Skocz do zawartości
Vendeur

Rozterki przy zakupie taniego i używanego projektora, minimum HD - prośba o pomoc.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

moim marzeniem jest w przyszłości projektor laserowy w stylu WeMax, ale chwilowo muszę zejść na ziemię...

Znajomy kupił niedawno jakiś stary projektor za 250 zł i jest zachwycony ;). Chciałbym spróbować podobnie, może z nieco większym budżetem. Projektor służyłby do oglądania filmów wyłącznie w nocy przy całkowitym zaciemnieniu, z odległości 3m, 1-2 filmy na tydzień. Podstawą dla mnie jest minimalna rozdzielczość 720p, choć wolałbym natywne 1080p. Tylko że tutaj już ceny mocno rosną... Chciałbym, aby udało się z takich 2,5m odległości projektora od ściany osiągnąć około 80".

Nie wiem też co w przypadku podawania sygnału (przez HDMI lub DVI) z komputera, który na monitorze wyświetla 1080p do takiego projektora, który obsługuje tylko HD. Tu mam największą zagwozdkę i kompletnie nie wiem co by się stało. Czy projektor wtedy zmniejszy rozdzielczość? Czy w ogóle musi mieć możliwość, aby przyjąć taki sygnał, a jeśli nie ma, to czy nic nie wyświetli?

Znalazłem ciekawy PANASONIC PT-AE500U https://www.projectorcentral.com/Panasonic-PT-AE500U.htm, wedle testów ma dobre opinie. Na Allegro ktoś sprzedaje używkę za 200-300 zł, ale ma rzekomo jakiś "kurz". Sprzedający jednak rzekomo nie może wysłać zdjęć obrazu, bo jest na delegacji, a projektor spakowany do wysyłki... Śmierdzi mi to, więc raczej odpada. Ten Panasonic dla przykładu ma natywne 720p, ale obsługuje maksymalnie 1080. Czyli zakładam, że przyjąłby taki sygnał z komputera bez problemu.

A co z projektorem, który też ma 720p, ale w instrukcji nie ma nic o obsłudze wyższych rozdzielczości? Jest np. coś takiego napisane "INPUT SIGNAL Video Standard 525i / 625i / 525P / 625P / 750P / 1125i ".

Podsumowując zatem, pytania:
1. Jak jest z przyjmowaniem obrazu FHD przez projektory, które są tylko HD, czy muszą dodatkowo obsługiwać w jakiś sposób FHD?
2. Na rynku jest sporo nowych projektorów FHD do domu w cenie 2000 zł. Trudno natomiast znaleźć jakieś dobre używki, mogą być nawet 10-letnie, ale w cenach 400-500zł. Czy ktoś w tej cenie mógłby polecić jakiś dobry sprzęt, na który faktycznie można trafić? Bo czytając różne testy i specyfikacje, po wyborze około 10 projektorów z lat 2005-2008, to nie natrafiłem na Allegro ani OLX w zasadzie na żadne egzemplarze...
3. Najbardziej bym chciał, aby projektor miał opcję LensShift (o ile wiem, mają ją tylko LCD), żebym nie musiał idealnie go pozycjonować.
4. Największym ideałem (poza laserowym oczywiście) byłby projektor ultra/krótkiego rzutu, który można ustawić przy ścianie. Albo chociaż taki, który nie musi być 2,5-3m od ściany, tylko mógłby być 1-1,5. To już byłoby dobrze. Ale to są chyba raczej stosunkowo nowe produkty, czyli w niezbyt niskich cenach.

Bardzo proszę o rady.

Edytowane przez Vendeur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, sebaa napisał:

To jaki masz budżet na zakup bo jakoś nie doczytałem?

Skoro interesowałem się modelem za 200-300 zł oraz żałuję, że nie ma starych używek FHD za 400-500, tzn. że właśnie takie okolice...

Choć gdyby dorwał coś ultrakrótkiego rzutu, to bym i nawet 1000 dał. Ale takie okazje to raczej trudne są do trafienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało na markową używkę FHD z ostatnich kilku lat. W starsze jak 5-6 lat się nie pchaj. Porównaj parametry, cenę samej lampy itd. Tak koło 1000-1500można coś ciekawego ustrzelić na początek przygody z projektorami. Szukaj Epsonów, Benq może jakiś Sanyo.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...