Skocz do zawartości
Gmeru

Sony OLED AF9 Master Series | ZAPOWIEDŹ | W czym jest lepszy od A1/AF8?

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Niestety problem rtings jest taki sam jak jego największa zaleta. Jest nim ogromna ilość danych i lakoniczna ilość opisów. W związku z tym trzeba mieć nieco wiedzy inżynierskiej by wyciągać poprawne wnioski z testów.

Pokrycie palety kolorów w AF9 i AF8 jest identyczne, z dokładnością do dewiacji pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Wynosi kolejno 42.1 do 42.9% palety P3, PQ 10 000 nitów. To zaś co cytujesz (gdzie różnica wynosi ponad 10%) to pokrycie palety P3 normalizowanej do maks. jasności wyświetlacza. Jeśli weźmiemy teraz pod uwagę, że AF9 uzyskuje o około 100 nitów jasności mniej niż AF8 to stanie się oczywistym dlaczego jest tak różnica w wynikach. W przypadku jaśniejszego AF8 punktem odniesienia jest większa paleta barw. Większa, bo jej wierzchołek znajduje się około 100 nitów wyżej.

Problemem ekranów WRGB OLED jest to, że pełne pokrycie palety barw kończy się gdzieś około 400 nitów. Później zaczyna się działanie białego subpiksela, który zmniejsza nasycenie kolorów. W AF9 wygląda na to, że aktywuje się on mniej niż w AF8. Stąd niższy peak jasności, ale wolumen barw de facto ten sam.

Tak - to fakt - bazowałem na znormalizowanej jasności wyświetlacza, ale wygląda na to, że rtings też się pomyliło, bo są wnioski z tego testu, ale błędne:

Cytat

The A9F has very good color volume, by far the best color volume we've measured on an OLED TV. It can produce deep, dark colors across most of its color gamut, but can't produce colors as bright as pure white, especially blues.

W bezwzlędnym pokryciu palety do 10 000 cd/m2 w DCI P3 AF9 przegrywa nawet z OLEDami 7 serii - np. E7 - 44,9%, C8 - 44,5, C7 - 44,4%, AF9 - 42,9%.

Wyślę im maila, aby to poprawili. Dzięki za sprostowanie Maciej :)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwidoczniej osoba, która opisuje wyniki to nie ta sama, która mierzy / wymyśla procedury testowe ;) Napisz, zobaczymy co powiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kiedy test Sony ZF9 ??? Niedługo planuję kupno nowego TV w 65 calach. Biorę pod uwagę jedynie dwa modele Samsunga Q9FN albo Sony ZF9 który jak widzę został już przez wszystkich skreślony z uwagi na ponoć niski kontrast. Nie do końca to rozumiem bo widziałem go w salonie i "świecił" naprawdę ładnie. Gość puszczał mi filmy z pendrive-a w 4K jak również z odtwarzacza UBP-X800 i wyglądało to naprawdę dobrze (tak na pierwszy rzut oka). W Samsungu boje się jednej rzeczy że przy jasnych elementach obrazu będzie on wszystko "przepalał" robiąc np. z nieba białą plamę ale może moje obawy są nieuzasadnione. 

  •  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski kontrast to mają telewizory na IPS za 2tys ? ZF9 to na pewno top i nie można tutaj mówić, że jest słabo itp. Nasz test za jakiś czas. Na razie kończymy AF9. Może uda się z ZF9 przełom październik/listopad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

49 minut temu, Gmeru napisał:

Niski kontrast to mają telewizory na IPS za 2tys ? ZF9 to na pewno top i nie można tutaj mówić, że jest słabo itp. Nasz test za jakiś czas. Na razie kończymy AF9. Może uda się z ZF9 przełom październik/listopad.

Byłoby fajnie bo planuję zakup na początku listopada. A ten niski kontrast wziąłem z rtings.com tylko nie wiem co tak naprawdę to oznacza. I jak faktycznie jest z tym Q9FN. 

Native contrast: 1730:1 

Contrast with local dimming:  3379:1  

Tyle z pomiarów na rtings.com. Porównując to z Q9FN to po prostu przepaść. Tylko co to oznacza dla jakości oglądanych filmów skoro w sklepie wyglądało to naprawdę ok i w porównaniu z XF900 znacznie lepiej ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz być spokojny o jakość obrazu na ZF9 ;-).

