Skocz do zawartości
Adam Rzetelski

Dlaczego powinienem wybrać OLED-a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przymierzam się do zakupu telewizora, najchętniej OLED-owego. Jestem w sumie  zdecydowany z racji jakości obrazu, idealnej czerni, nieskończonego kontrastu.

Jednak jest małe "ale".

Jak wiadomo jest problem wypalania się OLED-ów czy pojawiania się powidoków.

Jestem świadomy, że jest to wina technologii, a nie kaprysu człowieka, więc tego zmienić nie można, jedynie chciałbym się dowiedzieć jak realnie sytuacja wygląda w prawie 2019 w kwestii tych problemów.

Jest się czego bać jak to piszą ludzie w internecie? Chociaż wiem, że wiele z tych rzeczy o częstotliwości pojawiania się tych problemów jest wyolbrzymiona, to jednak jakieś ziarno prawdy w tym musi być.

Sam zastanawiam się nad LG OLED 55C8 telewizor, który kosztuje 7k.

Jest to niewątpliwie kwota, która do małych nie należy i nie jest to kwota do zebrania w jeden miesiąc czy nawet krócej dla większości w tym i dla mnie.

Niestety nie mogę sobie pozwolić na zakup telewizora, który miałby się zepsuć, a według opinii czy jak pamiętam, sam LG wydał oświadczenie, iż wypalenie matrycy się nie zalicza do gwarancji.

Piszę ten temat z chęcią dyskusji, czy może poznania prawdy jak to jest w rzeczywistości bez wyolbrzymiania prawdy i przesadzania.

Jak korzystać z OLED-ów, jak nie korzystać, jak się w ogóle obchodzić z takim telewizorem, aby nie powodować uszkodzeń matrycy, czy kończąc na tym jak wygląda kwestia gwarancji przy wypaleniu.

Bo niestety nie mogę sobie pozwolić wydać 7k zł i ryzykować wypalenia i braku uznania tego na gwarancji. Wtedy wolałbym przeboleć brak OLED-a na rzecz LCD, ale pozbyć się tego problemu.

Jednak liczę na Was i na wasze doświadczenie, bo jak widziałem są tu osoby, które w OLED-ach siedzą już długi czas i wiedzą chyba najlepiej jak wygląda sprawa OLED-ów przy codziennym użytkowaniu.

PS. Użytkować OLED-a miałbym do filmów, seriali, lecz bez typowej telewizji, oraz chciałbym podłączyć laptopa czy mini PC, lecz głównie też do oglądania filmów i poza tym to wszystko.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adam Rzetelski napisał:

Jestem świadomy, że jest to wina technologii, a nie kaprysu człowieka, więc tego zmienić nie można, jedynie chciałbym się dowiedzieć jak realnie sytuacja wygląda w prawie 2019 w kwestii tych problemów.

...

Bo niestety nie mogę sobie pozwolić wydać 7k zł i ryzykować wypalenia i braku uznania tego na gwarancji. Wtedy wolałbym przeboleć brak OLED-a na rzecz LCD, ale pozbyć się tego problemu.

Jeśli "jesteś świadomy" i do tego boisz się "ryzykować" 7 tysiącami to po co reszta pytań?

Kupujesz LCD i cieszysz się z oglądania na takim sprzęcie, bo inaczej będziesz siedział pod pierzyną, trząsł się i zastanawiał czy jeszcze 15 minut możesz dłużej pooglądać ulubiony i sławny TWN24, żeby nie doszło do wypalenia logo albo co gorsze X lub Y ci poleci oleda ten się zepsuje i będziesz miał wyrzuty do nich, że polecili Ci szmelc ?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

4 godziny temu, Adam Rzetelski napisał:

 

Niestety nie mogę sobie pozwolić na zakup telewizora, który miałby się zepsuć ....

 

Witaj.

Jeśli masz takie "wymagania" ew. założenie to nie kupuj nic.

NIKT nie da Ci gwarancji, że zakupiony TV się nie zepsuję, jak również , o ile wiem, nie istnieją takowe urządzenia w ogóle ? 

