Jump to content
Sign in to follow this  
pulsar

Projektor za około 4k zł, 1080p, short throw, 4:3, 16:9, 21:9, duży kontrast, cichy

Recommended Posts

Witam!
Wymagania mam dość sporte a budżet nie tak duży, ale może znacie projektor który choć część wymagań spełnia. Może (a pewnie będzie musiał) być używany.

Priorytety:
1. najbardziej zależy mi na tym, aby projektor miał możliwość wyświetlania różnych formatów od 4:3 do 21:9 (ale nie poprzez zoomowanie). Najlepiej jakby miał w środku soczewkę amorficzną ale wiem, że takie rozwiązania są drogie. Może to być też realizowane "sztucznie" - poprzez przysłanianianie części obiektywu (z góry i z dołu) - przy czym tego typu rozwiązania nie widziałem zbyt często. Ważne aby te "czarne pasy" np. przy 21:9 u góry i na dole nie były "wyświetlane"!

Wiem, że ten warunek odsiewa znaczną ilość projektorów, ale trudno. On musi być spełniony!

2. Nie mam dużego pokoju (3,5m x 3,5m), więc zależy mi na short throw, aby tak z odległości 3 metrów uzyskać ekran o przekątnej około 120'' lub więcej.
Warunek 1. spełnia sony BRAVIA VPL-VW85, ale niestety z odległości 3 metrów ma przekątną 75'' (w proporcji 21:9), którą można powiększyć poprzez  zoomowanie do 86'' (o ile dobrze użyłem kalkulatora na stronie: kalkulator ).

3. Full HD bo projektor będzie służył głownie do filmów w formacie blu-ray.

4. Jasność nie jest dla mnie tak istotna (bo filmy i tak oglądam wieczorem), ale ważny dla mnie jest KONTRAST, gdyż starsze filmy są czarno-białe i tam duży kontrast jest istotny. Miło aby projektor miał dynamiczną przysłonę.

5. Jestem maniakiem ciszy (np. komputer mam wyciszony do 0db), więc bardzo głośni projektor od razu odpada - zwłaszcza, że będzie zawieszony metr nad głową oglądających. Przy czym jeśli głośny projektor da się przerobić np. kupując odpowiednio cichy wentylator (15-20dB), to ewentualnie może być.

Edited by pulsar