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek w wypowiedzi Vincenta dotyczący implementacji Dolby Vision "Lite" w wyświetlaczach Sony i współpracy z zewnętrznymi źródłami - Blu-ray. Nie sądziłem, że w najnowszych TV 2018 mogą być ograniczenia pełnej funkcjonalności DV - czy to z powodu braku mocy sprzętowej do obsługi metadanych z zewnętrznych źródeł? Chyba, że Dolby tu miesza - wiemy, że nad DV pełną kontrolę ma Dolby i pewnie Dolby opracowała "lajtową" implementację DV dla TV Sony. W tym kontekście i obok tego wątku sensowna wydaje się decyzja Panasonic'a o wsparciu w najnowszych wyświetlaczach HDR10+ jako "otwarty" standard HDR bez kaprysów Dolby.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Porter11 napisał:

Biorę pod uwagę jedynie dwa modele Samsunga Q9FN albo Sony ZF9

Zdecydowanie brałbym ZF9.

 

Edytowane przez Mierzwiak
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mierzwiak napisał:

Zdecydowanie brałbym ZF9.

 

A możesz uzasadnić ? Od zawsze miałem telewizory Sony i nigdy nie brałem innych pod uwagę. Taki sentyment. Ale teraz planuję wydać jednak znacznie więcej pieniędzy (trudno uskładanych) wiec sentymenty na bok. Kupuje TV na lata więc chce wybrać dobrze. Chciałbym moc cieszyć się idealnym obrazem i HDR-em bo jestem maniakiem dobrego sprzętu i obrazu i boje się źle wybrać. Oledów nie biorę pod uwagę ponieważ najbliższy rok spędzę w domu ( z uwagi na stan zdrowia) a jestem również maniakiem gier na PS4 Pro i moja konsola nie będzie stygła co oznacza nawet 8 godzin dziennie. Wiec pomimo faktu że jestem zakochany w nowym oledzie Sony AF9 to nie stać mnie na wymianę TV po roku z uwagi na wypalenia. Tak wiec pozostaje tylko ZF9 lub Q9FN. 

P.S.

prosze nie próbować mnie przekonywać że oledy się nie wypalają. Już próbował gość w salonie Sony. Pomóżcie ?

Powiem jeszcze że korci mnie ten Samsung z uwagi na czerń i to jak pięknie wyglądają na nim filmy demonstracyjne ( innych nie widziałem ) ale boje się paradoksalnie jednej z jego największych zalet - jasności. Boje się że będzie. „Przepalał” jasne fragmenty obrazu i zamiast np. jasnego nieba będzie biała plama. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Porter11 Jeżeli chodzi o wypalenia to LG wymienia na gwarancji. Nie wybrałbym LG osobiście ale jakbym bał się o wypalenia to brałbym LG :) Piszę bo może nie wiedziałeś, że LG wymienia na gwarancji. Z innymi, np. Sony bywa różnie więc po roku możesz zostać z niczym :)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Piotrek Kowalczyk napisał:

Z innymi, np. Sony bywa różnie więc po roku możesz zostać z niczym :)

Dlatego też raczej nie zdecyduję się na oleda. LG nigdy bym nie kupił a Sony .... nie zaryzykuję, chociażby przez ten wpis na ich stronie :

https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00173479

Na rtings.com af9 dostał bardzo wysoką ocenę jako jeden z najlepszych oledów jakie testowali. Ale w „minusach” widnieje wpis: może wystąpić trwałe wypalenie. Zostaję przy zf9 i Q9fn. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Porter11 napisał:

Dlatego też raczej nie zdecyduję się na oleda. LG nigdy bym nie kupił a Sony .... nie zaryzykuję, chociażby przez ten wpis na ich stronie :

https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00173479

Na rtings.com af9 dostał bardzo wysoką ocenę jako jeden z najlepszych oledów jakie testowali. Ale w „minusach” widnieje wpis: może wystąpić trwałe wypalenie. Zostaję przy zf9 i Q9fn. 

w zf9 bedziesz mial wiecej detali w czerniach niz na q9fn

Edytowane przez szewi
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Porter11 napisał:

Dlatego też raczej nie zdecyduję się na oleda. LG nigdy bym nie kupił a Sony .... nie zaryzykuję, chociażby przez ten wpis na ich stronie :

https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00173479

Na rtings.com af9 dostał bardzo wysoką ocenę jako jeden z najlepszych oledów jakie testowali. Ale w „minusach” widnieje wpis: może wystąpić trwałe wypalenie. Zostaję przy zf9 i Q9fn. 

Też biorę pod uwagę Q9FN. Mam złe przeczucia co do OLED`a. Znam życie - żona odpali TV + ampli z "muzyczką w tle" i będzie świecił pół dnia na nie wiadomo jakich treściach :)Wydaje mi się, że w takich warunkach mogą się pojawiać powidoki. Jak uważacie?

