Skocz do zawartości
Maciej Koper

Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV

Rekomendowane odpowiedzi

Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV

Nie tak dawno, bo dosłownie kilka miesięcy temu, mieliśmy okazję testować dwa nowe telewizory OLED marki Philips - OLED 873, oraz OLED 973. Na targach IFA 2018 zaprezentowano jednak ich następców, które (co może zmylić potencjalnego nabywcę) noszą niższe numery. Konkretnie - OLED 903, oraz OLED 803. Postanowiliśmy nie próżnować i wziąć od razu na stół model bardziej przystępny cenowo, czyli Philips 55OLED803. Ekran ten wykorzystuje najnowszej generacji matrycę WRGB OLED, oraz odświeżony, autorski, procesor obrazu - P5 drugiej generacji, który wnosi kilka nowych funkcji. Oczywiście jest też trójstronny Ambilight i system Android TV. Zaczynajmy!

 

Przeczytaj całość

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny na pewno ale nadal stanowczo za drogi, za 8,5 tyś idzie juz kupić LG 65B7 choć i ta kwota nie jest mała. OLED'y powinny kosztować juz powoli tyle ile LCD bo przeciez mówiono ze koszty ich produkcji są nawet niższe niz LCD, no ale jak jest monopol na razie na rynku to jest jak jest.

 

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to teraz wszystko jasne ! Dziwiłem się dlaczego model niższy, uboższy jest droższy niż model 873 ! A tu się okazuje że to następca modelu 873. Producent chyba zmylił wszystkich ! Ale miał być przystępny cenowo a nie jest !!! Kiedy OLEDy będą w zasięgu dla normalnego Kowalskiego ??
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, irzi napisał:

...miał być przystępny cenowo a nie jest !!! Kiedy OLEDy będą w zasięgu dla normalnego Kowalskiego ??

A jaka kwota jest w zasięgu dla normalnego Kowalskiego? Jak patrzę na cenę karty graficznej RTXa 2080 Ti na premierę (5500+ zł) czy nowych telefonów od Apple (budżetowy najtańszy 3750 zł, kolejne nawet ponad 5000 zł) to muszę przyznać, że TV i tak w miarę przystępnie cenowo wypadają. Przynajmniej te 55" i czasem nawet 65". 75", 77" itd. to już niestety zawsze drożyzna straszna.

Edytowane przez Fjubens
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny nowych RTX to jest przegięcie roku, pare lat temu topowa karta Nvidii kosztowała ok 2500-3000zł na polskim rynku i tendencja jest wzrostowa z generacji na generacji tak jak w przypadku topowych smartphonów. Teraz kazą sobie placic nie wiadomo ile jakby komuś to bylo az tak potrzebne jesli posiada poprzednią generację. Gry i tak zostają te same i pare lepszych detali w grafice i tak nic nie wnosi. 

Wiedzą tak samo jak LG ze nie ma alternatywy na rynku to wolają jak za zboze a ludzie sie napalają nie wiadomo na co kupują i tym samym przyzwyczajają producenta do takich praktyk/cen na przyszłość. O jabłkach to juz szkoda słów, tam zawsze bylo mega drogo za ich lusterka.

Cena LED ze sredniej półki za 65 cali to ~5 tyś zł, a za OLED kazą sobie placic nadal znacznie drozej czasami niemal dwa razy tyle w przypadku nowych modeli które malo co i tak wnoszą, pytam sie za co ? Oczywiście pomijając kwestie jakości obrazu bo ta wynika juz z innej technologi panelu a nie ze sam TV jest jakiś wybitny czy high-endowy.

Nie sądze ze na ten moment koszt wyprodukownaia OLED jest dwukrotnie wyższy od LED'a ze sredniej półki dla takiego LG. Ta technolgia powinna po prostu zastąpic technologię LCD w podobnych cenach a nie być produktem traktowanym jako premium.

Skoro mamy telewizory LED 65 calowe juz do kupienia za ~3,5 tyś złotych, to gdzie jest jakiś niski model OLED'a w zblizonej cenie o takiej przekątnej :) ?

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PeterMac za 3.5k to kupisz jakis niskobudzetowy LCD w 65 calach. Nie wyobrazam sobie zeby jakis producent wsadzil do Oleda 60hz matryce, badz wykastrowal go z uplynniacza. Oledy to w tej chwili tylko segment premium. Ceny topowych LCD o duzej przekatnej sa czesto wyzsze niz Oled. Nie zmienia to faktu, ze ceny flagowych produktow elektronicznych sa za wysokie i z roku na rok rosna (telefony wkraczaja w kategorie "absurd")....

