Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wykańczam dom. Za 2 tygodnie wchodzą tynki i dopiero teraz uświadomiłem sobie, że strasznie po macoszemu podszedłem do kwestii dźwięku. Jako, że mam jeszcze trochę czasu szukam informacji jak zrobić by było dobrze, przyszłościowo i nie zbankrutować. Salon ma wymiary 6x6.  Ścianka telewizyjna ma 290cm szerokości. Wysokość pomieszczenia będzie 285cm. Na przeciw TV będą dwie kanapy i ława. Chciałbym zainwestować w sprzęt współpracujący z Atmos. Prawdopodobnie w zestaw 5.1.4.  Czy możecie Państwo coś podpowiedzieć co/jak zrobić. Jaki sprzęt wybrać? Czy głośniki lepiej by były łączone po kablu czy wifi. Mam jeszcze czas na manewry, więc proszę bardzo o wskazówki. Z góry bardzo dziękuję.

salon.png

IMG_20181202_142805.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestawić TV na przeciwległą ścianę. Będzie wtedy po środku.

Jak TV nie jest po środku to masz problem z prawidłowym rozstawieniem głośników.

Uwierz mi, przy takim salonie kanapa i tak nie będzie stac pod ścianą. A gdyby nawet możesz ja przesuwać na czas seansu do przodu. Oglądanie z ok. 5 metrów to za daleko. Musiałbys mieieć przekątną 110-120". Może kiedys ale wtedy i tak w to pierwotne miejsce Ci nie wlezie.

 

Na etapie budowy kluczowym nie jest wybranie sprzętu tylko położenie odpowiednich kabli.

Od miejsca usytuowania TV i sprzetu do każdego miejsca ustawienia głosników pociągnij w podłodze i w ścianie szachty na kable z peszlem w środku. Nie rurki bo będa za cienkie tylko szachy z PCV np. wentylacyjne. Nie zapomnij o pociągnięciu szachtu od środka ściany gdzie jest TV do środka przeciwległej ściany do góry. To na ew. przyszły kabel HDMI kiedy zapragniesz mieć projektor. A przy takim pomieszczeniu aż sie prosi. 

Jesli chodzi o audio nie jest to najszczęśliwsze pomieszczenie. Po pierwsze kwadrat, po drugie otwarte pomieszczenie na reszte domu. Jesli przestawisz miejsce na TV i kanape tak jak napisałem to będzie mały problem z głosnikami tylnymi systemu 5.1. Wypadną z boku na wysokości okna i wejścia do salonu. Dlatego ja zaprojektowałbym system pod 5.2.4 i tylen głosniki efektowe dał z tyłu zamiast bocznych dipoli. Cztery efektowe głosniki na suficie do których też musisz dociągnąć kable czy szachty.

Tyle na szybko.

BTW polecam zrobienie projektu i wykonawstwa plus ew. nadzór profesjonalistom. Nie zapomnij o doprowadzeniu do miejsca TV kabli do sieci LAN oraz kabla koncentrycznego do TV SAT czy kablowej.

Zapomnij o jakichkolwiek głosnikach bezprzewodowych.

 

Jeśli masz tylko dwa tygodnie to jestes w d...opie. Strasznie mało czasu.

 

Skąd jesteś?

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pmcomp - dziękuję za rzetelną odpowiedź. Dałeś mi dużo do myślenia. Przerzucenie TV na przeciwległą ścianę ... myślałem wcześniej o tym, ale z racji południowej ekspozycji domu miałbym słońce w TV czego chciałem uniknąć. Nie mniej będę montował żaluzje fasadowe więc tego problemu by nie było. Słuszna uwaga ze zbyt dużą odległością TV -> kanapa, Muszę przemyśleć ten pomysł i ugadać żonę ;) ... ojej, wszystko do góry nogami z planami. Dom buduję 120km na wschód od Warszawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...