Q9FN - Samsungi mają fajne upłynniacze w modelach 2018 - podobno na konsolach super się to sprawdza. Było na HDTVPolska sporo na ten temat. Ja uważam że to duża zaleta w połączeniu z directled powinno być spoko.  

Edytowane przez rafaell68
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, szewi napisał:

w zf9 bedziesz mial wiecej detali w czerniach niz na q9fn

tylko czerń nie będzie taka czarna jak na Q9FN ???

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Porter11 napisał:

tylko czerń nie będzie taka czarna jak na Q9FN ???

jesli chcesz miec czarna czerń ze szczegolami w tych czerniach to kup oleda.

Q9fn ma lepszy kontrast niz zf9, ale co z tego jak jego algorytm wygaszania powoduje ze widzisz polowe mniej szczegolow w tych czerniach, co bylo juz wielokrotnie przytaczane w recenzjach i widac to tez na filmie z porownania TV ktore juz bylo tu wklejane. Byc moze Samsung cos poprawil w tych algrytmach  - warto by sie zorientowac czytajac watki takie jak te:

https://www.avsforum.com/forum/166-lcd-flat-panel-displays/2963950-2018-samsung-q9fn-owners-thread-no-price-talk.html

temat o q9fn masz tu:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/43155-samsung-q9-qe65q9fn-2018-test-flagowy-qled-lcd-z-technologią-direct-led/

(q9fn do gier za to bodajże w testach tu na forum wyszlo ze jest jednym z najlepszych TV 

Tymczasem nie jest to temat dotyczacy zadnego z tych tv, wiec proponuje wrocić do rozważań o za[beeep]...stości AF9 :):)

Edytowane przez szewi
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Porter11 napisał:

A możesz uzasadnić ? 

Dwa powody: Dolby Vision i lepsza obróbka obrazu :)Q9FN Dolby Vision oczywiście nie ma, a zjadający detale algorytm podświetlenia plus sztucznie podbita jasność są dla mnie do przyjęcia.

A tak w ogóle to wziąłbym... ZD9 :P

Trzymając się tematu muszę przyznać że z jakiegoś powodu ten specyficzny design AF9 zaczął do mnie przemawiać. Zakup OLEDa planuję pod koniec przyszłego roku, więc jeśli ceny Sony spadną do rozsądnego poziomu to chyba będę mieć dylemat. Niepokoi mnie że coś tu (znowu!) nie gra z Dolby Vision, ale już to że ponoć Sony (i Panasonic) mają znacznie lepsze matryce niż LG (tak, wszystkie pochodzą od LG.display, ale może znacznie bardziej restrykcyjna kontrola jakości robi swoje?) może być silnym argumentem za AF9.

Edytowane przez Mierzwiak
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam nowy film Vincenta, o topowych OLEDach, ze szczególną uwagą na technologie HDR w nich zawarte. Jeszcze raz okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, czyli stary, zwykły HDR10.  To nie pierwszy raz, kiedy Dolby Vision odstaje i to bardzo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Krzysztof Mazur napisał:

Polecam nowy film Vincenta, o topowych OLEDach, ze szczególną uwagą na technologie HDR w nich zawarte. Jeszcze raz okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, czyli stary, zwykły HDR10.  To nie pierwszy raz, kiedy Dolby Vision odstaje i to bardzo.

W AF9 DV obecnie jest faktycznie "skopany", ale tych problemów nie ma implementacja DV na LG, więc to nie jest tak że sam standard DV jest gorszy od zwykłego HDR. Jest wprost przeciwnie, co też udowania Vincent w materiałach porównawczych HDR i DV na OLEDach LG. Miejmy nadzieję, że Sony będzie w stanie naprawić implementację DV, choć jeśli wprowadzenie DV do A1 zajęło im aż rok, to ciekawe kiedy naprawią błędy DV w A9F...

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic wybrał stabilniejsze i łatwiejsze rozwiązanie. Co z tego, że LG radzi sobie lepiej z DV jak w zwykłych materiałach HD LG przegrywa z Panasonic a tym bardziej z Sony.

Dla mnie to ważne bo materiałów HD jest dużo a LG sobie z nimi kompletnie nie radzi. Najlepiej Sony ale 6 tys. zł różnicy w tym momencie to wolę odłożyć na następny TV za np. 3 lata zmienić :)

Czy można w Sonym przełączyć w Netflix żeby oglądać jako zwykły HDR10?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MarcinKK napisał:

 

Czy można w Sonym przełączyć w Netflix żeby oglądać jako zwykły HDR10?

