Skocz do zawartości

Polecane posty

Sony KD-65AF9 | TEST | Bravia Master Series OLED Ultra HD z HDR

Podczas tegorocznych targów IFA 2018 firma Sony zaprezentowała dwa flagowe modele wyświetlaczy, które tworzą prestiżową serię o nazwie Bravia Master. Wyświetlacze to kolejno ZF9, czyli telewizor LCD wykonany w technologii direct LED, oraz OLED AF9, którego weźmiemy dzisiaj pod lupę. Najwyższa linia telewizorów nawiązuje swoją nazwą do studyjnej jakości obrazu. Sony jest przecież firmą produkującą wyświetlacze studyjne, w tym referencyjny model do post-produkcji treści Ultra HD z HDR, jakim jest BVM-X300. Ekrany takie jak AF9, czy ZF9 mają za cel odtwarzać treść w sposób jak najbardziej zbliżony do sprzętu studyjnego ponieważ, jak twierdzi producent, wtedy można uzyskać największą przyjemność z seansu. Trudno się z tym nie zgodzić! Sony AF9 dostępny jest w rozmiarze 65" i 55" i już w dniu premiery wykorzystuje system operacyjny Android 8.0 Oreo. Posiada też zaktualizowaną platformę sprzętową i procesor X1 Ultimate.

Przeczytaj całość

• Lubię 1

Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie spodziewał się, że tryb "skalibrowanego" Netfliksa będzie czymś więcej niż typową marketingową ściemą bazującą na niewiedzy potencjalnych użytkowników ;)

IMAX Enhanced czeka w kolejce jako następna bujda :P

Różnica jest ogromna tylko (piszę to jako zupełny laik) Patrząc logicznie i biorąc pod uwagę naturę, proszę mi powiedzieć czy kiedy zaobserwujemy podobną scenę "gołym" okiem w naturze to czy parząc na podobne warunki czyli wysokość słońca i jego światło padające na dowolne miasto. Czy moc słońca będącego na takiej wysokości będzie taka, że właśnie tak mocno doświetli miasto jak w przypadku panasonica czy raczej taka jak na zdjęciu z sony?

Nie mając doświadczenia jeszcze z hdr czy on bardziej zbliża do tego co pokazuje natura czy powoduje właśnie takie nienaturalne podświetlenie, pokazujące oczywiście więcej szczegółów ale nie mające nic wspólnego z naturą?

Rozumiecie o co mi chodzi?

Pozdrawiam serdecznie

Edytowano przez awatar2000

Też się nad tym zastanawiam. Mam wrażenie, że prawda jakby to wyglądało na żywo leży bliżej Panasonica. Gdyby słońce było ledwo nad wodą lub w połowie, wtedy moglibyśmy spodziewać się tego co na pierwszym zdjęciu. Słońce też jest bardziej szczegółowe na drugim zdjęciu.

Vincent pokazywał to na przykładzie bodajże zeszłorocznych modeli, najgorzej w scenie z błyskawicą radziło sobie Sony. W tej kwestii wygrywało LG i Panasonic.

Najlepiej jakby autor testu napisał jak powinno być i któremu jest bliżej do referencji :)

• Smutny 1

18 minut temu, MarcinKK napisał:

Dlaczego jest taka duża różnica? :)

To jaśniejsze jest z Panasonica

Bo:

1. Użyłem innych ustawień aparatu?

2. Inaczej obrobiłem zdjęcia?

3. Jest zupełnie inny moment w filmie?

Gdzie ja napisałem, żeby porównywać te kadry z testem Panasonic'a? To ma mniej więcej tyle sensu:

FB_IMG_1539423989358.jpg

Był czytany temat: https://hdtvpolska.com/aparat-foto-czyli-najwiekszy-klamca-przy-testac/ ?

