Skocz do zawartości

Pytanie

Witam, 

Mam dość nietypowy problem. Otóż zakupiłem panasonic 65fz800 i od wczoraj wisi na ścianie. Odległość od sofy to 3m. Zarówno ja, jak i moja żona zauważyliśmy ból głowy już po godzinie oglądania.

Jest to dość niepokojące i zastanawiam się co zrobić. Zmieniłem ustawienia obrazu na kino, aby obraz był nieco ciemniejszy i łagodniejszy i nadal myślę, czy jest jakieś jeszcze rozwiązanie? Poprzedni tv miał 32" i był to zwykły Led. Przesiadka na OLED 65" może tak działać na oczy? Jak myślicie wymienić go na mniejszy czy co spróbować z nim zrobić? 

Będę wdzięczny za każdą sugestie!! Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Proponuję podświetlić tło za ekranem światłem zimnym (5600-6500K).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1
3 godziny temu, Zayebeesty napisał:

Czyli nie ma lepszego rozwiązania, aniżeli dodatkowe źródło światła? 

Oglądanie na dużym ekranie (z dużym wypełnieniem pola widzenia) nie powinno Cię męczyć. W kinie w ostatnim rzędzie masz jeszcze większe wypełnienie, a problemów jak mniemam nie ma? Świat zewnętrzny postrzegasz z resztą w pełnym polu widzenia.

Różnice pomiędzy tymi scenariuszami a Twoim domowym sprowadzają się do trójwymiarowości. Siedząc 3 metry od ekranu cały czas postrzegasz obraz płaski przez co napięcie mikrowłókien mięśniowych w oku jest stałe. To może powodować ból głowy. Światło za ekranem zbuduje drugi plan znajdujący się w innej odległości przez co oczy będą się mniej męczyć. Zmniejszy się także kontrast pomiędzy planami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
7 minut temu, Maciej Koper napisał:

Proponuję podświetlić tło za ekranem światłem zimnym (5600-6500K).

Ok, trochę pewnie zejdzie zanim znajdę gdzie to zmienić. Dzięki! 

A przy okazji odległość nie jest za bliska? Co jeszcze proponujesz ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
7 minut temu, tonybcc napisał:

Maciek proponuje aby zainstalować dodatkowe źródło światła a nie zmienić w opcjach tv. 

Czyli nie ma lepszego rozwiązania, aniżeli dodatkowe źródło światła? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
2 minuty temu, tonybcc napisał:

Tak z ciekawości co oglądaliście i na jakich ustawieniach? Mam na myśli opcje obrazu.

Wiele różnych rzeczy, od netflixa, poprzez youtube, aż po zwykłą telewizje. Głównie na ustawieniach thx cinema, bo po prostu wydawał się najbardziej łagodny dla oczu 

Podejrzewam, że nie jest to wina wielkości tv. Raczej problem tutaj leży w ostrości/jakości obrazu. Przy szybkich akcjach obraz bardzo skacze, ma raptowne jakby szarpania obrazu, które męczy okrutnie...

Trochę paskudna sprawa. Tv za 11tys i oglądać się nie da..... ?

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
3 godziny temu, Zayebeesty napisał:

 

Podejrzewam, że nie jest to wina wielkości tv. Raczej problem tutaj leży w ostrości/jakości obrazu. Przy szybkich akcjach obraz bardzo skacze, ma raptowne jakby szarpania obrazu, które męczy okrutnie...?

 

Ustaw poprawnie upłynniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
44 minuty temu, Maciej Koper napisał:

Siedząc 3 metry od ekranu cały czas postrzegasz obraz płaski przez co napięcie mikrowłókien mięśniowych w oku jest stałe.