Poważniej. Mam oleda (drugi egzemplarz) ponad rok (LG 55B7V) i jestem b. zadowolony. Faktem jest, że niestety w pierwszym egzemplarzu po ok. pół roku 

"wyskoczył" świecący na zielono "piksel", ale LG wymieniała bez problemu na nowy.  Oba egzemplarze na początku "przetestowałem" rożnymi planszami i filmikami.

Było ok i dalej z radością korzystam ? 

Nie gram, nie oglądam dużo programów z "paskami", przede wszystkim filmy, Netfliks i takie tam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Adam Rzetelski napisał:

sam LG wydał oświadczenie, iż wypalenie matrycy się nie zalicza do gwarancji.

Gdzie?

Do tej pory wszyscy na forum którzy mieli wypalone OLEDy od LG pisali że bez problemu wymieniono im panel bądź cały TV na nowy. Wypaleniami przy Twoim sposobie użytkowania się w ogóle nie powinieneś przejmować. Bardziej zwróć uwagę na loterię zakupową, gdzie możesz trafić na lepszy albo gorszy egzemplarz

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maniek_ napisał:

Jeśli "jesteś świadomy" i do tego boisz się "ryzykować" 7 tysiącami to po co reszta pytań?

Kupujesz LCD i cieszysz się z oglądania na takim sprzęcie, bo inaczej będziesz siedział pod pierzyną, trząsł się i zastanawiał czy jeszcze 15 minut możesz dłużej pooglądać ulubiony i sławny TWN24, żeby nie doszło do wypalenia logo albo co gorsze X lub Y ci poleci oleda ten się zepsuje i będziesz miał wyrzuty do nich, że polecili Ci szmelc ?

Jestem świadomy problemu, lecz opinie ludzi w internecie czasami pozwalają dojść do wniosku jakoby problemy dotyczyły nieuchronnie każdego egzemplarza.

Jestem świadomy problemu, lecz nie skali w jakiej on występuje.

5 godzin temu, Gatar napisał:

Witam.

 

Witaj.

Jeśli masz takie "wymagania" ew. założenie to nie kupuj nic.

NIKT nie da Ci gwarancji, że zakupiony TV się nie zepsuję, jak również , o ile wiem, nie istnieją takowe urządzenia w ogóle ? 

Poważniej. Mam oleda (drugi egzemplarz) ponad rok (LG 55B7V) i jestem b. zadowolony. Faktem jest, że niestety w pierwszym egzemplarzu po ok. pół roku 

"wyskoczył" świecący na zielono "piksel", ale LG wymieniała bez problemu na nowy.  Oba egzemplarze na początku "przetestowałem" rożnymi planszami i filmikami.

Było ok i dalej z radością korzystam ? 

Nie gram, nie oglądam dużo programów z "paskami", przede wszystkim filmy, Netfliks i takie tam ?

Niedoprecyzowałem, chodziło mi o strach przed zakupem sprzętu, który może się zepsuć, a producent umyje od tego rączki.

Ale jak rozumiem LG nie robi problemu z gwarancją, jeśli się normalnie korzysta z telewizora?

Wiadomo, że każdy sprzęt może się zepsuć, lecz zawsze mamy gwarancje o ile wiadomo nie jest to z naszej winy, a według wielu osób jakoby wypalenie OLED-ów nie było uznawane, ale widze, że jednak jest skoro piszecie iż forumowicze nie mają z tym problemu.

 

Możliwe, że problem mojego "strachu" jest fakt naczytania się za dużo o problemach i opiniach osób niezadowolonych, czy którzy mieli problem i wyolbrzymają go.

Bo odkąd przeczytałem o OLED-ach pierwszy raz, to zawsze obok tego była opinia, że wypalają się na potęgę, a producent ma to gdzieś.

 

Czyli jeśli podsumowując:

Nie mam się czym martwić, sprawdzić telewizor po zakupie, korzystać jak bozia nakazała, normalnie jak człowiek bez statycznych obrazów, pozwolić telewizorom czyścić się przez 7 min i problem wypalenia się zejdzie do poziomu każdego inne problemu?

A w razie wypalenia, nie martwić się, bo LG nie zrobi problemu?

