Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony VPL-VW270ES | TEST | Najtańszy natywny projektor [email protected] Ultra HD z HDR

Polecane posty

Sony VPL-VW270ES | TEST | Najtańszy natywny projektor 4K@60Hz Ultra HD z HDR

Podczas niedawnych testów Sony VW570 udało się nam skonfrontować z nim także model VW270. To pozwoliło wykonać bardzo skrupulatny test porównawczy i znaleźć odpowiedź na pytanie czy warto dopłacać do modelu wyższego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że seria projektorów Sony w 2018 roku została uproszczona i nie znajdziemy już modelu z "3" w nazwie. To dobrze, bo w serii 2017 była ona prawie identyczna z serią "5".

Przeczytaj całość

Dzięki Maciej za test, tak też myślałem porównujac te dwa modele obok siebie w salonie. Po za różnicami które wymieniłeś te dwa projektory są identyczne... 🙂

Jeśli ktoś używa dużego  ekranu 16/9(120/130") i nie zależy mu zbytnio na dynamicznej przesłonie wybór jest prosty. ... 🙂

• Plusik 1

Napisano (edytowany)
Dnia 28.12.2018 o 23:35, Bipo napisał:

Pojechalem po jvc 540 a wróciłem z sony 270 choć JVC był  parę tys. tańszy.  Przetestowałem oba projektory nie godziny a przez parę dni i pod względem obrazu calosciowego wybrałem sony. Obraz przy dobrym materiale żyleta, nie udało mi się go osiągnąć na jvc choć było bardzo blisko. Oba projektory to super maszyny każdy ma swoje wady i zalety. Myślałem że przyjadę z JVSEM ale sony namieszał mi strasznie w głowie polecam przetestować oba produkty jednocześnie w bezpośrednim starciu bo to dwie super maszyny a tylko niuanse zdecydują który wybierzecie dla siebie... 🙂

Edytowano przez Bipo
  • Plusik 1

Już co nie którzy wiedzą, więc coś napisze z uwagi, że już kilka filmów obejrzałem.
Jak się domyślacie zanim u mnie zawisł, przetestowałem masę projektorów począwszy od tańszych po naprawdę drogie maszyny. Testowałem m.in: epson 7400, optoma 51/ sony 270/570/870, JVC  rs540/×7900, n9/3000. Trafiła się również optoma krótkiego rzutu.
Nie będę się rozpisywał co i jak odnośnie poszczególnych projektorów od razu przejdę do finału. Jak to zawsze bywa został JVCrs540 z Sony 270. Inne projektory są już w innym przedziale cenowym i po za moim zasięgiem. Chciałem poczekać jeszcze na test jvc 1000 ale wyszły jakieś błędy w elektronice i cofneli datę sprzedaży aż usuną usterkę a to może jeszcze potrwać. Spekulacje są iż nawet do wiosny. Ponadto na mojego soniaka55 czekał już kolega, który również chciał mieć projektor na święta.

Dlatego przejdę do finału, dlaczego wybrałem Sony270 moim zdaniem:

Sony:
- lepsze wzmacniacze obrazu, m.in filtr zmniejszający ziarno i poprawiające gładkość obraz przez co filmy dobrze jak i słabiej nagrane wyglądają dużo lepiej niż na JVC
- lepsza płynność w dynamicznych scenach poprzez zastosowanie dużo lepszych uplynniaczy działajacych zarówno w full hd jak i 4k, - nie wprowadzających jak dla mnie efektu teatru na niskich ust. Chyba,  że ustawimy na max to będzie przegięcie.. 🙂
- lepsza ostrość obrazu, to co zobaczyłem przy takich filmach jak Transformers 5, Szybcy i wściekli 8, Terminator 2 zrobiło na mnie największe wrażenie. Obraz był przepiękny,  czysty, idealnie ostry, zero ziarna. Na JVC próbowałem wszystkiego co mi przyszło do głowy oraz po konsultacji z kolegą z forum co ma jvc i udzielał mi porad co i jak zmienić niestety nie udało mi się osiągnąć tak ostrego i wyrazistego obrazu co ma sony. Tutaj podejrzewam, że natywnym przetwornik obrazu zrobił swoje
- niesamowita i głęboka czerń, jak dla mnie Sony nie odbiegał tak bardzo czernią od JVC jak to było może wcześniej.  Powiem inaczej dla mnie tutaj i tutaj czerń była bardzo podobna, a wręcz fenomenalna. Kontrast na tym sony robi efekt wow, czarne pasy w filmie znikają (efekt nieba w gwiezdnych wojnach robi wrażenie 🙂
- zastosowanie wreszcie płyty z wyższego modelu i obsługa pełnych 4k uhd 60hz
- a na deser mamy zaimplementowane tylko w sony obsługa dynamicznego kontrastu w ruchu coś ala hdr 10+
Przez co zwiększamy jeszcze jasność obrazu i hdr w dynamicznych scenach
Minusy:
- można by się pokusić o jeszcze więcej lumenów ale to jest dopiero osiągalne w projektorze 570 za drugie tyle kasy... 🙂

Co do minusów to wyjdą z czasem...

