Jump to content
Sign in to follow this  
hdtvplayer

TV 55-65 do ok. 4000zł

Recommended Posts

Poszukuję nowego TV dla rodziców do salonu. Od ponad 10 lat mają samsunga 37 cali, który nadal dobrze działa, ale teraz przydałby się większy i nowszy model. 

Telewizor jest włączony praktycznie od rana do wieczora (rano - programy informacyjne, wieczorem film czy serial, od czasu do czasu jakaś transmisja sportowa - piłka nożna lub skoki). Sygnał telewizyjny to kablówka dekoder HD. 

Szukam modelu dobrego jakościowo oraz w rozsądnej cenie do podanych zastosowań. Przeznaczony budżet to do 4000zł, ale jak znajdzie się coś tańszego do podanych zastosowań to nie ma sensu przepłacać. Proszę o poradę, bo jestem mało zorientowany w tym temacie, a jest z czego wybierać i przebierać w różnych promocjach. Na obecną chwilę zainteresował mnie model: SAMSUNG QE55Q6FNA.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 25m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3-3,5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? przeważnie na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? stać
6. Jak słońce świeci w pokoju ? okno po prawej, nie na wprost od telewizora
7. Jaki masz obecnie telewizor ? samsung led 37
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? dobra jakość obrazu, dźwięku i wykonania, w miarę łatwą obsługę 
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? HD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? dekoder HD telewizji kablowej
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 10 godzin
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? matową
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? programy informacyjne
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? sporadycznie tak
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? nie
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? na równi 
17. Preferencje co do wielkości? 55-65
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? ciężko określić ..być może długi czas włączania czy jakieś piski z głośników 
19. Preferencje co do marki ? samsung lub sony
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? do 4000zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? nie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samsungi UE55NU8002, QE55Q6FNA, UE65NU8002 lub Sony 60XF8305.

Edited by Waldo94

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do podanych zastosowań osobiście rozważyłbym jeszcze UE65NU74xx.
Matryca 60Hz w 9/10 przypadków wskazanych zastosowań będzie wystarczająca, a w codziennej eksploatacji dodatkowe 10'' zrobi różnicę. Fakt, obecnie w podanym zakresie cenowym można dostać wspomniany wyżej model UE65NU8002 (matryca 120Hz pozytywnie wpłynie na jakość odwzorowania ruchu w transmisjach sportowych). Dla tej półki cenowej będzie to jeden z najlepszych wyborów.
Sony, w tym segmencie cenowym, oferuje KD-55XF8596. Model ten charakteryzuje się jednym z najlepszych (w moim odczuciu) algorytmów skalowania obrazu, co pozytywnie przełoży się na jakość obrazu telewizyjnego. Niestety model ten ma matrycę IPS. Będzie ona się charakteryzować słabszym kontrastem wieczorem (gorsze wyświetlanie koloru czarnego), jednak w zamian za to w dzień zaoferuje lepsze kolory oraz lepiej wyświetli obraz pod kątem.

W stosunku do Samsunga Sony oferuje bardziej elastyczny system SmartTV, jednak wymaga on nieco więcej konfigurowania aby pracował w pełni płynnie. W zamian oferuje bardzo dużą elastyczność dostępnych aplikacji oraz spore możliwości konfiguracyjne "pod siebie". Smart TV w Samsung jest bardziej "sztywne" ale dzięki temu szybkie do nauczenia i opanowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ciekawie wyglądają testy syntetyczne:

https://hdtvpolska.com/samsung-qled-q6f-2018-65q6fna-test-najtanszy-qled-lcd-z-systemem-tizen/4/

https://hdtvpolska.com/samsung-nu8002-nu8042-nu8072-test-telewizor-lcd-ultra-hd-z-hdr-2018-i-systemem-tizen/4/

Wynika z nich, że mamy 2 praktycznie identyczne odbiorniki, przy czym QE gorzej radzi sobie z kontrastem w trakcie normalnego użytkowania. Zacytuję tu test QE6:
 

Cytat

Funkcja lokalnego wygaszania spełnia swoje zadanie raczej mocno przeciętnie. Wynikami Q6FNA nie budzi raczej podziwu, ale warto zaznaczyć, że nie odbiegają one prawie wcale od tych z Q8CNA. Wciąż wychodzi też na to, że pod względem czerni, nawet tańszy NU8002 jest lepszy. Na szczęście są to małe różnice, więc można by te telewizory ustawić prawie na równi. Problem w tym, że za Q6FNA płacimy więcej, więc chciałoby się mieć lepszą czerń, a nie gorszą. Mimo to wyniki od 5 000:1 w górę są generalnie dobre. Przy zapalonym świetle, albo po umieszczeniu źródła światła za ekranem, prawie w ogóle nie widać, że czerń odcina się jakoś wyraźnie od ramki telewizora!
Źródło: https://hdtvpolska.com/samsung-qled-q6f-2018-65q6fna-test-najtanszy-qled-lcd-z-systemem-tizen/9/

