Skocz do zawartości
Radosław Skórkowski

Jaki telewizor 4K 55 czy 65 cali następca plazmy

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na fakt, iż jestem tu nowy pozwólcie, że się przedstawię: mam na imię Radek mam 42 lata jestem fanem audio, zegarków i fotografii przyrody. Chciałem wszystkich serdecznie przywitać. 

Przejrzałem forum, sporo poczytałem, wybrałem się do sklepu, ale wciąż nurtuje mnie pytanie co kupić, dlatego ośmielam się prosić Was o pomoc.

Wielkość pokoju: Salon ma 35 m2,

Oglądam niestety z daleka - odległość to minimum 4 metry.

Co do tej pory: użytkuję 42 calową plazmę Panasonic ze średniej półki. Długo biła na głowę swoich braci LCD ale w końcu ta technologia musiała się poddać. Plama działa nadal ale syn podrósł, dostał konsolę i... no właśnie jest okazja by plazma poszła na górę do sypialni i do gier a w salonie stanął nowy wyświetlacz.

Do czego będzie używany:  Telewizja 80% sygnał z NC+ do tego filmy DVD i BlueRay może 5% i filmy ze źródeł cyfrowych (HBO GO, VOD, może kiedyś Netflix) 15%. Sporadycznie i wyjątkowo może gry czyli konsola. 

Na czym mi zależy?

Możliwie najlepszy obraz, sensowny HDR, matryca najlepiej 120Hz

Matryca VA najchętniej - kąty nie mają znaczenia,

Dobry stabilny system operacyjny,

Sprawnie działające DLNA (mam dysk typu NAS), 

Bogata biblioteka odtwarzanych plików (chciałbym by  telewizor zastąpił chiński TV box który dzielnie robi za smart)

Bezawaryjność - możliwie długa eksploatacja

Ogromną estymą darzę firmę Panasonic, ale w sklepie (nie dla idiotów) Pan sprzedawca powiedział, "że to już nie to co kiedyś, że teraz tylko LG i Samsung itd". a jedyny  w sklepie 55 calowy panasonic miał obraz dużo gorszy od innych TV. Pytanie, czy  tak był ustawiony, a ze sprzedaży tych marek Pan ma większą premię, czy może naprawdę Panasonic zszedł na psy?

Pytanie: mój budżet to maksymalnie 4 000 zł Czy w tej cenie do powyższych kupić 55 cali ale lepszy czy 65 cali ale gorszy? 

Czy faktycznie Panasonic to już nie to, czy może jednak.... Jak kupowałem plazmę (po lekturze tego forum)  tej firmy to też stała na dole i był na niej puszczony analogowy sygnał z TV a na reszcie demo z BR ? a Pan odradzał plazmę....

I wreszcie jaki TV polecacie dla moich potrzeb.

Będę wdzięczny za odpowiedź. 

 

 

       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie to chyba tylko Samsung z serii NU8xxx (ostatnie cyferki nie mają większego znaczenia) byłby jako-taki. Natomiast nie jest to TV idealny, bo ma swoje problemy wynikające z tego że to TV z krawędziowym podświetleniem (sporo osób narzeka na rozświetlanie obrazu w HDR jak się pojawiają napisy). Natomiast Tizen jako system Smart jest spoko i powinien dać radę zastąpić chińskiego Boxa. Nie wiem jak tam działa klient DLNA, szczególnie w kontekście napisów. Trochę droższą alternatywą jest Sony XF9005 - to jest pod prawie każdym względem lepszy telewizor. 

Jeżeli chodzi o Panasonic to w tym segmencie nie kojarzę żeby mieli coś godnego polecenia. Panasonic się kończy powoli i pan w sklepie miał trochę racji. Nie na wszystkich rynkach można kupić te TV (z tego co kojarzę nie ma ich np w USA, są plotki że w przyszłości mogą też wyjść z Europy). Serwis mają skandaliczny, więc lepiej żeby nic Ci się nie popsuło jak kupisz.