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.09.2018 o 17:30, PeterMac napisał:

Fajny na pewno ale nadal stanowczo za drogi, za 8,5 tyś idzie juz kupić LG 65B7 choć i ta kwota nie jest mała. OLED'y powinny kosztować juz powoli tyle ile LCD bo przeciez mówiono ze koszty ich produkcji są nawet niższe niz LCD, no ale jak jest monopol na razie na rynku to jest jak jest.

 

Tylko trzeba pamiętać, że B7 już nie ma (dosłownie ostatni moment jeżeli jakiś sklep jeszcze coś ma)... więc te ceny były tylko i wyłącznie efektem wyprzedaży...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leszekgd - zgadza sie ze za 3,5 tyś to bedzie niskobudżetowiec, ale co w nim bedzie takiego budzetowego głownie matryca 60Hz to bedzie jego najslabszy punkt, reszta bedzie zblizona do modeli ze średniej półki mniej lub bardziej. Kazdy LCD LED krawędziowy bedzie świecił podobnie, no chyba ze juz mówimy o flagowcach z masą stref i tym samym duuuzo drozszym kosztem produkcji wtedy jest to jakoś uzasadnione. Matryce w OLED mają blyskawiczny czas reakcji takze nie wiem czy nawet gdyby była zastosowana 60Hz w modelach z najnizszej seri byloby to jakims problemem z ich ostrością.

1 godzinę temu, Gmeru napisał:

Tylko trzeba pamiętać, że B7 już nie ma (dosłownie ostatni moment jeżeli jakiś sklep jeszcze coś ma)... więc te ceny były tylko i wyłącznie efektem wyprzedaży...

Dokladnie tak, czyli nadal minimum za 65 cali to kwota ponad 10 tyś :)

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Gmeru napisał:

Tylko trzeba pamiętać, że B7 już nie ma (dosłownie ostatni moment jeżeli jakiś sklep jeszcze coś ma)... więc te ceny były tylko i wyłącznie efektem wyprzedaży...

Gmeru co byś kupił. LG B8 czy tego Philipsa? Obydwa mają dobra recenzje z  tym, że Philips jako marka nie cieszy się tu dobrą opinią na forum. Ja osobiście jestem zwolennikiem Android TV z tym, że na forach zagranicznych piszą o częstych crashach oprogramowania. WebOs to system szybki ale jednak zamknięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tekście jest błąd (przeklejka z recenzji oleda LG)

Cytat

Ponadto z doświadczenia wiem (także z forum), że firma LG pozytywnie rozpatruje ewentualne reklamacje z tym związane.

Firma TP Vision (producent telewizorów marki Philips) nie uznaje wypaleń w ramach gwarancji. Tak samo jak całego spektrum innych, ewidentnych wad swoich telewizorów. Także już samo to stawia te telewizory na straconej pozycji względem LG. Niech każdy kto zastanawia się nad zakupem weźmie to pod uwagę...

Jeżeli czytasz to bo przyciągnął Cię Ambilight to są rozwiązania lepsze od Philipsowego, które pasują do każdego telewizora:

https://www.dreamscreentv.com/

Lepsze bo dreamscreen jest 4 stronny, ma mniejsze lagi i jest możliwość dokupienia dodatkowych lamp współgrajacych z ledami za telewizorem. Philips też ma dodatkowe żarówki Hue, ale one bazują na starym protokole Zigbee, mają ogromne lagi (rzędu 200 ms) i cały system jest bardzo drogi bo wymaga dodatkowego mostka. 

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej, ale pominąłeś ważną część testu, którą np. w teście LG C8 zatytułowałeś "Jasność, praca w warunkach dziennych". Chyba od samego początku testowania wszelkich OLED-ów piszesz o tym, dodając do tego grafikę z wykresem jasności, która zresztą czasami ląduje na różnych zagranicznych forach, co pokazuje, jak jest interesująca i ważna. W teście tego Philipsa wyszła wysoka i rekordowa zarazem jasność skrawka w SDR. Ale nie wiemy jak długo się ona utrzymuje(?). Do tej pory tylko LG miało to opracowane w dostatecznie dobry sposób, reszta producentów, jak dla mnie, w stopniu nieakceptowalnym. Teraz testujesz Philipsa na 2018 rok, wychodzą Tobie najlepsze w nim pomiary jasności w HDR i SDR, więc tym bardziej ważne i interesujące jest jak długo ta jasność w SDR się utrzymuje.

