Skocz do zawartości
Jac Zak

Jaki TV powyżej 80" czy lepiej 75"

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę tv do 20.000 zł.

1) jeżeli większy niż 75 cali to Sony XF85 (chwalił na forum Gmeru) ,  Samsung NU8002 czy LG SJ957V (chwalił P. Koper) czy jeszcze coś innego. Czy ktoś miał porównanie tych 3 modeli. 

2) czy jednak tv 75" jakościowo lepszy za podobną cenę  - czyli sony XF9005, nadchodzący sony ZF9 (lepsze kąty) czy coś z QLED przyniesie więcej zadowolenia, przy założeniu, że głównie oglądamy Canał+ z odbiornika HD  (no i Netflix w konsekwencji zakup). Inaczej mówiąc czy lepsza technologia/parametry droższych 75" czy trochę gorszy ekran ale wielki za niewiele więcej lub podobną kwotę? 

 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 55 m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3.5 m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 3
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? 2 osoby na wprost, 1 z boku
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ?  duże okna południe
7. Jaki masz obecnie telewizor ?   Sony 52W4000  (10-letni!!!!!!)
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ?  wolę matrycę VA zamiast IPS mimo kątów.
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ?  HD,  4K z Netflixa
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ?  HD Sat, DVD  (BRAK blueray)
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 5
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? 
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?   program informacyjny, filmy 
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? 
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie?  NIE
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ?  Wieczór
17. Preferencje co do wielkości?   75" najlepiej więcej
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ?  
19. Preferencje co do marki ?   SONY, Samsung
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?   NIE
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ?  ok. 20,000 zł.

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym postawił na jakość

XF85 to tv bez FALD - dla mnie dno - i nie chciałbym na tak dużych powierzchniach oglądać jego "świecącego" koloru czarnego

wg mnie najlepiej ZF9 (no chyba że w testach wyjdzie słabo) bo niby ma mieć lepsze kąty oglądania - no chyba że siedzisz 5m od tv

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również dołączam do tematu ,mam Tv Lg OLED 65B6J i jestem z niego bardzo zadowolony lecz należy przyznać że również rozglądam się za większym rozmiarem min 75’ ze względu na odległość 3,5-4m. Obecnego LG OLED-a bym nie sprzedał gdybym miał większego. Na początku byłem przekonany,że 65’ mi w zupełności wystarczy lecz obecnie już jest za mały. Niestety Oledy powyżej 75’ są wciąż drogie ale ciężko mi będzie się teraz przesiąść z oled-a na LCD. Mam o czym myśleć. Może ktoś pomoże :)))


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę skorygować - odległość dokładna na wprost od TV to dokładnie 4 metry a nie 3.5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy LCD z dobrym FALD (albo tylko niezłym ale z FALDem)  bedzie ok - a nie ma tego dużo 

sony zf9 i xf9005, ewentualnie xe94, zd9 o ile jeszcze są gdzieś dostępne,  samsung  qled q9n

i tyle w rozmiarze 75 jest wartego zakupu

może coś pominąłem

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym bardziej o wytłumaczenie czy efekt WOW i frajda przyjdzie z większego tv o nieco słabszym obrazie czy czy z najnowszego modelu 75". Wzrost jakości obrazu przy tych cenach w każdym roku/modelu jest zawsze nieznaczny a przy wzroście powierzchni telewizora o prawie 30%  (75" vs 85") efekt jest znaczący !!  Na ile te modele 85, 86 czy 82 cali są jakością obrazu gorsze od najnowszych/najlepszych 75"???  Sony xf85 w rozmiarze 85" to pewnie zupełnie inny tv niż ten sam model w innym rozmiarze - ponieważ tylko 85" to matryca VA, pozostałe to IPS  (poza chyba jeszcze jednym rozmiarem). 

Prosiłbym uprzejmie o argumenty wynikające z porównania jakości tych tv (75 vs 85) a nie wrzucanie nazw modeli 75", które, ktoś preferuje  bo to nic nie wnosi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efektu WOW  nie będzie w dużym rozmiarze jak będzie clouding na "pół ściany" i inne wady tego podświetlenia...Tak jak kol.klaus71 napisał,tylko FALD.

Edytowane przez RHJG
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed oledem 65 miałem niezbyt drogiego lcd 75" (75h6400) i clouding był niezauważalny, a banding znośny. Co prawda dopiero w drugim egzemplarzu, bo pierwszy właśnie z powodu wielkiego cloudingu musiałem oddać. Przesyłka takiego kolosa to paleta i związane z tym problemy:(.

