Jump to content
Knish

Wymiana CRT 21'' na LCD/OLED 55''

Recommended Posts

Witam,
nadszedł czas wymiany wysłużonego CRT 21'' na zupełnie nową dla mnie technologię.

Kwestionariusz:
1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 
20 m2 (5x4 m.) 
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 
4,5 m.
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1 - 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Na wprost.
5. Telewizor ma stać czy wisieć? Raczej będzie stał.
6. Jak słońce świeci w pokoju? Okna są od wschodu, a światło z zachodu wpada przez drzwi. Telewizor będzie stał przy południowej ścianie.
7. Jaki masz obecnie telewizor? Novema CT21S (CRT 21’’)
8. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? Kablówkę dostarcza Jambox po światłowodzie (IPTV) w jakości 1080p. Większość kanałów, które oglądam, są z dopiskiem HD. Dodatkowo odtwarzam filmy z płyt DVD.
9. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Odtwarzacz DVD/BD. Dysk zewnętrzny z filmami i zdjęciami. Konsola PS1.
10. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? Około 2 godziny, niekoniecznie codziennie.
11. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy i seriale, sport, kanały informacyjne (jeden serwis informacyjny dziennie - ok. 30-40 minut).
12. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Tak - Youtube, może Netflix, HBO Go.
13. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola? PC nie zamierzam podłączać, natomiast sporadycznie (raz na miesiąc/dwa) chciałbym podpiąć konsolę PS1 lub ktoś ze znajomych wpadłby z PS4.
14. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczorem.
15. Preferencje co do wielkości? 55 cali
16. Co Cię denerwuje w telewizorach? Nie mam doświadczenia z telewizorami LCD/OLED.
17. Preferencje co do marki? Brak.
18. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 6000 zł.
19. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu? Raczej nie, chociaż to będzie zależało od konkretnego modelu.

Odwiedziłem kilka sklepów RTV, rozmawiałem ze sprzedawcami, pogrzebałem w sieci, ale dalej nie wiem, co mam wybrać i w które rozwiązanie iść (LCD czy OLED). Początkowo chciałem wydać ok. 4000 zł., ale potem stwierdziłem, że zakup ma być na wiele lat, więc może warto dopłacić do telewizora OLED. Sęk w tym, że w salonach RTV nie panują warunki, przy których oglądam TV, oraz sygnał przygotowany jest przez producenta lub jest to sygnał naziemny. Dodatkowo spotkałem się z twierdzeniami, że z odległości 4 m. nie widać różnicy, czy matryca jest 60 czy 120 Hz (sport i ewentualne smużenie), o OLED trzeba dbać, oraz że matryce IPS też podatne są na wypalenia. Nie ma pojęcia, jak się w tym wszystkim połapać. W moim CRT nie ma problemów ze znikającą piłką, bandingiem, bloomingiem czy kiepskimi kątami. Nawet odtwarzacz DVD i PS1 podłączę, bo są wejścia RCA :)

Zazwyczaj oglądam TV wieczorem, ale nigdy w zupełnych ciemnościach - najczęściej zapalona jest jedna stojąca lampa z kloszem (100W) za plecami. W ciągu dnia pokój jest słabo nasłoneczniony. 
Sygnał IPTV jest w jakości 1080p (najwyższa rozdzielczość, którą mogę ustawić w dekoderze). Najczęściej oglądam kanały z dopiskiem HD, a na nich filmy, sport oraz kanały informacyjne. Dodatkowo często odtwarzam płyty DVD, w tym filmy/dokumenty, których na BD nie wydano. Natomiast Netflix, HDR, płyty BD - to wszystko przede mną, dotychczas nie korzystałem z tych technologii.

Wybór sprowadza się (tak mi się wydaje) do LG B8/C8, Sony XF9005 i Samsung NU80xx. Zastanawiałem się też nad Panasonic FX780, ale nie jest zbyt popularny i mało jest o nim ogólnie napisane. Obawiam się trochę płyt DVD  na ekranie 55 '' 4K, ale (chyba) nie ma sensu kupować matrycy FHD. Który model najlepiej się sprawdzi w moim przypadku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...