Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Znalazłem chwilę czasu i zabrałem się za kalibrację tv jak w tytule. Mam kilka wątpliwości co do poprawności niektórych ustawień i jestem ciekaw Waszych uwag/opinii na temat tego co uzyskałem. Jestem otwarty na konstruktywną krytykę i sugestie.

 

Zaczynając od początku - wg testu Macieja tv jest stosunkowo dobrze ustawiony na ustawieniach fabrycznych. W porównaniu do jego wyników u mnie była zgroza - zrobiłem pomiary dla trybu film i ColorChecker pokazał:

VoigUr.jpg

 

Po mojej kalibracji zjechałem do:

14AcDX.jpg

 

Jest to oczywiście wynik zdecydowanie gorszy niż ten uzyskany podczas testowej kalibracji przez Macieja ale sprzęt (i kalibrujący) amatorski więc nie ma się co spodziewać cudów. Na problem z ustawieniem kolorów ma niewątpliwie ustawienie balansu bieli (mega brakuje precyzji 10 punktowej którą miałem chociażby w poprzednim Samsungu 55h6400). 

g7oG3J.jpg

 

Regulacja kolorów wyszła tak:

Bid85K.jpg

 

Co do ustawień:

- jasność wg planszy testowej - wyszło mi, że właściwym ustawieniem jest 48

- kontrast - w menu są dwa suwaki odpowiadające za tą funkcję - jeden w głównym menu obrazu i drugi w zaawansowanych ustawieniach. Pisał o tym zresztą Maciej w teście tego tv. Nie znalazłem ustawienia które pozwalałoby mi na właściwe ustawienie wg planszy testowej dla kontrastu (czyli biele). Wpływ na nią ma jasność, jednak wtedy rozjeżdżają się ustawienia dla czerni.

Ustawienie kontrastu wpływa z kolei na luminancje, czyli emitowane cd/m2. Wg opisów dla ciemnego pomieszczenia powinno to być 30-40 fl, czyli 120-140 cd/m2. U mnie dla kontrastu na 100 luminancja to coś około 550-600 cd/m2. Żeby zjechać do tych 140cd/m2 musiałbym chyba obniżyć kontrast do około 15. Obraz jest wtedy strasznie ciemny i niekontrastowy więc żeby pojechać dalej oba suwaki zostawiłem na 100 i pojechałem dalej (pewnie z tego powodu miałem problemy dalej).

 

Efekty na plus są oczywiście widoczne gołym okiem - naturalne odcienie szarości, "biała" biel, naturalny obraz. 

MobileForge zainstalowany był bezpośrednio na źródle sygnału czyli nvidia shield

kolorymetr to X-Rite i1Display Pro

 

Shield podpięty do tv poprzez ampli z włączonym przetwarzaniem obrazu (w celu wyświetlania OSD), jednak z wyłączoną obróbką - przemierzyłem i niezależnie od tego ustawienia nie wpływa on na kolory. Jak znajdę jeszcze chwilę to spróbuję odpalić MobileForge bezpośrednio na tv i przemierzę go jeszcze raz.

Największą zagadką jest dla mnie ten kontrast - nie do końca mam pomysł jak go ustawić - nie wyobrażam sobie, żeby zjechać z jego ustawieniem do 15 (w głównym menu) żeby zejść do 120-140 cd/m2. Pomijam fakt jak wówczas wygląda obraz. Ma ktoś pomysł jak to ogarnąć? Dodatkowo, tak jak pisałem wcześniej, brak 10p regulacji balansu bieli to również ułomność. Z tego powodu są później jaja z ogarnięciem kolorów. Jeżeli macie na to jakiś pomysł i możecie coś podpowiedzieć/zasugerować to będę zobowiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie 200 cd/m2 i nie przejmuj się. Ostatecznie ustawiasz TV pod siebie... Sugerowałbym jednak zrobienie testów bez pośrednika w postaci ampli. Moim zdaniem może zakłamywać dane testowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...