Także można trafić na bardzo przyzwoity duży lcd bez fald. A może to już historia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według dokumentacji Sony X85 w rozmiarze 85 cali ma podświetlenie bezpośrednie a nie krawędziowe. Jednak lokalnego przyciemniania nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jac Zak napisał:

Prosiłbym uprzejmie o argumenty wynikające z porównania jakości tych tv (75 vs 85) a nie wrzucanie nazw modeli 75", które, ktoś preferuje  bo to nic nie wnosi. 

wypisałem wszystkie tv (mi znane) w 75 calach które powinny Ci dac jakościowe WOW - bo mają FALD - poczytaj o nich - są ich testy na forum które może cię do nich przekonają 

czy tv bez FALD zrobi na tobie WOW czy BLE to zależy od Ciebie - np. jak postrzegałeś czerń na swoim starym sony i jaka ona jest w stosunku do sony x85 - ja tego nie wiem

dla mnie każdy lcd bez FALD wywołuje raczej efekt BLE bo co mi po rozmiarze jak boki obrazu zamiast być czarne będą szaro/fioletowe - a na takich kolosach boki są wielkie

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisał już @klaus71 tylko TV z FALDem. Największy efekt WOW uzyskasz na ZF9 - będzie zdecydowanie najjaśniejszy z przedstawionych modeli, a to przełoży się na najlepsze wrażenia przy źródłach HDR.

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed podobnym dylematem, ale miejsce na TV w nowym salonie jest tak wymierzone, że celuję tylko w 82"+. Jako, że lubię pograć na konsoli to wybrałem NU8002. 75" nie będzie robiło tak dobrego efektu jak 82", bo ten drugi będzie wypełniał ścianę w 90% :] Jak duże TV stanieją to za 2-3 lata wymienię na jakiegoś 85 - 90" z FALD (MicroLED? :D) i wypełnię ścianę w 99% :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Toma-San napisał:

Jak pisał już @klaus71 tylko TV z FALDem. Największy efekt WOW uzyskasz na ZF9 - będzie zdecydowanie najjaśniejszy z przedstawionych modeli, a to przełoży się na najlepsze wrażenia przy źródłach HDR.

Dobrze zakamuflowani pracownicy Sony Polska rozpoczęli kampanię. O ZF9 jeszcze prawie nic nie wiadomo, zero recenzji ale już można pisać że będzie 'najjaśniejszy' i będą 'najlepsze wrażenia'. Taaa. Ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia że Pan Toma-San nie siedzi tu na tym forum bezinteresownie?

Jeżeli chodzi o pytanie autora wątku. Przy 4m nie zauważysz różnicy w jakości pomiędzy poszczególnymi modelami. Nie ma bata. Nawet nie ma szans żebyś zauważył różnicę pomiędzy źródłem 4K a Full HD, a tą różnicę od paru lat podkreślają wszyscy marketingowcy RTV, bo to najłatwiej nieświadomemu klientowi pokazać. Nawet świecąca czerń nie będzie Ci przeszkadzała z tej odległości zbytnio. Różnicę w rozmiarze zauważysz na pewno. 

Oczywiście kupowanie nowoczesnego dużego telewizora, po to żeby go oglądać z tak daleka ma moim zdaniem mały sens, bo wrażenia będziesz miał takie same jak ktoś kto od 10 lat ogląda swojego wysłużonego 50 calowca, ale siedzi dwa razy bliżej. No ale co kto lubi.  

  • Plusik 1
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, efel napisał:

Jeżeli chodzi o pytanie autora wątku. Przy 4m nie zauważysz różnicy w jakości pomiędzy poszczególnymi modelami. Nie ma bata. Nawet nie ma szans żebyś zauważył różnicę pomiędzy źródłem 4K a Full HD, a tą różnicę od paru lat podkreślają wszyscy marketingowcy RTV, bo to najłatwiej nieświadomemu klientowi pokazać. 

Masz telewizor 4K i oglądałeś kiedykolwiek z tej odległości materiał 4K?

Otóż ja mam i oglądam w telewizorze 4K głównie mecze piłki nożnej od listopada zeszłego roku. Przy odległości ponad 4m od tv oled 65" różnica w jakości obrazu między 4K a 2K jest kolosalna. Na tyle duża, że nie chce się wracać do fullhd - jakieś niewyrażne te piłkarzyki;) 

W kalkulator odległości wierzyłem, dopóki nie kupiłem telewizora:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@efel - chyba na wieczór neurony ci się bardziej pokręciły. Pamiętam, że na forum próbowałeś już być poetą (nie wyszło), bojówkarzem o lepsze jutro (nie wyszło), a teraz to do Sądu Najwyższego kandydujesz? Wiem, że żadne kompetencje nie są już wymagane i biorą tych, którzy wierzą w "prawdy objawione", więc nadajesz się idealnie.