Myślę że dla ludzi bardziej obrazowe będzie użycie określenia ''system zawieszenia oka'' w analogii do zawieszenia samochodowego. Na naturalnych dla oczu odległościach patrzenia zawieszenie oka cały czas pracuje żeby uzyskać optymalne ostrości widzenia dla każdej odległości na której aktualnie się skupiamy. A  jak mamy przed sobą np ekran 50'' cali o rozdzielczości 8K, to wtedy trzeba oglądać obraz z odległości max pół metra, żeby zobaczyć jakąkolwiek różnicę w porównaniu do 4K, a wtedy ani oko ani system przetwarzania obrazu w mózgu nie będzie działał prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
1 minutę temu, mmpeg-4 napisał:

Myślę że dla ludzi bardziej obrazowe będzie użycie określenia ''system zawieszenia oka'' w analogii do zawieszenia samochodowego. Na naturalnych dla oczu odległościach patrzenia zawieszenie oka cały czas pracuje żeby uzyskać optymalne ostrości widzenia dla każdej odległości na której aktualnie się skupiamy. A  jak mamy przed sobą np ekran 50'' cali o rozdzielczości 8K, to wtedy trzeba oglądać obraz z odległości max pół metra, żeby zobaczyć jakąkolwiek różnicę w porównaniu do 4K, a wtedy ani oko ani system przetwarzania obrazu w mózgu nie będzie działał prawidłowo.

Czyli moje 3m to mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
9 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Proponuję podświetlić tło za ekranem światłem zimnym (5600-6500K).

Używałem przez 1.5 roku 3200K za TV i chciałem pójść we właściwą stronę. Kupiłem listwę LEDową 6000K za TV, po jednym wieczorze ją odkleiłem i wyrzuciłem do kosza. Oczy mi łzawiły, wróciłem do tej poprzedniej "ciepłej". Ja się paradoksalnie zgadzam z tym co jest tutaj napisane jeśli chodzi o oświetlenie:

http://www.zdroweoswietlenie.pl/index2.php?go=barwa_swiatla

gdzie:

- Barwa dzienna (5000K-6500K) - miejsca gdzie wymagana jest ożywcza atmosfera pracy wymagającej wysiłku wzrokowego, w doświetlaniu pomieszczeń w ciągu dnia (szczególnie jesienią i zimą gdy szybko zapada zmrok), poza tym: reklamy, szyldy świetlne, znaki drogowe, cele ekspozycyjne, oświetlenie zewnętrzne miejsc reprezentacyjnych.

- Barwa biała (3000K-3500K), (nazwa barwy może być myląca) - miejsca rozrywki, gry, zabawy itp.

Chciałem się do 6000-6500K przekonać właśnie przez ten "prawidłowy" standard, ale nie szło, szkoda mi było dalej męczyć oczy. Kalibrację ostatnio przez Pana Pawła jak miałem robioną to właśnie pod oświetlenie za TV 3200K listwą 70cm poziomo na 3/5 wysokości. Pytałem nawet z ciekawości czy to może wpływać negatywnie na kalibrację i barwy wyświetlane, ale padło stwierdzenie, że nie.

iVH9knA.jpg

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
11 godzin temu, Fjubens napisał:

Pytałem nawet z ciekawości czy to może wpływać negatywnie na kalibrację i barwy wyświetlane, ale padło stwierdzenie, że nie.

iVH9knA.jpg

Na barwę ekranu nie wpływa, bo ekran doskonale tłumi zewnętrzne światło i emituje swoje, ale wpływa na odbiór obrazu ponieważ cieplejsze tło sprawi że obraz będzie się wydawał zimniejszy.

test.jpg

Problem z taśmami LED jest jednak taki, że produkt określony jako 6000K może równie dobrze mieć 10 000K...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 1.11.2018 o 09:51, Maciej Koper napisał:

Problem z taśmami LED jest jednak taki, że produkt określony jako 6000K może równie dobrze mieć 10 000K...

Zaglądałem na Amazona nawet, tam miał być jakiś Antec 6500K z prawdziwą bielą, a i tak ludzie narzekali na to, że świeci na fioletowo. Cena przy tym była z kosmosu.

Wiesz może na jakim produkcie faktycznie można w tym wypadku polegać? Tj. Dostać taśmę LED 1m 5600-6500K bez przekłamań?

Tutaj przykładowo ktoś jest zadowolony z tego 6500K Anteca, ale to ewidentnie świeci na fioletowo zamiast białego. Nie da się wypoczywać przy takim świetle:

2NCH2Xg.jpg

Może to ja w tym zakresie też dziwny jestem, ale jak spojrzę na moje zdjęcie i to niżej to odrzuca mnie mocno od tej taśmy rzekomo 6500K. ?

nW6ni4t.jpg

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...