Mam też trochę problem ze zrozumieniem Twojego argumentu, że kalibrujesz mnóstwo OLED-ów i nie spotykasz się z wypaleniami. Przecież OLED-y na polskim rynku, tak naprawdę, sprzedają się dopiero od 2016 roku. Kalibracja starcza na jakieś 2, bardziej 3 lata? Więc w miażdżącej większości kalibrujesz tylko nowe OLED-y, mające od kilku dni i kilku tygodni, do maksymalnie 3-6 miesięcy. Jest to bardzo miałki argument.

Również wciąż powtarzana przez Ciebie informacja o 100 tyś. godzin żywotności pikseli wzbudza wątpliwość, bo raz, że komunikat jest niejasny (a takie właśnie niejasne i nieprecyzyjne są przeważnie komunikaty marketingowe, nie do końca zgodne z prawdą), a dwa, zapytałem Cię o doprecyzowanie tej informacji, podając zarazem link do wypowiedzi bardzo wysokiego przedstawiciela koreańskiego LG, w którym mówi on oficjalnie "tylko" o 50 tyś. godzin trwałości pikseli organicznych, ale nieustanie się do tego nie odnosisz ani słowem.

Niemniej jednak, oczywiście osobiście bardzo Ci dziękuję za kolejny test:-). Mam nadzieję, że uzupełnisz go chociaż o podanie informacji o stopniu utrzymywania tej wysokiej jasności skrawka SDR.

Edytowane przez WPPP
  • Plusik 4
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, WPPP napisał:

Chyba od samego początku testowania wszelkich OLED-ów piszesz o tym, dodając do tego grafikę z wykresem jasności, która zresztą czasami ląduje na różnych zagranicznych forach, co pokazuje, jak jest interesująca i ważna. W teście tego Philipsa wyszła wysoka i rekordowa zarazem jasność skrawka w SDR. Ale nie wiemy jak długo się ona utrzymuje(?). Do tej pory tylko LG miało to opracowane w dostatecznie dobry sposób, reszta producentów, jak dla mnie, w stopniu nieakceptowalnym.

Wykresu nie ma bo obnażyłby słabość tego telewizora na tle nawet zeszłorocznych modeli LG. Podejrzewam, że w tej kwestii u Philipsa nic się nie zmieniło, ABL jest tak samo agresywny jak poprzednio. Gdyby było inaczej to sam Philips zrobiłby piękne materiały marketingowe i chwaliłby się na lewo i prawo swoim nowym osiągnięciem. Ja mam wrażenie że testy i artykuły na tym portalu mogą być tylko do pewnego stopnia krytyczne. Każdy produkt dostaje plakietkę 'polecamy' więc nie można zbyt wielu wad wyszczególnić, bo ogólna konkluzja 'polecamy' była by bez sensu.

17 godzin temu, WPPP napisał:

Mam też trochę problem ze zrozumieniem Twojego argumentu, że kalibrujesz mnóstwo OLED-ów i nie spotykasz się z wypaleniami. Przecież OLED-y na polskim rynku, tak naprawdę, sprzedają się dopiero od 2016 roku. Kalibracja starcza na jakieś 2, bardziej 3 lata? Więc w miażdżącej większości kalibrujesz tylko nowe OLED-y, mające od kilku dni i kilku tygodni, do maksymalnie 3-6 miesięcy

Celna uwaga. 

W ogóle tak jak na to patrzę to model 803 Philipsa to kolejny odgrzewany kotlet tego producenta. Niczym nie różni się od modeli zeszłorocznych (873, 973). Co więcej - prawie niczym nie różni się od modelu 2 generacje wstecz czyli POS9002. Progres jest żaden. Procesor i Android w środku ciągle ten sam. Matryca OLED niby nowa, ale główne parametry ciągle takie same. To że dali dodatkową różdżkę i obiecują integracje z asystentem Google nic obecnie nie znaczy, bo nie wiadomo czy to będzie dobrze działać po polsku. Zresztą to samo obiecywali rok temu dla modeli 873 i 973. Cena miała być atrakcyjna, ale chyba tylko jeżeli ją porównywać do cen innych Philipsów, bo jak ją porównać do konkurencji czyli np takiego LG C8 to już taka atrakcyjna nie jest. Generalnie Philips odcina kupony i stoi w miejscu. Progres u innych producentów OLEDów też jest mały, ale przynajmniej jakiś jest. 