@Subman - nie widzę wpisu, ale jeśli dane potwierdzą się, to jest tylko (aż?) bardzo dobrze. Potwierdza się, że TV parametrycznie będzie lepszym XE93, a nie bezpośrednim następcą ZD9. Ostatnio wpadłem na TAKI MODEL, wygląda świetnie, szkoda że nie jest dostępny w Polsce.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

efel: dziękuję za bardzo logiczny wywód. Jeżeli istotnie tak jest z korelacją odległości i jakości obrazu to na pewno przemawia to za tv większym słabszym niż mniejszym lepszym. 

Rozumiem, że zakup dużego nowoczesnego tv ma w tej sytuacji mały sens - ale coś muszę kupić  (choć ten mój stary sony ciągle działa ), po 10 latach już czas. A są jakieś duże (tj. >80") mniej nowoczesne, którymi w mojej sytuacji warto się zainteresować?  Widzę tylko te 3 jako opcje - a nikt nie wypowiada się, kto miałby porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Barnaba napisał:

Otóż ja mam i oglądam w telewizorze 4K głównie mecze piłki nożnej od listopada zeszłego roku. Przy odległości ponad 4m od tv oled 65" różnica w jakości obrazu między 4K a 2K jest kolosalna. Na tyle duża, że nie chce się wracać do fullhd - jakieś niewyrażne te piłkarzyki;) 

Niemiarodajny test. To że widzisz poprawę w jakości wynika stąd, że transmisja telewizyjna 4K ma większy bitrate (i zapewne korzysta też z lepszego algorytmu kompresji obrazu jakim jest HEVC). Żeby rzetelnie to przetestować i zauważyć korelację między rozdzielczością obrazu który dociera do oczu a odległością musisz dysponować sygnałem źródłowym 4K z dobrym bitrate i tylko zmieniać rozdzielczość końcową telewizora. Np na komputerze PC odpal dobie film w 4K i w programowym odtwarzaczu wymuś rozdzielczość telewizora raz full hd a raz 4K. Gwarantuję Ci że już z odległości 2.5 metra będziesz miał problem rozpoznać która rozdzielczość w telewizorze jest aktualnie ustawiona. Kalkulator odległości naprawdę nie kłamie.

2 godziny temu, Toma-San napisał:

chyba na wieczór neurony ci się bardziej pokręciły. Pamiętam, że na forum próbowałeś już być poetą (nie wyszło), bojówkarzem o lepsze jutro (nie wyszło), a teraz to do Sądu Najwyższego kandydujesz? Wiem, że żadne kompetencje nie są już wymagane i biorą tych, którzy wierzą w "prawdy objawione", więc nadajesz się idealnie.

O czym Ty człowieku piszesz? Jaki Sąd Najwyższy? Nie tylko ja na tym forum podważałem wielokrotnie Twoją bezstronność i bezinteresowność. Inni też to widzą. Scenariusz masz zawsze taki sam: parę postów teoretycznie obiektywnych i bezstronnych dla zmyłki, po czym sruuu z grubej rury walisz marketingiem, albo walisz błotem w konkurencję. Szkoda czasu na dyskusję z Tobą, bo mnie za to nic nie płacą, Tobie najwyraźniej tak. 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt. Materiał 4k wygląda tak samo dobrze w fhd.
Różnica jest taka, że poprostu sygnał 4k dają zwykle w lepszej jakości i subiektywnie wygląda on lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, efel napisał:

O czym Ty człowieku piszesz? Jaki Sąd Najwyższy? Nie tylko ja na tym forum podważałem wielokrotnie Twoją bezstronność i bezinteresowność. Inni też to widzą. Scenariusz masz zawsze taki sam: parę postów teoretycznie obiektywnych i bezstronnych dla zmyłki, po czym sruuu z grubej rury walisz marketingiem, albo walisz błotem w konkurencję. Szkoda czasu na dyskusję z Tobą, bo mnie za to nic nie płacą, Tobie najwyraźniej tak. 

Rozumiem, że jesteś wyrocznią i możesz oceniać, co jest bezstronne, a co nie? :O Jeśli dyskutujesz, to przedstawiaj argumenty które podważą moje. Pisanie pustych słówek do niczego nie prowadzi, a tylko pokazuje twoją indolencje umysłową. Jeśli piszę, że ZF9 będzie najjaśniejszym z wymienionych TV, to wiedzę czerpie z dostępnych faktów. Maciej Koper ZF9 określił jako następcę XE93/94 więc bazując już na tej wiedzy mogę stwierdzić, że jasność telewizora będzie w granicach 1500 cd/m2 lub więcej, z innych relacji wynika, że będą poprawione kąty bez degradacji obrazu, gradient, kolory i kilka innych. Z wymienionych telewizorów w tym wątku ZF9 będzie ZDECYDOWANIE NAJLEPSZY i mogę się z tobą założyć o dobre whisky, że właśnie tak będzie. Przyjmujesz zakład?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Toma-San napisał:

Rozumiem, że jesteś wyrocznią i możesz oceniać, co jest bezstronne, a co nie? ? Jeśli dyskutujesz, to przedstawiaj argumenty które podważą moje. Pisanie pustych słówek do niczego nie prowadzi, a tylko pokazuje twoją indolencje umysłową. Jeśli piszę, że ZF9 będzie najjaśniejszym z wymienionych TV, to wiedzę czerpie z dostępnych faktów. Maciej Koper ZF9 określił jako następcę XE93/94 więc bazując już na tej wiedzy mogę stwierdzić, że jasność telewizora będzie w granicach 1500 cd/m2 lub więcej, z innych relacji wynika, że będą poprawione kąty bez degradacji obrazu, gradient, kolory i kilka innych. Z wymienionych telewizorów w tym wątku ZF9 będzie ZDECYDOWANIE NAJLEPSZY i mogę się z tobą założyć o dobre whisky, że właśnie tak będzie. Przyjmujesz zakład?

Hahaha. Ja Ci zarzucam bezstronność, a Ty dalej do mnie strzelasz swoim bełkotem marketingowym, że: ZF9 będzie ZDECYDOWANIE NAJLEPSZY. 

Być może specyfikację ma na papierze najlepszą, być może to będzie dobry sprzęt, ale poczekamy do testów i przede wszystkim zobaczymy ile to będzie kosztować. Wy marketingowcy nauczcie się w końcu jednej fundamentalnej rzeczy: dla normalnego człowieka to, że coś ma najlepszą specyfikację papierową czy nawet rzeczywistą nie czyni z tego czegoś najlepszego sprzętu. Ważny jest też kontekst ceny. Jeżeli jakiś TV jest najlepszy na rynku pod względem obrazu, ale jest lepszy od całej stawki o jakieś 5%, a kosztuje 50% więcej ciężko go z czystym sumieniem polecać komukolwiek. Tylko taki marketingowiec jak Ty może to robić bez skrupułów, bo ma w tym wiadomo jaki interes. Większość zwykłych ludzi nie zauważy różnicy w jakości obrazu kilkuprocentowej. Brak kilku, czy kilkunastu tysięcy na koncie zauważy każdy, nawet milioner. 

I nie pisz do mnie o faktach i argumentach, bo w tym momencie nie dyskutuję o specyfikacji telewizora, którego jeszcze nie ma. Nie mam na to czasu ani energii. Podważam Twoją bezstronność i pokazuję że nie piszesz swoich postów bezinteresownie. Na to jedynym i wystarczającym dowodem są Twoje własne posty i miejsca w których się pojawiają (np wyjątkowo często w dziale 'Co kupić' i w dziale 'Oled' gdzie starasz się przy każdej okazji pokazać, że oleda nie warto kupować, mimo że jak podejrzewam widziałeś go jedynie na wystawie w sklepie u konkurencji).

  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, efel napisał:

Niemiarodajny test. To że widzisz poprawę w jakości wynika stąd, że transmisja telewizyjna 4K ma większy bitrate (i zapewne korzysta też z lepszego algorytmu kompresji obrazu jakim jest HEVC). Żeby rzetelnie to przetestować i zauważyć korelację między rozdzielczością obrazu który dociera do oczu a odległością musisz dysponować sygnałem źródłowym 4K z dobrym bitrate i tylko zmieniać rozdzielczość końcową telewizora. Np na komputerze PC odpal dobie film w 4K i w programowym odtwarzaczu wymuś rozdzielczość telewizora raz full hd a raz 4K. Gwarantuję Ci że już z odległości 2.5 metra będziesz miał problem rozpoznać która rozdzielczość w telewizorze jest aktualnie ustawiona. Kalkulator odległości naprawdę nie kłamie.

Odleciałeś w kosmos chyba. Piszesz nie na temat i tylko potwierdzasz, że po prostu nie widziałeś. Zalecam w najbliższym czasie porównać równoległe na kanałach 4K i 2K (jak najbardziej miarodajny test) transmisje meczu (np. Premier League na Canal+).

Koniecznie z 4 metrów (nie z 2,5). Jak popatrzysz, to napisz tutaj swoje wrażenia:)

2 godziny temu, raf7705 napisał:

To fakt. Materiał 4k wygląda tak samo dobrze w fhd.
Różnica jest taka, że poprostu sygnał 4k dają zwykle w lepszej jakości i subiektywnie wygląda on lepiej.

Mam zły dzień i nie rozumiem?

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...