JVC rs540
- mocniejsza lampa, przy przełączeniu z sony mamy deko jasniejszy obraz ale to nie jest aż tak duża różnica
- lepszy kontrast, mam wrażenie że jasne obiekty są nieco jaśniejsze przez co czerń wydaje się głębsza.

Powiem tak oba projektory z finału to bardzo dobre maszyny, ja się doszukuje i czepiam niuansów w klasie projektorów jak dla mnie hi end aby wybrać jeden dla siebie. Co niektórzy wiedzą, że ostatnie dwa tygodnie i nie przespane noce były bardzo ciężkie z uwagi na podjęcie decyzji.... Ile godzin spędziłem na testowaniu tych dwóch projektów to już nie liczę.  Tylko w jeden dzień byłem ok.5godzin w salonie a gdzie reszta dni... 🙂
ale w końcu decyzja zapadła .

Ps.pytanie będzie zapewne czy jest różnica pomiędzy sony hw55 i czy warto było?
Powiem tak, poprzednik był super i bronił się dzielnie przez wiele lat ale w końcu ustąpił bo różnice są na tyle duże na plus,  iż moim zdaniem warto było przejść na wyższy i nowszy model. 🙂 Podkreślam roznica pimiedzy stara 55 a 270 to nie są już niuanse tylko dwa różne obrazy. Większa paleta barw, hdr oraz natywny przetwornik 4k zrobił swoje.. 🙂

• Lubię 1

Gratuluję zakupu. Ja prawie rok temu kupiłem poprzedni model tj. vpl vw260es i porównywałem go z rs440 (rs540 przed rokiem był znacznie droższy niż obecnie). Brak upłynniacza przy materiale 4k rozwiązałem ustawiając w odtwarzaczu rozdzielczość na 1080p przy aktywnym hdr. Banding przy 60hz też znikł. Przy okazji mogłem zostawić starszy 15metrowy kabel zainstalowany pod podłogą 🙂 i kupiony optyczny oddałem (przy starszym przy 4k hdr były widoczne szumy). Przy szerokości ekranu 210cm (przekątna 95 cali) nie widać spadku ostrości (większość filmów na płytach UHD to i tak skalowany materiał z 2k na 4k). Po pojawieniu się nowego modelu myślałem nawet o sprzedaży mojego egzemplarza i kupieniu nowego. Teraz wiem, że portfel miałbym szczuplejszy i nic więcej. Mam wyświetlone już ponad 900h i mam wrażenie, że projektor „świeci” równie dobrze, a może nawet lepiej jak w pierwszych dniach. Proponuje wgranie tzw niemieckich gam hdr na pozycje 7-10. Jedyną wadą tych projektorów poza brakiem automatycznej przesłony to bezlitosne obnażanie złych realizacji. Faktycznie Terminator 2 to najlepszy master filmu z lat 90-tych. Ze starszych filmów polecam również Gladiatora w 4k. Niesamowicie wyglądają rownież niektóre produkcje netflix w hdr. Życzę mile spędzonych godzin przed ekranem. 

Ja kupiłem światłowodowy 15m 4k Hdmi optic cabel Purelink. Podłączyłem i testowalem z fiberpro razem - różnic brak a przy okazji Purelink tańszy o 400 zł... 🙂 Podłączony bezpośrednio do oppo 203 i wszystko śmiga bez problemu 🙂 Ostatnio również wklepuje ustawienia z niemieckich testów i użytkowników..:-)

Napisano (edytowany)

inny test modelu 270:

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&rurl=translate.google.pl&sl=de&sp=nmt4&tl=en&u=https://rehders.de/test-sony-vpl-vw270-4k-heimkino-projektor-mit-toller-hdr-funktion/&xid=17259,15700023,15700124,15700186,15700191,15700201,15700237,15700242,15700248&usg=ALkJrhhkoGPSqysBQWKZJI8K3_1sfjGUGg

Osobiście z tych dwoch poszedłem w JVC, ale co kto lubi: natywne 4K czy lepsze czernie i troche wieksza jasność ;)

Tak czy owak Sony to swietny prjektor.  Bipo gratuluje zakupu :)

Edytowano przez szewi

Laserowy? OMG... nie wiem czy klikać 😜

• Plusik 1

Oj tam oj tam... . 😆 Gmeru bystre oko wszystko wypatrzy....