Optymalnym wyborem po przejściu z plazmy byłby OLED dla ciebie, ale to już wyższa półka cenowa. Najtańszy, porządny OLED to LG B8 w 55 calach, który kosztuje teraz niecałe 6 tys i ma tendencję spadkową i za chwilę będzie go można kupić za 5 tys. Wszystkie Twoje potrzeby które napisałeś powinien bez większych problemów ogarnąć. Co do DLNA i napisów to może być lekki zgrzyt również, bo zależy jaki serwer DLNA masz zainstalowany na NASie. Generalnie nie wszystkie obsługują napisy z zewnętrznych plików srt z którymi współpracuje klient DLNA na webos. Najlepiej jeśli na Twoim NASie da radę zainstalować serwer Plex, wtedy masz dobrego klienta Plex na telewizorze i wszystko ładnie śmiga. To samo dostaniesz na Samsungu, bo oni też mają dobrego klienta Plex. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zanim jednak cokolwiek postanowię kluczowa sprawa: 55 cali lepszy czy 65 gorszy? Bo budżet maksymalnie do 4500 zł więcej nie wydolę. Z panasonic myślałem o modelu TX-65FX600E. Można go nabyć za ròwno 4000 zł. Mój salon jest duży oglądam z 4 metrów i boję się że zakup 55 cali choć jest progres w stosunku do 42 cali to jednak będzie mało. Z drugiej strony mam filozofię zakupów ze średniej pòłki i zwykle dobrze na tym wychodzę więc może lepiej mniej cali ale lepszy obraz? 

Będę zobowiązany za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku lepiej większy niż mniejszy. 4m to jest mega odległość z której nie zobaczysz czym się różni jeden TV od drugiego pod względem niuansów w jakości obrazu. Oczywiście obojętnie jaki TV kupisz to dostrzeżesz różnicę w kontraście (IPS vs VA vs OLED), ale takie rzeczy jak równomierniejsza matryca, lepszy processing obrazu już na bank nie. W ogóle dla Ciebie bez sensu jest kupować TV 4K, bo z tej odległości tego w ogóle nie docenisz. Szkoda że wycofali już praktycznie ze sprzedaży TV fullhd bo mógłbyś zaoszczędzić trochę grosza. 

Jeżeli chcesz mieć dobry smart TV na lata, to trzymaj się z daleka od Panasonic. Budżet 4.5 tys na TV 65 cali jest moim zdaniem za mały żeby kupić coś porządnego. Albo dołożysz trochę kasy do tego Samsunga NU8xxx o którym pisałem, albo pogódź się z faktem że dostaniesz TV który nie będzie lepszy od tej plazmy którą masz teraz (będzie tylko większy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Efel bardzo serdecznie. W takim razie wstrzymam się z zakupem bo:

1. Mam duży salon siedzę daleko więc muszę mieć 65 cali

2. Żeby kupić coś sensownego w tej wielkości musiałbym mieć około 5500 zł a tyle nie mam

3. W moim budżecie można mieć Samsunga ale z linii Nu 7xxx a to już pewnie nie to samo co 8XXX

4. Z bólem ale muszę porzucić markę Panasonic - wielka szkoda, miałem 2 ich telewizory kineskopowe, teraz u mnie i u Rodziców plazma i naprawdę uważam że są spoko i bezawaryjne

5. Telewizor nie gorszy ale większy od moje plazmy to może by nie było źle bo obraz na mojej plaźmie wciąż oceniam bardzo dobrze. Szkoda tylko, że wtedy musiał by zostać chiński box bo panasonic i jego funkcje smart bywają kiepskie? 

6. Lubie telefony Samsunga ale kurcze obawami się o  trwałość TV. 3 kolegów miało lcd tej firmy i wszyscy trzej już je wyrzucili po kilku latach a moja plazma ma ponad 10 lat i dalej wszystko działa. To samo monitory, mamy w firmie kilka samsungów i wszystkie się psują, a np IIYAMA działa i działa... Zajrzałem do jednego monitora. Hmmm jak się ciepły zasilacz umieszcza tuż  koło kondensatorów elektrolitycznych.... Wymiana kondensatorów załatwiła sprawę ale...

I jeszcze jedna rzecz...