Zdjęcia HDR10 vs DV są zrobione przy identycznej ekspozycji, obrabiane tymi samymi krzywymi i wstawione by zobaczyć różnicę w konturze słońca, którą opisywałem w tym akapicie. Nie ma żadnego sensu porównywać ich z innymi zdjęciami z portalu.

8 minut temu, awatar2000 napisał:

Różnica jest ogromna tylko (piszę to jako zupełny laik).

Ten kadr wygląda prawie identycznie gdy się postawi skalibrowanego FZ950 obok skalibrowanego AF9.

• Plusik 1
  • Lubię 1

@Maciej Koper Napisałeś kiedyś o upłynniaczach, było to jakiś czas temu. Musiałem oddać swój TV z powodu zafarbów, które było widać w normalnej treści i zastanawiam się co zamówić, zostawiłbym go gdyby był widoczny tylko na planszach lub na czystym białym. Jak teraz opisałbyś płynność ruchu? Sony - AF9, Panasonic FZ800/FZ950 i LG C8? Czy jako zwykły użytkownik wychwycę między nimi różnicę? :) Jeżeli tak to, który jest w tym najlepszy?

W przypadku tych zdjęć były tak różne, że nasuwało się pytanie dlaczego? Od razu przypomniałem sobie to zdjęcie z innego testu. Dobrze wiem, że może być to kwestia wielu czynników ale przy takiej różnicy postanowiłem zapytać 😃

• Smutny 1

1 godzinę temu, MarcinKK napisał:

Jak teraz opisałbyś płynność ruchu? Sony - AF9, Panasonic FZ800/FZ950 i LG C8? Czy jako zwykły użytkownik wychwycę między nimi różnicę? :) Jeżeli tak to, który jest w tym najlepszy?

Opinie są takie, że obsługa ruchu najlepsza będzie w Sony później Panasonic, a najgorzej w LG. Spektakularnych różnic obiektywnie nie ma, ale to jednak zawsze kwestia indywidualnej percepcji. Niektórzy zauważają duże różnice inni wcale. 

7 godzin temu, Mierzwiak napisał:

Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie spodziewał się, że tryb "skalibrowanego" Netfliksa będzie czymś więcej niż typową marketingową ściemą bazującą na niewiedzy potencjalnych użytkowników ;)

IMAX Enhanced czeka w kolejce jako następna bujda :P

To jeszcze nic. Wczoraj na taką perełkę trafiłem:

"Philips 7303 daje radę o ile wybierzesz tryb dzień noc z kalibracji Philipsa  ,która jest już tym razem wbudowana w softa i zostawione ustawienia;) . A odradzają ten model fora  ,które zarabiają na kalibracji TV bo w tym nie mają co robić"

Edytowano przez Fjubens
  • Haha 2

Sony i Panasonic mają dużo lepsze kolory w trybach standardowych itp. - moje odczucie. Panasonic już na starcie ma bardzo dobre kolory.

Kupię LG, przyjedzie osoba od kalibracji. Będę widział ogromną różnicę :)

Kupię Panasonic, przyjedzie osoba od kalibracji. Różnica będzie ale nie taka żeby to było warte kilkaset złotych :)

• Smutny 1

@MarcinKK

Hmm, czy mając coś ustawione na 98% byłbyś usatysfakcjonowany? Czy może wiedząc że może być jeszcze lepiej spałbyś spokojniej mając pewność że TV jest ustawiony na 100% swoich możliwości?

#firstworldproblems

• Haha 1

Musiałem odesłać Panasonica ze względu na zafarb. Nie wiem co masz na myśli 98%. Wiem, że porównywałem te oledy, mogłem dłuższą chwilę przebywać z W8 i ten LG ma słabe kolory. Nie odpowiadał mi prawie żaden tryb. Zakładam, że 98% to taki Panasonic bez kalibracji, a 100% to po kalibracji. LG to takie 90% :)

Chodzi o to, że różnicę w kalibracji największą odczuwają LG. Łatwiej uzasadnić wydanie kilkuset złotych :)

• Smutny 1

Przeczytałem w końcu na spokojnie ten test. Porównałem sobie po krótce z AF1 i AF8, innymi Panasonicami, no i moim LG C8. No za tę kasę to kompletnie to [beeep]ska nie urywa. To AF9 miało być mega i jak na razie to tylko cenę ma mega, nic więcej. Chyba lekki zawód, czyż nie?