 

  • Plusik 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2018 o 15:54, WPPP napisał:

Również wciąż powtarzana przez Ciebie informacja o 100 tyś. godzin żywotności pikseli wzbudza wątpliwość, bo raz, że komunikat jest niejasny (a takie właśnie niejasne i nieprecyzyjne są przeważnie komunikaty marketingowe, nie do końca zgodne z prawdą), a dwa, zapytałem Cię o doprecyzowanie tej informacji, podając zarazem link do wypowiedzi bardzo wysokiego przedstawiciela koreańskiego LG, w którym mówi on oficjalnie "tylko" o 50 tyś. godzin trwałości pikseli organicznych, ale nieustanie się do tego nie odnosisz ani słowem.

Też mnie to zastanawia, zwłaszcza ten fragment:

...panele po 2016 roku mogą przepracować aż 100 000 godzin. Po tym czasie jasność może spaść o 50%.

Co to znaczy "może spaść"? Na jednym telewizorze spadnie o 1 a na innym 50%?

Spadnie z dnia na dzień o taką wartość czy dopiero zacznie? A moze zacznie spadać wcześniej i np. po 300 tys. godzin panel będzie już mniej jasny o np. 5%?

Co do recenzowanego tu TV, czy tylko ja nie rozumiem tego trendu minimalistycznych niskich nóżek? Co z ludźmi którzy mają soundbary? Mają sobie zasłaniać część obrazu? OLEDy Sony z ramką opartą bezpośrednio na meblu to już w ogóle designerskie nieporozumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Mierzwiak napisał:

Co do recenzowanego tu TV, czy tylko ja nie rozumiem tego trendu minimalistycznych niskich nóżek? Co z ludźmi którzy mają soundbary? Mają sobie zasłaniać część obrazu?

Coś musieli zmienić żeby telewizor nie wyglądał tak jak poprzedni model. Padło na nóżki... "Patrzcie ludzie, mamy nowy model OLEDa! O! tu są nowe lepsze nóżki". Projektant wziął kasę, marketing ma co promować (nowy minimalistyczny dizajn), sklepy mają nowy model, na stary mogą robić promocje. Interes się kręci, karawana jedzie dalej, tylko klienci w czarnej d...

  • Plusik 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Mierzwiak napisał:

Czy tylko ja nie rozumiem tego trendu minimalistycznych niskich nóżek? Co z ludźmi którzy mają soundbary? Mają sobie zasłaniać część obrazu? OLEDy Sony z ramką opartą bezpośrednio na meblu to już w ogóle designerskie nieporozumienie.

Może w Philipsie doszli do wniosku, że dźwięk w tym TV jest tak wypasiony, że nikt nie będzie chciał używać Soundbara. ?

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W temacie oledów i wypaleń to ja mam już drugi telewizor OLED LG serii 6 , zarówno pierwszy jak i drugi został wypalony przez TVN24 i też wymieniam go z rękojmi. Więc jak ktoś pisze że skalibrował setki i tysiące oledów i nic takiego nie widział to mija się z rzeczywistością bo to pewnikiem nowe TV które pracują powiedzmy miesiąc , a wypalenia występują dopiero po około roku.
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebrałem TV.

Tak na szybko. Obraz fajny. Banding  szarego mało widoczny.  Biel ładnie doświetlona. Sam AndroidTV może nie chodzi szybko jak WebOS ale jest dobrze.  A zainstalowałem już sobie kilka swoich apek (kodi itd.). Amblight świeci tak jak powinien. I wszytko byłoby naprawdę fajnie tylko, że w jednym miejscu na matrycy widać na ciemnych szarych planszach małą  plamę jak na obrazku. Czy coś takiego powinno być? Plansza Grey 15%. Jutro w dzień zrobię lepsze foty.

ph803.jpg

Edytowane przez godeath
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, godeath napisał:

Dzisiaj odebrałem TV.

