Jump to content
  • 0
Krzysztof Mazur

Napisy w filmach, naświetlanie obrazu

Question

Szukałem podobnego problemu ale nie znalazłem. Jeżeli dubluję jakiś wątek to wybaczcie. Mam "problem" z napisami w filmach.  W ciemnych scenach, pojawienie się napisów, rozjaśnia obraz w ich obrębie. Kiedy znikają obraz ciemnieje. W rezultacie mam denerwujące pulsowanie telewizora, rozjaśnia/przyciemnia. W jasnych scenach tego nie ma, ale oglądałem ostatnio It w 4K i było to bardzo widoczne. Sama czerń w filmie bardzo na tym cierpi.  Da się coś z tym zrobić w opcjach tv, czy taka przypadłość to norma?

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Jaki TV? Jakie filmy np czu HDR? Czy chodzi o filmy ze Netflix ? Za mało informacji

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

• 0

Mało informacji bo to powszechne zjawisko. Nieważne czy oglądam Netflixa, filmy z internetu. W tym przypadku to akurat UHD bluray. Także bez różnicy czy film z HDR czy bez.  Model tv to Sony dx93, ale zauważyłem to także na innych tv. Serio tylko ja to dostrzegam?

• 0

Zmień kolor napisów jeśli masz taką opcje na szary .

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

• 0
9 godzin temu, Kamil Cyprian Traczyk napisał:

serio , ale ja przerobiłem juz kilkaset tv i takiego efektu nie widziałem.

Serio? :D Nawet na prezentacji nowych tv to widać. Od 24 sekundy. O tym właśnie pisałem.

• 0

To ja dla odmiany dodam, że wiem o czym piszesz. :P

Pomaga zmiana napisów na szary, np. na Netflixie, na Amazonie z kolei można zmienić białe na żółte, też pomaga z tym zjawiskiem rozjaśniania obrazu. Najgorsze są właśnie białe napisy.

Z tego co wiem to jest to wina systemu wygaszania strefowego, w tych modelach słabszych bywa, że jest np. Edge LED, ale jest przykładowo 8 stref (w KS7000 Samsunga bodajże tyle jest) i wówczas te napisy ingerują w system wygaszania i jak pojawia się biały napis to w ciemnych scenach rozjaśnia też inne elementy.

W FALD powinien być ten problem zminimalizowany, ale też może występować, zwłaszcza jeśli jest jakaś trudne scena (ciemno w pokoju, gdzieś tam w rogu świeci się w filmie lampka, a na środku napisy biały duże idą).

• 0
1 godzinę temu, Fjubens napisał:

To ja dla odmiany dodam, że wiem o czym piszesz. :P

Dzięki, pokombinuję z kolorami napisów. Mój tv nie jest jakiś zły, bo to Sony xd93. 2 lata temu był to porządny kawał plastiku. Dzisiaj także spokojnie daje radę. Ale denerwuje mnie to rozjaśnianie. zwłaszcza gdy oglądam w zupełnie wyciemnionym pokoju. Po prezentacjach nowego ZF9 widzę, ze ten efekt jest taki sam o ile nawet nie gorszy. Fatalnie to wygląda. Może innym to nie przeszkadza, ale mi owszem. Wiesz może czy w OLEDach też to występuje? 

Edited by Krzysztof Mazur

• 0
1 godzinę temu, Krzysztof Mazur napisał:

Dzięki, pokombinuję z kolorami napisów. Mój tv nie jest jakiś zły, bo to Sony xd93. 2 lata temu był to porządny kawał plastiku. Dzisiaj także spokojnie daje radę. Ale denerwuje mnie to rozjaśnianie. zwłaszcza gdy oglądam w zupełnie wyciemnionym pokoju. Po prezentacjach nowego ZF9 widzę, ze ten efekt jest taki sam o ile nawet nie gorszy. Fatalnie to wygląda. Może innym to nie przeszkadza, ale mi owszem. Wiesz może czy w OLEDach też to występuje? 

Mimo wszystko to krawędziak, chociaż patrząc na test na rtings to i tak jak na krawędziaka te wygaszanie strefowe nieźle oceniają:

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x930d

(X930D to odpowiednik XD93 u nas)

Część osób nie widzi problemu bo chyba skupia się wyłącznie na napisach i wtedy rozjaśnienie obrazu w tle nie rzuca się w oczy. Do tego dochodzi fakt, że problem dotyczy tylko ciemnych scen.

Parę miesięcy temu się skusiłem na dobry soundbar m.in. z kanałem centralnym i mogłem porzucić napisy na rzecz oglądania w oryginale bez napisów, to problem przestał mnie niejako dotyczyć, ale nie da się ukryć, że on istnieje.

Jeszcze w SDR to jak Cię mogę, ale w HDR to padaka, na maksymalnym podświetleniu jeszcze bardziej się to rozjaśnianie w oczy rzucało.

Nie mam pojęcia jak w OLEDach występuje, kiedyś, to może i z rok temu było w temacie B6 bodajże ktoś pisał, że napisy na jego OLEDzie są zbyt jaskrawe, przeszkadzają w odbiorze i rozjaśniają tło, pamiętam, że osoba ta została mocno skrytykowana, że to niemożliwe, bo na OLEDzie każdy piksel świeci niezależnie i o jakimkolwiek efekcie bloomingu czy rozjaśniania nie ma mowy, ale to trzeba by osobno spytać w temacie, np. z tym z B7, bo tam jest aktywna dyskusja zawsze.