Edytowano przez shpath
  • Plusik 1

Zafarb okazał się bardzo widoczny. Trawa w meczach lub fifa była brązowa po lewej stronie, każdy zwracał na to uwagę 😂więc robimy zamianę.

Można w takim razie jeszcze zmienić markę.

Mam pytanie, rozumiem, że takie coś nie dzieje się w Sony przy 65 calach dzięki funkcji łagodna gradacja? :) Dzieje się tak przy materiałach HD.

Czy są jakieś funkcje w Panasonic, które mogą coś poprawić?

IMG_0815.JPG

Oprócz tego materiały w HD wyglądają świetnie, np. czarna pantera w HD wygląda jak w 4K :)

• Haha 1
  • Smutny 1

@MarcinKK wybacz porównanie, ale to co pokazałeś to wygląda jak instalacja Windowsa kilkanaście lat temu zanim wgrało się odpowiednie sterowniki. Która to jest za scena z tego filmu? Mam ten materiał i chciałbym porównać na C8.

Edytowano przez shpath
  • Lubię 1

1 minutę temu, shpath napisał:

@MarcinKK wybacz porównanie, ale to co pokazałeś to wygląda jak instalacja Windowsa kilkanaście lat temu zanim wgrało się odpowiednie sterowniki. Która to jest za scena z tego filmu? Mam ten materiał i chciałbym porównać na C8.

Nie oglądaliśmy tego filmy tylko przełączyłem kanał i takie coś zaobserwowałem. W związku z tym, że to nie pierwszy raz to zrobiłem tak na szybko zdjęcie. Z daleka i było ciemno może dlatego wygląda gorzej, chodziło bardziej o przedstawienie problemu. Nie porównuj tylko 55 cali do 65. Jest to obraz w HD z NC+. Wszystkie wady w HD są dużo bardziej widoczne w 65 calach.

Jak ktoś ma LG lub Sonego 65 cali to proszę o informację a najlepiej zdjęcia jak to wygląda u was :)

Poniżej zdjęcia z NC+ HBO GO

IMG_0827.JPG

IMG_0828.JPG

IMG_0829.JPG

• Smutny 1

@MarcinKK zamknąłeś mi usta, bowiem mam "tylko" 55. Z tymże o źródle HBO już nie raz czytałem tutaj, że jest po prostu do [beeep]y. Aczkolwiek ja sam nie mam porównania, bo nie korzystam. Natomiast mam źródło tej pozycji (demux z BD) i oglądając nie zauważyłem tego Windowsa 98.

14 godzin temu, MarcinKK napisał:

najlepiej zdjęcia jak to wygląda u was :)

HBO to jest ogólnie bardzo niskiej jakości obraz na innych tv niż Samsung.

Ale do rzeczy. Powiem Ci dziwna historia. Na żywo nie widziałem żadnych wad w przejściach tonalnych i porobiłem zdjęcia. I wtedy zdziwienie, bo na zdjęciach to już wygląda podobnie do Ciebie. Zdjęcia z telefonu, więc jakość taka se. Tv to LG C8. Trudno to udowodnić, skoro na zdjęciach wyszło coś innego, ale ja widziałem poprawny obraz. (może matryca aparatu nie wyrabia?)

20181021_182734.jpg

20181021_182458.jpg

20181021_182928.jpg

Jakość filmów na HBO GO jak sprawdzałem jakieś pół roku temu jest po prostu fatalna. Zdecydowanie lepsza jakość jest na Netflixie, jeszcze lepiej jest na Apple TV 4k, no i oczywiście najlepsze jakościowo są filmy BD 4k HDR.