Q6 lepiej za to radzi sobie z zakresem barw - ma szerszą paletę barw, jednak w moim odczuciu w normalnym użytkowaniu będzie to ciężko dostrzegalne gołym okiem. Szersza paleta barw ma też nieco większe możliwości kalibracyjne ale to znowu raczej dla purystów obrazu, a nie normalnych użytkowników.

Przy bardzo podobnym dylemacie zdecydowałem się na UE55NU8072 (wymagał nieco zabawy ze strojeniem obrazu "pod siebie", ale przy dobrej jakości sygnale z kablówki lub anteny SAT daje baaardzo zadowalający obraz). Wersje z końcówkami 42, 52, 62, 72 to te same modele przeznaczone dla różnych sieci sprzedaży (Media Markt, Media Expert, Euro.com.pl, Neonet itd.). W stosunku do wersji 8002 różnią się: pilotem (w tych 42, 52, 62, 72 jest metalowy) oraz (ale to nie potwierdzone w testach) matrycą - wg niektórych jest w nich montowana matryca 10 bitowa, która docelowo powinna zaoferować lepszy zakres barw, jeszcze bardziej zbliżający te modele do Q6.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takich warunkach IPS nie tyle będzie lepszy, co jego wady nie będą zauważalne, a w zamian za to nie będzie problemu z utratą jakości kolorów przy oglądaniu z boku (przy UE55NU872 nawet niewielkie przesunięcie się od pozycji "na wprost ekranu" powoduje zauważalną różnicę w jakości). Przy opisanych warunkach oglądania nie ma co się zastanawiać i brać Sony. Po pierwszej konfiguracji AndroidTV nie będzie taki straszny, a jakością obrazu "z anteny" naprawdę odstawia Samsunga o całą długość.

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To skłaniam się raczej teraz na SONY KD-55XF8596 lub 60XF8305. Muszę tylko poczekać na bardziej atrakcyjną cenę, bo z tego co widziałem wcześniej można było trafić trochę niższą do obecnej. A nowszy model SONY tzn. seria XF90 jest odczuwalnie lepszy, warto trochę dopłacić i kupić lepszy model? Podałem, że interesują mnie dwie marki, ale propozycję od innych producentów też mogę rozważyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Model XF90 nie jest modelem nowszym, należy do oferty na rok 2018. W stosunku do serii XF85 różni się matrycą, podobnie jak w przypadku Samsunga, zamontowano wyświetlacz typu VA. W modelu XF90 zastosowano inny system podświetlania ekranu, dzięki czemu uzyskano:
- lepszy system wygaszania lokalnego, który przekłada się na mocniejszy kontrast w różnych strefach ekranu (choć nie jest to rozwiązanie doskonałe),
- w teorii bardziej równomierne rozłożenie podświetlenia przełożyło się na brak "ciemniejszych plam" (uproszczenie myślowe) na ekranie,

Dodatkowym zyskiem jest lepszy procesor obrazu, co przełoży się na nieco szybsze działanie oraz skuteczniejsze działanie algorytmów skalowania obrazu, a to ma znaczenie przy sygnale słabszej jakości. Warto jednak pamiętać, że nie będą to różnice zauważalne natychmiast. Ot, w danym filmie w cieniach zobaczymy więcej szczegółów, w tej scenie będzie nieco ostrzejszy obraz, a w tamtej lepiej odwzorowane kolory.

Ogólnie seria XF90, obok Samsunga NU80, należy do grupy najbardziej polecanych telewizorów roku 2018. Jak już wspomniałem w Sonym mamy lepsze algorytmy przetwarzania obrazu, co w przypadku słabszej jakości sygnału przełoży się na lepszy obraz.