Tak mam to rozumieć, czy coś przeinaczyłem, czy przegapiłem?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Adam Rzetelski napisał:

opiniach osób niezadowolonych, czy którzy mieli problem i wyolbrzymają go

Szczerze to takich problemów raczej nie było. Jedynie płatne lub bezpłatne trole opisywały problemy, które mogą wystąpić.

 

1 godzinę temu, Adam Rzetelski napisał:

Nie mam się czym martwić, sprawdzić telewizor po zakupie, korzystać jak bozia nakazała, normalnie jak człowiek bez statycznych obrazów, pozwolić telewizorom czyścić się przez 7 min i problem wypalenia się zejdzie do poziomu każdego inne problemu?

A w razie wypalenia, nie martwić się, bo LG nie zrobi problemu?

Przy Twoim planowanym sposobie korzystania nie powinieneś mieć żadnych powodów do obaw. Gdybyś planował granie + tvn24 jako wygaszasz to każdy odradzał by Ci zakup, ale są tutaj i tacy, którzy mimo takiego sposobu wykorzystywania oleda nie mają z problemów z wypaleniami.

Wypalenia to problem nadmuchany i istniejący marginalnie. Nie oznacza to jednak, że oledy to technologia bez wad. Przy modelach tegorocznych problemem jest równomierność matrycy - tym bym się bardziej martwił.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pisząc o równomierności, odnosisz się do OLED-ów? Czym się ona przejawia?

A patrząc na modele z 2018 roku, to LG 55C8 jest najlepszym w kategorii telewizorów do 7k? Czy warto na coś innego/lepszego spojrzeć?

Jeśli chodzi o "must to have" w telewizorze: to OLED, jeśli to nadmuchany problem i nie mam czym się przejmować, HDR to chyba norma, 120 Hz i UHD to chyba już też norma no i 55 cali, bo 65 cali jak widzę jest ciut za drogie, mówiąc delikatnie. Wiadomo lepsze by było 65 cali, ale ceny się nie oszuka, a szkoda.

Na telewizory z 2019 roku pewnie nie mam co liczyć, bo przygniotą one ceną jak mniemam?

Jest jakaś strona/poradnik jak sprawdzać dokładnie, co sprawdzać w telewizorze od razu po jego zakupie? Jak kolega wyżej wspomniał o sprawdzaniu telewizora w oparciu o plansze i filmy. A może to forum posiada taki poradnik?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 3 lata 55v910. Niestety z dużym bandingiem mocno widocznym. Niedawno kupiłem 65b7. Tu też nie jest idealnie bo mam lewą krawędź lekko w żółty wchodzącą.

 

Jednak nigdy w życiu przez te ponad 3 lata z oled nie wziąłem pod uwagę powrotu do lcd.

 

Gram bardzo dużo na Xbox czy PlayStation. Fifa, Forza i wszystko co nowe i fajne. Przez głowę mi nigdy nie przeszło bać się o jakieś wypalenia. Prawda jest taka, że na oled włączysz menu yt i po 20 sekundach się odznacza na szarej planszy, ale znika od razu.

 

Więc problem w sumie nie istnieje.

 

Po kilku godzinach filmu w 4k i hdr, też zostają pasy góra dół, i tak samo po chwili znikają.

 

Jak nie będziesz włączać plansz testowych to na 99% nawet tego nie zauważysz.

 

Za to jakość obrazu to jest to czego szukałem niemal 30 lat.

 

I jedno Ci powiem, nie bierz 55 cali. Serio, odżałuj sobie czegoś i dołóż do 65 cali. Różnica jest ogromna. Ja miałem mega ból du py przez 3 lata

 

Ogólnie też jak lubisz filmy to najlepiej brać lg ze względu na najlepszą obsługę multimediów. Czyta każdy film i obsługuje dts i wszystkie inne formaty dzięki czemu nie ma problemu z przesyłem na kino domowe.

 

 

 

Jeszcze jedna informacja, używam podświetlenia na 70. W poprzednim 3 lata miałem na 90 i żadnych problemów :) W nowym 70 daje ciut jaśniej niż w starym 90.

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...