Skocz do zawartości
Maciej Koper

Po co nam 8K (i więcej)? Nowe badania empiryczne nad odległością od TV

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 27.02.2019 o 22:28, Kmicic13 napisał:

Mógłbyś rozwinąć? Intryguje mnie zwłaszcza to "więcej" szczególnie w kwestii ograniczeń ludzkiego oka.

Chyba, ze to szydera, albo post do nabicia.

Post do nabicia,na którym (jak i tym) bardzo mi zależy :D

A tak bardziej serio,jak ktoś ma/będzie miał słaby wzrok,to się nie przekona...

Ja też tu liczę na rozdzielczość 8K+ w goglach VR ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No a  jakby pojawiło się  16K - to jakbyś oglądał 110" obraz? Z odległości 1,5 - 2m biegałbyś oczami po ekranie i w żaden sposób nie ogarnąłbyś co oglądasz.

No chyba, że wziąłbyś lupę (zrobił stopklatkę) i dociekał czy jakaś ucięta linka ma 199 nitek w przekroju, czy może 200?

Dlatego mnie wyższa rozdzielczość od 8K nigdy nie będzie potrzebna.

 

Edytowane przez Deimos
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może chcę zobaczyć przyszłe numery Totka,w gazetach przechodniów,w filmach s-f :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wolałbym podejrzeć numerki Eurojackpota:D

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku klasycznej telewizji rozdzielczość powyżej 8K wydaje się "sztuką dla sztuki". Jednak, jeżeli połączymy to z mediami interaktywnymi płynnym przechodzeniem głębi obrazu z pierwszego na drugi plan oraz możliwościami obróbki obrazu, którą zaoferują przyszłe rozwiązania technologiczne wówczas rozdzielczości nawet 32K zaczynają wyglądać zupełnie inaczej. Dzisiaj patrzymy na to przez pryzmat znanych nam rozwiązań technologicznych, jednak pierwsze prace nad telewizją 8K zostały podjęte 1995 roku. Jak widać od rozpoczęcia prac do wdrożenia produkcyjno - użytkowego minęło - bagatela - 24 lata. To pokazuje z jakim wyprzedzeniem są opracowywane technologie wizyjne. Dzisiaj nie widzimy zastosowania dla takiej rozdzielczości... Pokażcie mi kogoś, kto w 1995 roku był w stanie przewidzieć rewolucję FullHD i kierunek rozwoju dzisiejszych technik wizyjnych. Weźcie pod uwagę, że w tamtym okresie szczytem marzeń było PC z Pentium i czytnikiem CD-Rom, a pierwsze aparaty cyfrowe osiągające oszałamiające 2MPx weszły do sprzedaży ok. 3 lat później...
Po co więc 8K?
Możliwość wykorzystania pojedynczych klatek jako materiału zdjęciowego - może nie zastąpi to fotografii sportowej - jednak wymusi zupełnie inne podejście do tematu.
Możliwość zmiany głębi ostrości przy pomocy obróbki procesorowej - pozwoli to na jeszcze bardziej zaawansowane algorytmy obróbki obrazu, zapewniające jeszcze bardziej realistyczne wrażenia. Znów, przy filmach raczej nie znajdzie to zastosowania, ale przy sporcie lub materiałach podróżniczych i przyrodniczych?
Możliwość wykorzystania ogólnodostępnej transmisji 8K do celów naukowych (konsultacje medyczne, zdalne operacje przy pomocy robotów medycznych, diagnostyka - wszędzie w tych zastosowaniach szczegółowość obrazu ma znaczenie, a upowszechnienie danej technologii wpływa na obniżenie jej ceny i zwiększenie dostępności).
Dalej - w przypadku materiałów oglądanych w TV, ze względu na ograniczenia przekątnych obrazu, nie docenimy takiej rozdzielczości, jednak na ekranach kinowych będzie to wyglądało już nieco inaczej, filmy takie jak Avatar, czy choćby Gwiezdne Wojny mogą nabrać zupełnie nowej ilości szczegółów, a przecież w tam mamy wykreowane zupełnie nowe światy, więc im bardziej będą szczegółowe, tym bardziej będzie można "zanurzyć się w takim Uniwersum".
Co więcej - technologia VR staje się coraz bardziej użyteczna, a ze względu na niewielką odległość obrazu od źrenicy oka wymaga ona wysokiej rozdzielczości, bo ludzkie oko ma niesamowite możliwości akomodacji głębi ostrości (i tu rozdzielczość 8K, w połączeniu z HDR, daje zupełnie nowe możliwości tworzenia efektu realistycznej głębi obrazu).

Jasne - wszystko to, to pieśń przyszłości, jednak jest jak najbardziej osiągalne w ramach znanych nam rozwiązań  technologicznych, a co będzie za 10 lat? Żeby to sobie uzmysłowić przypomnijcie sobie jak wyglądał polski rynek TV w roku 2009 i zestawcie z tym co mamy dzisiaj... Niby nie ma skoku na miarę przejścia z SD na FullHD, a jednak w zakresie przekątnych ekranu telewizorów w domach nastąpiła rewolucja... Podobnie wygląda dostępność przyzwoitej jakości obrazu. Więc dzisiaj 8K to nowinka technologiczna, za 10 lat będzie standardem, który otworzy nowe możliwości w dziedzinach niekoniecznie bezpośrednio związanych z filmem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Slepaq napisał:

jednak na ekranach kinowych będzie to wyglądało już nieco inaczej, filmy takie jak Avatar, czy choćby Gwiezdne Wojny mogą nabrać zupełnie nowej ilości szczegółów, a przecież w tam mamy wykreowane zupełnie nowe światy, więc im bardziej będą szczegółowe, tym bardziej będzie można "zanurzyć się w takim Uniwersum".

Patrząc na to z jaką chęcią kina przechodzą na 4K (pojedyncze sale w skali kraju, głównie nowe) i to jakim wyzwaniem było opracowanie chipów DLP 4K, wątpię żeby 8K szybko trafiło do kin. Blu ray 4K ma właściwie obraz równoważny z releasami kinowymi (4k, 10-bitowy kolor zamiast 12, a dodatkowo praktycznie niespotykany w kinach HDR) i obawiam się, że jedynymmi przewagami kina nad średnią półką systemów domowych są wielkość ekranu, jakość dźwięku i "premierowość" filmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję właśnie przed wyborem telewizora 8k. Telewizor do firmy, prezentuje grafiki w wysokich rozdzielczościach stąd wybór padł na 8k, koszty grają drugorzędną rolę, ale...

Problem mam z wyborem wielkości. Telewizory QLED Q950R 8k dostępne są lub lada dzień będą w rozmiarach od 55 do 82 cali, przy czym 82 cale nie zmieści mi się na ścianę. Siedzieć będę w odległości 90 cm od telewizora i z artykułu KALKULATOR ODLEGŁOŚCI OD TV wychodzi że powinienem interesować się 82 lub wręcz 90 cali, a przy mniejszych rozdzielczościach będę musiał przysunąć siebie i Klienta do tv żeby widzieli różnicę. 

Czy jest sens kupować 8k 65 lub 75 cali skoro mam nie widzieć różnicy w jakości między 8k a 4k z odległości 90 cm? (zgodnie z założeniami artykułu KALKULATOR ODLEGŁOŚCI OD TV) ?

Edytowane przez septolete

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...