Jestem laikiem, amatorem itd dlatego sorry za głupie pytanie, ale powiedz czy to normalne, na moim TV obojętnie czy to był sygnał sd kiedyś czy hd dobry czy kiepski nigdy nie widziałem problemów z płynnością obrazu a tam w MM stało wiele naprawdę drogich telewizorów, miały bajeczne kolory kontrast itd  ale... moje oko co jakiś czas widziało na nich takie jakby hmmm pikselozy, składanie obrazów w całość? brak płynności? Szczególnie gdy obraz się zmieniał gwałtownie - np krajobraz i nagle scena w pokoju... Nie było tego chyba na Oledach ale LCD widziałem to wyraźnie.  To taka cecha LCD w ogóle?

Dziękuję za cierpliwość, do zakupu TV wrócę jak będę miał większą kasę albo jak wyzionie ducha plazma. 

Pozdrawiam i dziękuję

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony 60XF8305. Ale przy tym budżecie i odległości to chyba projektor... Swoją drogą, dla mnie 42" przy 2,5 m zaczęły być irytujące, z większej odległości to już sobie nie wyobrażam w ogóle oglądania.

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super propozycja. Hmmm przemyślę poważnie to Sony. Dziękuję. A co do oglądania... taki mam układ salonu. Mogę wziąć krzesło i usiąść 1.5 metra od tv ale narożnik i fotele mam około 4 m od tv  Do wszystkiego można przywyknąć. Wszystko jest sprawą kasy a potrzeb zawsze w rodzince nie zabraknie. My oglądamy niewiele może z 10 godzin na tydzień. 

Pytanie dodatkowe jeśli moje dvd ma wyjście scart a nowe Tv nie to można posłużyć się kablem scart - component? 

Pozdrawiam i chętnie poczytam Wasze propozycje. Niewykluczone że poczekam na śmierć plazmy i może wtedy w tej cenie to już będzie OLED? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz chciał oglądać za bardzo DVD na ekranie 55"... A nawet jeśli - inwestycja w najtańsze DVD z wyjściem HDMI to jakieś 150 zł. Absolutnie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo nawet używaną PS3. Posłuży jako DVD, BD a i przy okazji będziesz mógł sobie pograć :D

 

Generalnie jeśli chodzi o smart tv to bym się za bardzo nie przejmował bo cena dodatkowego pudełka jest niska w porównaniu do ceny nowego TV, jak producent przestanie wspierać to można sobie takie coś sprawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne tv Panasa które można polecić to lcd fx780 i oledy fz800 i fz950. Pozostałe modele to buble nie warte polecenia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim Wam bardzo dziękuję. Wiele się nauczyłem i dowiedziałem. Myślę, że zapytanie wygrał SONY 60XF8305 zaproponowany przez Radosuafa. Ma to czego szukam, matrcya VA, 120Hz  i mogę poświęcić 5 cali by w założonym budżecie go kupić. Widziałem za 3999 zł co uważam za cenę okazyjną.

Niestety jak to bywa nie wszyscy w domu chcieli nowy TV ? Zostajemy przy plaźmie 42 cale. Trochę szkoda. 

Z drugiej strony dzięki wam przemyślałem i przepracowałem temat na nowo. Konsola syna PS4 ma odtwarzacz BR, DVD, Spotify i DLNA z obsługa mojego NAS. Obsługuje Netfliksa, HBO GO itd.  W sumie w tej sytuacji DVD  S47 jest niepotrzebne. Z amplitunerem dogadała się i puszcza dźwięk Dolby Digital a w muzyce nie ma jak stereo. Faktycznie w zupełności wystarczyła by mi teraz np. dobra plazma 60 lub 65 cali beż smart. .4K do niczego bym nie potrzebował. Ale niestety już nie ma na rynku takich TV.

Bardzo szkoda mi marki Panasonic. Uważam, że produkowali naprawdę porządny sprzęt dobrej jakości i co ważniejsze trwały. Wszystkie telewizory tej marki jakie oddałem do punktu utylizacji lub osobom potrzebującym  do końca zachowały pełną sprawność. W ostatnim szwankuje pilot. TV 29 cali hula nadal. Szkoda...

Pewnie poczekam aż się plazma skończy i dopiero wrócę do tematu. Kto wie, może wtedy OLEDY 65 cali  będą już w takich cenach jak dziś to SONY?

Wszystkim serdecznie dziękuję za poświęcony czas i wiedzę. 

Pozdrawiam 

Edytowane przez Radosław Skórkowski
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...