Innych producentów bym nie szukał, choć jeżeli rodzice są "małotechniczni" to zabierz ich do sklepu, poproś obsługę o udostępnienie pilotów i daj do porównania 3 telewizory:

Samsung UE55NU80xx - tu uwaga na pilota, bo dla osób przyzwyczajonych do klasycznych rozwiązań pierwszy kontakt z tym rozwiązaniem może przyprawić o konsternację, jednak po dłuższym użytkowaniu muszę przyznać, że pilot świetnie "zintegrował" się z menu TV, poniekąd podpowiadając najczęściej oglądane kanały.
Sony KD-55XF9005 - klasyczny pilot, menu systemu będzie wymagało oswojenia się,
Panasonic TX-55FX780 to taki "czarny koń" - specyfikacją nie zachwyca, ze względu na brak matryc VA w ofercie Panasonica jest on często pomijany w zestawieniach, w cyferkach testów syntetycznych wypada gorzej niż średnio, a o dziwo obraz daje bardzo ładny. W moim odczuciu klasyczny przykład jak ze średnich parametrów oraz podzespołów można wyciągnąć ładny, naturalny obraz. Naprawdę polecam obejrzenie tego modelu. Na plus dla osób małotechnicznych można zaliczyć bardzo przejrzyste menu oraz niezłego, czytelnego pilota.

Niestety - podejścia do sklepu będzie Ci trudno wybrać. Każdy człowiek nieco inaczej postrzega barwy, nieco inaczej widzi obraz (to co dla jednego jest przeostrzone dla drugiego wygląda super). Warto też porozmawiać z rodzicami - w szczególności jeżeli są to osoby, które dłuższy czas oswajają się z nowinkami technicznymi. Nie mierz ich wówczas swoją miarą, bo skończy się na 100 telefonach, że coś nie działa albo gdzie znajdę taką funkcję (np. w Samsungu timer wyłączenia TV jest "zakopany" dość głęboko w menu). Oczywiście jeżeli masz rodziców "na czasie" nie powinno być z tym problemu.

Jako materiał testowy polecam ściągnąć z Youtuba jakieś wiadomości nagrane w FullHD i na tym materiale porównywać obraz, jako drugą próbkę weź jakiś spojler filmowy w 720p i inny w 1080p - nie porównuj 4K. Obecnie treści tego typu jest stosunkowo mało (głównie Netflix oraz BD HD). Co prawda NC+ uruchomiło kanały w 4K ale... nie traktował bym tego jako wyznacznika jakości, a materiały UHD wszystkie 3 telewizory wyświetlą znakomicie, przy czym efekt HDR najlepiej będzie widoczny na Samsungu, a najsłabiej na Panasonicu. Jednak znów - czy materiały z tym efektem będą często wykorzystywane? Czy Twoi rodzice raczej bardziej będą sobie cenili ładnie wyglądające TVP 1 i 2 w HD, czy TVN albo Polsat? W tym drugim przypadku lepiej będzie radził sobie Sony i Panasonic.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oled i programy informacyjne po ok. 3 godziny dziennie, a TV grający nawet 10 godzin dziennie? To chyba nie najlepsze połączenie. Oczywiście - sama jakość obrazu zostawia konkurencję daleko w tyle ale ja przy tak określonych warunkach użytkowania nie odważę się polecić OLEDa

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Robert Wyczółkowski napisał:

Obecnie można kupić OLED LG55B8 za niecałe 4400 zł. Wszystko gra i śmiga na najwyższym poziomie. Polecam

Podałeś chyba najgorszą propozycje jaka może być Oled po 10 h dziennie ? Chyba ze chcesz żeby po jakimś czasie musieli oglądać wypalone logo stacji jaką będą oglądać. Przy takim trybie tylko LCD ewentualnie pokusić się o Qleda od Samsunga 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Robert Wyczółkowski napisał:

Obecnie można kupić OLED LG55B8 za niecałe 4400 zł. Wszystko gra i śmiga na najwyższym poziomie. Polecam

Gdzie mozna go teraz kupic za tyle?

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Slepaq napisał:

Czy Twoi rodzice raczej bardziej będą sobie cenili ładnie wyglądające TVP 1 i 2 w HD, czy TVN albo Polsat? W tym drugim przypadku lepiej będzie radził sobie Sony i Panasonic.

Raczej TVP1 i 2 w HD.

OLED zdecydowanie odpada do podanych zastosowań.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, kogi22 napisał:

Gdzie mozna go teraz kupic za tyle?

Niestety ta cena była tylko kilka dni w Euro RTV AGD. Teraz to już 4999 zł Jeżeli jednak ma to być TV dla rodziców to wybór masz naprawdę ogromny, bo rodzice zazwyczaj nie są zbyt wymagający.

