Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Biorąc pod uwagę, że urządzenie Apple TV 4K daje chyba najlepszą jakość obrazu, chciałbym dowiedzieć się z jakim NAS najlepiej współpracuje?

Interesuje mnie również wariant wykorzystania komputera PC w tej roli (dedykowanej).

Konieczna jest możliwość używania dysków twardych (HDD) sformatowanych w NTFS i podłączanych do NAS (lub PC w tej roli) bezpośrednio (kieszeń) lub przez USB.

Ktoś ma doświadczenia w tej materii?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem różne konfiguracje. Mam dwa ATV4k.
Aktualnie z NAS qnap TS-453b i na nim zainstalowany plex
Działa także odtwarzanie filmów po sambie, ale wtedy musisz na apple’u zainstalować Infuse lub MrMC.

Z kompem działa identycznie(miałem długi czas Htpc z postawionym win10) poza opcją transkodowania materiału 4k. Wymieniony wyżej nas jak i każdy inny z prockiem Celeron 3455 ma transkodowanie sprzętowe materiałów 4k.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwer Plex na PC i aplikacja Infuse na ATV. Działa wszystko, i HDR i M2TS. Wyszukiwanie napisów i bardzo szybki po LAN.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwer Plex na PC i aplikacja Infuse na ATV. Działa wszystko, i HDR i M2TS. Wyszukiwanie napisów i bardzo szybki po LAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
50 minut temu, chmiel2k napisał:

Serwer Plex na PC i aplikacja Infuse na ATV. Działa wszystko, i HDR i M2TS. Wyszukiwanie napisów i bardzo szybki po LAN.

Dzięki. Jeśli masz to przećwiczone, to podaj jakiś link(i) dla początkujących do tego PLEX.

1 godzinę temu, lukaszzsch napisał:

Przerabiałem różne konfiguracje. Mam dwa ATV4k.
Aktualnie z NAS qnap TS-453b i na nim zainstalowany plex
Działa także odtwarzanie filmów po sambie, ale wtedy musisz na apple’u zainstalować Infuse lub MrMC.

Z kompem działa identycznie(miałem długi czas Htpc z postawionym win10) poza opcją transkodowania materiału 4k. Wymieniony wyżej nas jak i każdy inny z prockiem Celeron 3455 ma transkodowanie sprzętowe materiałów 4k.

To transkodowanie jest interesujące. Czy dobrze rozumiem, jeśli mam pliki 4K na serwerze, to mogę odtworzyć ten sam film UHD w salonie na ATV4K i wyświetlaczu UHD w pełnej jakości i np. w sypialni na starym DUNE HD w 1080p i telewizorze FHD?

Wyczytałem, że na PC transkodowanie jest programowe i zależne od wydajności procesora?

Również poproszę o podpowiedź (linki) jak ugryźć na początku tego PLEX.

Edytowane przez Barnaba
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiesz działanie transkodowania.

Plex to rozwiązanie serwer-klient, znaczy mniej więcej tyle, ze masz na nas swoje pliki z filmami, on je kataloguje(zbiera okładki, opisy, oceny itp).

Klienci zainstalowani na twoich urządzeniach korzystają z tej bazy, urządzenia z domu odtwarzają w jakości dostosowanej do ich możliwości, a urządzenia zdalne dodatkowo do jakości połączenia. Stąd transkodowanie się przydaje.

Dodatkowo na jednym końcu swiata kończysz film w danym miejscu i wracasz do domu i kończysz od tego samego momentu. Luxus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje sakramentalne pytanie jak zrealizować taki serwerek, PC czy NAS?

Nie musi być piękny czy cichy, i tak będzie ukryty.

Przypomnę, że kluczowe jest wykorzystanie istniejącego zbioru dysków, podłączanych pojedynczo (lub więcej) wg potrzeb.

Plus, oczywiście, jakiś wbudowany HDD (lub kilka, macierz) jako "stały" zbiór filmów.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj już sam musisz zdecydować,. Ja przeszedłem drogę od Nas do Htpc i wróciłem do NASA.
Teraz te jednostki są tak wydajne, kompaktowe i „wszystkomającego”, ze szkoda marnować do tego typu zadań komputer. Decyzja jednak należy do ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, lukaszzsch napisał:

Tutaj już sam musisz zdecydować,. Ja przeszedłem drogę od Nas do Htpc i wróciłem do NASA.
Teraz te jednostki są tak wydajne, kompaktowe i „wszystkomającego”, ze szkoda marnować do tego typu zadań komputer. Decyzja jednak należy do ciebie.

No właśnie o takie doświadczenia mi chodzi:) Jestem zwolennikiem PC, bo znam tę filozofię już kilkadziesiąt (!) lat i dobrze się czuję, mogąc coś zmieniać grzebać itp.