3 godziny temu, fio2 napisał:

HBO to jest ogólnie bardzo niskiej jakości obraz na innych tv niż Samsung.

Ale do rzeczy. Powiem Ci dziwna historia. Na żywo nie widziałem żadnych wad w przejściach tonalnych i porobiłem zdjęcia. I wtedy zdziwienie, bo na zdjęciach to już wygląda podobnie do Ciebie. Zdjęcia z telefonu, więc jakość taka se. Tv to LG C8. Trudno to udowodnić, skoro na zdjęciach wyszło coś innego, ale ja widziałem poprawny obraz. (może matryca aparatu nie wyrabia?)

20181021_182734.jpg

20181021_182458.jpg

20181021_182928.jpg

Na wstępie wielkie dzięki za zdjęcia :) naprawdę

Efekt z moich zdjęć odpowiada prawie efektowi na żywo. Oczywiście jak usiądzie się odpowiednio daleko, jest to trochę mniej zauważalne. Specjalnie zrobiłem zdjęcia z możliwie najbliżej odległości ale tak żeby zdjęcia objęły cały ekran. Dziwi mnie, że Ty nie widzisz a na aparacie jest widoczne.

Mam zdjęcia na których jest to mniej widoczne ale wrzuciłem takie żeby przedstawić problem :) Na żywo może być to mniej widoczne od moich zdjęć ale bardziej od wrzuconych przez Ciebie.

Teraz pytanie z czego to wynika. Sony ma łagodną gradację, a w LG lub Panasonic jest coś podobnego co za to odpowiada?
Skoro nie widzisz tego u siebie to mamy trzy wyjścia:

1. Uszkodzony telewizor
2. Złe ustawienia
3. Panasonic to ***** :D

A może wina internetu bo HBO GO mam podłączone do domowego 5-8 mb/s ? :D i dostałem taką złą jakość, że u mnie wygląda to gorzej niż normalnie i całe zamieszanie jest niepotrzebne :D

Aczkolwiek widziałem ten efekt również w jakieś reklamie, niewielki ale był widoczny.

3 godziny temu, Subman napisał:

Jakość filmów na HBO GO jak sprawdzałem jakieś pół roku temu jest po prostu fatalna. Zdecydowanie lepsza jakość jest na Netflixie, jeszcze lepiej jest na Apple TV 4k, no i oczywiście najlepsze jakościowo są filmy BD 4k HDR.

Na Netflix nie wiedziałem nic podobnego.

24 minuty temu, MarcinKK napisał:

Teraz pytanie z czego to wynika. Sony ma łagodną gradację, a w LG lub Panasonic jest coś podobnego co za to odpowiada?

Sony ma "łagodną gradację", która wg wszystkich opinii działa rewelacyjnie. LG ma gorsze rozwiązanie, bo "łagodna gradacja" jest połączona z filtrem MPEG i detale 4K z bliskiej (poniżej 1m) odległości tracą szczegóły (są wygładzone). Panasonic akurat nie ma takiego rozwiązania (co nie zmienia faktu, że to świetny tv).

Kalibracja (ja nie mam) na pewno pomaga, bo tam przejścia tonalne są również dostrojone. 

28 minut temu, MarcinKK napisał:

A może wina internetu bo HBO GO mam podłączone do domowego 5-8 mb/s ? :D i dostałem taką złą jakość, że u mnie wygląda to gorzej niż normalnie i całe zamieszanie jest niepotrzebne

Nie. HBO jest właśnie takie kiepskie na wszystkich tv poza Samsungiem, ponieważ dla niego przygotowali specjalną apkę na Tizena.