Tak na szybko. Obraz fajny. Banding  szarego mało widoczny.  Biel ładnie doświetlona. Sam AndroidTV może nie chodzi szybko jak WebOS ale jest dobrze.  A zainstalowałem już sobie kilka swoich apek (kodi itd.). Amblight świeci tak jak powinien. I wszytko byłoby naprawdę fajnie tylko, że w jednym miejscu na matrycy widać na ciemnych szarych planszach małą  plamę jak na obrazku. Czy coś takiego powinno być? Plansza Grey 15%. Jutro w dzień zrobię lepsze foty.

ph803.jpg

Nie wiem czy philips posiada taką funkcję, ale spróbuj zrobić długie odświeżanie pixeli ze 2x. Może to coś da:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Johnnyjonjc napisał:

Nie wiem czy philips posiada taką funkcję, ale spróbuj zrobić długie odświeżanie pixeli ze 2x. Może to coś da:)

to możliwe, że w nocy to się wyczyściło? Dzisiaj rano odpaliłem na foty i wszystko jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po weekendzie z TV. Mam problem z chromecastem. Przesyłam film w 1080p i mam wrażenie, że obraz ma strasznie mało fps i gubi klatki. Wszytko jest po LAN-ie. Kolejny minus to brak HDR w aplikacji YT.  Z kolei Netflix chodzi bez zarzutu. Zainstalowałem Kodi i CherryTV. Nie jest tak dobrze, jak na poczciwym Mi Boxie. Obraz łapie lekkie zmuły.  Dzisiaj odchudziłem androida ze zbędnych apek i trochę poprzestawiałem ustawienia developerskie aby zwiększyć wydajność. System póki co chodzi sprawnie. Co dziwne zacząłem używać tego nowego pilota i jego obsługa jest całkiem przyjemna. Wcześniej myślałem, że będzie jako zabawka. Matryca od LG z tego roku ma wyraźnie mniej defektów. Aczkolwiek banding szarego jest w jednym miejscu widoczny. Poza tym problemem sam obraz jest świetny.

 

Edytowane przez godeath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2018 o 21:48, godeath napisał:

Jestem po weekendzie z TV. Mam problem z chromecastem. Przesyłam film w 1080p i mam wrażenie, że obraz ma strasznie mało fps i gubi klatki. Wszytko jest po LAN-ie. Kolejny minus to brak HDR w aplikacji YT.  Z kolei Netflix chodzi bez zarzutu. Zainstalowałem Kodi i CherryTV. Nie jest tak dobrze, jak na poczciwym Mi Boxie. Obraz łapie lekkie zmuły.  Dzisiaj odchudziłem androida ze zbędnych apek i trochę poprzestawiałem ustawienia developerskie aby zwiększyć wydajność. System póki co chodzi sprawnie. Co dziwne zacząłem używać tego nowego pilota i jego obsługa jest całkiem przyjemna. Wcześniej myślałem, że będzie jako zabawka. Matryca od LG z tego roku ma wyraźnie mniej defektów. Aczkolwiek banding szarego jest w jednym miejscu widoczny. Poza tym problemem sam obraz jest świetny.

 

Spróbuj pobrać jakiś speedtest na Android TV i zobacz jakie są wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuje zakup 803, wstrzymują mnie tylko opinie o wolnym działaniu systemu, i przycinki w materiałach 4k... pytania zasadnicze czy nowy Oreo nie spowolni tego jeszcze bardziej ?, a może przyśpieszy?

kiedy będzie aktualizacja do tego modelu?

 

Edytowane przez Roger Fed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2018 o 14:43, Roger Fed napisał:

Witam, planuje zakup 803, wstrzymują mnie tylko opinie o wolnym działaniu systemu, i przycinki w materiałach 4k... pytania zasadnicze czy nowy Oreo nie spowolni tego jeszcze bardziej ?, a może przyśpieszy?

kiedy będzie aktualizacja do tego modelu?

 

Witam,

Mam ten model 55oled803 od 2 tygodni, 4k nie przycina na netflixie ale mam dobry router i dosyć szybki net. Generalnie obraz żyleta, ale mam za to inny problem tv łapie ciągle restarty...

Czasem nie idzie filmu obejrzeć bo telewizor się restartuje (resetuje), czekam właśnie na serwis. Trafiłem chyba jakiś wadliwy egzemplarz :(

Oledy maja mieć aktualizacje na końcu.

Edytowane przez savi313

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...