Chyba nie trzeba nic przełączać. U mnie, kiedy film z Netflixa ma HDR, to tv sam wchodzi w taki tryb odtwarzania.  Wydaje mi się, chociaż nie wiem, że Netflix obsługuje oba formaty HDR, bo inaczej nic by mi się nie przełączało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Krzysztof Mazur napisał:

Jeszcze raz okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, czyli stary, zwykły HDR10. 

O problemach Sony z Dolby Vision powstanie kiedyś dramat który zgarnie Oscara za najlepszy film ?

Zakup OLEDa u mnie dopiero za rok ale nie chcę by był to pochopny zakup więc juz teraz bacznie przyglądam się różnicom między poszczególnymo modelami / producentami. Od początku kierowałem wzrok w kierunku Dolby Vision, ale czy oferuje on aż tak dużą różnicę w porównaniu z HDR10? Zwłaszcza w przypadku dobrze rozwiązanego tone mappingu jak u Sony czy Panasonica?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, MarcinKK napisał:

Co z tego, że LG radzi sobie lepiej z DV jak w zwykłych materiałach HD LG przegrywa z Panasonic a tym bardziej z Sony.

Dla mnie to ważne bo materiałów HD jest dużo a LG sobie z nimi kompletnie nie radzi.

Ty jesteś jakimś fachowcem z branży? Jakieś testy przeprowadziłeś, czy tak śmiałe opinie wysnułeś tylko po 30 min spędzonych gdzieś w sieci? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fio2 napisał:

Ty jesteś jakimś fachowcem z branży? Jakieś testy przeprowadziłeś, czy tak śmiałe opinie wysnułeś tylko po 30 min spędzonych gdzieś w sieci? ?

Rozumiem, że zabolał Cie fragment o słabym HD w LG bo jesteś jego właścicielem? Dlaczego tak ciężko przyjąć prawdę. Ja wiem co ma złego mój telewizor i nie mam z tym problemu.

W przypadku DV potwierdza to każdy test, że w Sony DV przez Netflix jest nic nie warte. Nie ma żadnych informacji, żeby było coś nie tak w LG w tej kwestii.
Sony jako potężna firma nie powinna mieć problemu z oprogramowaniem a ma co go chwilę, a to system, a to przyciemnianie a na koniec DV, a jak stwierdzisz, że chcesz coś obejrzeć przez Androida to nawet tego nie włączysz. Naprawy trwają tyle, że prędzej telewizor zmienię..

To, że obraz HD wygląda lepiej w Sonym i Panasonicu to fakt. Dziwie się, że na tym forum tak rzadko rozmawia się o jakości obrazu. Zachwycacie się 4K HDR DV itp. a rzadko kto wspomina o treściach, które oglądamy w większości. Te wszystkie sprzęty mogłyby być lepsze ale trzeba wybrać lepszą opcje. Tak, przeczytałem wszystkie Polskie i zagraniczne fora w temacie OLED. Pojawiają się teksty, że w takie telewizory trzeba ładować najlepsze materiały 4K itp. Rozumiem, to znaczy, że jak mam ochotę na zwykłą TV, kilkuletni film albo nagranie z przed kilku lat to już mam o tym zapomnieć? :)

Nie jestem z tej konkretnej branży ale z innej gdzie LG to ciekawe urządzenia ale ze słabą jakością i wysoką awaryjnością po upływie gwarancji. Sony też miało swoje lepsze i gorsze chwile.

W związku z tym, że nigdy nie skreślam jakieś firmy bo nie radzi sobie w innym temacie to przetestowaliśmy trzy telewizory. Sony AF8, Panasonic FZ800 i LG C8. Ustawiliśmy pod ustawienia zalecane przez kalibratorów a następnie zadowolonych użytkowników. Nie była to profesjonalna kalibracja. Wiem, że mogą wynikać różnice z konkretnych matryc itp.

Jakość materiałów HD w LG jest dużo niższa. Do zauważenia gołym okiem. Nigdy nie sądziłem, że sprzęty na tej samej matrycy mogą aż tak się różnić. W przypadku Sony i Panasonic to już kwestia własnych preferencji, dopiero wtedy można zastanawiać się, który ma lepszy system itp. Sony radzi sobie jeszcze lepiej z jeszcze gorszymi materiałami ale pod uwagę braliśmy tylko HD, którego jest najwięcej w telewizji, Netflix itp.

Dziwi mnie tylko, że w internecie nie ma testów HD, tylko, że radzi sobie dobrze, a najlepiej załaduj lepszą jakość materiału.

I tak napiszesz, że to g.. prawda i coś zepsuliśmy w ustawieniach. Kolory na starcie w LG też są słabe i żeby sobie normalny człowiek z tym poradził jest cieżko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...