17 godzin temu, hdtvplayer napisał:

Raczej TVP1 i 2 w HD.

OLED zdecydowanie odpada do podanych zastosowań.

Dlaczego odpada? Po prostu jego potencjału za szkoda na zwykłą telewizję. To tak jakby kupić ciężarówkę do przewozu małej paczki.

18 godzin temu, Damian gurazda napisał:

Podałeś chyba najgorszą propozycje jaka może być Oled po 10 h dziennie ? Chyba ze chcesz żeby po jakimś czasie musieli oglądać wypalone logo stacji jaką będą oglądać. Przy takim trybie tylko LCD ewentualnie pokusić się o Qleda od Samsunga 

Skąd wiesz, że pracował po 10h dziennie? Z tym wypalaniem loga to przyjacielu powielasz mity. Na tym forum to nie wypada, chyba że masz Samsunga i z racji lokalnego patriotyzmu zachwalasz swoje deprecjonując przy okazji innych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 minut temu, Robert Wyczółkowski napisał:

Niestety ta cena była tylko kilka dni w Euro RTV AGD. Teraz to już 4999 zł Jeżeli jednak ma to być TV dla rodziców to wybór masz naprawdę ogromny, bo rodzice zazwyczaj nie są zbyt wymagający.

Dlaczego odpada? Po prostu jego potencjału za szkoda na zwykłą telewizję. To tak jakby kupić ciężarówkę do przewozu małej paczki.

Skąd wiesz, że pracował po 10h dziennie? Z tym wypalaniem loga to przyjacielu powielasz mity. Na tym forum to nie wypada, chyba że masz Samsunga i z racji lokalnego patriotyzmu zachwalasz swoje deprecjonując przy okazji innych.

masz zaznaczone ile godzin ma pracować tv , to nie są mity a fakty matryca oled jest najmniej trwała na długotrwałą pracę. posiadam Sonego 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

49 minut temu, Damian gurazda napisał:

masz zaznaczone ile godzin ma pracować tv , to nie są mity a fakty matryca oled jest najmniej trwała na długotrwałą pracę. posiadam Sonego 

100 tysięcy godzin to mało? Tyle deklarują producenci OLED. Kto teraz kupuje TV na 20 lat??? Przy tym wyścigu technologicznym nawet staruszkowie będą zmuszeni do wymiany TV najwyżej po 10-12 latach, więc nie powielaj mitu, że OLED się wypali. W tym czasie każdy TV, OLED czy LCD może ulec awarii. Długotrwała praca obecnych OLED-ów nie musi wcale zmęczyć bardziej niż LCD-ków. Posiadają one zarówno wygaszacze ekranu - przy statycznym obrazie, np. pauza przy oglądaniu Youtube czy BD. Po ok. 2 minutach obraz się wygasza jak w kompie. Poza tym te TV są wyposażone w specjalny tryb usuwania powidoków. Jednakże tak jak wspomniałem wcześniej, do oglądania zwykłej tv jest to po prostu za dobry sprzęt. Można kupić po prostu coś prostszego a zarazem tańszego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Robert Wyczółkowski napisał:

 

100 tysięcy godzin to mało? Tyle deklarują producenci OLED. Kto teraz kupuje TV na 20 lat??? Przy tym wyścigu technologicznym nawet staruszkowie będą zmuszeni do wymiany TV najwyżej po 10-12 latach, więc nie powielaj mitu, że OLED się wypali. W tym czasie każdy TV, OLED czy LCD może ulec awarii. Długotrwała praca obecnych OLED-ów nie musi wcale zmęczyć bardziej niż LCD-ków. Posiadają one zarówno wygaszacze ekranu - przy statycznym obrazie, np. pauza przy oglądaniu Youtube czy BD. Po ok. 2 minutach obraz się wygasza jak w kompie. Poza tym te TV są wyposażone w specjalny tryb usuwania powidoków. Jednakże tak jak wspomniałem wcześniej, do oglądania zwykłej tv jest to po prostu za dobry sprzęt. Można kupić po prostu coś prostszego a zarazem tańszego.

Ja nie wiem czy dla rodziców tej osoby systemy czyszczące matryce i inne bajery będą dobrym rozwiązaniem ( podpowiem nie będą) Jakbyś nie tłumaczył Oled przy tym trybie użytkowania będzie najmniej odporny . Przeczytaj jeszcze raz do jakich zastosowań ma być telewizor . Nie sadze tez żeby rodzice oglądali Youtuba i inne bajery do klasycznej telewizji upierałbym się przy LCD i to nie w 4k (mała ilość treści potrzebny szybki net) a właśnie Full HD  . Tutaj się zgodzie ma być rozwiązanie proste bez zbędnych bajerow ?