18 minut temu, fio2 napisał:

Sony ma "łagodną gradację", która wg wszystkich opinii działa rewelacyjnie. LG ma gorsze rozwiązanie, bo "łagodna gradacja" jest połączona z filtrem MPEG i detale 4K z bliskiej (poniżej 1m) odległości tracą szczegóły (są wygładzone). Panasonic akurat nie ma takiego rozwiązania (co nie zmienia faktu, że to świetny tv).

Kalibracja (ja nie mam) na pewno pomaga, bo tam przejścia tonalne są również dostrojone. 

Nie. HBO jest właśnie takie kiepskie na wszystkich tv poza Samsungiem, ponieważ dla niego przygotowali specjalną apkę na Tizena.

Włączyłem ten sam film na DVD. Efekt jest dużo mniejszy, widoczny bo wiem ale nie tak duży jak przez HBO GO.

Wróćmy do tematu AF9. Różnice na papierze w jasności pomiędzy np. FZ950 (taki był testowany 65 cali) są ogromne. Jak to wygląda w praktyce?

7 godzin temu, MarcinKK napisał:

Wróćmy do tematu AF9. Różnice na papierze w jasności pomiędzy np. FZ950 (taki był testowany 65 cali) są ogromne. Jak to wygląda w praktyce?

Praktyka???? To zależy jak się trafi. Ja mam 65A1 od stycznia, w wakacje zablokowałem aktualizację co dawała DV. Poczczas profesjonalnej kalibracji w wrześniu dowiedziałem się że mój egzemplarz ma jasność 802cd po zakupie. I niby SONY A1 jest ciemny??? Czytając to forum mam wrażenie że niektórzy szukają egzemplarza idealnego, a takiego nie ma. Sam nie szukam plam, nie latam z lupą przy panelu szukając wad. Gram, oglądam filmy, cieszę się czernią wieczorami. Wiele osób widzi coś czego nie ma?

7 godzin temu, gangi007 napisał:

Praktyka???? To zależy jak się trafi. Ja mam 65A1 od stycznia, w wakacje zablokowałem aktualizację co dawała DV. Poczczas profesjonalnej kalibracji w wrześniu dowiedziałem się że mój egzemplarz ma jasność 802cd po zakupie. I niby SONY A1 jest ciemny??? Czytając to forum mam wrażenie że niektórzy szukają egzemplarza idealnego, a takiego nie ma. Sam nie szukam plam, nie latam z lupą przy panelu szukając wad. Gram, oglądam filmy, cieszę się czernią wieczorami. Wiele osób widzi coś czego nie ma?

Kompletnie się z Tobą nie zgadzam. Mój przykład jest tutaj idealny.

Kupiłem telewizor. Miałem gdzieś jak będzie wyglądał Banding itp. Ważne żeby w normalnych treściach nie było czegoś dziwnego.

Zakup zrealizowany przez internet. Postanowiłem sprawdzić i nie miałem zamiaru oddawać bo nic nie było złego w obrazie. Banding po 4 czyszczeniach nawet na planszy go nie było :) Zobaczyliśmy zafarb po lewej pasek i na środku bliżej lewej. Nie miałem go zamiaru oddawać ale zacząłem go zauważać w jasnych scenach po lewej stronie. Poźniej już nie zwracałem na to uwagi. Do czasu włączenia Fifa na PS4 :) Jeszcze nie zdążyłem się spojrzeć a znajomy pyta się co się stało po lewej stronie. Trawa była jak zgniła, brązowa po lewej stronie, reszta normalnie. Gdybym nie włączył gry to zostałbym z nim. Moim zdaniem warto zawsze sprawdzić plansze a następnie różne materiały, żeby sprawdzić czy w normalnych treściach coś się dzieje. Nic nie jest idealne ale na zielonym/trawa to było nie do opisania. Mój znajomy nie wiedział wcześniej o żadnej plamie po lewej stronie itp.

Dołącz do rozmowy

Możesz pisać i zarejestrować się później. Jeśli masz konto,Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Utwórz nowe...