Z drugiej strony zaczynam doceniać prostotę "zamkniętych" rozwiązań;)

Ten qnap TS-453b współpracuje bez problemu z dołączanymi dyskami NTFS? Nic w nich nie zmienia?

Gdybyś miał unowocześnić/zmienić nasa, to co być teraz wybrał?

Edytowane przez Barnaba
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 253b, teraz kupiłem 453b, ewentualna zmiana na 653b.

 

Dołożona mam do niego kartę rozszerzeń z gniazdem lan 10 gbe, złączami na dwa dyski ssd(to wykorzystuje dla cache)

Ram rozbudowany do 16 GB i można zapomnieć. Aktualnie z dwoma dyskami twardymi 8tb i trzema SSD ciągnie to ze ściany poniżej 30 watów. Czego chcieć więcej?

 

 

Edit.

Ten pierwszy nas przed zmianą na Htpc to był synology ds 214play i to były czasy gdzie średniej półki nas wyraźnie odstawał od średniego kompa. Teraz niczego mi nie brakuje. Mocny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, lukaszzsch napisał:

złączami na dwa dyski ssd(to wykorzystuje dla cache)

A co to konkretnie daje?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę szybciej całość działa, ale jak do sprzętu pod odtwarzanie/magazynowanie filmów ptraktycznie daje nic.

Tyle, że jak u Ciebie, po latach z pecetami się chce majstrować

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sporo już wiem:)

Problemem zasadniczym jest jednak nieobsługiwanie przez ATV passthrough dźwięku HD, czyli brak Atmos:(

 

4 godziny temu, lukaszzsch napisał:

Ram rozbudowany do 16 GB

Przekracza to oficjalną max pojemność, więc zrobiłeś to na podstawie doświadczeń z PC ;) , czy rzeczywiście była taka potrzeba i widzisz zalety takiej pamięci?

Edytowane przez Barnaba
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sporo już wiem:)
Problemem zasadniczym jest jednak nieobsługiwanie przez ATV passthrough dźwięku HD, czyli brak Atmos:(
 
Przekracza to oficjalną max pojemność, więc zrobiłeś to na podstawie doświadczeń z PC  , czy rzeczywiście była taka potrzeba i widzisz zalety takiej pamięci?

Ad1. To nie jest kwestia AppleTV, bo klient plexa możesz postawić na czymkolwiek, także na PC

Ad.2. 16 obsługuje nieoficjalnie, ale działa. Kupiłem, bo czemu nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, lukaszzsch napisał:


Ad1. To nie jest kwestia AppleTV, bo klient plexa możesz postawić na czymkolwiek, także na PC

Ad.2. 16 obsługuje nieoficjalnie, ale działa. Kupiłem, bo czemu nieemoji85.png

1. z tego co wiem, to cecha Apple

2. wiedziałem;)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tak cecha Apple, ale jak potrzebujesz atmos to kupujesz klienta, który to obsługuje,
2. No comments

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lukaszzsch napisał:

1. Tak cecha Apple, ale jak potrzebujesz atmos to kupujesz klienta, który to obsługuje,
 

A możesz rozwinąć myśl? Wg tego, co znalazłem w necie, to aplikacje (klient) na ATV nie obsługują atmosa. Podobno prace trwają itp

https://support.firecore.com/hc/en-us/articles/217735707-Audio-Options-tvOS-

What about Dolby Atmos and DTS-X?

Unfortunately, Apple does not yet allow apps like Infuse to utilize Atmos for local content. However, we are working to encourage them to add more versatile options for Atmos and other audio codecs.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę popieprzyłem, bo pisze dzisiaj na trzech forach. Widzę, ze ty już masz AppleTV.
Mnie chodziło o to, ze kupno nas i używanie plexa nie ogranicza cię do Apple, bo możesz wziąć jakiś odtwarzacz obsługujący atmosa(nvidia shield....)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. I tak bardzo mi pomogłeś. Dzięki:)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten dźwięk pcm, to jest 5.1, czy stereo?

Ja mogę bez Atmos żyć, ale chciał bym, żeby dźwięk był 5.1

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Surround tez leci, ja korzystam z downmix do stereo, bo nie dorosłem jeszcze do kina domowego po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, raf7705 napisał:

Czyli można przez ten "infuse" przesyłać dźwięk pcm 5.1 ?

 

 

dałem linka kilka postów wyżej

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem sobie Synology DS 218 lub DS 218 play.

Mają ten sam procesor, tylko jeden ma 2Gb ram, drugi 1Gb ram.

Warto dopłacić do 2Gb ramu?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się fajny, ale te 2GB też jakby mało. Kurczę, znowu kolejny dylemat, który "obóz" wybrać?;)

Dlaczego Synek a nie Qnap? Gdzieś czytałem, że Synology ma brzęczące ramki na hdd. Może być to kłopot, jak stawiamy w salonie czy sypialni.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...