  • Upvote 1
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrzebny TV bez zbędnych bajerów do klasycznej TV (za dnia programy informacyjne: TVN24, TVP INFO, wieczorem TVP1, TVP2 częściej niż TVN i POLSAT, od czasu do czasu jakiś sport - głównie piłka nożna i skoki narciarskie zimą). Sygnał HD z telewizji kablowej. Zastanawiam się teraz głównie nad SONY KD-55XF8596 (cena aktualnie 3700zł) oraz SAMSUNG UE55NU8002 (znalazłem cenę 2800zł). W innym temacie ktoś polecał LG LED 55SK8500 , że to ,,najlepszy IPS na rynku" czy warto tym modelem się zainteresować? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, hdtvplayer napisał:

Potrzebny TV bez zbędnych bajerów do klasycznej TV (za dnia programy informacyjne: TVN24, TVP INFO, wieczorem TVP1, TVP2 częściej niż TVN i POLSAT, od czasu do czasu jakiś sport - głównie piłka nożna i skoki narciarskie zimą). Sygnał HD z telewizji kablowej. Zastanawiam się teraz głównie nad SONY KD-55XF8596 (cena aktualnie 3700zł) oraz SAMSUNG UE55NU8002 (znalazłem cenę 2800zł). W innym temacie ktoś polecał LG LED 55SK8500 , że to ,,najlepszy IPS na rynku" czy warto tym modelem się zainteresować? 

 

Mam Sonego Leda xf9005 jest to model wyższy ale w specyfikacji widze ze niewiele się różni wiec z Sonego powinieneś być zadowolony.  Minusem tego Tv jest android (lubi się zwiesic , wywalić z aplikacji)  plusem jest Chromecast możesz za pomocą telefonu włączyć sobie Netflixa , youtuba , rodzice mają Samsunga z Tizenem H4600 chyba będzie w dobrej cenie bez bajerow TV z fajnym pilotem , Tizen śmiga jednak jest na nim znikoma ilość aplikacji chociaż do Twojego trybu powinno wystarczyć  co do LG to nie wypowiem się . Miałem 2 dni LGB8 nie polecam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowaliśmy się na SONY KD-55XF8596. Brać już teraz za cenę 3800zł czy może warto poczekać na promocję i spadek do ok. 3300zł (znalazłem w archiwalnych promocjach i bywały już takie ceny)? Oczywiście egzemplarz ma być nowy, a nie z ekspozycji sklepowej. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czekaj. Najbliższe dwa miesiące jeszcze bedą wyprzedaże.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rodzice nie chcieli czekać na niższą cenę i TV zakupiony za 3500zł.

Na plus można zaliczyć: łatwość konfiguracji nawet dla osób co mają pierwszy raz styczność ze smart tv, łatwość obsługi (wszystko intuicyjne), idealny obraz szczególnie w 4K (tak jak ktoś wcześniej wspomniał kanały TVN i POLSAT wyglądają lepiej niż TVP ale to chyba jest zależne od operatora tych kanałów), przesyłanie obrazu telefonu na ekran TV, wyszukiwanie głosowe. 

Niestety jest też jeden znaczący minus: niska jakość dźwięku. Próbowałem już wszystkich opcji poprawy czy zmiany ustawień i efekt poprawy jest znikomy. Możliwe, że to tylko pierwsze wrażenie i trzeba się przezwyczaić, ale prawdopodobnie będzie potrzebny jakiś soundbar. 

Czy może ktoś polecić jakiś tani (max. do 1000zł) soundbar do tego TV?

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.ceneo.pl/60248056#tab=click

Jedno z najtańszych rozwiązań Sony - dźwięk co prawda 2- kanałowy, jednak - w stosunku do głośników TV - zdecydowanie lepszy zakres tonalny i mocniejsze tony niskie. Do zalet można zaliczyć bezproblemową współpracę z TV Sony (obsługa jednym pilotem), oraz bardzo rozsądną cenę. Oczywiście w wybranym segmencie cenowym możesz poszukać czegoś z zewnętrznym subwooferem - jednak dla mnie takie rozwiązanie zaprzecza idei soundbaru (czyli podłączenia jednolitego zestawu głośników poniżej TV). Wydaje mi się, że rodzice powinni być zadowoleni z proponowanego przeze mnie modelu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...