Pytanie: 

Może ktoś wytłumaczyć łopatologicznie o co chodzi z tym przycinaniem na Nitach w HDR?

Ustawiamy Kontrast HDR na 60 to jest obcięte na np. 2000nitow, a jak np.na 70 to obcinamy na 1000 nitow.... to co zauważyłem to jak zmniejszamy to obraz robi się ciemny, natomiast jak zwiekszymy to obraz się rozjaśnia....

Napisano (edytowany)

kolejny test:

https://www.soundandvision.com/content/sony-vpl-vw295es-4k-video-projector-review

(295 to to samo co 270)

jelsi kogos interesuje duzo informacji o tych projektorach od ich uzytkowników mozna znalezc tu:

https://www.avsforum.com/forum/24-digital-hi-end-projectors-3-000-usd-msrp/3015806-official-sony-vpl-vw295es-owners-thread.html

Edytowano przez szewi

1 godzinę temu, szewi napisał:

jelsi kogos interesuje duzo informacji o tych projektorach od ich uzytkowników mozna znalezc tu:

Albo zobaczyć jak to u Bipa świeci ;)

Na początku zwracałem uwagę na detale, a nie na film.

Ilość detali, kolory, ostrość robią niesamowite wrażenie.

Kilka osób pyta mnie o ustawienia na jakich testowalem i oglądam filmy.

Wrzucam moje ustawienia kalibracyjne dla sony 270, które sam wprowadziłem na podstawie kilku portali i ich przeprowadzonych testów, może się przydadzą i sprawdzą u kogoś. Są one mieszaniną ustawień z kilku źródeł i dopasowane pod mój gust. Za czym przeprowadze profesjonalna kalibracje po ok 100h to wprowadzilem własne ustawienie.. 🙂.

Obejrzałem już ok.  80h filmów i przetestowalem kilka różnych kombinacji ustawien dla trybu sdr i hdr znalezionych w internecie. Jak dla mnie tryb reference/film 2 do SDR prosto z pudełka jest ok i nie wymaga korekt. Niektórzy wprowadzają  minimalne korekty, natomiast do HDR wg. mnie obowiązkowo zmiana kilku rzeczy i wprodzanie innych ustawień niż fabryka ponieważ obraz jest przyciemny.

Moje warunki projekcji to:

- pokój czarny w 95%

- ekran 130" gain 0.8 szary

- odległość projektora 4.4m do ekranu

- odległość widza do ekranu 3.5m- 3.7m.

1. Ustawienie SDR 

TRYB: Kino 2

Kontrast: max

Kontrast dynamiczny : low

Color temp:D65, można zostawić i nic nie zmieniać lub wprowadzic delikatną korekte:

Gain: R:-3 G:0 B: -9

Bias: R:-1 G:0 B:0

Gamut : Rec709

Gamma : 2.2

Lampa: tryb niski

Reality creation : Resolution 30, Noise :30

MOTIONFLOW : low 

2. Ustawienie HDR 

TRYB: Reference z uwagi na więcej jasności w tym trybie zmieniłem z kino 2

Kontrast HDR : 85

Kontrast dynamiczny : low lub high w zależności od filmu

Color temp: custome 5

Gain: R:27 G:4 B: 2

Bias: R:2 G:1 B:2

Gamut : 2020

Lampa: tryb wysoki

Reality creation : Resolution 30, Noise :30 lub wszystko off kwestia gustu

MOTIONFLOW : low 

Z uwagi na to, że mam duży ekran i na dodatek szary z gain 0.8 to do hdr musiałem zmienić kilka ustawień. Ponieważ projektor wyjęty  prosto z pudełka posiada   tryb hdr dla mnie za ciemny. Po wprowadzeniu powyższych ustawień obraz staje się dużo jasniejszy i przyjemniejszy w odbiorze niż fabryczny. Można ustawić dynamiczny kontrast na średni lub wysoki ale jak dla mnie jest już za jasno. Tryb sdr moim zdaniem jest ok choć można sprubowac wprowadzić delikatna korekte i zobaczyć czy zmiana jest zauważalna jeśli nie zostawić ustawienia fabryczne..:-)

Kolejne Ustawienia kalibracyjne ;-):

https://www.projectorreviews.com/sony/sony-vpl-vw295es-4k-home-theater-projector-review-calibration-settings/

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   1 użytkownik