Jump to content
Vendeur

Rozterki przy zakupie taniego i używanego projektora, minimum HD - prośba o pomoc.

Recommended Posts

Witam,

moim marzeniem jest w przyszłości projektor laserowy w stylu WeMax, ale chwilowo muszę zejść na ziemię...

Znajomy kupił niedawno jakiś stary projektor za 250 zł i jest zachwycony ;). Chciałbym spróbować podobnie, może z nieco większym budżetem. Projektor służyłby do oglądania filmów wyłącznie w nocy przy całkowitym zaciemnieniu, z odległości 3m, 1-2 filmy na tydzień. Podstawą dla mnie jest minimalna rozdzielczość 720p, choć wolałbym natywne 1080p. Tylko że tutaj już ceny mocno rosną... Chciałbym, aby udało się z takich 2,5m odległości projektora od ściany osiągnąć około 80".

Nie wiem też co w przypadku podawania sygnału (przez HDMI lub DVI) z komputera, który na monitorze wyświetla 1080p do takiego projektora, który obsługuje tylko HD. Tu mam największą zagwozdkę i kompletnie nie wiem co by się stało. Czy projektor wtedy zmniejszy rozdzielczość? Czy w ogóle musi mieć możliwość, aby przyjąć taki sygnał, a jeśli nie ma, to czy nic nie wyświetli?

Znalazłem ciekawy PANASONIC PT-AE500U https://www.projectorcentral.com/Panasonic-PT-AE500U.htm, wedle testów ma dobre opinie. Na Allegro ktoś sprzedaje używkę za 200-300 zł, ale ma rzekomo jakiś "kurz". Sprzedający jednak rzekomo nie może wysłać zdjęć obrazu, bo jest na delegacji, a projektor spakowany do wysyłki... Śmierdzi mi to, więc raczej odpada. Ten Panasonic dla przykładu ma natywne 720p, ale obsługuje maksymalnie 1080. Czyli zakładam, że przyjąłby taki sygnał z komputera bez problemu.

A co z projektorem, który też ma 720p, ale w instrukcji nie ma nic o obsłudze wyższych rozdzielczości? Jest np. coś takiego napisane "INPUT SIGNAL Video Standard 525i / 625i / 525P / 625P / 750P / 1125i ".

Podsumowując zatem, pytania:
1. Jak jest z przyjmowaniem obrazu FHD przez projektory, które są tylko HD, czy muszą dodatkowo obsługiwać w jakiś sposób FHD?
2. Na rynku jest sporo nowych projektorów FHD do domu w cenie 2000 zł. Trudno natomiast znaleźć jakieś dobre używki, mogą być nawet 10-letnie, ale w cenach 400-500zł. Czy ktoś w tej cenie mógłby polecić jakiś dobry sprzęt, na który faktycznie można trafić? Bo czytając różne testy i specyfikacje, po wyborze około 10 projektorów z lat 2005-2008, to nie natrafiłem na Allegro ani OLX w zasadzie na żadne egzemplarze...
3. Najbardziej bym chciał, aby projektor miał opcję LensShift (o ile wiem, mają ją tylko LCD), żebym nie musiał idealnie go pozycjonować.
4. Największym ideałem (poza laserowym oczywiście) byłby projektor ultra/krótkiego rzutu, który można ustawić przy ścianie. Albo chociaż taki, który nie musi być 2,5-3m od ściany, tylko mógłby być 1-1,5. To już byłoby dobrze. Ale to są chyba raczej stosunkowo nowe produkty, czyli w niezbyt niskich cenach.

Bardzo proszę o rady.

Edited by Vendeur

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minut temu, sebaa napisał:

To jaki masz budżet na zakup bo jakoś nie doczytałem?

Skoro interesowałem się modelem za 200-300 zł oraz żałuję, że nie ma starych używek FHD za 400-500, tzn. że właśnie takie okolice...

Choć gdyby dorwał coś ultrakrótkiego rzutu, to bym i nawet 1000 dał. Ale takie okazje to raczej trudne są do trafienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę mało na markową używkę FHD z ostatnich kilku lat. W starsze jak 5-6 lat się nie pchaj. Porównaj parametry, cenę samej lampy itd. Tak koło 1000-1500można coś ciekawego ustrzelić na początek przygody z projektorami. Szukaj Epsonów, Benq może jakiś Sanyo.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...