewno potrzebujesz 400W w "gwizdek"? Choć muszę przyznać, że wybrany przez Ciebie zasilacz wydaje się dobrą opcją, o ile zależy Ci na rozwiązaniu modularnym.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zapomniałem o tym wcześniej wspomnieć. Przed zakupem sprawdziłem kilka kalkulatorów i wiem, że zasilacz jest za mocny. Dał by radę nawet z kartą graficzną, drugim dyskiem, CD-ROM'em i jeszcze zapas by został. Wybór padł na tak mocny bo jeśli włączę na zasilaczu guzik "Hybrid mode" to zasilacz działa w trybie pasywnym do 30% obciążenia. Potem do 50% obciążenia działa w trybie cichym i dopiero powyżej zaczyna się rozkręcać. Dodatkowo dali 10 lat gwarancji więc nawet jak bym rozbudowywał lub wymieniał komputer to zasilacz prawdopodobnie zostanie.

W obudowie wymieniłem też wentylator 80 mm na 92 mm 13.9 dBA (koszt 13 zł). Bez PWM co prawda ale i tak chciałem, żeby chodził non stop.

Najgłośniejszy w tym momencie element to wentylator na procesorze (ten BOX'owy). Nie wymieniam go na razie bo komputer tak samo jak poprzedni trafi do zamykanej szafki (wentylowanej mechanicznie) więc prawie na pewno będzie niesłyszalny. Jak by jednak było go słychać to wymieniam chłodzenie procesora.

Te powyższe zabiegi oczywiście pod kątem ciszy. Dwie konsole, komputer, amplituner router, switch itd. wszystko mam wpakowane do szafki i zamknięte - nie lubię jak słychać albo widać sprzęt z kilometrami kabli.

Jeśli chodzi o multimedia to wydaje mi się też, że nie trzeba brać 16 GB RAMu. Na 8 chyba wszystko by chodziło płynnie. Ale głowy sobie nie dam uciąć.

Jeśli chodzi o płytę główną to jest to trzecia rzecz, na której na pewno da się przyoszczędzić. Jednak zasugerowałem się podaną wcześniej stroną Cyberlinka i wziąłem jedną z tam podanych płyt. Jeśli ktoś ma tańszą płytę i działa mu na zintegrowanej grafice 4K 60Hz 4:4:4 HDR to dawajcie znać. Na pewno przyda się taka informacja innym.

Z telewizorem czekam do końca maja i niezależnie czy będzie wtedy tańszy czy nie to go biorę i od razu będę testował. Wrócę tu i dam znać czy działa wszystko co chciałem. Na aktualnym wyświetlaczu niewiele mogę sprawdzić.

Wesołych świąt!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie

Bądź tak miły i sprawdź proszę:

1. Netflix 4K HDR przez Chrome, Edge na Windows 10.

2. YouTube 4K@60 HDR (sprawdź w statystykach dla Nerdów, czy jest 3840x2160 BT.2020).

3. Jakikolwiek plik .mkv 4K@60 lub 23.976 HDR.

4. Czy po HDMI z płyty głównej przekazuje Dolby Atmos, DTS:X do amplitunera?

Czy wszystko odtwarza bez gubienia klatek, przycinek?

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Z poważaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...